Grobla

Wszelkie pozostałe, niekoniecznie gminne tematy
Szczepan
Prawdziwy forumowicz
Posty: 128
Rejestracja: 02 mar 2015, 18:47

Grobla

Post autor: Szczepan »

Wszystkich obieżyświatów, oraz pasjonatów rzeczy dziwnych i niezbadanych, zapraszam do zwiedzenie tajemniczego obiektu jakim niewątpliwie jest tzw Grobla. Mowa tutaj o sztucznie (bez wątpienia!) usypanym wale ziemnym długim na kilka kilometrów, który biegnie przez las byłego leśnictwa Nowy Las. Stopień zachowania obiektu jest różny, zależnie od odcinka, ale wszędzie jest on dobrze widoczny, a jeżeli ktoś posiada dostęp do mapy lasu, to odnajdzie go bez trudu na wschodniej ścianie kompleksu, gdzie jest on zaznaczony. O tym, że obiekt jest bardzo wiekowy świadczy fakt, że na jego koronie zachowały się kilkusetletnie dęby, które oczywiście posadzono już po jego zbudowaniu. Obecnie jeden z nich nosi tabliczkę >Pomnik przyrody, prawem chroniony< ale jeszcze za mojej pamięci było ich tam wiele, potem je wycięto. Parę jego wiekowych kolegów, stoi też na pobliskim "Pólku", a przynajmniej jeden jeszcze na wale bliżej szosy Cz. Wierzyce. Grobla rozpoczyna swój bieg w lesie, w okolicach starej fermy lisów i biegnie początkowo na wschód, aby po zbliżeniu się do skraju lasu, skręcić na północ i sunąc przez las w kierunku Dymacza (wielkiej łąki leśnej) przekroczyć go i podążać skrajem lasu (tam jest najlepiej zachowana) prawie na wysokość Goranina, gdzie ponownie skręca na zachód i kończy swój bieg na wysokości byłej leśniczówki Nowy Las. W części środkowej, blisko za dębem pomnikiem, po minięciu rowu wypływającego z leśnego mokradła, jest powielona od strony wschodniej drugim, niższym wałem. Swego czasu byłem tam z archeologiem z MPPP w Gnieźnie T. Janiakiem, ale tenże stwierdził, że bez badań nic o historii tego obiektu powiedzieć nie może. I jeszcze jedno. Teorii o powstaniu Grobli słyszałem kilka, ale co jedna to lepsza. Pozdrawiam i zapraszam do dyskusji. Sz. Kropaczewski
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: Grobla

Post autor: NT JOP »

tą informacją mnie Pan rozbił. Dotarło do mnie, ze tej cześci (sołectwa Rakowo!!!) w ogóle nie znam. Koniecznie musimy sie umówić na łazęge rowerową, i poproszę Pana o przewodnictwo, ba nadprzewodnictwo ;-). Jako, że lubie sie madrowąć, wrzucę tez taka uwagę z innej partii wiedzy: za okopem szwedzkim swą dwie groble- takie na jeden pojazd o długosci 4-5 m. Ta która jest ciekawsza przedziela dwa stawy ale słuzy za tamę jednoczesnie bo z jednego stawu woda przelewa sie do drugiego. Smaczku dodaje fakt, ze bywa jesienią, ze w jednym stawie jest znacznie wyzszy poziom wody niz w drugim. Mamy sprzęty elektroniczne, namierzymym i z powietrza i z lądu:-)
Szczepan
Prawdziwy forumowicz
Posty: 128
Rejestracja: 02 mar 2015, 18:47

Re: Grobla

Post autor: Szczepan »

Wyprawa raczej piesza, bo jako droga robi tylko odcinek obiektu wykorzystany wtórnie przez współczesnych ludzi. Groble w okolicy "szwedzkiego okopu" to prawdopodobnie naturalne twory polodowcowe, tak zwane ozy, tutaj zaś mówimy o dziele człowieka.
JakubB
Administrator
Posty: 1129
Rejestracja: 14 lut 2012, 17:00

Re: Grobla

Post autor: JakubB »

Ten zawijas chyba spełnia warunki opisu:
(w prawym górnym narożniku mniej więcej jest Goranin)
nowylas_lirad.jpg
Więcej na:
http://www.mapy.zabytek.gov.pl/nid/Full ... 08f55d782e
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: Grobla

Post autor: NT JOP »

Panie Szczepanie.
Interesujaca sprawa. kilka osób wyraziło chec uczestnictwa w wyprawie:-).
Szczepan
Prawdziwy forumowicz
Posty: 128
Rejestracja: 02 mar 2015, 18:47

Re: Grobla

Post autor: Szczepan »

Witam. Na "Grobli" byłem dzisiaj z Panią M. Kopeć, w celu zaprezentowania Jej matulazemowych dębów, dwa z nich noszą oficjalne tabliczki z numerami oraz informacją, że są to "Pomniki przyrody, prawem chronione". Co do wyprawy, to jestem otwarty na propozycje, chociaż wcale nie uważam, że jestem do tego niezbędny, bo Grobli trudno nie zauważyć. Póki co, to pogoda jest dość paskudna, a ma być jeszcze gorzej. Drugim dziwem (jak na mój gust) jest tzw. "Lisia górka) k. Goraninka. W tym roku tam nie byłem, ale ostatnio to mieszkały tam borsuki, a te czyścioszki - które budują sobie nawet kibel, lisów bardzo nie lubią. Dziwna sprawa z bocianem czarnym, który gniazdował w lesie za Goraninem. Parę dni temu wybrałem się tam aby sprawdzić, czy już przyleciał. Bociana widziałem, ale gniazdo po prostu ZNIKŁO. Literalnie znikło, bo nie ma go na dębie, ani nie ma po nim śladu na ziemi, a powinna być tam potężna kupa śmieci. W ostatnim sezonie para ta wyprowadziła aż trzy młode bocianki, a teraz taki klops. Mapę z naniesioną Groblą, mam w swoich papierzyskach.
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: Grobla

Post autor: NT JOP »

Bociana czarnego widziałem na łące leśnej przy Rakowie. Ale w zeszłym roku. I proszę toż to sąsiad. Bieliki zerowały w rowie w Wierzycach, na padlinie. I wielokrotnie u Darka w stawie:-). O ile mnie "nos" nie myli to penie gniazdują też tam. Nadleśnictwo łódź zrobiło kamerkę z widokiem na parę gniazdujących bielików. Hit internetu. Spróbuje odszukać i sprawdzę czy nadal funkcjonuje.
Jak pogoda sie podniesie na duchu to rzucę hasło i poszukamy owych ciekawostek. będzie miło jeleni Pan będzie towarzyszył i co nieco opowiedział o otaczającej okolicy. Planuje tak do 5-6 osób, "pracujących" w kierunku odkrywania najbliższej okolicy
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: Grobla

Post autor: NT JOP »

jeżeli wał ten przecina drogę leśna nr 1 i żółty szlak, zorientowany jest W-Z, a zachodnią częścią wchodzi w rezerwat Bielawy to trafiłem.
Słyszałem teroie ze wał ten wykonnao za czasó Chrobrego... moim zdaniem za czasów chrobrego w centrum Wlkp nie było sensu sypać takich wałków...

Generalnie uważam, ze Pan trafnie nazwał to coś "Groblą" i skłaniam sie ku teorii, że jest to element hydroinżynierii olenderskiej. To co widzimy na zdjęciu od Jakuba otacza podmokłe tereny tworząc w ten sposób zbiornik. Idąc wałem widzimy, że pola sa optycznie wyżej niż teren za wałem. Cieki wodne spływają w kierunkach W-Z ale już z polem na Czerniejewo strumyczek ma orientacje Płn-Płd. Globalny nachyl tego terenu wiec jest średnio w kierunku płd-Wsch. Jako, ze obwałowanie to jest usytuowane własnie na kierunku płd-wsch całego tego leśnego pola mokradeł śmiało można przyjąć, ze to forma sztucznego zbiornika który gromadzi wodę w porach mokrych a nawadnia pola w porze suchej. Przecina tą groble dość znaczny strumień i nie ma jazu. Być może był drewniany. widać dwie rury betonowe, lezące w wodzie które mogły służyć jako przejazd miedzy polem i łąką, choć teraz rośnie już tam las (młodnik). Pamiętajmy, ze obecnie mamy kilkudziesiecioletni okres suszy zwłaszcza zimowej, dlatego dzieło to nie spełnia żadnej roli. Ale może to się zmienić...
foto -relacja już wkrótce
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: Grobla

Post autor: NT JOP »

grobla
Załączniki
grobla2.JPG
grobla.JPG
grobla3.JPG
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: Grobla

Post autor: NT JOP »

grobla: przecięcie drogi nr 1, która jest dużo niżej. Widok w kierunku Zach czyli na rezerwat i w kierunku wschodnim
Załączniki
grobla4.JPG
grobla5.JPG
ODPOWIEDZ