Wystąpienie starego heretyka

Szczepan
Prawdziwy forumowicz
Posty: 128
Rejestracja: 02 mar 2015, 18:47

Wystąpienie starego heretyka

Post autor: Szczepan »

Materiał ten ukazał się dzisiaj na łamach Informacjilokalnych.pl

Wystąpienie starego heretyka



Żeby nie było wątpliwości, tytuł odnosi się do mnie samego. Sprawa druga: rzecz nie odnosi się do religii. Skąd więc ta „herezja”? Chętnych i ciekawych, zapraszam do lektury.

Pisać, podobnie jak „Śpiewać każdy może, trochę lepiej, lub trochę gorzej…” ale przy pisaniu - odwrotnie niż przy śpiewaniu - właśnie o to najbardziej chodzi… jak to komu wychodzi. Podczas pisania felietonu nie koniecznie też idzie o to, aby autor był w zgodzie z całym podporządkowanym jakimś tam kanonom światem dlatego, że od felietonu nie zależy nic, ważne jest tylko to, aby ten co się w nim wypowiada, odnosił się do podstawowych praw fizyki, biologii etc. i aby - nawet gdy głosi poglądy bardzo oryginalne - zawsze je logicznie uzasadniał. Stąd i ta herezja w ogólności, a szczegóły za chwilę.
Tutaj muszę zrobić pewne zastrzeżenie. Dzisiejszy materiał - a to z racji poruszonej w nim tematyki, nakierowany jest głównie na mieszkańców Gminy Czerniejewo, ale każdego zachęcam do jego przeczytania dlatego, że bynajmniej nie uważam swojej gminy za pępek świata, a temat wydaje się mnie uniwersalny.
Jakoś w połowie ubiegłej kadencji samorządu, ówczesna pani burmistrz Czerniejewa - Danuta Grychowska, ogłosiła nabór do powoływanej przez siebie „Rady do spraw seniorów”. Nabór odbywał się w ten sposób, że poszczególne podmioty działające w gminie, mogły do nowo powoływanego Ciała, zgłaszać swoich kandydatów. Ja sam otrzymałem dwie takie propozycje, jedną z nich przyjąłem i złożyłem stosowną deklarację, a następnie, w drodze decyzji powołującego - czyli burmistrza, zostałem członkiem w/w Rady.
Jest rzeczą zrozumiałą to, że tak powołany i działający przy burmistrzu byt, wzbudził u wielu rozmaite kontrowersje, i trudno mieć o to pretensje do kogokolwiek, ale, to już jest historia, czyli sprawa zamknięta.
Podstawowym wyznacznikiem celu do jakiego powołuje się jakiś tam podmiot, jest - przynajmniej według mnie - sama jego nazwa. Wtedy, rzecz była oczywista: „Rada do spraw seniorów”. Koniec, kropka.
Po ostatnich wyborach samorządowych i zmianie burmistrza, nowe władze postanowiły pójść tropem poprzedniczki i kontynuować działalność powołanej uprzednio „Młodzieżowej Rady”, jak i powołać „dorosłą” „Radę Seniorów”. Jak z powyższego wynika, nowy byt nie ma (przynajmniej w swojej nazwie) określonego zakresu zainteresowań, bo i raczej nie wypada ludzi bardzo dorosłych, zrzeszonych w jakimś tam formalnie i demokratycznie (czyli w drodze otwartych wyborów) powołanym ciele, pozbawiać w jakikolwiek sposób prawa do wyrażania swoich opinii na wszelkie nurtujące ich tematy in gremio.
Raz jeszcze natomiast podkreślam, że tutaj; to ja wyrażam tylko własne poglądy na określony temat - i mam nadzieję - logicznie je uzasadniam. Cóż to bowiem za Rada, która ma się zajmować sama sobą - oraz, tylko problemami ludzi w podeszłym wieku, jakby ci żyli w jakimś wyizolowanym i nie realnym świecie, a nie w obejmującym wszystkich jednakowo społeczeństwie. Dla jasności podkreślam, że absolutnie nie neguję takiej nadrzędnej preferencji, ale z naciskiem też twierdzę, że przedmiotem zainteresowań obecnej Rady, powinien być jej aktywny udział w całym realnym życiu Gminy, wyrażający się np. w uczestnictwie: przede wszystkim w Komisjach problemowych Rady Miasta i Gminy, oraz w sesjach dlatego, że spraw tych rozdzielić się po prostu nie da.
Niestety, ale na tak zgłoszony podczas zebrania roboczego postulat, spotkałem się z jednym tylko głosem zrozumienia i raczej nie przychylnym głosem Przewodniczącego, oraz - ze zdecydowanie negatywnym i moim zdaniem kuriozalnym stanowiskiem zaproszonego na zebranie gościa, który - „odkrywając Amerykę” powiedział, że każdy przecież ma prawo przyjść na komisję i sobie posłuchać co tam gadają, a Radzie jako takiej - nic do tego. Gratuluję!
Jest rzeczą oczywistą to, że przedmiotowa Rada - w odróżnieniu od Rady Miasta i Gminy - nie jest ciałem decyzyjnym, tylko jest ciałem doradczym i opiniotwórczym, aby jednak móc się ze swoich kompetencji dobrze wywiązywać, powinna również - i w stosownym czasie, zapoznawać się problemami oraz aktualnymi kierunkami rozwoju Gminy, które zawsze dotyczą wszystkich: młodych i starych. Tak przynajmniej uważam ja, posiłkując się własnym mózgiem i w tym sensie mogę być nawet heretykiem. Oni często mieli przecież absolutną rację. Ziemia wszak wcale nie jest płaska i nie dźwigają jej cztery wyrośnięte słonie…


Szczepan Kropaczewski
BOLEK

Re: Wystąpienie starego heretyka

Post autor: BOLEK »

Po co tu ten tekst skoro pojawił się w innym miejscu ?
Poszukiwanie odbiorców, których tam już od dawna nie ma ?
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: Wystąpienie starego heretyka

Post autor: NT JOP »

Panowie
Akurat tekst jest ciekawy i porusza ciekawy temat. Porusza sprawę indywidualnego punktu widzenia, własnego spojrzenia na sprawę, według tego punktu obracamy sie wszyscy. Nawet teraz, majac przeciwne zdania. I to jest dyskusja, lecz przyhamujcie i nie sprowadzajcie jej do zaczepek. Bardzo Was proszę.
Mozemy sie nie zgadzać, ale chyba nawet najbardziej zagorzały przeciwnik czesto ma tez racje. W myśl zasady- nikt nie jest nieomylny. Nawet ja:-):-)
gość

Re: Wystąpienie starego heretyka

Post autor: gość »

Tekst jak najbardziej na miejscu. Jest to forum lokalne i to jest własnie to miejsce gdzie mieszkańcy mogą pokazac własną twórczość.

Jak się komuś nie podoba nie musi czytać.
Sowa
Posty: 48
Rejestracja: 30 paź 2014, 8:15

Re: Wystąpienie starego heretyka

Post autor: Sowa »

[+] Ukryte przez moderatora
Szczepan pisze:Właśnie wróciłem z sesji i uważam teraz, że wchodzenie na tą stronę jest obciachem. Co tam zresztą obciach, z usłyszanych tam wypowiedzi wnioskuję, że z rakowa (mała litera dlatego, że tak nazywa się ta strona) wkrótce doleci do nas smród nie tylko od norek, ale co mi tam - to nie mój cyrk ani nie moje małpy, ja nazywam się Szczepan Kropaczewski i mieszkam w Czerniejewie.
"Szczepan" zejdź ze sceny. Dałeś już tutaj próbkę swojej "literackiej twórczości". Nazwać ją można podwórkową.
Cytat Twojej wypowiedzi z innego wątku zapowiadał, że w końcu przestaniesz się tutaj pojawiać jako ten dla którego forum mieszkańców "jest obciachem".
Wprowadzasz do dyskusji dużo chamstwa i prostackiego prowokacyjnego języka.
Trudno się dziwić, że niektórzy internauci nie potrafią przejść obojętnie obok Twojej agresywnej postawy.
Jeśli jako kronikarz "Rady Seniorów" używasz w swoich przekazach pisanych takiego samego języka, to przyszłe pokolenia czytając to, będą miały znacznie zafałszowany obraz obecnego społeczeństwa, które nie jest przecież chamskie.

Obnoszenie się ilością "wejść" na portalu, który pozwala Ci jeszcze publikować teksty nazwane przez Ciebie felietonami, to nieco śmieszne.
Nie ważne kto tam "wchodzi" lecz , kto liczy ilość "wejść". Niegdyś, kiedy wspomniany portal wizualizował ilość "wejść", to tuż po pojawieniu się publikacji było ich ponad 250. Tak, to z pewnością fani tych publikacji czekali w blokach startowych, aby poznać nową twórczość "ulubionbego autora".
Przypuszczalnie niektórym warto zobaczyć co tam piszesz, bo przecież pośmiać się nie jest rzeczą zabronioną.
Brak komentarzy pod tekstami mówi sam za siebie, co dla licznej grupy czytających są one warte.
Felietony, które jak twierdzisz, świadomie przerysowujesz, mają ( w Twoim przekonaniu) zachęcić czytelnika do dyskusji.
Jednak nie zachęcają - coś nie działa tak jak by się chciało.
Warto się nad tym zastanowić i wyciągnąć obiektywne wnioski.
Renia

Re: Wystąpienie starego heretyka

Post autor: Renia »

[+] Ukryte przez moderatora
Panie Szczepanie.
Jak to jest???
Raz mówi Pan że się nie obraża ale reakcje na komentarze innych "zainteresowanych" na forum, pokazują co innego.
Dlaczego zawsze PANA zdanie musi w sposób tłumaczący, krytykujący, pouczający kończyć dyskusję???
JakubB
Administrator
Posty: 1129
Rejestracja: 14 lut 2012, 17:00

Re: Wystąpienie starego heretyka

Post autor: JakubB »

Kilka komentarzy usunąłem, kilka ukryłem. Proszę oszczędźmy sobie niepotrzebnych złośliwości. Tak, to forum jest moderowane.
Sowa
Posty: 48
Rejestracja: 30 paź 2014, 8:15

Re: Wystąpienie starego heretyka

Post autor: Sowa »

[+] CWN - Cyniczna Wypowiedź Niemerytoryczna
Dlaczego zostały usunięte komentarze Pana Szczepana ?
Jest to przecież lokalny poeta, który nie wstydzi się własnej twórczości podpisując się pod każdym tekstem, dając wizytówkę własnego "ego".
Dorobek Pana Szczepana powinien być doceniany przez lokalne środowisko choćby z tego powodu, iż sam autor był niekwestionowanym autorytetem poprzednich Władz.
Pani Burmistrz Grychowska wielokrotnie powoływała się na Pana Szczepana w publicznych wystąpieniach i lokalnej prasie.
Usuwanie komentarzy tak zasłużonego człowieka jest nie na miejscu, mając na względzie także zasługi Pani Grychowskiej.
Proszę o to, aby treści autorstwa Pana Szczepana pojawiły się ponownie na niniejszym forum , które miało być niezależne.
Nikt przecież się nie obraził.
Szczepan
Prawdziwy forumowicz
Posty: 128
Rejestracja: 02 mar 2015, 18:47

Re: Wystąpienie starego heretyka

Post autor: Szczepan »

[+] odpowiedź na CWN
Sowa pisze:Dlaczego zostały usunięte komentarze Pana Szczepana ?
Jest to przecież lokalny poeta, który nie wstydzi się własnej twórczości podpisując się pod każdym tekstem, dając wizytówkę własnego "ego".
Dorobek Pana Szczepana powinien być doceniany przez lokalne środowisko choćby z tego powodu, iż sam autor był niekwestionowanym autorytetem poprzednich Władz.
Pani Burmistrz Grychowska wielokrotnie powoływała się na Pana Szczepana w publicznych wystąpieniach i lokalnej prasie.
Usuwanie komentarzy tak zasłużonego człowieka jest nie na miejscu, mając na względzie także zasługi Pani Grychowskiej.
Proszę o to, aby treści autorstwa Pana Szczepana pojawiły się ponownie na niniejszym forum , które miało być niezależne. Nikt przecież się nie obraził.
Sowy podobno są mądre, ale chyba tylko w bajkach, bo jako długoletni myśliwy mogę śmiało powiedzieć, że bardzo łatwo zrobić je w balona, ale to tylko nawiasem. Nie mam natomiast pojęcia, na jakiej podstawie ta "Sowa", mówi np. za mnie? Otóż nie ukrywam, że ja się obraziłem, bo jako występujący jawnie człowiek, nie życzę sobie, aby ktokolwiek - z pozycji ukrytego skunksa, nazywał mnie BEZ ŻADNEGO POWODU "sklerotykiem". Nic mi do tego, jak się wzajemnie nawalają Sowy, Bolki itd. i co z tą sprawą zrobił moderator tej strony, ale informuję zainteresowanych, że właśnie wczoraj zapytałem pana Jakuba B. o te sprawy i prosiłem o odpowiedź na swój prywatny adres. Żałuję, ale do tej chwili nie otrzymałem nic. Jeżeli chodzi o mnie, to na koniec bardzo dziękuję "Sowie", za miłe słowa pod moim adresem. I jeszcze jedno. Ku rozpaczy "Sowy" powiem, że niestety, ale nie odczuwam żadnej niechęci wobec mojej osoby ze strony obecnej administracji naszej Gminy! myślę, że jest wręcz odwrotnie, ale to niech już ustali sama Sowa, najlepiej gdy zrobi się ciemno. Szczepan Kropaczewski
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: Wystąpienie starego heretyka

Post autor: NT JOP »

Panowie
i po co to, W jakim celu? co da to nam mieszkańcom? naprawdę nie mamy poważniejszych tematów od wymyślania sobie?
zaczęło się od tematu śmieci i niestety, śmietnikiem się skończyło.
ODPOWIEDZ