Imienne głosowanie Radnych - inicjatywa zatrzymana

JakubB
Administrator
Posty: 1129
Rejestracja: 14 lut 2012, 17:00

Imienne głosowanie Radnych - inicjatywa zatrzymana

Post autor: JakubB »

Jak zapewne część z Was wie, przygotowałem zupełnie za darmo, niewielki program który umożliwia imienną rejestrację głosów Radnych oraz publikację tych głosów w internecie. Program ów został wstępnie zaprezentowany zarządowi gminy jeszcze zdaje się w grudniu 2014, a ostatecznie oddany do użytkowania Panu Przewodniczącemu Rady 18 stycznia. Przy mnie Pan Kulpiński wydał instrukcję ustną Kamili Staniszewskiej, żeby notowała głosy radnych. Osobiście Kamili pokazałem gdzie i jak klikać i oczywiście poleciłem się do dyspozycji w razie kłopotów. Pięknie! myślę sobie, jedno załatwione, jest lepiej będzie jeszcze lepiej.

Potem była komisja wspólna, potem była Rada i oczywiście mój program został kompletnie zignorowany. Nie wiemy kto jak głosował i czy w ogóle był. Wobec takiego postępowania, nie będziemy wiedzieć również za rok i za 4 lata, i gdy przyjdzie nam ponownie Radnych wybierać, znów będziemy głosować na ładne buzie i obietnice, nie mając żadnej możliwości zweryfikowania postępowania konkretnych ludzi.

Zapytałem emailem Pana Przewodniczącego o powód odstąpienia od pomysłu ale niestety, minęły 3 tygodnie i mail pozostał bez odpowiedzi. Wczoraj mieliśmy przyjemność odwiedzić Pana Przewodniczącego który oznajmił co następuje: nie będziemy prowadzić rejestracji imiennej dopóki nie zostanie zmieniony statut gminy, a w tym celu zostanie powołana specjalna komisja. Terminów żadnych konkretnych podać nie sposób. Jeśli nawet pomysł przejdzie, to będzie ustalona formalna, pełna czerwonych pieczątek i kartek papieru procedura której owocem, o ile dobrze zrozumiałem, będą kolejne skanowane obrazki dołączane do protokołów obrad. Będzie to więc taka informacja... publiczna niepubliczna.

Oczywiście jeśli tak się stanie, to będziemy regularnie występować o dostęp do tych protokołów po to, żeby przedstawić je publicznie w normalnej, współczesnej formie, pozbawionej czerwonych pieczątek a zarazem niosącej, uwaga, treść. Do czasu uregulowania tych spraw będziemy, w miarę możliwości chodzić na spotkania w urzędzie, notować i publikować te imienne głosy.

Nie wiadomo czy pod dyskusję zostanie w ogóle poddana kwestia rejestracji głosowań na komisjach, a trzeba Wam wiedzieć, że może być ciekawy pomysł który zakończy żywot na komisji i nigdy nie trafi pod głosowanie Rady. Dlatego też, jeśli, np. komisja uzna, że przesunięcie chodnika przed biedronką to kiepski pomysł bo błotne ścieżki już wtopiły się w lokalny krajobraz, to nie dowiemy się kto tak zdecydował, i nie będę mógł np. zapytać mojego Radnego dlaczego zagłosował tak a nie inaczej.

Jeśli ktoś z Was chce się przyłączyć do naszej inicjatywy, i pochodzić na spotkania to proszę o kontakt na info@rakowo.org.pl. Podczas obrad można w spokoju poczytać książkę, porobić na drutach i tylko oderwać się na chwilę podczas kolejnych głosowań. Jest ciepło, miło, czasami można się załapać na kawę.

Podniesiono również, że pojawiły się głosy na posiedzeniu, które są niechętne tej inicjatywie - jest mi bardzo przykro, że są wśród naszych Radnych tacy którzy nie mają chęci (odwagi?) podpisać się pod swoim głosem, a zamiast tego wolą pozostać anonimowi, przy okazji zarzucając naszemu forum, że jest takie brzydkie bo nie piszemy tutaj pod imieniem i nazwiskiem. Mam nadzieję, że większość Radnych pójdzie w kierunku jawności tego co dzieje się w murach przy ul. Poznańskiej.

Trzeba też pamiętać, że wprowadzenie głosowania imiennego nie jest tylko pomysłem wielu społeczności i stowarzyszeń na terenie całego kraju, ale również inicjatywą Prezydenta RP (prezydencki projekt ustawy samorządowej). Może zamiast być z tyłu, równajmy w górę?

ps. program zostanie zaprezentowany "na dniach" - próbujemy uzupełnić brakujące dane.
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: Imienne głosowanie Radnych - inicjatywa zatrzymana

Post autor: NT JOP »

Od siebie dodam, ze program nie tylko nam pozwala na zapoznawanie sie z pracami urzedu ale co tez wazne poprawia i ułatwia prace urzedników bo wysyła raz wpisane "papierki" do odpwoeidnich działow np do drukarki, do radnych np na skrzynke pocztową etc.
Pomysł genielny w swej protocie mógłby wistotny sposób przyczynic sie do samozareklamowania gminy jako tej pierwszej w 100% jawnej dla obywateli i popularnosc byłaby znacza bo za równo instytucje rządowe jak i poza rzadowe interesuja sie tym rozwiązaniem jako przeciw waga do najczesciej bublowatych rozwiązań rzadowych.
WSPOMNE TU O ZWYKŁEJ LUDZKIEJ UCZCIWOSCI GDZIE JAKUB OD TRZECH MIESIECY WYSŁUCHUJE OCHY I ACHY NAD TYM PROGRAMEM PO CZYM GDY GO KONCZY OKAZUJE SIE ZE.. NIE BO NIE

NIE TRAFIA DO MNIE ARGUMENT PRZEWODNICZACEGO ZE JAWNE GŁOSOWANIE MOZE SIE PRZYCZYNIC DO ZWIEKSZENIA NACISKÓW NA RADNYCH HIPOTETYCZNYCH GRUP BRANZOWYCH. UWAZAM ZE NIE PUBLIKOWNIE GŁOSOWAN MOZE PROWADZIC DO TAKICH POKUS.

Przypomnijmy sobie, folder Wasze Lepsze Jutro (no bo przeciez nie nasze) i co jest w kwestii jawnosci. Przypomnijmy sobie tabele na forum i deklaracje kandydatów, gdzie jasno i czytelnie było postawione jaka jawność ma byc w gminie.
wyborca

Re: Imienne głosowanie Radnych - inicjatywa zatrzymana

Post autor: wyborca »

W kampanii / wygranego / mówiono wiele o jawności, o kompetencjach i aby zyło się lepiej. imiennego głosowania nie ma bo nie!, osoby z urzędu , którzy uprzykrzali życie przedsiebiorcom i normalnym ludziom - awansowali na jeszcze wyzsze stołki, własne biura etc.... normalnie elita! jak nie szło dostać zwykłego zaświadczenia na poczekaniu tak dalej jest....., cóż TS. punkt widzenia zmienia się .... i to w złą strone.....
Emi

Re: Imienne głosowanie Radnych - inicjatywa zatrzymana

Post autor: Emi »

Cóż można powiedzieć na to wszystko.Żal Panowie żal
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: Imienne głosowanie Radnych - inicjatywa zatrzymana

Post autor: NT JOP »

no coz, mylse ze niegotowosc mentalna jest tylko kwestia czasu, do pełnej samorzutnej jawnosci wszelkich informacji dotyczacych gminy i wydatkowania jej kapitału
na otarcie łez kilka wpisów , i to pierwszych w kolejnosci, z Informacji Lokalnych, które podały wyniki wyborów:

#16 paweł 2014-12-04 13:55
Z Panem który "wybrany" został burmistrzem miałem kontakt kilkakrotnie - odczucia zdecydowanie mieszane, żeby nie powiedzieć zmieszane. Myślę, że Ci którzy nań zagłosowali szybko przekonają się o swoim tragicznym błędzie. Stanie się tak za sprawą samej osoby tegoż Pana, jak i paczki jaką sobie dobrał do współpracy w kuluarach przedwyborczych .
W szczególności zasłuży się na tym polu nasz brat J, który dał się już poznać jako włodarz naszej Gminy - jego zwolennicy nie pamietają już chyba jakie to jatki się odbywały. Nowej władzy życzę powodzenia (nieszczerze)
#15 Julia 2014-11-23 09:28
Dla tych, którzy głosowali przeciw Grychowskiej: zobaczcie kulturę Żydowa (cytat umieszczony poniżej "Chyba faktycznie żal d.. ściska że w Czerniejewie (czyt.gmina Czerniejewo) będzie rządził Burmistrz z Żydowa"). Macie czego chcieliście!
i znamienny:
#7 wwww 2014-11-17 20:32
Cytuję emil:
Zwyciężył człowiek, który obiecując gruszki na wierzbie przekupił mieszkańców swojej miejscowości, podczas gdy realnie nie posiada poparcia społecznego, jest nielubiany. Życzę współpracy z opozycyjną Radą Gminy, bo tu będzie raczej potrzeba cudu, by Pan Burmistrz z nią się porozumiał
Że głosowali na niego mieszkańcy Żydowa to się nie dziwię ale że Czerniejewo(czę ść)nie głosowało na swoją mieszkankę to niezrozumiałe.
JakubB
Administrator
Posty: 1129
Rejestracja: 14 lut 2012, 17:00

Re: Imienne głosowanie Radnych - inicjatywa zatrzymana

Post autor: JakubB »

Nie bardzo rozumiem co wnosi do tematu cytowanie negatywnych względem zwycięzcy wyborów komentarzy - jeszcze się przecież taki nie urodził co by każdemu dogodził.

O ile wiem, Burmistrz nie angażował się w tą inicjatywę pozostawiając sprawę jako otwartą pomiędzy mieszkańcami a Radą. Szkoda, bo oczekiwałbym zaangażowania ze strony szefa władzy wykonawczej, które byłoby przy okazji sygnałem, że jawnośc leży Burmistrzowi na sercu, jednak być może wsparcie dla projektu było tak duże na ile pozwalają na to przepisy określające rolę burmistrza w życiu Rady.

Zwracam uwagę, że nasze działania to, jak na razie, bardzo wąski i w sensie doraźnym(!) mało znaczący wycinek życia gminy. Burmistrz jest jeden i być może ma ważniejsze sprawy na głowie w ostatnich tygodniach. Być może powinien dać wolną rękę swoim podwładnym a być może musimy tylko zdobyć się na jeszcze odrobinę cierpliwości.
A być może jest zupełnie inaczej i przez kolejne 4 lata bez kawałka, nie posuniemy się do przodu w takich kwestiach jak jawność, informacja dla mieszkańców, dialog. Czas pokaże, choć czasu szkoda...
Joanna
Posty: 34
Rejestracja: 18 sty 2015, 17:08

Re: Imienne głosowanie Radnych - inicjatywa zatrzymana

Post autor: Joanna »

Sporo piszecie Państwo o imiennym głosowaniu radnych i niechęci ze strony gminy, aby skorzystać z opracowanego programu komputerowego .
Program to jedno, ale jak będzie wyglądało samo liczenie głosów ?Będą zainstalowane jakieś urządzenia do ich zliczania np. takie jak widzimy podczas głosowań w Sejmie RP ?Ze względu na duże prawdopodobieństwo pomyłek , nie wyobrażam sobie, aby to zadanie dodatkowo wykonywała pani protokólant.Jeśli urządzenia to koszty - jakie?
mieszkaniec

Re: Imienne głosowanie Radnych - inicjatywa zatrzymana

Post autor: mieszkaniec »

Brawo Joanna! Ktoś wreszcie logicznie podszedł do sprawy.
Joanna
Posty: 34
Rejestracja: 18 sty 2015, 17:08

Re: Imienne głosowanie Radnych - inicjatywa zatrzymana

Post autor: Joanna »

Na stronie Urzędu Gminy z kilkudniowym wyprzedzeniem są publikowane zaproszenia na posiedzenia komisji , komisję wspólną oraz sesje z podaniem problematyki .Zainteresowani zawsze mogą uczestniczyć w obradach ,poznać argumenty za lub przeciw,poprosić przewodniczącego o głos i podać swoją argumentację .Myślę Panowie, że powinniście swoją energię skierować w tym kierunku ,a nie domagać się imiennych statystyk dotyczących głosowań .
Myślę ,że w ten sposób możemy wpływać na wynik głosowania , a nie tylko poznać jak zagłosował "x" i z tego go rozliczać !!!
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: Imienne głosowanie Radnych - inicjatywa zatrzymana

Post autor: NT JOP »

Joanno- pracujesz, masz dom? Ja też, ale chetnie zapoznałbym sie z pracami komisji, rady, ale siedzac w domu, a w kluczowych kwestiach chciałbym wiedzec dlaczego projekt przewszedł lub nie przeszedł, i zapytać o to swojego wybranego przedstawiciela dlaczego tak sie stało, dlaczego tak głosował skoro np.: moim zdaniem sprawa ta wpłynełby na moje zycie bezposrednio i to dodatnio. Hipotetyzuje, ale ten przykład mam nadzieje roświetli idę pełnej , bieżacej i kompletnej informacji kltóra powinna trafiać do mieszkanców. Zwłaszcza, ze spotkania radnych z mieszkancami to fikcja, co tez jest zrozumiałe bo kazdy dopołudnia pracuje, a wieczorami zajmuje sie rodziną, wiec kiedy? mamy informatyzacje na wysokim poziomie, która w znaczny sposób moze ułatwić komunikację na płaszczyźnie mieszkaniec- przedstawiciel, wiec dziwi fakt, ze sie z tego nie korzysta a jedyną formą informowania jest wywieszanie zarządzen po fakcie,( nie dajac mozliwości np dyskusji, zapoznania sie z argumentacją), w dwóch miejscach: w UMIG i na stronie, co do przejrzystosci której, i mozliwosci znalezienia interesujacych kwestii wypowiadałem sie wielokrotnie (wiem, ma sie to zmienic).
I nie jest to Idee fixe.
Mam zamiar złozyc projekt, pod dyskuje, na temat rozwoju turystyki na terenie gminy. Projekt ma na celu połączyć gmine z trzema osrodkami miejskimi: Poznań, Gniezno, Września bo z tych miast coraz wiecej osób gości na tych terenech. Przy okazji w ten projekt mogą wejsc sołectwa, indywidualnie. Nawet środki zewnetrzne mozna na to zdobyc. I dzisiaj dowiem sie tylko, ze projekt np został wyrzucony do kosza, a jezeli osobiście nie bede uczestniczył w dyskusji to nie dowiem sie nawet dlaczego. No dowiem sie, jezlei poswiece na to dowiadywanie sie odpowiednią ilość czasu.

Frajer?
Podam kolejny przykład swej naiwnej inicjatywy obywatelskiej. Kolega ma zespól muzyczny dość znany i mieli w planach koncert w Poznaniu. Tak westchnał przy mnie, ze chetnie zagraliby w ramach rozgrzewki na małej scenie. Podłapałem, zaintersowałem włodarzy, byłem na komisji rewizyjnej, wyjasniłem (posiedzenie trwało 6 h, a moje wystapienie 30 min), pózniej dostałem info z gimny, ze ok, ze załatwione, wiec zająłem sie swoimi sprawami. Na 3 dni przed palnowanym koncertem, ze zdumieniem stwierdzam ze nigdzie zadnego info, choc zaoferowałem tez swoja pomoc w tej materii.. i coz sie okazuje. Koncertu nie ma. Powód: nieznany. Wyjasnienia lub informacji brak. Dzwonie do kumpla- pytam, on macha reką i mówi daj spokój, było minęło. Fajnie?
Do dzis nie wiem co sie wydarzyło, ale wiem po glosie kumpla, ze wyszło srednio. Ja wyszedłem na durnia, zainwestowałem czas, kontakty, mozliwosci i nawet nie wiem dlaczego mnie olali.

na koniec- nie jestem przeciwny nikomu. Chcę zwrócić uwagę na niedoskonałosci. Bo przeciez to nasze. Boli mnie fraza "MY-WY", czyli Urząd - Mieszkańcy. Mamy, z tymi osobami w urzędzie, z tym burmistrzem, z tymi radnymi i z tym zespołem, realna szanse na stanie sie perłą w koronie powiatu. Moje, na pewno ostre metody dialogu, nie mają na celu niszcyc tylko zwracać uwagę na niedokonałosci, bo słodkie słowa nie przynoszą zainteresownia sprawą. Zawalać urząd pismami? dodawać im pracy tym sposobem?
Ten program, ta 3 misięczna praca Jakuba, miała na celu odjęcie pracy biurokratycznej z jednoczesnym, sprawnym i klarownym, informowaniem mieszkaców którzy chca aktywnego współuczestnictwa w rozwoju gminy. Za duzo? W głowach się miesza motłochowi? tak to rozumieć?
ODPOWIEDZ