Imienne głosowanie Radnych - inicjatywa zatrzymana

JakubB
Administrator
Posty: 1129
Rejestracja: 14 lut 2012, 17:00

Re: Imienne głosowanie Radnych - inicjatywa zatrzymana

Post autor: JakubB »

Po pierwsze: kosztów brak.

Program mogą Państwo oglądać pod adresem:

http://rakowo.org.pl/gmina

Rejestracja głosowania może może odbywać się na dowolnym komputerze, tablecie a nawet telefonie (smartfon).
Aby głosowanie zarejestrować trzeba się do systemu zalogować, trzeba mieć w nim konto (w założeniu o tym kto ma konto decydować ma Przewodniczący Rady). System wie kto i kiedy zarejestrował głosy.
System umożliwia wielokrotną rejestrację głosów przez różne osoby: to samo głosowanie mogę zarejestrować ja i jednocześnie radny, protokolant i sam Burmistrz nawet. System zapamięta wszystkie, porówna je ze sobą i jeśli wykryje niespójność, może wysłać np. mail do Przewodniczącego, że coś nie gra.
Głosy nie są publikowane od razu, a dopiero po elektroniczne weryfikacji osoby uprawnionej np. przewodniczącego Rady (oczywiście w obecnych realiach, będę to robił ja). System oczywiście pamięta kto i kiedy zezwolił na publikację lub ją wycofał.

NIE jest zrobione to tak, że każdy radny sam "klika" bo właśnie to zrodziło by koszty w postaci wyposażenia Radnych np. w tablety.
Rozwiązania polegające na instalacji jakiś elektrycznych skrzyneczek z guzikami to jest najwyższych lotów archaizm technologiczny dla którego widzę tylko jedno uzasadnienie znane z sejmowych ław: glosowanie za kolegę.

Liczenie głosów: Jeśli Joanno obawiasz się, prawdopodobieństwa pomyłek przy liczeniu głosów przez protokolanta, to... powiało grozą. Bo jeśli oznaczając "ptaszka" przy każdym nazwisku (system wyświetla obok zdjęcia Radnych!) protokolant ma się mylić, to co dopiero przy liczeniu jakie odbywa się w tej chwili?!

Imienne oznaczanie głosów ZMNIEJSZA RYZYKO pomyłki i UMOŻLIWIA WERYFIKACJĘ (czego nie można powiedzieć o aktualnym sposobie liczenia). Dzisiaj głosy Radnych mogą zostać źle policzone i w wielu przypadkach nie można tego w żaden sposób zweryfikować: jeśli mamy zapisane, że 12 było za i 2 przeciw, a faktycznie było 11/3 to jak to zweryfikujesz? Trzech Radnych głosowało na nie, i każdy z nich myśli, że jest jednym z tych zaprotokołowanych dwóch. Jeśli będzie wskazanie imienne, to Radny będzie mógł natychmiast wnieść o korektę, powtórne głosowanie czy jakkolwiek inaczej zareagować.

System po oznaczeniu może automatycznie podawać sumę głosów a nawet przygotowywać gotowy do przypieczętowania i podpisania papierowy dokument "raport głosowań".
Samo oznaczenie głosów przy użyciu systemu który stworzyłem zajmuje maksymalnie kilkanaście sekund, a przypadku gdy Radni głosują jednogłośnie z jednym czy dwoma wyjątkami, rejestracja zajmuje dosłownie mniej niż 5 sekund.
Joanna
Posty: 34
Rejestracja: 18 sty 2015, 17:08

Re: Imienne głosowanie Radnych - inicjatywa zatrzymana

Post autor: Joanna »

Nie można się zalogować aby zobaczyć program!!
Joanna
Posty: 34
Rejestracja: 18 sty 2015, 17:08

Re: Imienne głosowanie Radnych - inicjatywa zatrzymana

Post autor: Joanna »

Większość z nas obawia się nowinek , ale w tym konkretnym przypadku , czy jest to zgodne ze statutem lub czy nie należy wprowadzić poprawki do niego? A co na temat głosowania radnych mówi Ustawa o Samorządzie ?
Joanna
Posty: 34
Rejestracja: 18 sty 2015, 17:08

Re: Imienne głosowanie Radnych - inicjatywa zatrzymana

Post autor: Joanna »

Jakubie !Siedząc w domu i mając wgląd do sposobu głosowania radnych będziesz mógł jedynie ,, rozliczać " ich dlaczego głosowali tak a nie inaczej .
Będąc na komisji lub sesji mamy możliwość tworzenia uchwał - wnosić poprawki - lub wyrazić publicznie swój sprzeciw !Coś za coś .Albo siedzimy sobie w domku i obserwujemy w necie albo fatygujemy się na salę sesyjną w Urzędzie ..Pozdrawiam.
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: Imienne głosowanie Radnych - inicjatywa zatrzymana

Post autor: NT JOP »

Joanno troche o prawie na ten temat masz tutaj:
http://burmistrzowie.pl/wniosek/
JakubB
Administrator
Posty: 1129
Rejestracja: 14 lut 2012, 17:00

Re: Imienne głosowanie Radnych - inicjatywa zatrzymana

Post autor: JakubB »

Joanno, nie bardzo rozumiem, po co chcesz się logować do programu. Nie ma takiej konieczności: jesteś mieszkańcem gminy, wszystkie informacje masz podane na tacy bez konieczności logowania się gdziekolwiek. Są publicznie dostępne.

Jeśli system zaskoczy to będziemy go rozwijać na pierwszy ogień o konsultacje społeczne pod projektami uchwał komisji. Takie konsultacje, moim zdaniem, muszą odbywać się pod nazwiskiem z powodów merytorycznych i organizacyjnych - ale to jest przyszłość, jak odległa pokażą władze i mieszkańcy.

Będę mógł "jedynie" rozliczać? Nie zgadzam się. Będę mógł ich "aż" rozliczać, bo w tej chwili nawet tego nie mogę. W tej chwili nie wiem nic. A żeby się czegoś dowiedzieć muszę, wstać, czasem zwolnić się z pracy, ubrać się ładnie, pojechać kilka km, odsiedzieć np. 2 godziny wysłuchując rzeczy które zupełnie mnie nie obchodzą, żeby w końcu zabrać głos, po którym niekoniecznie zostanie w ogóle jakiś ślad. To po prostu nie działa.

Muszę krótko bo spieszę się na sesję Rady. Ty też Joanno będziesz? Właśnie o to chodzi, i po to jest ten system, że nie każdy ma możliwości, odwagę czy chęć chodzić na sesje i komisje. Moim zamysłem jest aby prace komisji były skrótowo chociaż publikowane i abyśmy mogli o nich dyskutować W INTERNECIE tak aby każdy mógł to zrobić przy minimalnym nakładzie środków. Moim zdaniem to zadanie powinni wziąć na siebie Radni i mam nadzieję, że kiedyś tak się stanie. Dopóki tak się nie stanie potrzebni są na komisjach społecznicy, przedstawiciele mieszkańców, którzy wszystkim tym którzy nie mają czasu i możliwości, będą mogli zreferować co się na komisji działo.

Ja byłem na kilku komisjach - niestety mam pracę, trójkę małych dzieci, jedną (ukochaną na zabój) żonę i nie mogę być na wszystkich. Stąd proszę o pomoc: Joanno może, jak sama proponujesz, weźmiesz udział w obradach którejś komisji, zarejestrujesz głosowania i zreferujesz nam co się działo? Pytam bez przekąsu czy cienia złośliwości, całkowicie szczerze. To jest to czego w tej chwili potrzebujemy: sił na przeskoczenie biurokratycznej bariery którą przed nami postawiono.

Proszę mnie nie pytać co na to przepisy i status. Proszę zerknij na statuty gmin które publikują imiennie wyniki głosowań i ich statuty. Odpowiedź jest tam. Ja tylko konsultowałem z prawnikiem jedną kwestię: czy ja, mieszkaniec, mogę te głosy przez siebie zanotowane publikować. Pan adwokat płakał ze śmiechu, że chcę wydać u niego dwie stówy na dokumentowanie sprawy oczywistej.

Jeśli chcesz Joanno, podnieść świadomość obywatelską mieszkańców poprzez zmuszanie ich do osobistego uczestnictwa w pracach Rady to życzę powodzenia ale marnie oceniam szanse tego przedsięwzięcia. Z prostego powodu: taka możliwość istnieje od zawsze i ilu z niej skorzystało?
Stąd właśnie nasz pomysł i jego praktyczna realizacja - oczywiście, że niedoskonała, oczywiście, że potrzebuje dopieszczenia ale jeśli ktoś mówi, że ta inicjatywa szkodzi mieszkańcom, Radnym lub demokracji to wyzywam go na ubitą ziemię.

Każda sugestia poprawki, zmian w systemie jest nie tylko mile widziana ale wręcz o nią proszę.
Emi

Re: Imienne głosowanie Radnych - inicjatywa zatrzymana

Post autor: Emi »

Wystarczy dobra wola..... Popatrzmy na BIP Szczecina, Krakowa, Warszawy! Mamy XXI wiek! coraz większą świadomość mieszkańców! równajmy w górę a nie w dół! Narzekamy na marazm bierność społeczeństwa lokalnego a podcinamy skrzydła społecznikom, liderom! Nie zapominajmy, że wybory ponownie już za 4 lata!
Joanna
Posty: 34
Rejestracja: 18 sty 2015, 17:08

Re: Imienne głosowanie Radnych - inicjatywa zatrzymana

Post autor: Joanna »

Do Jakuba :napisałeś że program można oglądać pod adresem....
Wchodząc pod wskazany adres i nie widząc go podjęłam próbę logowania z nadzieją ... i znowu nic .
Widzę panel informacyjny ,a w nim żadnego programu.Zaczynam wątpić , że chodzi o program do liczenia głosów radnych, a chciałam go poznać i tyle .
Poza tym nie mam zamiaru namawiać mieszkańców do osobistego uczestnictwa w pracach Rady.
Na pytanie dlaczego ? Ponieważ większość mieszkańców nie żyje tymi problemami.Chcą pracować , dobrze zarabiać,wygodnie mieszkać ..itp.Sprawy Rady ,Burmistrza są im obce , ich to po prostu nie interesuje - należycie do znikomej mniejszości ( z całym szacunkiem dla Was).
Do Tomasza:
Co do wniosku zamieszczonego na www.burmistrzowie .pl to autor w pierwszym zdaniu nie jest pewien swojej racji i precyzuje wniosek, który dotyczy ,,prawdopodobnego naruszenia Ustawy..."
Argumentacja prawna nie dotyczy samorządu na szczeblu gminy.
W tonie wyczuwam zbliżający się etap skargowy, po krótkim zawieszeniu broni.
Już to przerabialiśmy a efektem są toczące się sprawy w sądach ... tego chcemy ?
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: Imienne głosowanie Radnych - inicjatywa zatrzymana

Post autor: NT JOP »

Brawo Joanno, brawo. Wnikliwie.
JakubB
Administrator
Posty: 1129
Rejestracja: 14 lut 2012, 17:00

Re: Imienne głosowanie Radnych - inicjatywa zatrzymana

Post autor: JakubB »

Właśnie pod tym adresem jest ów program, panel informacyjny jest tym programem. Nie bardzo rozumiem czego jeszcze się spodziewałaś szczerze mówiąc ale bardzo chętnie się dowiem. Joanno pozwól, że zdefiniuję słowo "program". To nie jest program w tym sensie znanym z XX wieku, że coś pobierasz na swój komputer, instalujesz (czyli jak np. Microsoft Office) i... nie bardzo wiem co dalej. To jest program w sensie "aplikacja internetowa" (coś jak Google Documents), a więc coś co ma swój silnik, logikę, kod ale komunikuje się z użytkownikiem poprzez stronę internetową (a nie poprzez okienka Windows na przykład).

Ten program ma swoją reprezentację w postaci dwóch warstw prezentacji: jedną dla niezalogowanych użytkowników i drugą dla zalogowanych użytkowników. Zalogowany użytkownik zależnie od klasy uprawnień może dodawać wydarzenia, modyfikować istniejące, rejestrować głosowania, publikować je i tak dalej.
Natomiast niezalogowany użytkownik, mieszkaniec gminy, wyłącznie przegląda przygotowane dane (na razie).

Jak? Krótka instrukcja obsługi:
1. Wybierz rodzaj wydarzenia po lewej stronie: Rada, połączone komisje, komisje.
2. Pojawi się lista wydarzeń: wybierz konkretne posiedzenie i kliknij "więcej".
3. Pojawi się lista punktów omawianych/głosowanych na tym posiedzeniu
4. Punkty które były głosowane mają po prawej stronie "więcej"
5. Kliknij to "więcej" a zobaczysz kto jak głosował, odnośnik do treści uchwały, komentarz (a kiedyś mam nadzieję komentarze radnych i mieszkańców)

Inna droga to wybranie sekcji Radni i wybranie konkretnego Radnego. Pojawi się wtedy lista wszystkich głosowań tego Radnego - to przyda nam się szczególnie za niecałe 4 lata. Zdając sobie sprawę, że większość uchwał nie ma niemal żadnego znaczenia dla mieszkańców, planuję przed wyborami poprosić tych którzy znajdą na to czas, aby wybrali spośród uchwał te najważniejsze według nich i z tego zrobimy przedwyborczy "decyzjo-wspomagacz".

Odnośnie namawiania i uczestnictwa. Tak, 100% zgody: większość mieszkańców, ogromna większość, nie żyje tymi problemami. Pytanie dlaczego? (Są kraje w których ludzie przejmują się zdecydowanie bardziej i są często kraje znacznie bogatsze.) Odpowiedź: oczywiście mają dość własnych problemów, ale też nie bardzo mają JAK żyć problemami urzędu/gminy, bo nic o nich nie wiedzą, bo jedyne co do nich dociera, i to z bardzo nieprzyjaznej formie, to obrazki z uchwałami - a więc rozlane już mleko. Mało tego: mają popartą wieloletnim doświadczeniem wiedzę, że ich głos, nawet jeśli go z siebie wydadzą, nie ma ŻADNEGO znaczenia, władza robi swoje, urzędnik wilkiem, przepisy głupie, wszystkiemu winna warszawa i tak dalej i w większości słusznie.

Naszym celem jest zmienić ten stan. Sprawić, żeby ludzie MOGLI uczestniczyć w stanowieniu prawa które ich dotyczy. Żeby mogli w komfortowych, niewymagających (minimalnych ale jednak) poświęceń warunkach dorzucić swoje konstruktywne trzy grosze. Powiesz, że mamy Radnych. Radni nie działają! Może aktualni zaczną, może coś się zmieni, ale jak na razie, a mieszkam tu niemal 6 lat NIGDY żaden Radny nie zapytał mnie w żaden sposób o moje zdanie w jakiejkolwiek sprawie. O ile dobrze pamiętam w ogóle tylko raz ktokolwiek mnie zapytał o cokolwiek: czy chcę elektrownie wiatrowe czy nie. Frekwencja marniutka, promocja słaba no ale wyszło, że większość nie chce elektrowni. Efekt? Mamy plany fermy na 14 wiatraków. Trochę szopka biorąc pod uwagę, że od początku było wiadomo, że to głosowanie nie ma najmniejszego sensu poza rozpoznaniem nastrojów, a budowy wiatraków, o ile słusznie prawią skowronki, zabronić nie sposób.

Zdaję sobie sprawę, że Ci zainteresowani to nigdy nie będzie większość, ale jeśli nasze działania zmobilizują do zaangażowania choćby kilkadziesiąt osób, jeśli Radni poczują, że mogą i powinni pytać mieszkańców, jeśli wreszcie urzędnicy (generalnie, nie piję do naszego UMiG) zrozumieją, że mieszkańcy to nie jest zło konieczne tylko esencja i cały sens, to będzie ogromny sukces. Nie widzę powodu dla którego o naszej gminie za dwa, trzy lata nie miałby by pisać największe gazety świecące nagłówkami: Czerniejewo - mała Szwajcaria w Polsce.
Otwartość i jasność zasad przyciąga inwestorów, ludzie tworzący społeczeństwo obywatelskie zrzeszają się w małe grupy w których jest siła działania, Ci ludzie mogą wspierać administrację w KAŻDEJ sprawie, bo co tysiąc głów to nie jedna. Ci ludzie stanowią grupową mądrość która leży u podstaw demokracji a która została zmieciona dodaniem słowa "pośrednia".

A, że taki stan rzeczy może się nie podobać urzędującym tu czy tam władzom i urzędnikom... jak najbardziej ich rozumiem: oto nagle po dziesiątkach lat świętego spokoju, niebrania odpowiedzialności za cokolwiek, nagle obywatele zaczynają patrzeć im na ręce, a nawet, o zgrozo, pozwalają sobie nie zgadzać się i podważać decyzje. Rozumiem również zaskoczenie a może i mały szok, że oto pojawiają się ludzie którzy chcą pomóc, zaangażować się i w dodatku nie chcą za to żadnych pieniędzy ani przywilejów. To może być wręcz wysoce podejrzane!

Proszę poszukać w internecie, a łatwo każdy sprawdzi, że działania NFM to nie jest wybryk natury, unikat, ewenement. Nie jesteśmy wcale oryginalni ani nawet szczególnie pomysłowi. Takich inicjatyw społecznych są w Polsce dziesiątki a będą setki. Ja jestem z pokolenia które czołgów stanu wojennego nie pamięta ale jeszcze ma z nimi zdjęcia. Sporo od tamtej pory przeszliśmy i, zupełnie naturalnie, idziemy dalej. Wpiszcie sobie w google "przejrzystość gminy". Spójrzcie na BIPy dużych miast w tym Warszawy. Ostatnio podczas rozmowy z jednym z reprezentantów zarządu gminy wspomniałem właśnie o stolicy i o ich polityce jawnośći i usłyszałem "niech nas Pan nie porównuje do Warszawy". Dlaczego nie?!!

Nie wiem czy Pan Krzysztof z burmistrzowie.pl przestrzelił czy nie ale proszę zwrócić uwagę, że jego intencje są uczciwe: informuje, że być może jest problem, napracował się żeby podpowiedzieć niemal podane na tacy rozwiązanie a wszystko to w społecznie uzasadnionym i pożądanym celu a więc rejestracji imiennej głosowań a ogólniej zgodności działań administracji z przepisami. Moim zdaniem należą mu się podziękowania za kawał dobrej roboty, tym bardziej, że od mojego ujawnienia naszego projektu do przygotowania sporego wniosku minęło niewiele czasu - podejrzewam, że nocka została zarwana. To nie jest "etap skargowy" tylko wniosek o sprawdzenie czy aby na pewno wszystko gra. Jako mieszkaniec dziękuję.
Toczące się sprawy w sądach niekoniecznie wynikają z działania jednej strony. Może faktycznie we wcześniejszych latach działo się w gminie coś to wymaga zaangażowania sądu? Ja tego nie wiem, ale właśnie od tego są sądy zdaje się.
ODPOWIEDZ