Kredyty chwilówki - UWAGA!

Wszelkie pozostałe, niekoniecznie gminne tematy
JakubB
Administrator
Posty: 1129
Rejestracja: 14 lut 2012, 17:00

Kredyty chwilówki - UWAGA!

Post autor: JakubB »

"Za 500 zł pożyczki spłaci aż 181 tysięcy" - taki tytuł artykułu w Dzienniku Zachodnim zainspirował mnie do napisania kilku słów.
Pani Helena pożyczyła 500 zł. Nakupiła jedzenia. Nie doczytała umowy, nawet jej nie zrozumiała. Okazało się, że za każdy dzień zwłoki w spłacie, na konto firmy musi przekazać 9% od pożyczonej sumy. Dług narastał błyskawicznie.
Do tej pory Pani Helena spłaciła 35 tys. zł. Musi jeszcze "oddać" 146 tysięcy.

Uwaga: ten artykuł to najprawdopodobniej bzdura. Aż tak źle nie jest, ale przepisuję to, żeby trochę nastraszyć, bo dobrze też nie jest.
Często tak właśnie działają "chwilówki". Pożycz tysiaka na święta a po świętach przyjdą smutni panowie, zabiorą telewizor, pralkę, lodówkę, samochód a jeśli będzie to konieczne to jako pokwitowanie zostawią kilka siniaków. To oczywiście znów bardzo czarny scenariusz ale się zdarza.

Klientów naciągają również "poważne" instytucje czyli banki. Każdy ma swoje drobnym druczkiem pisane warunki. Dlatego właśnie, by nas chronić, powstało RRSO.

Co to jest RRSO?
RZECZYWISTA roczna stopa oprocentowania. A więc jest to procent który uwzględnia wszystkie koszty kredytu zapisane małym druczkiem albo wcale: prowizje, opłaty itd.
Przykład:
jeśli pożyczę Ci dzisiaj 100 zł i umawiamy się, że za rok masz mi oddać 110 zł
to oprocentowanie kredytu wynosi 10% i RRSO wynosi 10%
ale
jeśli pożyczę Ci dzisiaj 100 zł i umawiamy się, że za rok masz mi oddać 110 zł ale za fatygę dorzuć mi jeszcze 20 zł
to oprocentowanie kredytu wynosi nadal 10% ale RRSO wynosi 30% (bo uwzględnia te ekstra 20 zł)

Znalazłem zestawienie rekordzistów RRSO z 2013 roku.
"Pożyczka plus" - RRSO: 3635% - tak ponad TRZY I PÓŁ TYSIĄCA PROCENT!!!
"Kredyty Chwilówki" - RRSO 3324%
"Ekspres Kasa" - RRSO 2772%
dla porównania:
"PKO BP" - 20,55% (debet na koncie, a więc de facto pożyczka)
jest różnica?

Spójrzmy na ofertę z ostatnich dni:
mBank proponuje kredyt z oprocentowaniem 0% (ZERO!) Bomba! A jakie jest RRSO czyli ile FAKTYCZNIE będzie mnie to kosztować? 19,24%. No to już nie jest takie za zero. Trzeba zapłacić 7% prowizji i coś tam jeszcze.
Bank Pocztowy: nieoprocentowany kredyt... z prowizją 20% RRSO: 117,85% (jeśli pożyczysz na pół roku, ale jeśli pożyczysz tysiaka na miesiąc to RRSO będzie ponad 800%)

Pamiętajmy, że RRSO to tylko i aż "procenty". Jeśli pożyczasz 500 i musisz po miesiącu oddać 550 zł to tragedii nie ma. Jeśli jednak pożyczasz 5000 i musisz oddać 5500 zł to już tanio nie jest.

Ogromnie ważne są koszty przeterminowanych spłat, a więc co się dzieje w sytuacji gdy powinie nam się noga.

Na przykładzie jednej z firm chwilówkowych:
Pożyczam 500 zł na 4 dni. Muszę oddać 531 zł. Okazuje się, że nie dam rady. Proszę o przedłużenie spłaty na 30 dni. Kosztuje to 95 zł a więc razem mam do spłaty 626 zł. Nie spłacam, więc firma zaczyna naliczać 4 krotność stopy lombardowej czyli 16% w skali roku oraz koszty upomnień. Jedna firma liczy sobie 30 zł inna 150 zł za wysłanie listu z wezwaniem do zapłaty (jest niby rozporządzenie ministra które ogranicza tą kwotę ale, jak czytam, jest łatwo obchodzone). Po 3 miesiącach mam do spłacenia 787 zł (koszty upomnień: pierwsze 35 zł, drugie 45 zł, trzecie 55 zł + oczywiście odsetki). Po trzech miesiącach mój dług jest sprzedawany firmie windykacyjnej. Koszty rosną tak samo, albo gorzej, koszty upomnień, windykacji itd. Za każde pisemko firma może sobie policzyć 20 zł, a może 120 zł. Nie wiem szczerze mówiąc czy są jakieś przepisy które ograniczają koszty egzekucyjne w praktyce.

Czytajcie, uważajcie, pytajcie o RRSO.
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: Kredyty chwilówki - UWAGA!

Post autor: NT JOP »

bardzo celne stwierdzenie. Zawłaszcza "kolporterzy" chwilówek widzą te sprawy oddzielnie. Głownie oddzielają przepisy obowiązujące w kwestiach pożyczek od realiów.
ODPOWIEDZ