Zebranie 2020-09-14 godz 18.

Dobra Rada

Re: Zebranie 2020-09-14 godz 18.

Post autor: Dobra Rada »

Panie Jakubie,
publiczny atak personalny na Panią Elizę, którą wymienił Pan z nazwiska wskazując jako osobę odpowiedzialną za opóźnienia, niestety trzeba uznać za wyjątkowo słabe zachowanie wręcz żenujące. Tego typu wypowiedzi wzbudzają fale hejtu i prowadzą do niepotrzebnych podziałów nawet w tak małej społeczności jak gmina Czerniejewo. Jeżeli ma Pan dowody, że coś było rozpatrywane niezgodnie z zasadami lub jakieś terminy do których zobowiązani są urzędnicy nie zostały zachowane, ma Pan prawo złożyć skargę czy to do gminy czy wojewody, ba są nawet w Polsce Sądy Administracyjne (podobno nadal wolne), gdzie może Pan skierować swoje oskarżenia pod adresem Burmistrza czy innych urzędników.
Bardzo źle się stało, że Pana wypowiedz w tym tonie znajduje się na stronie gminy.

Przypuszczam, że podobnie jak i Pan nie znane są mi prawdziwe powody długiego czasu załatwiania sprawy, być może wcześniejsze zachowanie, co niektórych mieszkańców Rakowa mogło być odebrane jako agresywna postawa (wręcz awanturnictwo i pieniactwo) co przełożyło się na negatywne nastawienie urzędników i wydłużenie decyzji.
Nie jestem przekonany czy jest co świętować i czy to taki wielki sukces, nie sadzę aby notowania Rakowo w urzędzie gminy poszybowały w górę myślę, że jest teraz wręcz przeciwnie i każda kolejna sprawa będzie załatwiana w niepotrzebnych męczarniach przy wzajemnych oskarżeniach.

Sztuka negocjacji to bardzo trudna sprawa i nie każdy może osiągnąć biegłość w tej dziedzinie, jeśli się już ją pozna można osiągnąć bardzo duzo, może czas zacząć rozwijać się na tym polu?

wskazówka numer 1: nigdy nie wie Pan do końca do myśli i co motywuje/ogranicza drugą osobę, wiec proszę nie zakładać, że niechęć to główna przyczyna różnicy zdań

wskazówka numer 2: Przez pozytywne nastawienie znacznie łatwiej nakłonić drugą osobę do współpracy i osiągnąć swoje cele niż poprzez groźby czy sarkastyczne wypowiedzi na jej temat.
JakubB
Administrator
Posty: 1129
Rejestracja: 14 lut 2012, 17:00

Re: Zebranie 2020-09-14 godz 18.

Post autor: JakubB »

Zacznę od końca: pozytywne nastawienie, ograniczenia, negocjacje, notowania Rakowa...
Pełen pozytywnych myśli, świadom ograniczeń, negocjując, grzecznie czekałem na podłączenie wody na działce sołeckiej. Prawie TRZY LATA. Czy właśnie to nie jest żenujące? Była to zabudżetowana na zebraniu wiejskim pozycja funduszu sołeckiego. Tylko ten jeden przykład pokazuje jakie są "notowania" Rakowa, ale nie wykluczam, że mogą spaść niżej choć trudno mi sobie wyobrazić, że to możliwe.

Ciekawszy jednak jest dla mnie sam fakt istnienia owych "notowań". Sądziłem, że ludzie pracujący w urzędzie, w tym również ich wybieralny szef, to wynajęci i opłacani przez mieszkańców fachowcy których głównym zadaniem jest sprawna obsługa spraw obywatelskich. Nie bardzo jest tu miejsce na "notowania" natomiast jest go mnóstwo na uczciwą pracę.

Pisze DobraRada o pieniactwie, negatywnym nastawieniu i wydłużaniu decyzji. Jeśli tak było to faktycznie skandal przy czym jest oczywistym, że wywołuje go postawa urzędników! Przepraszam ale jeśli uznajemy prawo urzędników do wydłużania postępowań w wyniku "nastawienia" to reprezentujemy zupełnie inne światy i rozumienie zasad funkcjonowania państwa.

Pisze DobraRada o sukcesie. Jaki sukces?! Publiczne przepychanki mieszkańców z urzędnikami to nie jest żaden sukces ale katastrofa! Ale cierpliwość mieszkańców po prostu ma swoje granice, a jak słyszę dookoła, jedyna zasadnicza różnica pomiędzy Rakowem a innymi sołectwami jest taka, że my narzekamy głośno a reszta pod nosem. I jeśli mamy być za to karani to faktycznie pozostaną nam sądy.

Dziesiątki(!) razy opowiadano mi o złych decyzjach, fatalnej współpracy, nieformalnym karaniu niepokornych, ale zawsze gdy wtedy mówię, że o tym powinni się dowiedzieć wszyscy a nie tylko ja... strach i milczenie. Bo rozmówca albo jego żona/wujek pracuje w urzędzie lub jednostce zależnej i pod nazwiskiem nigdy nic. I ja to rozumiem, choć potwornie to przykre ale charakterystyczne dla niewielkich społeczności (choć nie wszędzie!).

Co do personalnych "ataków"(?) to w swoim zapytaniu nie napisałem czyja to wina, bo tego mogę się tylko domyślać, a jedynie wskazałem wspólny mianownik wynikający z moich doświadczeń. Ponieważ wielokrotnie zwracałem uwagę na ów mianownik w niepublicznych rozmowach z burmistrzem i jak historia pokazuje, niczego to nie zmieniło, tym razem postanowiłem zrobić inaczej i chyba coś drgnęło bo sprawy popchnięto do przodu niemal natychmiast. Chociaż sąsiedzi już mówią, całkiem serio, że przez to wszystko kolejnego remontu rakówki dożyją jedynie nasze dzieci. Uspokajam, że to absurdalne teorie.

Jeśli tylko burmistrz odpowie, wyjaśni czyja to konkretnie wina, pierwszy pochylę głowę i kogo trzeba przeproszę. Póki co jednak odpowiedzi nie ma.

Moje zapytanie to nie zły humor w poniedziałkowe popołudnie tylko lata traktowania jak uciążliwego namolnego trutnia. A ja nie tylko nie muszę ale i coraz mniej chcę. I jeśli po następnych wyborach nic się nie zmieni to odpuszczę całkowicie i będzie spokój. Na tą chwilę jednak coś jeszcze próbuję i zwracam uwagę że nie gram "na siebie", ale od wielu lat poświęcam niemało czasu, zaangażowania i pieniędzy na sprawy społeczności dostając w zamian "niskie notowania" i "nastawienie". Nie pojmę chyba nigdy jak to działa...

Wierzę, że z całej tej sytuacji zostaną wyciągnięte właściwe wnioski, zaczniemy być traktowani nieco poważniej, a nie będziemy zamiast tego kolejne dwa lata musieli udowadniać, że nie jesteśmy wielbłądami. Mój cel to robić coś fajnego w sołectwie, w gminie i kilka rzeczy zrobić się udało. Na pewno mogłoby być ich więcej i - wiem to z pierwszych rąk - Rakowo NIE jest pod tym względem wyjątkowe.
Ekspert

Re: Zebranie 2020-09-14 godz 18.

Post autor: Ekspert »

Dobrarada wie że skargę na burmistrza składa się do rady gminy? Dobrarasa wie ile takich skrag zostało złożonych i jak się to ZAWSZE kończy? Niech sobie najpierw sprawdzi a potem wypisuje bzdury o sądach i odpowiedzialności urzędników: yeti wszyscy gadają nikt nie widział. Jakub robi za friko dla ludzi i ma się sądzić z gminą która mu robi pod górkę? Czy czlowieku oszalałeś czy jesteś urzędnikiem albo emerytem który ma za dużo czasu?
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: Zebranie 2020-09-14 godz 18.

Post autor: NT JOP »

ponad 10 lat, gdy nawiązywałem w tej gminie znajomości, jako nowy mieszkaniec pewien niemłody już człowiek tak mi rzekł: " Przydałby się ktoś z Żydowa jako burmistrz, bo oni wiesz Pan, tam zawsze wolne miasteczko, rozumem dochodzili do majątków może i skromnych ale swoich, a tu w Czerniejewie to wiesz Pan zawsze ordynacja była". Buchnąłem śmiechem. I nadal nie wierzę, ze takie stereotypy maja jakiś moc, jakąś prawdę, ze to gadanie rodem z TVP to oczywistość bo fakty zadają temu kłam. Natomiast telewizyjne porównania, ze jak Żyd to komunista, jak Niemiec to faszysta a jak Polak to antemurale christianitatis choć pijak i złodziej to nic innego jak pieśń dla głupców bo i na naszej gminie widać ze stereotypy to stek bzdur.
ODPOWIEDZ