Przedszkolne podwórko/klubik malucha

Magda-lekko wkurzona

Przedszkolne podwórko/klubik malucha

Post autor: Magda-lekko wkurzona »

Czy ktoś może mi wyjaśnić co dzieci będą robić przez najbliższe (dodajmy najcieplejsze) miesiące?
Bo że kisić się w salach to widać po rozmachu budowy.
Ten mały, pozostawiony skrawek ma być miejscem do zabawy dla 7 grup? dla ponad 150 dzieci?

Ktoś kto to zaplanował jest bedzietny lub bez wyobraźni!
Obiektywny

Re: Przedszkolne podwórko/klubik malucha

Post autor: Obiektywny »

Jedni się cieszą, inni narzekają jak to w Czerniejewie. Brak wyobraźni? Bezdzietność? A może realia ( bo środki rządowe)? Pewnie optymalnie byłoby przeprowadzić inwestycje mając własne środki i przy temperaturze -20. Przeprowadzam się do Tarnowa Podgórnego -bogata gmina i takich problemów nie mają.
ababab

Re: Przedszkolne podwórko/klubik malucha

Post autor: ababab »

Klubik malucha to przeciez pomysł pod publike a raczej wyborczy, nikt nie zastaniawiał sie co będzie jutr najważniejsze ze jest a co dalej niech sie mury wala .Podobnie jak z sala gim nastyczna aż dech zapiera rozmachem ale na warunki Pozanania!!!
Gryngiel

Re: Przedszkolne podwórko/klubik malucha

Post autor: Gryngiel »

Wprawdzie nie mam dzieci w Klubie ale wiem, że żłobki i klubiki są też poza dużymi aglomeracjami np. Gniezno, Kłecko, Wymysłowo itd. Myślę, że w dzisiejszych czasach to już standard. Chce się mieć mieszkańców w gminie? trzeba zapewnić odpowiednie zaplecze do życia.
JakubB
Administrator
Posty: 1129
Rejestracja: 14 lut 2012, 17:00

Re: Przedszkolne podwórko/klubik malucha

Post autor: JakubB »

Znam rodziny które Klubu wyczekiwały.
To, że się nie doczekały, że budowa i otwarcie nałożyły się z wyborami to akurat w pewnym sensie naturalna kolej rzeczy. Czy można było zrobić to rok temu? Dwa? Nie wiem. Budżet nie jest z gumy rzecz jasna, a tak się składa, że klub powstał ze środków pochodzących z rządowego programu Maluch+ (czy jakiś tam inny +) więc pewnie mógł powstać wcześniej ale byłby droższy.

Pytanie czy w ogóle by powstał gdyby nie owo dofinansowanie, ale tak czy inaczej należą się brawa za "schylenie się" po te pieniądze.

Uważam, że dobrze, że Klub jest. Na pewno dla osób myślących o przeprowadzce do naszej gminy, a mających czy planujących dzieci, będzie to zaleta i argument za.

Można oczywiście pytać o taką a nie inną formułę istnienia Klubu jako własności gminy, a nie np. Stowarzyszenia co moze mieć potencjalnie spore korzyści w sensie kosztów utrzymania i samej inwestycji. Można ale po co pytać skoro mury stoją i jest... po wyborach. Poza tym takie pytania to zadanie radnych.

Taka inwestycja(!) jest po to aby poprawić warunki obecnych mieszkańców (żeby się nie wyprowadzali) i zachęcić nowych do osiedlania się. Oczywiście to jeden z elementów układanki pt. Promocja gminy. Nie sądzę żeby było możliwe policzenie rentowności tego konkretnego obiektu nawet w skali 20 lat.

Pozostaje układać naszą układankę, obserwować co robią sąsiedzi, obserwować słupki migracji i uczyć się, nie tylko na swoich, błędach.

Przepraszam, że trochę nie na temat, ale to wątek z kwietnia i pozwoliłem sobie nie na temat ale wbrew pozorom bardzo konkretnie.
Gryngiel

Re: Przedszkolne podwórko/klubik malucha

Post autor: Gryngiel »

Jak wskazują informacje na stronie MRPiPS środki zewnętrzne na tego typu inwestycje są od tego roku zwiększone. Ruch wydaje się więc być przemyślany. Tak jak wybór klubu zamiast żłobka. Pozostają kwestie innych form ale to już pieśń najbliższej przyszłości. Stanowczo mówię NIE planowanej na kolejne lata budowie kolejnego klubu (patrz prezentacja TS).
Co do Stowarzyszeń-no cóż jest ich wiele w gminie ale żadne nie próbowało zbiegać o środki i utworzenie w dowolnej formie opieki do lat 3.
Podsumowując: uważam, że dobrze że powstała taka instytucja (tańsza od niani a podlegająca o wiele większemu nadzorowi). Śledząc ruchy migracyjne i zapotrzebowanie zawsze można zabiegać o inne formy opieki.
grab

Re: Przedszkolne podwórko/klubik malucha

Post autor: grab »

a dlaczego nie?
"Klub seniora" bo wolę taka nazwę, ma funkcjonować w Grabach, Oprócz fachowej opieki w tym ponoć medycznej (mam nadzieje, ze nie a'la Czerniejewska?) ma być tez miejscem spotkań klubowiczów czyli seniorów. Jak doi tego dołożyć komunikacje autobusową, sprawne działająca to pomysł bardzo ciekawy.
Wystarczy spojrzeć na ZOZ Czerniejewo i MPK Czerniejewo a każdy się domyślili, ze ulotki wyborczej twojego lepszego jutra realnymi sprawami nie da się zapełnić. Za duży format
Gryngiel

Re: Przedszkolne podwórko/klubik malucha

Post autor: Gryngiel »

Klub Seniora ma być w Czerniejewie (w tym roku). A dokładnie Plac Wiosny Ludów 21.
JakubB
Administrator
Posty: 1129
Rejestracja: 14 lut 2012, 17:00

Re: Przedszkolne podwórko/klubik malucha

Post autor: JakubB »

W Grabach ma powstać "Dom dziennego Pobytu osób starszych" (pisownia oryginalna z ulotki wyborczej).
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: Przedszkolne podwórko/klubik malucha

Post autor: NT JOP »

nie bardzo rozumiem po co te dwa obiekty się rozdziela. Stygmatyzuje się w ten sposób osoby które wymagają opieki medycznej, tzw.: doraźnej, bo zapewne o taką będzie chodzić wątpię czy zamysł wpisuje opiekę w rodzaju opieki paliatywnej.

umówmy się. Klub seniora jest potrzebny dla tej prężnie działającej od zaraz. Natomiast Dom opieki itd. to raczej mrzonka. Nie wiem skąd pieniądze na sfinansowanie i nie wierzę żeby tych pozyskanych pieniędzy było na pokrycie 100% inwestycji
ODPOWIEDZ