97 rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego

ODPOWIEDZ
JakubB
Administrator
Posty: 1129
Rejestracja: 14 lut 2012, 17:00

97 rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego

Post autor: JakubB »

Warto pamiętać, że sensowna i dobrze zorganizowana operacja może przynieść realny skutek i to bez dziesiątek tysięcy ofiar.

http://27grudnia.pl/
Bet

Re: 97 rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego

Post autor: Bet »

http://telewizjarepublika.pl/97-lat-tem ... 27747.html

Po prawie dwumiesięcznych bojach powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze, który rozszerzał na front powstańczy zasady rozejmu w Compiègne z 11 listopada 1918 kończącego I wojnę światową. Dzięki temu odbita z rąk pruskich Wielkopolska stała się częścią niepodległej Rzeczypospolitej.
Slawek
Stały bywalec
Posty: 263
Rejestracja: 31 paź 2014, 17:42

Re: 97 rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego

Post autor: Slawek »

Drodzy Państwo, Młodzieżowa Rada Miasta i Gminy oraz Samorząd Uczniowski ZSP w Czerniejewie przy współpracy z władzami samorządowy i zorganizował akcję przypominającą o wybuchu powstania. Młodzież rozdawała przy kościołach w Czerniejewie i Pawłowie flagietki z orłem powstańczym. Jednocześnie pytała mieszkańców o to, czego dziś przypada rocznica, kiedy wybuchło powstanie oraz kto z mieszkańców naszej gminy był jednym z dowódców powstańczych.
Przy okazji przedstawię Państwu listę strat (dostępną zresztą w sieci, ale tu macie już wybrane) powstańców naszej gminy:
(Link Listy strat PW: (nr np. 258 oznacza miejsce w tabeli, a PW/660 materiał źródłowy w tym opracowaniu)
https://www.depot.ceon.pl/handle/123456789/955)

1. 258 Cyms Adolf kapral ur. 20.04.1897 w Pawłowie, zam. Pawłowo, służył w 3 Pluton 4 Kompania 1Batalionu 10 Pułku Strzelców Wielkopolskich, poległ 19.06.1919 w Rynarzewie, pochowany w Rynarzewo gmina Szubin PW/198; SBPW

2. 837 Kostencki Leon porucznik ur. 9.01.1894 w Pawłowie, zam. Nidom, służył w 10 Pułk Strzelców Wielkopolskich zmarł z ran 20.06.1919 w Szubinie, tam pochowany, PW/660

3. 1574 Pluciński Stanisław brak wszelkich danych, pochowany w Czerniejewie

4. 1575 Pluciński Wincenty kapral ur. 1896 w ?, zam. w Czerniejewie, służył w 1 Kompania II Odcinka Frontu Północnego zmarł z ran 15.02.1919 w Żninie, pochowany w Czerniejewo, PW/1163; APB OI sygn.916

5. 2162 Wojciechowski Jan kanonier ur. 1894 w ?, zam. ? służył w III Odcinek Frontu Północnego, poległ 23.01.1919 w Szubinie, pochowany w Czerniejewo PW/1638

6. 1 Bekasiński Leon szeregowy ur. 2.02.1901 w Czerniejewie, zam. Czerniejewo, służył w Sztab 1 Brygady Strzelców Pomorskich zmarł 17.01.1920 w Poznaniu, pochowany Czerniejewo gmina, USC; nie zginął w związku z powstaniem, 1401 Akt zgonu USC Poznań, nr 227 1920/I, syn Józefa i Stanisławy z domu Zamiara, zmarł o godzinie 11.30 w 8 szpitalu garnizonowym w Poznaniu.
7. 853 Kazimierz Kowalski, szeregowy ur. 19.01.1901 w Kosowo, zam. ?, służył w Batalion Gnieźnieński poległ 31.01.1919 w Rynarzewo, pochowany w Markowice gmina Strzelno PW/673 (w tym wypadku wiem tylko, że urodził się w naszej gminie, ale gdzie mieszkał to już nie wiem)

8. 1450 Olszewski Florian ur. 27.05.1897 w Kąpiel, zam. Kąpiel, nie wiadomo gdzie i kiedy zginął, gdzie jest pchowany. PW/1058

9. W Studiach z dziejów Czerniejewa jest info na str. 133 poparta przypisem: T. Jabłoński, Lista strat PW 1918/1919, warszawa 1936, że w bitwie o Żnin z 1 kompanii poznańskiej pod dow. Ppor. Józefa Bogackiego, w której skład wchodziła większość kompanii czerniejewskiej utworzona przez instruktora Sokoła por. Franciszka Złotowicza, zginął kpr. Piotr Szkudlarek. Kompania poznańska była częścią grupy zachodniej pod dow. Kpt. Jana Tomaszewskiego. W Liście strat internetowej (powyżej link), widnieje:
1889 Szkudlarek Piotr kapral 1 Kompania Żnińskiego Batalionu Jana Tomaszewskiego, poległ 11.01.1919 pod Żnin, nie wiadomo gdzie pochowany, gdzie i kiedy urodzony i gdzie mieszkał . PW/1420

Na str. 135 książka podaje poległych w bitwie pod Kolankowem Maksymiliana Śmigórskiego i Wiśniewskiego z przypisem, że to z relacji L. Reselskiego. W Liści strat internetowej obaj nie występują.


Dziękuję władzom samorządowym za flagietki oraz pani Burmistrz i panu Przewodniczącemu za wspólne z młodzieżą złożenie kwiatów na pomniku powstańców. Dziękuję Młodzieżowej Radzie i jej Opiekunowi. Dziękuję Samorządowi Uczniowskiemu. Dziękuję tym, którzy zgodzili się przypiąć flagietki, odpowiadali na pytania, wykazali się nie tylko patriotyzmem ale i zrozumieniem dla działań młodzieży. Dziękuję Proboszczom za wyrażenie zgody na taką akcję na terenie Kościoła.

Rozejm w Trewirze teoretycznie zakończył powstanie, bo walki trwały nadal. Świadczy o tym choćby śmierć Cymsa i Kostenckiego w czerwcu 1919 r. pod Rynarzewem. Strzelaniny trwały nawet po zawarciu pokoju z Wersalu 28 czerwca 1919 r i ustaleniu polskiej granicy na zachodzie.
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: 97 rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego

Post autor: NT JOP »

przyznam się, ze jest to smutne i wstydliwe, ze tak mało wiemy/wiem o tym bohaterskim i zwycięskim wydarzeniu
Slawek
Stały bywalec
Posty: 263
Rejestracja: 31 paź 2014, 17:42

Re: 97 rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego

Post autor: Slawek »

Tak to już bywa w historii, że nie spisuje się rzeczy ważnych, których po latach nie da się odtworzyć. Wędrówka po cmentarzach może nam tylko po części stworzyć listę powstańców (czasem epitafium informuje, że tu leży powstaniec). Nie ma już tych, którzy mogliby nam opowiedzieć o tamtych wydarzeniach. Im bogatszy jestem w lata tym bardziej widzę konieczność przekazania i wcześniej pozyskania wiedzy o nas, naszym lokalnym społeczeństwie naszym dzieciom. Stąd też szukam, zbieram i przekazuję za pośrednictwem m.in. tego forum. Czy warto? Kilka dni temu w innych okolicznościach usłyszałem, że dla tak małej publiki nie warto się męczyć, odpowiedziałem, że dla jednego warto, a mój kolega z boku stojący rzekł "dla sie samego trzeba". I te słowa dla mnie są fundamentalne, nie podlegające dyskusji, mądre i prawdziwe. Dziękuję panie Walerianie.
Slawek
Stały bywalec
Posty: 263
Rejestracja: 31 paź 2014, 17:42

Re: 97 rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego

Post autor: Slawek »

znalazłem bardzo ciekawą informację. Niestety tekst jest na tyle enigmatyczny, że nie wiem, czy chodzi o samych powstańców, czy też może i o potencjalnych poległych w walce z bolszewikami w 1920. Postaram się to sprawdzić.
Załączniki
Lech, 18.06. 1931, tytuł: 10 lecie Związku Inwalidów w Czerniejewie.
Lech, 18.06. 1931, tytuł: 10 lecie Związku Inwalidów w Czerniejewie.
Slawek
Stały bywalec
Posty: 263
Rejestracja: 31 paź 2014, 17:42

Re: 97 rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego

Post autor: Slawek »

Tym razem prezentuję cały artykuł z gazety Lech z 14. 06. 1933 r. W poprzednim popełniłem błąd w roku - powinno być 1933. Przy lekturze trzeba się nieco uzbroić w cierpliwość i poskładać elementy w całość.
Studia z Dziejów Czerniejewa informują, że kompania czerniejewska (późniejsza poznańsko - czerniejewska) liczyła 100 żołnierzy. Gazeta mówi o 84, ale nie wiadomo, czy tych walczących w tej kompanii, czy też wszystkich mieszkańców Czerniejewa służących w różnych oddziałach. Problemów z ustaleniem listy powstańców jest kilka:
1. miejsce urodzenia nie świadczy o tym, że powstaniec mieszkał w Czerniejewie i odwrotnie;
2. Podana w Studiach lista składu osobowego kompanii czerniejewskiej zgadza się z ustaleniami mego kolegi i mnie w 16%
3. W podanej w Studiach liście składu osobowego kompanii czerniejewskiej brakuje 10 żołnierzy, mieszkańców Czerniejewa i okolic zweryfikowanych jako powstańcy w składzie tejże kompanii; Udało się nam łącznie odnaleźć i znaleźć choć krótką wzmiankę o 34 powstańcach w szeregach kompanii czerniejewskiej.
4. Poza kompanią czerniejewską (choć nie możemy do końca być pewni, czy czasem chłopacy nie przewinęli się przez oddział z Czerniejewa na samym początku i później nie przeniesiono ich do innych jednostek, bo po przybyciu do Poznania weterani I w.ś. szli od razu na front, a nowicjusze na szkolenie) znaleźliśmy 76 powstańców (z takim samym zastrzeżeniem, jak w punkcie 1).

Mam nadzieję, że na czerniejewskim fb pojawi się ta lista z prośbą o pomoc w poszukiwaniach.
Załączniki
Lech, 10 lecie Tow. Pows 8, 14, 06. 1933.PNG
Lech, 10 lecie Tow. Pows 7, 14, 06. 1933.PNG
Lech, 10 lecie Tow. Pows 6, 14, 06. 1933.PNG
Lech, 10 lecie Tow. Pows 5, 14, 06. 1933.PNG
Lech, 10 lecie Tow. Pows 4, 14, 06. 1933.PNG
Lech, 10 lecie Tow. Pows 3, 14, 06. 1933.PNG
Lech, 10 lecie Tow. Pows 2, 14, 06. 1933.PNG
Lech, 10 lecie Tow. Pows 1, 14, 06. 1933.PNG
ODPOWIEDZ