skąd i dlaczego Szczytniki Czerniejewskie?

NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: skąd i dlaczego Szczytniki Czerniejewskie?

Post autor: NT JOP »

1. to ze spadł z martwego konia to raczej nie dziwi, znaczy dziwi bo to kon padł wiec parobek nie spadł tylko co najwyzej sie potoczył:-)... nie wiadomo co w owym czasie rozumiano pod stwierdzeniem: nie poniósł szkody. Moze jak parobkowi głowy nie urwało i jeszcze dycha to znaczy ze nic sie nie stało... i co to jest majorat, co to jest ordynacja i czy to ta sama rzecz pod dwiema nazwami? mineło 100 lat i człek sie dziwuje nad nazwami które pewnie jesze z 50 lat temu były całkiem zrozumiałe
2. czy ja dobrze rozumiem ze w czerniejewie był hotel?
3. Jakub a moze zaczniesz sie pisac jak przystało zgodnie z tradycja przez "ó"? nawet logiczne bo wymienia sie anglosaskim Jakob:-). Nie... bo twoi ziomale ze Szwajcarii by zwaroiwali nad kolejnymi kreski nad literkami.
Slawek
Stały bywalec
Posty: 263
Rejestracja: 31 paź 2014, 17:42

Re: skąd i dlaczego Szczytniki Czerniejewskie?

Post autor: Slawek »

1. Ordynacja to klucz eee majątek ziemski, który był zabezpieczony przed podziałem. Natomiast majorat to sposób dziedziczenia w tym kluczu - najstarszy syn lub w razie braku krewny. W wypadku tym wypadku można stosować zamiennie.
2. Tak hotel był. Zdjęcia hotelu i restauracji Skupina można znaleźć na fejsie. Budynek stoją do dziś - plac Wiosny Ludów.
3. Jakób to bardzo popularne imię - ot choćby Jakób Wujek - przełożył jako pierwszy biblię na polski (katolicką). Prosiłem kiedyś o wytłumaczenie mi takich pisowni - raz ó drugi raz u. Podobno ludzie o bardzo wyczulonym słuchu są w stanie rozpoznać, nie wiem czy się dobrze wyrażę, długość tych samogłosek i je poprawnie zapisać ze słuchu. A Jakóba to mi nie wytłumaczyli.
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: skąd i dlaczego Szczytniki Czerniejewskie?

Post autor: NT JOP »

Słąwku to prawda. H, CH RZ,ż, Ó,U było i to całkiem niedawno rozpoznawalne słuchowo. Jeszcze przed wojna wschodnie rejony Polski z ta swoja słynna wymowa (dla mnie bardziej sycząca, miękka) która słychać na nagraniach z tamtej epoki, funkcjonowało L (chyba) przedni i tylno językowe (moze chodzi tu o podniebienie?) które zamieniło sie w Ł. A dla nas trudno odróżnic wymowe: KSZ, KRZ:-) choć to ponoć niechlujstwo wymowy:-) które przeszło na dzieci i... język sie uprościł bo tak ma w naturze
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: skąd i dlaczego Szczytniki Czerniejewskie?

Post autor: NT JOP »

bodajze u Ordonówny jest taka piosenka dzie słyszymy "milowała" a nie "miłowała"
Slawek
Stały bywalec
Posty: 263
Rejestracja: 31 paź 2014, 17:42

Re: skąd i dlaczego Szczytniki Czerniejewskie?

Post autor: Slawek »

haha, jak będziesz bardzo chciał to ci takie "L" zaśpiewam na jakiejś imprezie sołeckiej w Rakowie. Chyba, że się boisz to wygadam z takim "L"
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: skąd i dlaczego Szczytniki Czerniejewskie?

Post autor: NT JOP »

myślę, ze za wiosną będzisz miał okazje.. ale o tym ciii... najpierw sprawdzimy zainteresowanie muzyka w innych aspektach
hania pirania
Posty: 28
Rejestracja: 06 lis 2014, 8:50

Re: skąd i dlaczego Szczytniki Czerniejewskie?

Post autor: hania pirania »

a dzisiaj wpadł mi taki cukiereczek.... jak ta Spółdzielnia miała funkcjonować w dzisiejszym ustroju :o
Załączniki
gs.gif
Slawek
Stały bywalec
Posty: 263
Rejestracja: 31 paź 2014, 17:42

Re: skąd i dlaczego Szczytniki Czerniejewskie?

Post autor: Slawek »

No w poprzednim ustroju nie mogła dobrze funkcjonować. W okresie transformacji wręcz w ogóle nie mogła funkcjonować (i się skończyło, jak się skończyło). Ale obecnie to z Rególaminem jak najbardziej - przykład przecież sama głowa państwa nam daje ;)
JakubB
Administrator
Posty: 1129
Rejestracja: 14 lut 2012, 17:00

Re: skąd i dlaczego Szczytniki Czerniejewskie?

Post autor: JakubB »

ej ej, bo nam zaraz forum zamkną. ja tam nie chcę nikogo w kominiarce o szóstej rano kawą częstować :)
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: skąd i dlaczego Szczytniki Czerniejewskie?

Post autor: NT JOP »

zapewniam Ciebie ze o kawé nie poproszá
ODPOWIEDZ