skąd i dlaczego Nidom?

ODPOWIEDZ
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

skąd i dlaczego Nidom?

Post autor: NT JOP »

zapraszam do zabawy/pracy mającej na celu rozgryzanie zarówno historii jak i pochodzenia nazwy tej miejscowowści
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: skąd i dlaczego Nidom?

Post autor: NT JOP »

http://www.czerniejewo.friko.pl/

Wikipedia powołuje sie na ta stronę. Niewiele tam znalazłem, ale jednak jest tam coś. Choć sposób zapisywania znaków polskich gdzieś już widziałem:-).

a tu to jest historia:

Nidom wzmiankowany jest już w dokumentach z XIII wieku, kiedy to był własnością Izajasza i jego braci Mikołajewiców, z rodu Dryów. W dokumentach z początku XV wieku pojawia się nazwisko Nidomskich, dziedziczących Nidom w 1433 r. braci Piotra i ks. Bodzęty, plebana we Wrześni i kanonika łęczyckiego. W roku 1442 Piotr Nidomski poślubia Dobrosławę (Dobrochnę, Dobroszkę), córkę Mroczka z Łopuchowa, której w 1446 r. przekazuje Nidom. Owdowiała Dobrochna sprzedaje trzecią część Nidomia w 1470 r. burgrabiemu gnieźnieńskiemu Janowi Mielżyńskiemu, który w dwa lata później sprzedaje ją kasztelanowi kamieńskiemu Mikołajowi Bnińskiemu. Po jego śmierci w 1471 r. wieś przechodzi za długi w ręce biskupa poznańskiego Andrzeja z Bnina, następnie w 1475 r. w ręce jego bratanicy Agnieszki Bnińskiej, która w 1483 r. przekazuje ją swojemu synowi Jeronimowi z Kobylan.
Na początku XVI wieku wieś i folwark Nidom należały do dóbr w Czerniejewie (Czerniewie), znajdował się tu dwór, wiatrak i 4 karczmy. Po śmierci Łukasza hr. z Górki Czerniew (Czerniejewo) i przyległe wsie przypadają w spadku podkomorzemu poznańskiemu Piotrowi Czarnkowskiemu z Czarnkowa, który w roku 1595 sprzedaje Czerniew z dworem, folwarkiem i przyległymi wsiami w tym m.in. Nidom z folwarkiem, z prawem patronatu nad kościołem i beneficjami w tych dobrach leżącymi kasztelanowi rogozińskiemu Janowi z Bnina Opalińskiemu. Po jego śmierci syn Piotr z Bnina Opaliński odziedziczył m.in. Sieraków z zamkiem i folwarkiem oraz Czerniewo (Czerniejewo) z dworem i przynależne wsie; Nidom odziedziczył po nim syn Łukasz. Nidom został następnie sprzedany w 1626 r. marszałkowi wielkiemu koronnemu Łukaszowi Opalińskiemu.
W czasie wojen szwedzkich majątek Czerniejewo był bardzo zniszczony, rozkwit nastąpił jednak gdy jego właścicielem został wielki oboźny koronny generał Jan Lipski, który w 1780 r. ukończył zespół pałacowy w Czerniejewie. W 1793 r. Nidom dostaje się do zaboru pruskiego.
W 1823 r. majątek Czerniejewo wraz z Nidomiem przechodzi w ręce Skórzewskich herbu Drogosław za sprawą małżeństwa córki gen. Józefa Lipskiego. Ustanowiona z dóbr czerniejewskich w 1885 r. ordynacja przetrwała do 1939 r.
12 września 1939 r. Niemcy wkraczając do majątku czerniejewskiego przejęli wszystkie posiadłości ziemskie, w tym Nidom, oswobodzenie nastąpiło 22 stycznia 1945 r.[2][3][4]

1. nie wiem od kiedy zaczęto używać w Polsce tytułów burgrabia, margrabia. Ale chyba później. Zreszta rozgryzanie tych tytułów to tez świetny temat... tyle ze osobny. Temat na konkursik:-)?
2.Znaleziska archeologiczne (wikipedia)
W roku 1968 na polu należącym do PGR odkryto głaz z wyrytymi na powierzchni znakami. Ze względu na gabaryty znaleziska gnieźnieński oddział Muzeum Archeologicznego w Poznaniu zdecydował o pozostawieniu go w miejscu znalezienia. Wykonano dokumentację fotograficzną i uzupełniono teczkę archiwalną dotyczącą Nidomia[5].
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: skąd i dlaczego Nidom?

Post autor: NT JOP »

ciekawe gdzie dokładnie znaleźli ten skarb
mapa 1911
Załączniki
kompiel nidom 1911.jpg
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: skąd i dlaczego Nidom?

Post autor: NT JOP »

lubie pogadac sam ze sobą:-) skoro nie ma wyjscia
taki wtręt: Bieńkowski - rozległa rodzina bo pieczętowali sie: Korwin, Łada, Nieczuja, Ostoja, Poraj a nawet mieli własny herb (Herbiarz Polski, Tadeusz Gail)
ad 2.
temat TYTUŁY: od kiedy, i skąd..
za jagiellonów w województwie obecnym waminsko-mazurskim stoi - niestety tylko replika bo prusacy se zabrali orginał- stoi słup graniczny (miejscowość Prostki- Bogusze, skrzyzowanie granic: lennych Prus Książecych czylo nie Królewskich:-), Litwy i Korony) a postawiony za Zygmunta Augutsa w 1545r i widnieje na nim napis łaciński mówiacy, oprócz informacji o granicy że: Kiedy Zygmunt August sprawaował rządy w karju ojca, a margrabia Albert I....nad krajem Prusów... niestety orginału łacińskeigo nie mam tej inskrypcji ale pojawia sie MARGRABIA. Tak na marginesie z tym hołdem pruskim to była sprawa niezręczna bo Hohenzollern był (chyba) siostrzeńcem króla, wiec rodzinie nawet krnabrnej krzywdy sie nie robi. NIe zrobił i mielismy a w zasadzie mamy. Tutuł moze wynikac z tłumaczenia a nie z zasady stosowania. Ponadto to replika wiec i tłumacznie bardziej wspólczesne, czyli czytelne. Watpie by w łacinie było słowo kasztelan, wójt, wojewoda... sa natomiast odpowiedniki... ironią jest ze kasztelan pochodzi od słowa CASTELLUM (ang: castel)... kumamy i wychodzi: szef zamku

Herb szlacheci do góry nad soba ma korone. A W KORONIE KLEJNOT. a dokładnie tyz nad koroną. TAK TEZ Z PRZYSŁOWIA. Ten klejnot był mocno eksponowany bo wyrózniał z tłumu szlachty osobistości. Tak jak dzis samochód:-). Klejnot czesto był dokłądnie taki sam jak samo godło na tarczy.
Ale wracajac do tytułow: w Polsce długo nie stosowano tytułow, ba były pogardzane (w koncu równosć, Panowie Bracia). Naet atkie gwaiazdy socjety jak Radziwiłlowie lub Wiosniowieccy nie obnosili sie ze swoimy zagranicznymi tytułami. Tak bo to zagraniczne tytuły. MIeli swój tytuł Kniaziowski (ksiazecy ) to im powinno starczyc a tytuł ten oznaczał... potomek, pochodzenie z rodziny królewskej. Reszta to szlachciury. No ale zabory i zaczał sie młyn. Biedota najczesciej straciłą tutuł szlchecki a ci z kasa zaczeli kombinowac jak stac sie bardziej szlacheccy, tak jak to było u zaborców stad ta korona w herbie.
rózniły sie głownie iloscia pereł na tych patyczkach które nazwywaja sie fleurony.
1. ksiażeca mira
2. margrabioeska
3. hrabiowska
4. baronowska
5. szlachecka

i tak :
delfin:-) to we francji nastepca tronu
markiz- ksiąze, czyli kolo z rodziny królewskiej z najblizszej linii ale bez prawa dziedziczenia korony
ksziąze= kniaź (tutuł u Rusinów, czyli tez u Litwinów bo językiem urzędowym Litwy był rusiński lub jak kto woli ruski, po Litewsku gadał gmin, nawet Mickiewicz, urodzony na Litwie bohater narodowy nasz i Litwy i tam w pełni uznawany mówił.. po Polsku, nie po Litewsku)
margrabia- szef jakis ziem, naprzykłąd margrabi Miśni Hodo, był szefem marchii (landu, województwa) z głównym miastem Miśnią
burgrabia ( tytuł głownie austryjacki) szef/zarządca zamku, strażnicy, kasztelan
hrabia- bogaty szlachciura, posesjonat, właścicel ziemski

w nastepnym odcinku:
wojewoda, wójt, starosta, komes, palatyn
a jest o czym pisac, spóścizna czeska, chyba na tyle dobra ze ostałą sie, do tego wpadły naleciałosci wschodnie czyli tureckie..ech.. serce sie rwie

jakbym sie mylił prosze o korekte
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: skąd i dlaczego Nidom?

Post autor: NT JOP »

W 1823 r. majątek Czerniejewo wraz z Nidomiem przechodzi w ręce Skórzewskich herbu Drogosław za sprawą małżeństwa córki gen. Józefa Lipskiego. Ustanowiona z dóbr czerniejewskich w 1885 r. ordynacja przetrwała do 1939 r.

A coz to te ordynacje? co na mapie z 1911 oznacza ALT. i inne skróty?

Ordynacja rodowa, powiernictwo rodowe, fideikomis familijny (łac. fidei commissum – w wiarygodne ręce oddaje) – rządzący się swoimi własnymi prawami dotyczącymi dziedziczenia majątek ziemski, posiadający swój własny statut (akt fundacyjny), zapobiegający rozdrobnieniu dóbr.
Ordynacją zarządzał fideikomisarz (powiernik fideikomisu), który nie był właścicielem majątku, lecz jego powiernikiem, a więc nie mógł nim swobodnie dysponować. Z reguły fideikomisarzem był najstarszy syn. Pozostałe rodzeństwo (dzieci właściciela-powiernika) nie dysponowały dobrami ziemskimi. Otrzymywało jedynie posag (córki) oraz odpowiednie wykształcenie (synowie). Wykształcenie i szlacheckie pochodzenie umożliwiało ubieganie się o państwowe lub wojskowe stanowiska. Na starość rodzeństwo mogło powrócić i przebywać w dobrach fideikomisu (swoista rodzinna emerytura).

Ordynacja na Czerniejewie – Radomicach
Utworzona została w 1846 roku dla hrabiego Rajmunda Skórzewskiego (1791-1859), a oficjalnie zatwierdził ją rząd pruski w 1856 roku. Od 1869 roku każdemu ordynatowi przysługiwało miejsce w Pruskiej Izbie Panów.
Ordynacja była dziedziczona w linii męskiej na zasadzie primogenitury. Istniała formalnie do 1945 roku gdy została rozwiązana na podstawie dekretu o reformie rolnej.

Ordynaci
Rajmund hr. Skórzewski (1791-1859), założyciel, I ordynat na Czerniejewie- Radomicach
Zygmunt hr. Skórzewski (1828-1901), syn poprzedniego, II ordynat na Czerniejewie- Radomicach
Włodzimierz hr. Skórzewski (1858-1913), syn poprzedniego, III ordynat na Czerniejewie- Radomicach
Witold hr. Skórzewski (1864-1912), brat poprzedniego, od 1903 I ordynat na Łabiszynie, założyciel Konstancina
Zygmunt hr. Skórzewski (1894-1974), syn poprzedniego, II ordynat na Łabiszynie, IV ordynat na Czerniejewie- Radomicach
Bibliografia[edytuj | edytuj kod]
Ryszard Nowicki: SEMPER RECTE Z dziejów rodu Skórzewskich. Lubostroń: Pałac Lubostroń, 2007. ISBN 83-87070-65-3.
Slawek
Stały bywalec
Posty: 263
Rejestracja: 31 paź 2014, 17:42

Re: skąd i dlaczego Nidom?

Post autor: Slawek »

Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich z lat 1880-1902
Załączniki
Przechwytywanie.PNG
Przechwytywanie.PNG (59.54 KiB) Przejrzano 6276 razy
ODPOWIEDZ