skąd i dlaczego Goraniec?

ODPOWIEDZ
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

skąd i dlaczego Goraniec?

Post autor: NT JOP »

zapraszam do zabawy/pracy mającej na celu rozgryzanie zarówno historii jak i pochodzenia nazwy tej miejscowowści
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: skąd i dlaczego Goraniec?

Post autor: NT JOP »

pojecie gminy w okresie miedzywojennym sprowadza sie do wsi...

Według stanu z 16 lutego 1927 roku powiat witkowski składał się z 3 miast, 79 gmin i 43 obszarów dworskich [1]:
Obszary włączone 1.4.1927 do powiatu gnieźnieńskiego
Miasta: Czerniejewo, Powidz i Witkowo
Gminy: Anastazewo, Brzoski (Brzózki), Bure, Chłądowo, Czerniejewo, Cwierdzin, Drachowo, Folwark, Gaj, Gębarzewko, Gębarzewo, Głożyny, Goczałkowo, Goraninek, Gorzykówko, Gorzykowo, Goraniec, Graby, Gurówko, Imielno, Jaworowo, Kamionka, Karsewo, Kąpiel, Kędzierzyn, Kołaczkowo, Kosowo, Lubochnia, Ługi, Leśniewko, Lipki, Malenin, Małachowo-Kępe, Małachowo-Wierzbiczany, Mąkownica, Miaty, Mielżynek, Mielżyn, Mielżyn Stary, Niechanowo, Nidom, Nowawieś Niechanowska, Odrowąż, Ostrowo, Ostrowite Prymasowskie, Pawłowo, Piaski, Polanowo, Potrzymowo, Przyborówko, Przybrodzin, Rakowo, Ruchocinek, Ruchocin, Skorzęcin, Smolniki Powidzkie, Sokołowo, Strzyżewo Witkowskie, Szczytniki-Duchowne, Szydłowiec, Trzuskołoń, Wiekowo, Wierzbiczany, Wierzyce, Witkowo-Wieś, Witkówko, Wola Skorzęcka, Wylatkowo, Żelaskowo i Żydowo
Obszary dworskie: Arcugowo, Cielimowo, Charbin, Chwałkówko, Czechowo, Czerniejewo, Golimowo, Goranin, Grotkowo, Gurowo, Jaworowo, Jelitowo, Karsewo II, Kołaczkowo, Leśniewo, Malczewo, Małachowo-Szemborowice, Małachowo-Złychmiejsc, Mikołajewice, Miroszka, Niechanowo, Nidom, Nowawieś-Lednogórska, Odrowąż, Pakszyn, Przyborowo, Rzemachowo, Skorzęcin, Szczytniki-Czerniejewskie, Wierzyce, Witkowo-Dom, Wola Skorzęcka, Żelaskówko, Żółcz i Żydowo

Obszary włączone 1.4.1927 do powiatu wrzesińskiego[edytuj | edytuj kod]
Gminy: Barczyzna, Grzybowo-Chrzanowice, Jarząbkowo, Marzenin, Mystki, Noskowo, Pakszynek, Sobiesiernie, Strzyżewo-Czerniejewskie i Mierzewo
Obszary dworskie: Czeluścin, Grzybowo-Rabieżyce, Gulczewko, Gulczewo, Kawęczyn, Kleparz, Radomice, Wódki, Mierzewo z Królewcem

http://pl.wikipedia.org/wiki/Powiat_witkowski
Slawek
Stały bywalec
Posty: 263
Rejestracja: 31 paź 2014, 17:42

Re: skąd i dlaczego Goraniec?

Post autor: Slawek »

Czy ktoś może mi wytłumaczyć następującą sprawę. Na mapach niemieckich Goranin figuruje jako Dreiort. W czasie wojny tę wieś przemianowano na Bergdorf. Goraniec natomiast figuruje na mapie z 1911 r. jako Dreiort i w czasie wojny. Do tego na mapie widać Golimówko, które jest dziś częścią Gorańca. Do tego w aktach kościelnych sprzed II w.ś. Goraniec (chyba Goraniec, bo pozostałe wioski parafii mają obecne nazwy) figuruje jako Gorańskie Huby. Zresztą w czasie powstania wielkopolskiego walczył Gadziński Wojciech 23.03. 1900 – 7. 05. 1919 ur. w Gorańskich Hubach, ułan 2 Szwadronu 2 Pułku Ułanów Wlkp, zmarł z chorób, pochowany na cm. Nowofarnym w Gnieźnie.
Czy nazwa Gorańskie Huby rzeczywiście odnosi się do Gorańca?
Czy ta nazwa odnosi się tylko do części wsi wchodzącej w skład parafii Pawłowo?
Czy też może Gorańskie Huby i Golimówko były odrębnymi wioskami, należącymi do różnych parafii i scalono je w okresie zaborów (bo po odzyskaniu niepodległości od razu funkcjonuje nazwa Goraniec, a nie znalazłem informacji w polskich dokumentach przedwojennych o scalaniu wsi)?
Bardzo proszę o pomoc, bo przykład powyższego powstańca jest tu kapitalny - w liście strat powstańczych zanotowano jego miejsce urodzenia z przypisem, że wieś nie jest zlokalizowana.
Załączniki
Zydowo, 1911.PNG
Zydowo, 1911.PNG (32.46 KiB) Przejrzano 4986 razy
Slawek
Stały bywalec
Posty: 263
Rejestracja: 31 paź 2014, 17:42

Re: skąd i dlaczego Goraniec?

Post autor: Slawek »

Rozumiem. Popytałem i posprawdzałem w dokumentach. Dreiort to po prostu "trzy miejsca". Obecny Goraniec składał się z Gorańskich Hub (od strony Pawłowa), Czerniejewka oraz Golimówka.
Natomiast Goranin również funkcjonujący jako Dreiort składał się z Goranina, Gorańskich Olędrów oraz Goraninka.
Mimo wszystko mam tylko mglisty zarys tego podziału w wypadku Goranina, bo Goraninka już nie ma, a Olędry wyglądają mi na Amwald, czyli Przyborowo.
ODPOWIEDZ