Trochę historii

Slawek
Stały bywalec
Posty: 263
Rejestracja: 31 paź 2014, 17:42

Re: Trochę historii

Post autor: Slawek »

Slawek pisze:A mogę się założyć, że kilkadziesiąt osób wie lepiej niż ja (choćby z racji wieku). No ale spróbuję podać taki spis i bardzo proszę o korektę.
P. Barełkowski - przed wojną;
p. Anna Kowalczyk (?) do 1953/4 - była również członkiem rady narodowej, ale poddawana ostrej krytyce za małą efektywność w ściąganiu kontyngentów została wyrzucona ze składu (wraz z nią radnym był, ale w raczej po 1950 p. Zenon Polus). Jej obecność w spisie wydaje mi się zasadna, bo w jednym z protokołów rady narodowej z 1953 widnieje, jako członek RN, sołtys Pawłowa, bezpartyjna). W 1954 powstały Gromadzkie Rady Narodowe i to mogło być przyczyną zmiany na stanowisku sołtysa.
p. Jan Mazany - od 1954 jako sołtys Pawłowa w Gromadzkiej Radzie Narodowej Pierzyska. Zapewne był sołtysem do 1962, kiedy to zlikwidowano Gromadę Pierzyska i Pawłowo powróciło do Gromady Czerniejewo, albo do końca 1972, kiedy to zlikwidowano Gromady i wprowadzono Gminy;
p. Czesław Adamczewski - i tu powinienem pamiętać do kiedy, bo już na świecie byłem;
p. Marian Kozłowski - do 2003r.
p. Jan Owczarczak - do teraz

Powyższy spis był faktycznie od ręki i oparty tylko na mojej wiedzy. Tym razem dokładniejszy i sądzę, że przynajmniej kolejność jest poprawna:
p. Barełkowski - przed wojną;
p. Jan Świątek - podobno miał w zwyczaju prowadzić dziennik i zapisywać wszystko co się działo począwszy od pogody, jego potomkowie ponoć spalili te papiery, a byłyby kopalnią wiedzy - do max 1954;
p. Jan Mazany -
p. Anna Kowalczyk
p. Czesław Zakrzewski - prywatnie mój dziadek - nigdy nie wspominał o tym, że był sołtysem, ale czegoś się o tym dowiem;
p. Zenon Polus
P. Gabryszak
p. Czesław Adamczewski;
p. Marian Kozłowski;
p. Jan Owczarczak.
Slawek
Stały bywalec
Posty: 263
Rejestracja: 31 paź 2014, 17:42

Re: Trochę historii

Post autor: Slawek »

Z okazji świąt Bożego Narodzenia życzę Wszystkim mieszkańcom Pawłowa i sympatykom naszej czerniejewskiej społeczności spokoju, zdrowia i spędzenia przyjemnych chwil w gronie rodzinnym.
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: Trochę historii

Post autor: NT JOP »

Pawłowo
- kościół p.w. św. Marcina, drewn., 1762, nr rej.: 448/A z 1.02.1969
Slawek
Stały bywalec
Posty: 263
Rejestracja: 31 paź 2014, 17:42

Re: Trochę historii

Post autor: Slawek »

Kościół szczęśliwie stoi. Historię tego budynku znamy dosyć dobrze, choć pewnie przydałoby się zebrać wszystko w jeden folder dla mieszkańca i turysty i puścić w obieg. Pomyślę o tym, bo nie sama historia wchodzi w grę, ale również dzieła sztuki (średniowieczne można znaleźć w kościele). Ale to nie pierwszy kościół. Jeszcze nie doszedłem, ale mam wrażenie, że może to być trzeci w kolei. W XV w pojawia się dokument mówiący o fundacji ? ołtarza ? (proszę nie wypominajcie mi błędu, jak znajdę informacje w swoich papierach). A prawdopodobnie kościół był już na przełomie XII/XIII w.
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: Trochę historii

Post autor: NT JOP »

Sławku- to kapitalna mysl, zebranie wszystkich wrecz ciekawostek i wydanie takiego przewodnika po gminie
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: Trochę historii

Post autor: NT JOP »

nawet w formie mapy z opisami z tyłu
Slawek
Stały bywalec
Posty: 263
Rejestracja: 31 paź 2014, 17:42

Re: Trochę historii

Post autor: Slawek »

Jeszcze trochę. Jeszcze trochę archiwaliów jest do przejrzenia, a potem można pomyśleć i stworzyć "zespół redakcyjny". Sprawa jest do ogarnięcia. Kilku ludzi: od historii, od środowiska, od zdjęć, od turystyki i spec od wizualizacji produktu i .... może Światowid pomoże. Temat otwarty. Może warto założyć temat, w którym poznamy oczekiwania społeczne. Tylko, żeby nie chwytać kilku srok za ogon na raz - podjęliście się trudnej pracy z Rakowem, jgo przeszłością i szlakami rowerowymi. Może najpierw skończyć jedno, a potem poszerzyć terytorialnie, ale bez wytyczania tak dokładnych tras na obszar dookoła Czerniejewa, całej gminy. No do dyskusji.
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: Trochę historii

Post autor: NT JOP »

wbrew pozorom robiac jedna robote odkrywa sie tez drugie. Kupa materiałów zostanie. Swiatowid.. a dlaczego nie gmina?
Slawek
Stały bywalec
Posty: 263
Rejestracja: 31 paź 2014, 17:42

Re: Trochę historii

Post autor: Slawek »

Zdjęcia bocianów przy fermie w Pawłowie.
Załączniki
image2.JPG
image1.JPG
Slawek
Stały bywalec
Posty: 263
Rejestracja: 31 paź 2014, 17:42

Re: Trochę historii

Post autor: Slawek »

Dodam, że nie byłem przygotowany na taki widok i nie objąłem większości.
A poniżej bardzo ciekawy wycinek z "Słownika geograficznego Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich" z lat 1880 - 1902.
Załączniki
Przechwytywanie2.PNG
Przechwytywanie.PNG
ODPOWIEDZ