Trochę historii

NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: Trochę historii

Post autor: NT JOP »

link napisałeś czcionką w kolorze białym?
A tak na marginesie ze w bibliotekach sa gazety tobym nie wpadł na to
Slawek
Stały bywalec
Posty: 263
Rejestracja: 31 paź 2014, 17:42

Re: Trochę historii

Post autor: Slawek »

;)
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/results ... eryType=-2


to np. jeśli chodzi o Pawłowo.
Slawek
Stały bywalec
Posty: 263
Rejestracja: 31 paź 2014, 17:42

Re: Trochę historii

Post autor: Slawek »

Ktokolwiek wiedział? Ciekawe nazwy. Dziś to są Górki, Majdany, dawny PGR, Huby, Podole i Manchattan.
Ktokolwiek wiedział? Ciekawe nazwy. Dziś to są Górki, Majdany, dawny PGR, Huby, Podole i Manchattan.
Slawek
Stały bywalec
Posty: 263
Rejestracja: 31 paź 2014, 17:42

Re: Trochę historii

Post autor: Slawek »

Obraz katolickich szkół elementarnych, Poznań 1867. W dokumencie zastosowano skróty: a. nazwisko inspektora z miejscem pobytu, b. patronat szkoły, c. nazwisko nauczyciela z pierwszym rokiem pracy, d. pensję, e. liczb dzieci objętych obowiązkiem szkolnym 1866/67, f. język ojczysty dzieci.
Obraz katolickich szkół elementarnych, Poznań 1867. W dokumencie zastosowano skróty: a. nazwisko inspektora z miejscem pobytu, b. patronat szkoły, c. nazwisko nauczyciela z pierwszym rokiem pracy, d. pensję, e. liczb dzieci objętych obowiązkiem szkolnym 1866/67, f. język ojczysty dzieci.
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: Trochę historii

Post autor: NT JOP »

Slawek pisze:
1931.06.23. Orędownik Wrzesiński.PNG
1.po przeczytaniu treści, wiem skąd nazwa "dzielnicy" Meliny (jeśli dobrze odczytuje)
2. bajka pisana przez potomka Grimm, choć w wersji łagodnej zapewne publikowana
3. nie rozumiem co dał do treści wstęp o podziałach.- choć dziękujemy autorowi bo to akurat ciekawostka.
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: Trochę historii

Post autor: NT JOP »

1911
Załączniki
samo pawłowo 1911.jpg
Slawek
Stały bywalec
Posty: 263
Rejestracja: 31 paź 2014, 17:42

Re: Trochę historii

Post autor: Slawek »

Sprawa nie dotyczy historii Pawłowa (choć w przyszłości z pewnością taką się stanie). Jeśli istnieje zapotrzebowanie na temat Wybory Sołeckie to proszę o sygnał i utworzę taki.
Jednak "wyborca" podsunął mi pomysł: wypiszmy sołtysów Pawłowa (mieli oni co prawda różną rolę i różne umocowania prawne i funkcjonowali w różnych granicach gmin/gromad ale sam spis jest ciekawy.
Slawek
Stały bywalec
Posty: 263
Rejestracja: 31 paź 2014, 17:42

Re: Trochę historii

Post autor: Slawek »

A mogę się założyć, że kilkadziesiąt osób wie lepiej niż ja (choćby z racji wieku). No ale spróbuję podać taki spis i bardzo proszę o korektę.
P. Barełkowski - przed wojną;
p. Anna Kowalczyk (?) do 1953/4 - była również członkiem rady narodowej, ale poddawana ostrej krytyce za małą efektywność w ściąganiu kontyngentów została wyrzucona ze składu (wraz z nią radnym był, ale w raczej po 1950 p. Zenon Polus). Jej obecność w spisie wydaje mi się zasadna, bo w jednym z protokołów rady narodowej z 1953 widnieje, jako członek RN, sołtys Pawłowa, bezpartyjna). W 1954 powstały Gromadzkie Rady Narodowe i to mogło być przyczyną zmiany na stanowisku sołtysa.
p. Jan Mazany - od 1954 jako sołtys Pawłowa w Gromadzkiej Radzie Narodowej Pierzyska. Zapewne był sołtysem do 1962, kiedy to zlikwidowano Gromadę Pierzyska i Pawłowo powróciło do Gromady Czerniejewo, albo do końca 1972, kiedy to zlikwidowano Gromady i wprowadzono Gminy;
p. Czesław Adamczewski - i tu powinienem pamiętać do kiedy, bo już na świecie byłem;
p. Marian Kozłowski - do 2003r.
p. Jan Owczarczak - do teraz
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: Trochę historii

Post autor: NT JOP »

a jak to wygladało w Polsce pańskiej:-). Były wsie, pewnie i sołectwa hmm panstwowe, publiczne...? i należące do majatku... Czy w tych majatkowch wsiach był jakis przedstawiciel na zasadzie dzisiejszego zwiazku zawodowego i przewodniczacy jest nie do ruszenia:-) w robocie. Jak to sie miało w gminach ... publicznych i prywatnych. Nawet nie wiem jak to nazwać by rozróżnić.
Slawek
Stały bywalec
Posty: 263
Rejestracja: 31 paź 2014, 17:42

Re: Trochę historii

Post autor: Slawek »

Już nie dzisiaj, ale sprawa była dość skomplikowana, bo w II RP nigdy nie ujednolicono struktur samorządowych jako zaszłości zaborów. A przed rozbiorami to rolę sołtysa określało prawo niemieckie (śrdedniowieczne, kolonizacyjne) oraz przywileje szlacheckie np. warcki o krnąbrnym sołtysie. U nas w czasie zaborów chyba (do sprawdzenia) w 1891 powstało ustawodawstwo, które obowiązywało jeszcze w 1928 (może i aż do końca II RP, ale tego też nie sprawdzałem). Poszukam tych rzeczy, ale to nie jest tak na "pstryk".
ODPOWIEDZ