skąd i dlaczego Goranin

NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: skąd i dlaczego Goranin

Post autor: NT JOP »

Slawek pisze:Drodzy mieszkańcy, chyba udało mi się rozszyfrować skrót FB 1900 widniejący na cokole figury. Już kilka lat wcześniej powiedziałem Sołtysowi, że poszukam. Długo mi to zajęło, bo nie miałem punktu zaczepienia. Podejrzewałem, że to skrót imienia i nazwiska fundatora. W końcu znalazłem najbardziej prawdopodobne wyjaśnienie. "
FB to facebook? Gminy? Ten oficjalno/nieoficjalny ale na pewno nie prywatny?

kto jest fundatorem?
Slawek
Stały bywalec
Posty: 263
Rejestracja: 31 paź 2014, 17:42

Re: skąd i dlaczego Goranin

Post autor: Slawek »

eee, jak w załączonym materiale z gazety: Franciszek Bąkowski. ;)
Slawek
Stały bywalec
Posty: 263
Rejestracja: 31 paź 2014, 17:42

Re: skąd i dlaczego Goranin

Post autor: Slawek »

A ryby są mi miłe na talerzu, jakoś mi się nie udało wybrać na nie (poza sklepem). Się czepiasz. A tak swoją drogą byłoby mi łatwiej, gdyby nie wszechobecny skrót fb, którego rozwinięcie zagarnęło całą sieć.
Slawek
Stały bywalec
Posty: 263
Rejestracja: 31 paź 2014, 17:42

Re: skąd i dlaczego Goranin

Post autor: Slawek »

pod - podpisani
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: skąd i dlaczego Goranin

Post autor: NT JOP »

no patrz... a ja nie dosc ze niedomyslny to do tego złosliwy.
ciekawe kim był Franciszek Bąkowski szczycący sie jakże popularnym inicjałem.
Slawek
Stały bywalec
Posty: 263
Rejestracja: 31 paź 2014, 17:42

Re: skąd i dlaczego Goranin

Post autor: Slawek »

Tomaszu złośliwy ;) , szukam, ale na razie nic więcej o Franciszku Bąkowskim nie znalazłem. Dzierżawił dobra Skórzewskiego - Goranin, leżące w parafii Pawłowo, postawił figurę i zmarł - tyle wiem. Może znajdę coś więcej szukając w archiwum archidiecezjalnym. Poproszę o dane dotyczące proboszcza Weydmanna (Weidmanna) i może tam coś wyszukam. Jednak na to potrzeba czasu - w pracy tego nie zrobię, a po niej właściwie nie mam co robić w archiwum. Muszę czekać na urlop.
Slawek
Stały bywalec
Posty: 263
Rejestracja: 31 paź 2014, 17:42

Re: skąd i dlaczego Goranin

Post autor: Slawek »

O Franciszku znalazłem dotąd tylko, że jego syn Bąkowski Tadeusz
Rodzice: Franciszek, Felicja
Ur.: 1891-02-25, Goranin (pow. Witkowo )
Brał czynny udział w Powstaniu Wlkp. z bronią w ręku od 27.12.1918 do 18.02.1919 w Poznaniu. Brał udział w walkach ulicznych, następnie pełnił służbę wartowniczą w Straży Ludowej do 28.02.1919. Zwolniony w stopniu szeregowca. Podstawa: zaśw. przebiegu służby PKU Poznań z 25.06.1937 oraz kwestionariusz Zw. Powst. Wlkp. z 23.09.1947. Zmarł 23.09.1923.
Poza nim znalazłem kilku powstańców urodzonych w Goraninie. Wśród nich aż trzech Bigosińskich. I nie wiem, gdzie szukać rodziny. Poproszę Sołtysa, może uda się mu coś ustalić.
ODPOWIEDZ