skąd i dlaczego Goranin

NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

skąd i dlaczego Goranin

Post autor: NT JOP »

zapraszam do zabawy/pracy mającej na celu rozgryzanie zarówno historii jak i pochodzenia nazwy tej miejscowowści
hmm

Re: skąd i dlaczego Goranin

Post autor: hmm »

jak sie wpisze w wyszukiwarkę skarb + Goranin to wyskakuje... Jacek Siwka.. hmmm
Slawek
Stały bywalec
Posty: 263
Rejestracja: 31 paź 2014, 17:42

Re: skąd i dlaczego Goranin

Post autor: Slawek »

Ta licytacja była ogłaszana w wielu gazetach.
Ta licytacja była ogłaszana w wielu gazetach.
Już ponad 100 lat temu wieś była znana.
Już ponad 100 lat temu wieś była znana.
Goranin,Postęp, 1905.04.11.PNG (54.92 KiB) Przejrzano 6755 razy


Goranin był tzw. dominium tzn. wsią folwarczną Skórzewskich, a przed nimi Lipskich itd. Często takie folwarki oddawano w dzierżawę. Po wojnie w zasadzie nie zmieniła się formuła wsi, tylko właściciel - stało się nią Państwo zwane potocznie PGR Żydowo. Dopiero w latach 90, mieszkańcy lepiej będą wiedzieć, ale chyba w 1991 wieś się "uwolniła" i stała się sołectwem. Stopniowo budynki mieszkalne były wykupywane przez mieszkańców. W tej chwili jakąś własność posiada spółdzielnia w Naramowicach (???) - blok i działka obok (???). W dokumentach można wyszukać nazwiska dzierżawców, ale niestety trzeba się udać do archiwum, a to żmudna i czasochłonna robota. No i nie ma gwarancji, że coś się znajdzie po całym dniu poszukiwań i przerzuceniu sterty papierów.
Mnie ciekawi figura.
Slawek
Stały bywalec
Posty: 263
Rejestracja: 31 paź 2014, 17:42

Re: skąd i dlaczego Goranin

Post autor: Slawek »

Przepraszam znowu ten sam błąd - pierwszy obrazek jest z gazety Lech z 26.06.1923r.
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: skąd i dlaczego Goranin

Post autor: NT JOP »

DOM. GOPRANIN PER CZERNIJEWO R.B.B O ILE POCZĄTEK DO ROZSZYFROWANIA TO IM DALEJ TYM MNIEJ CZYTELNIE

maciory i jagnięta... albo sprzedają dorosłe świnie i niedorosłe owce albo wychowująca owca to tez maciora.
Slawek
Stały bywalec
Posty: 263
Rejestracja: 31 paź 2014, 17:42

Re: skąd i dlaczego Goranin

Post autor: Slawek »

wycinek z "Słownika geograficznego Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich" z lat 1880 - 1902. No i dla mnie zagadka. O co chodzi z tym Goraninkiem i Gorańskimi Olędrami. Jakoś wcześniej sądziłem, że obie nazwy stosowano zamiennie, a tu wychodzi, że nie. Muszę poszperać w mapach ;)
Załączniki
Przechwytywanie2.PNG
Przechwytywanie1.PNG
Przechwytywanie1.PNG (8.75 KiB) Przejrzano 6602 razy
Slawek
Stały bywalec
Posty: 263
Rejestracja: 31 paź 2014, 17:42

Re: skąd i dlaczego Goranin

Post autor: Slawek »

wg mapy Amwald, czyli Goraninek leżał na wschód od Lipek i to nie w granicy naszej obecnej gminy. I to ok. Ale gdzie były Gorańskie Olędry?
Załączniki
Przechwytywanie mapa.PNG
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: skąd i dlaczego Goranin

Post autor: NT JOP »

w artykule raczej bym powiedział, ze jest nazwa pisana jako Ammald.
Slawek
Stały bywalec
Posty: 263
Rejestracja: 31 paź 2014, 17:42

Re: skąd i dlaczego Goranin

Post autor: Slawek »

Błąd pisarski lub drukarski. Goraninek zwano Amwald.
Slawek
Stały bywalec
Posty: 263
Rejestracja: 31 paź 2014, 17:42

Re: skąd i dlaczego Goranin

Post autor: Slawek »

po kolei: Leśniewo odpada, Worth to Przyborowo, Weissenburg to Chwałkówko, Amwald - Goraninek,
i chyba mam: między Przyborowem, Chwałkówkiem, Goraninkiem jest drugi Amwald (na niemieckiej mapie w trójkącie Worth - Leśniewo - Amwald). W tej chwili pod adresem Przyborowa. Znajduje się tam olenderska chata. Dla jasności zapodam większą mapę niemiecką. Być może z powodu takiej lokalizacji nigdy wcześniej nie słyszałem o Goranińskich Olędrach, ale zawsze o Gorańskich Olędrach. Sprawa ciekawa, choć nie dotyczy obecnej gminy i moich osobistych zainteresowań.
Załączniki
Przechwytywanie3.PNG
ODPOWIEDZ