skąd i dlaczego Goranin

NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: skąd i dlaczego Goranin

Post autor: NT JOP »

a od kiedy pojawia się Polskie nazewnictwo?
Slawek
Stały bywalec
Posty: 263
Rejestracja: 31 paź 2014, 17:42

Re: skąd i dlaczego Goranin

Post autor: Slawek »

Niemieckie nazewnictwo zaczęło pojawiać się już po II rozbiorze Polski. Najpierw było, że tak powiem naturalne tzn. nasz Poznań to Posen, a ich Munchen to Monachium. Skoro administracja siłą rzeczy przeszła na niemiecki to i niemieckie nazwy się pojawiły. Apogeum wprowadzania nazewnictwo niemieckiego był czas Kulturkampfu od lat 70 XIX w. do właściwie circa 1910, kiedy to Niemcy spasowali wobec niepowodzeń Kulturkampfu i tzw. walki o ziemię, a zaczęli kalkulować udział niemieckich obywateli narodowości polskiej w wojnie, która w latach 1914-1918 totalnie zmieniła oblicze świata.
Natomiast powrót do polskiego nazewnictwa (czasem narodziny tego nazewnictwa, bo śmiem przypuszczać, że nasz Amwald był czysto olenderską osadą bez polskiej przeszłości) nastąpił w 1919r. Kiedy szukałem materiałów do obchodów 100 lecia szkoły to znalazłem protokół z posiedzenia rady Czerniejewa z tego roku zmieniającą nazwę z Schwarzenau na Czerniejewo. Postaram się znaleźć ten wycinek. Podobnie znalazłem hm dekret/zarządzenie wojewody (nie pamiętam) o zmianie nazwy Pakszyna. Też znajdę i dodam.
Slawek
Stały bywalec
Posty: 263
Rejestracja: 31 paź 2014, 17:42

Re: skąd i dlaczego Goranin

Post autor: Slawek »

Co do Czerniejewa to akurat miałem pod ręką. Pakszyn niestety musi poczekać z powodów: wyszukiwawczych; programowych.
Załączniki
Przechwytywanie.PNG
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: skąd i dlaczego Goranin

Post autor: NT JOP »

doskonała robota.
czekam na dalsze rewelacje. Nie komentuje bo nie mam nic do powiedzenia, w stosunku to takiej skrupulatności i dbanie o poparcie tezy dowodami. Krótko mówiąc jest wszystko, żadnych wątpliwości.
Slawek
Stały bywalec
Posty: 263
Rejestracja: 31 paź 2014, 17:42

Re: skąd i dlaczego Goranin

Post autor: Slawek »

Nie podałem źródła, więc się poprawiam: przypis 9 - Archiwum Państwowe w Gnieźnie, Akta Gminy Czerniejewo;
Zamieszczony wycinek jest fragmentem książki, a dokładnie elektronicznej książce poświęconej szkole w Czerniejewie napisanej w 2014 r. Praca składa się z 23 stron informacji stricte historycznej za lata 1914 - 2014, 49 stron listy uczniów i pracowników szkoły lat 1945 - 2014. Wszystko w formacie A5.
Slawek
Stały bywalec
Posty: 263
Rejestracja: 31 paź 2014, 17:42

Re: skąd i dlaczego Goranin

Post autor: Slawek »

Wycinek z "Orędownik"
Załączniki
3.05.1911
3.05.1911
2015-11-02_222714.png (27.93 KiB) Przejrzano 6620 razy
Slawek
Stały bywalec
Posty: 263
Rejestracja: 31 paź 2014, 17:42

Re: skąd i dlaczego Goranin

Post autor: Slawek »

Szukałem kiedyś rozwinięcia skrótu na cokole, ale nie dałem rady. Teraz znalazłem nazwisko dzierżawcy, który mógł być wtedy w Goraninie. Zapomniałem, co jest tam wyryte. Bardzo proszę o podanie mi, jaki skrót/co jest napisane na tej figurze tzn. na cokole.
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: skąd i dlaczego Goranin

Post autor: NT JOP »

a na jakim cokole jakiej figury?
Slawek
Stały bywalec
Posty: 263
Rejestracja: 31 paź 2014, 17:42

Re: skąd i dlaczego Goranin

Post autor: Slawek »

W wiosce jest figura Matki Boskiej.
Slawek
Stały bywalec
Posty: 263
Rejestracja: 31 paź 2014, 17:42

Re: skąd i dlaczego Goranin

Post autor: Slawek »

Drodzy mieszkańcy, chyba udało mi się rozszyfrować skrót FB 1900 widniejący na cokole figury. Już kilka lat wcześniej powiedziałem Sołtysowi, że poszukam. Długo mi to zajęło, bo nie miałem punktu zaczepienia. Podejrzewałem, że to skrót imienia i nazwiska fundatora. W końcu znalazłem najbardziej prawdopodobne wyjaśnienie.

Od razu odniosę się do tego, co pisałem wcześniej o Amwaldzie. Przez przypadek zresztą natknąłem się na umieszczoną mapę pod tytułem "Gminy wiejskie i dworskie w okolicach Czerniejewa na początku XX wielu na niemieckiej mapie administracyjnej". Niestety autor nie podał źródła tylko skopiował mapę i umieścił ją w publikacji. Ciekawe jest to, że Amwald, w którym rozpoznałem Goraninek oraz Amwald (dziś część Przyborowa) to jedna i ta sama miejscowość oddzielona lasem. Zdjęcie nie jest najlepszej jakości z uwagi na panujące w pomieszczeniu warunki.
Załączniki
Amwald oraz zu 4
Amwald oraz zu 4
+ oznacza zmarł, natomiast nie wiem co znaczy "poodp". W sieci Teki Dworzaczka są dostępne, ale jak wyczytać można odnośnie skrótów "nie opierały się na jednolitych, spójnych i konsekwentnie przestrzeganych sposobach notacji". Osobiście uważam analizując podobne zapisy, że Dworzaczek lub kopista zapisał jedno "o" za dużo.
+ oznacza zmarł, natomiast nie wiem co znaczy "poodp". W sieci Teki Dworzaczka są dostępne, ale jak wyczytać można odnośnie skrótów "nie opierały się na jednolitych, spójnych i konsekwentnie przestrzeganych sposobach notacji". Osobiście uważam analizując podobne zapisy, że Dworzaczek lub kopista zapisał jedno "o" za dużo.
Teki Dworzaczka, F.B,.png (3.28 KiB) Przejrzano 6584 razy
tu znalazłem haczyk
tu znalazłem haczyk
Postep,1904.05.18.PNG (31.26 KiB) Przejrzano 6584 razy
ODPOWIEDZ