skąd i dlaczego Szczytniki Czerniejewskie?

Slawek
Stały bywalec
Posty: 263
Rejestracja: 31 paź 2014, 17:42

Re: skąd i dlaczego Szczytniki Czerniejewskie?

Post autor: Slawek »

Mnie bardziej zastanawia ten napis na mapie
Gut
Ald. Szczytniki
tak dokładnie wygląda. I nie wiem czy Gut odnosi się do konkretnego budynku, jak np. schule na tej samej mapie, czy też jest w łączności z Ald. Szczytniki.
Jeśli w łączności to wychodziło by Dwór Szlachecki Szczytniki.
O ile jeszcze sama nazwa z 1802 mogła się przekształcić do 1911 dzięki germanizacji nazw polskich, to jak doszło do dodania członu - Czerniejewskie. Tak w ogóle to w latach międzywojnia funkcjonowało zamiennie Szczytniki Czerniejewskie z Szczytniki - Czerniejewskie.
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: skąd i dlaczego Szczytniki Czerniejewskie?

Post autor: NT JOP »

hmm dla mnie jak dwór to szlachecki, bo niby jaki jeszcze?
Slawek
Stały bywalec
Posty: 263
Rejestracja: 31 paź 2014, 17:42

Re: skąd i dlaczego Szczytniki Czerniejewskie?

Post autor: Slawek »

Nie, Gut jest prawie w każdej miejscowości. Tu akurat Gut jest nad nazwą. Jak się dobrze przyjrzeć to Gut jest pisane kursywą. Chyba raczej pozostaje Szlacheckie Szczytniki.
Slawek
Stały bywalec
Posty: 263
Rejestracja: 31 paź 2014, 17:42

Re: skąd i dlaczego Szczytniki Czerniejewskie?

Post autor: Slawek »

A to coś ciekawego. Szczytniki nie występują w wykazie miejscowości, ale w wykazie obszarów dworskich. (UPG=Urzędowy Powiatu Gnieźnieńskiego)
A to coś ciekawego. Szczytniki nie występują w wykazie miejscowości, ale w wykazie obszarów dworskich. (UPG=Urzędowy Powiatu Gnieźnieńskiego)
30.06.1928 Orędownk UPG.PNG (39.62 KiB) Przejrzano 6547 razy
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: skąd i dlaczego Szczytniki Czerniejewskie?

Post autor: NT JOP »

bo moz ewies była w ordynacji, czyli jak to rozumiem była prywatna własnosćia?
Slawek
Stały bywalec
Posty: 263
Rejestracja: 31 paź 2014, 17:42

Re: skąd i dlaczego Szczytniki Czerniejewskie?

Post autor: Slawek »

Na pewno była we władaniu Skórzewskich (wcześniej Lipskich) jako folwark. Nie szukałem dotąd info, czy folwark był wydzierżawiany komuś tak jak np. Nidom i Goranin. Gdzieś mi się obiło o oczy, że Zygmunt musiał z dwóch względów: ekonomicznych i ustawowych (reforma rolna Grabskiego) sprzedawać część gruntów. Poszukam, ale nie wydaje mi się, że nie chodziło o Szczytniki. Wydaje mi się, że gdyby mieszkańcy się włączyli to mogliby naprawdę dużo powiedzieć ze słyszenia od swoich dziadków. Stąd moja prośba - pomóżcie, popytajcie starszych i napiszcie. Być może będą to informacje, które stanowią taką skocznię albo drogowskaz do dalszego poszukiwania. Problem tkwi nie w tym, gdzie to jest (te źródła), tylko w tym, kiedy je poszukać. Archiwum gnieźnieńskie czynne jest w godz. 9 - 15, a w tym czasie jestem w pracy. Poznańskie natomiast z uwagi na wielkość zbiorów rządzi się prawem uprzedniego zamawiania - i tu kolejny schodek - bo mimo netu nie dasz rady od góry wiedzieć, co gdzie jest. Ja nie mogę brać sobie wolnego, kiedy chcę, bo oświata przewiduje konkretne terminy i tak się składa, że archiwa też mają te terminy. Stąd też badania są z doskoku....
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: skąd i dlaczego Szczytniki Czerniejewskie?

Post autor: NT JOP »

z hobistycznym grzebaniem w archiwum, czasem na to etc nie przeskoczymy. Moim zdaniem komkursik własnie na to powinien byc nacelowany jak to celnie wyraził nadmoderator zwyczajny.. na ploteczki od mieszkanców dotyczacych tych spraw. Archiwa archiwami a zycie zyciem. Tak jak z ta chata olenderska z Rakowa.. efekt konkursu niewiadomy ale... za rok znowu pokolenie które cos wie, sie skurczy. Moze warto uderzyc do p. Szczepana? politaka, polityką (politykom:-)) a my tu na tej ziemi ostaniem
Slawek
Stały bywalec
Posty: 263
Rejestracja: 31 paź 2014, 17:42

Re: skąd i dlaczego Szczytniki Czerniejewskie?

Post autor: Slawek »

Potwierdzenie przynależności wsi do majątku Skórzewskich
Potwierdzenie przynależności wsi do majątku Skórzewskich
wypadek, Postęp 1912.06.12.PNG (62.84 KiB) Przejrzano 6536 razy
Slawek
Stały bywalec
Posty: 263
Rejestracja: 31 paź 2014, 17:42

Re: skąd i dlaczego Szczytniki Czerniejewskie?

Post autor: Slawek »

Ten wycinek pozwala potwierdzić tezę o nazewnictwie Szczytniki Szlacheckie.
Ten wycinek pozwala potwierdzić tezę o nazewnictwie Szczytniki Szlacheckie.
Szczytniki, 1901.03.10..PNG (43.72 KiB) Przejrzano 6534 razy
JakubB
Administrator
Posty: 1129
Rejestracja: 14 lut 2012, 17:00

Re: skąd i dlaczego Szczytniki Czerniejewskie?

Post autor: JakubB »

Miał fart ów parobek...
ODPOWIEDZ