skąd i dlaczego Szczytniki Czerniejewskie?

NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

skąd i dlaczego Szczytniki Czerniejewskie?

Post autor: NT JOP »

zapraszam do zabawy/pracy mającej na celu rozgryzanie zarówno historii jak i pochodzenia nazwy tej miejscowowści
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: skąd i dlaczego Szczytniki Czerniejewskie?

Post autor: NT JOP »

Szczytniki- wydaje mi sie ze trop prowadzi do wsi służebnej, ksiażecej
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: skąd i dlaczego Szczytniki Czerniejewskie?

Post autor: NT JOP »

Najstarsza wzmianka pochodzi z 1311 roku. W tym roku Niemir, właściciel Szczytnik, sprzedał część swoich własności klasztorowi w Lądzie. Pod koniec XIV wieku właścicielami wsi byli Szczytnicy. W 1412 i 1418 roku proboszcz z Marzenina procesował się z dziedzicem Szczytnik o dziesięcinę. W latach 80. XIX w. mieszkańcy tej miejscowości zajmowali się hodowlą bydła holenderskiego i oldenbruskiego. We wsi zachował się XIX-wieczny dworek.

tyle Wiki
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: skąd i dlaczego Szczytniki Czerniejewskie?

Post autor: NT JOP »

Szczytnik - zawód we wczesnym średniowieczu - przedstawiciel wolnej ludności służebnej, pracujący wyłącznie na potrzeby dworu książęcego[1].
Szczytnicy zajmowali się wyrobem tarcz. Nazwa szczytnicy prawdopodobnie pochodzi od rodzaju słowiańskich tarcz zwanych szczytami.

[1] http://pl.wikipedia.org/wiki/Szczytnik_%28osoba%29
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: skąd i dlaczego Szczytniki Czerniejewskie?

Post autor: NT JOP »

Szczytniki sa w 1802... lecz nie Czerniejewskie
ciekawe kiedy doszło to wyróżnienie przymiotnikiem
Załączniki
pl_Mapa_z_1802_r.___rakowo.jpg
Slawek
Stały bywalec
Posty: 263
Rejestracja: 31 paź 2014, 17:42

Re: skąd i dlaczego Szczytniki Czerniejewskie?

Post autor: Slawek »

Daj mi namiar na tę mapę. Czy to Archiwum Map Zachodniej Polski?
Slawek
Stały bywalec
Posty: 263
Rejestracja: 31 paź 2014, 17:42

Re: skąd i dlaczego Szczytniki Czerniejewskie?

Post autor: Slawek »

I gdzieś czytałem o dopisaniu Czerniejewskie. Poszukam, ale raczej późnym wieczorem.
Slawek
Stały bywalec
Posty: 263
Rejestracja: 31 paź 2014, 17:42

Re: skąd i dlaczego Szczytniki Czerniejewskie?

Post autor: Slawek »

Na teraz nie znalazłem odpowiedzi, ale dość ciekawe rzeczy:
Niestety plik z mapą jest za duży, ale opisać też mogę - mapa z 1911 r. W interesującej nas miejscowości widnieje nazwa Gut (dwór), a pod nią Adl. Szczytniki. Adl to skrót od adlig = szlachecki.

Szczytniki, 1922.04.08. Dz. U. b. dz. pr..PNG
tutaj w Dzienniku Urzędowym byłej dzielnicy pruskiej zmienia się nazwę Szczytniki Vorwerk Gut (folwark dwór). I nie ma wzmianki o Szczytnikach Czerniejewskich tylko o samych Szczytnikach (folwark)
Szczytniki, Lech, 6.01.1928.PNG
Szczytniki, Lech, 6.01.1928.PNG (31.55 KiB) Przejrzano 6894 razy
a tu w ogłoszeniu z gazety Lech widnieje, że gość sprzedaje świnie w Szczytnikach Czerniejewskich

Te trzy źródła trochę mnie zbiły, bo może tak być, że
1. Szczytniki Czerniejewskie były obiegową nazwą, która nie wiem kiedy zaczęła obowiązywać;
2. Szczytniki dzieliły się na Czerniejewskie i Dwór (folwark) (podobnie jak Czerniejewo na miasto, wieś i pałac) i mapa tego nie wykazuje.
Slawek
Stały bywalec
Posty: 263
Rejestracja: 31 paź 2014, 17:42

Re: skąd i dlaczego Szczytniki Czerniejewskie?

Post autor: Slawek »

aj, ta zmiana nazwy: Dziennik Urzędowy, 28 kwietnia 1922 r. Przepraszam, myślałem że samo wejdzie.
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: skąd i dlaczego Szczytniki Czerniejewskie?

Post autor: NT JOP »

Z tym rozdziałem członów to może być całkiem logiczne. Skoro miasto Czerniejewo i majtek Czerniejewo (nie wiem jak było to okreslane) to dwa różne podmioty wiec dla tamtej epoki dodawanie członu Czerniejewskie mogło wprowadzać w błąd np.: majątek prywatny mógłby zostać w świadomości ludzkiej przypisany do "majątku" miasta
Druga strona medalu jest taka, ze niedaleko stad sa tez Szczytniki. Nazwa zresztą jak Strzyżewo kolosalnie popularna. Świat się rozwinął odległości się "skróciły" i by odróznic miejscowaść od miejscowości zaczęto dodawać ten drugi człon
ODPOWIEDZ