Statut i budżet sołectwa

JakubB
Administrator
Posty: 1129
Rejestracja: 14 lut 2012, 17:00

Statut i budżet sołectwa

Post autor: JakubB »

Może ktoś chciałby poznać statut i dowiedzieć się tego i owego, np. że sołtys podlega ochronie prawnej przysługującej funkcjonariuszom publicznym więc ręki lepiej nie podnosić :)

Tekst to oryginalna uchwała z 2004 roku plus korekty z 2009. Zamierzam potwierdzić jeszcze aktualność, głównie w kwestii dostępnej dla nas ziemi gminnej.
Wymienione w tym tekście działki to świetlica (działka 133) oraz teren o wymiarach około 27x66m (działka 137) wzdłuż asfaltu, przylegający do przystanku autobusowego.
Tekst nie wspomina o terenie pod plac zabaw w Lipkach.

Raport o stanie gminy przedstawiony przez ustępującego burmistrza wspomina o boisku przy świetlicy wiejskiej w m. Rakowo (w trakcie realizacji 2010-2014) i to spróbuję zgłębić w najbliższym czasie.
Załączniki
statut_Rakowo.pdf
Statut sołectwa Rakowo
(66.57 KiB) Pobrany 341 razy
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: Statut sołectwa

Post autor: NT JOP »

wyobraznia... to kwesyia wyobrazni.. i masz
JakubB
Administrator
Posty: 1129
Rejestracja: 14 lut 2012, 17:00

Re: Statut i budżet sołectwa

Post autor: JakubB »

Widziałem się dzisiaj z Panem sołtysem.
1. stan przydziału działek nie zmienił się
2. o boisku nic nie wie
3. przy okazji podpytałem o budżet na przyszły rok: główny składnik (8 tys.) to tynkowanie świetlicy. W sumie wniosek jest na 11 z kawałkiem.
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: Statut i budżet sołectwa

Post autor: NT JOP »

na temat pkt nr 3 wypowiedziałęm sie w:
viewtopic.php?f=4&t=140 czy w temacie o świetlicy
Luki

Re: Statut i budżet sołectwa

Post autor: Luki »

Właśnie odkryłem, że istnieje rada sołecka. Nie mam siły czytać statutu aby dowiedzieć się czym ona się zajmuje. Na pewno ktoś z rady zagląda na to forum i się wypowie....
JakubB
Administrator
Posty: 1129
Rejestracja: 14 lut 2012, 17:00

Re: Statut i budżet sołectwa

Post autor: JakubB »

Nie jestem pewien czy członkowie naszej Rady czytają forum więc pozwolę sobie zająć głos:
W świetle statutu, Rada Sołecka wspomaga działalność sołtysa. Składa się z od 3 do 5 osób. Członkowie Rady mogą zastępować sołtysa na zebraniach (ale i bez nich zebranie sobie poradzi organizacyjnie i statut to reguluje).
W praktyce, o ile pytałem innych sołtysów, rada stanowi grono najbardziej zaangażowanych, robotnych, a przy okazji często bliskich sołtysowi osób, które stoją w pierwszym szeregu gdy trzeba coś wspólnie zrobić.
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: Statut i budżet sołectwa

Post autor: NT JOP »

budżet sołecki na 2015:
Pawłowo 32 tys
Kosmowo i Szczytniki ok 25 tys jesli dobrze usłyszałem
my 8000+5000...
komisja rewizyjna nawet nie podjeła dyskusji nad zasadnoscia wykorzytania tak szalenie rozbuchanego budżetu. Chociaz padła uwaga czy to aby nie za mało by cokolwiek ruszyc z tych zaplanowanych zadan, w domysle by środki nie zostały zmarnowane.
JakubB
Administrator
Posty: 1129
Rejestracja: 14 lut 2012, 17:00

Re: Statut i budżet sołectwa

Post autor: JakubB »

Gwoli ścisłości:
Rakowo wnioskowało o nieco więcej niż 8 tys. na tynkowanie, tak jak pisałem wcześniej, w sumie około 11 tys. I to jest budżet sołecki.
Natomiast 5 tys. na plac zabaw to środki celowe z rozdania 2014, o tyleż nietypowe, że był to, delikatnie rzecz ujmując, rok wyborów.
Są sołectwa które w ramach tych środków dostały kilkadziesiąt tys.
ODPOWIEDZ