Elektrownie wiatrowe w gminie

JakubB
Administrator
Posty: 1129
Rejestracja: 14 lut 2012, 17:00

Elektrownie wiatrowe w gminie

Post autor: JakubB »

Wątek powstał na forum Pawłowo i do niego odsyłam:

viewtopic.php?f=19&t=95&p=1737#p1737

Znajdziecie tam między innymi lokalizację planowanych wiatraków.
JakubB
Administrator
Posty: 1129
Rejestracja: 14 lut 2012, 17:00

Re: Elektrownie wiatrowe w gminie

Post autor: JakubB »

Podczas posiedzenia połączonych komisji 21 stycznia odwiedzili nas przedstawiciele firmy CRE-WIDE. Pokazali oni bardzo ciekawą prezentację zawierającą informację o planowanej inwestycji (4 wiatraki), farmie wiatraków (dodatkowo 10 sztuk), zawierającej mapy, a także informacje o generowanym hałasie, polu elektromagnetycznym, infradźwiękach, migotaniu cienia, ptactwie, krajobrazie i spodziewanych dochodach gminy. Planowana data oddania w sumie 14 wiatraków do użytku do II kwartał 2017 roku.

Niestety póki co nie mogę opublikować dokumentu tutaj. Urząd wysłał zapytanie do firmy CRE-WIDE czy wyrażają zgodę na udostępnienie prezentacji na forum czy też prezentacja ta podlega ograniczeniu z art. 5 ustawy z 6 września 2001 roku o dostępie do informacji publicznej.

A ponieważ ja uwielbiam czytać ustawy przeczytałem i tą. Artykuł 5 mówi o tym, że prawo do informacji publicznej podlega ograniczeniu ze względu na prywatność osoby fizycznej lub tajemnicę przedsiębiorcy. Ja rozumiem, że jeśli prezentacja jest przedstawiana na posiedzeniu połączonych komisji na której obecni są radni, zarząd i wybrani pracownicy urzędu, i na którą może przyjść każdy jeden mieszkaniec to nie bardzo widzę tu miejsce na tajemnicę przedsiębiorcy. No ale co ja się tam na przepisach znam - tylko ten uciążliwy zdrowy rozsądek mnie wciąż prześladuje.
Tak czy inaczej, nie chcąc z nikim wszczynać niepotrzebnego konfliktu, czekam na zgodę, lub jej brak, ze strony firmy CRE-WIDE.

Nadmienię, że jest dla mnie zupełnym nieporozumieniem dlaczego owa prezentacja nie została opublikowana na stronie Urzędu następnego dnia po jej zaprezentowaniu na posiedzeniu.
Sowa
Posty: 48
Rejestracja: 30 paź 2014, 8:15

Re: Elektrownie wiatrowe w gminie

Post autor: Sowa »

Poniżej link do informacji dotyczących elektrowni wiatrowych wraz z komentarzami inwestora i nie tylko - informacje historyczne.
Interpretacja Gminy, co do ograniczenia możliwości publikacji prezentacji w oparciu o Ustawę o dostępie do informacji publicznej jest mówiąc najłagodniej - niemądra (art. 5 ustawy).
Prezentacja nie jest informacją publiczną, a chroni ją jedynie prawo autorskie. Wystarczy zapytać (nawet mailowo) o pozwolenie na publikację u źródła czyli w firmie CRE. Wydaje się oczywiste, że taka zgoda zostanie udzielona z uwagi na pewien "interes" w/w firmy w szeroko pojętej tematycznej edukacji lokalnego społeczeństwa, co niniejsza firma deklarowała na pamiętnej debacie gminnej (sierpień 2014 r.) dotyczącej elektrowni wiatrowych, z której nagranie zostało utajnione przez poprzedniego Burmistrza mimo wniosków o publikację płynących od ówczesnego Przewodniczącego Rady.
Angażowanie obecnego Burmistrza do pośredniczenia w sprawie, to tylko przedłużanie uzyskania zgody na publikację materiałów.
Sytuacja może wskazywać na pewną niechęć "GMINY", która z jakiegoś powodu nie jest wyrażana w sposób oczywisty.

http://burmistrzowie.pl/elektrownie-wiatrowe/
JakubB
Administrator
Posty: 1129
Rejestracja: 14 lut 2012, 17:00

Re: Elektrownie wiatrowe w gminie

Post autor: JakubB »

Burmistrz zaangażował się sam tak po prawdzie, a faktycznie chyba niepotrzebnie pytałem o zgodę urząd, zamiast autora prezentacji - może powinienem wysłać zapytanie do autora, a tylko z kopią do urzędu tak żeby wiedzieli co się dzieje. Poprawiam się i wysyłam zapytanie do cre-wide.
JakubB
Administrator
Posty: 1129
Rejestracja: 14 lut 2012, 17:00

Re: Elektrownie wiatrowe w gminie

Post autor: JakubB »

Jest zgoda. Prezentację możecie pobrać stąd:

http://rakowo.org.pl/pliki/CZERNIEJEWO_ ... 015_01.pdf (5,5MB)
JakubB
Administrator
Posty: 1129
Rejestracja: 14 lut 2012, 17:00

Re: Elektrownie wiatrowe w gminie

Post autor: JakubB »

Bywa, że wiatrakowi... puszczają hamulce :)
Lubomyśle, na północ od Konina, dzisiaj:
https://www.youtube.com/watch?v=6BSNh30xQNU

www.lm.pl:
"Elektrownia wiatrowa należy do Zakładu Gospodarki Komunalnej w Ślesinie. - Faktycznie od godz. 6.00 rano mamy awarię. Uszkodzone zostały hamulce turbinowe, które mają przeciwdziałać zbyt szybkiemu obracaniu się śmigieł - mówi Krzysztof Kocaj, prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej w Ślesinie."

a bywa, że kończy się tak:
https://www.youtube.com/watch?v=CqEccgR0q-o
Właściciel pola

Re: Elektrownie wiatrowe w gminie

Post autor: Właściciel pola »

Dwa wiatraki miały by się znajdować na moim polu . Jestem przed spotakaniem z prawnikami ?
Czy ktoś by mi podał linka z adresem kiedyś na stronie Czerniejewa był plan z rozmieszczeniem turbin w Gminie - potrzebował bym to .
Jakieś uwagi rady proszę o wszelkie wskazówki co z tym fantem zrobić pnieważ jednak to umowa na 29 lat !
JakubB
Administrator
Posty: 1129
Rejestracja: 14 lut 2012, 17:00

Re: Elektrownie wiatrowe w gminie

Post autor: JakubB »

Tutaj jest moja mapa na podstawie informacji z gminy z numerami działek:
viewtopic.php?f=19&t=95&p=1737#p1737

W prezentacji powyżej z firmy CRD WIDE też są mapki (choć fakt, że niskiej jakości).
Nie przypominam sobie mapek na stronie czerniejewo.pl szczerze mówiąc.

Odnośnie umowy, proszę pamiętać o jej zakończeniu: kto płaci za rozbiórkę, usunięcie fundamentów itd. Bywały z tym "kwiatki". CRD WIDE zdaje się, że deklaruje usunięcie fundamentu do określonej głębokości - nie całkowicie. Za drogę dojazdową tez powinni płacić.
Właściciel pola

Re: Elektrownie wiatrowe w gminie

Post autor: Właściciel pola »

Dziękuję za mapkę . Wszyscy moi sąsiedzi byli brani pod uwagę tylko nie ja i nagle moje pole się kwalifikuje a inne nie ?? Czy jest tu gdzieś haczyk??
O drodze dojazdowej w moim przypadku nie ma mowy ponieważ turbiny miałyby stanąć na samym skraju pola przy drodze gminnej , ale faktycznie o fundamentach nic nie wspominano.
Umowa jest zabezpiecza po równo dwie strony - zobaczymy co powie papuga.
JakubB
Administrator
Posty: 1129
Rejestracja: 14 lut 2012, 17:00

Re: Elektrownie wiatrowe w gminie

Post autor: JakubB »

Może inni "zaśpiewali" za dużo i inwestor szuka taniej?
Niestety tutaj zadziała "dziel i rządź".
ODPOWIEDZ