APEL- wielkie żarcie czyli (w)koło gospodyń wiejskich:-)

Informacje o imprezach
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

APEL- wielkie żarcie czyli (w)koło gospodyń wiejskich:-)

Post autor: NT JOP »

Na wniosek mojej zony podpartym uzasadnianym roszczeniem, jakoby 63% forumowiczów to kobiety zwracam się z uprzejma prośba do wszystkich gospodyń, a zobligowany zostałem do odezwy do p. Jakubowej B, proszę o zamieszenie wyjątkowych, smacznych a nade wszytko zdrowych (fuj - to odemnie) przepisów na rożne okazje. Jakubowo: bigos na hubertusie rakowskim choć zdrowy był fenomenalny. Może coś z kabaczka;-)? mam skitranych ze 10 sztuk. A miłe Panie do serca to którędy? pochwalcie się i pomóżcie swoim wspólniczkom we fachu dotrzeć do naszych serc.
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: APEL- wielkie żarcie czyli (w)koło gospodyń wiejskich:-)

Post autor: NT JOP »

dla równowagi za świat wiedzy 10/2014: zarówno insektycydy, środki ochrony roślin, jak i naturalne trucizny nie sa obojętne dla nas, lecz występują i to powszechnie ( to samouczek pt.: jak wykończyć starego):
1. roszponka, rukola, seler szpinak,grzyby leśne,szarlotka,por: ochrona insektycydami: zaburzenia układu oddechowego, podrażnia oczy i skórę, u dzieci deficyt uwagi i zaburzenia motoryki- przeciwdziałanie: myć (skuteczność ułamek)
2. niedojrzałe pomidory, ziemniaki, bakłażany: zawierają naturalna truciznę: solanina i tomatyna; nudności az do ostrego zatrucia; 400 mg zabija osobę dorosłą, 1 niedojrzały pomidor ma jej 25mg. przeciwdziałanie: jeść dojrzałe (pamiętam jak sie nie chciało iść do szkoły to obrywało sie kiełki ziemniaków, jadło i gorączka murowana... na mnie nie działało;-()
3.ryż, ryż pełnoziarnisty: absorbuje z gleby ołów i arsen, dużo tego po uprawach bawełnianych. Tajlandia i Chiny ponoć tragedia: po kilku tygodniach podrażnienia żołądka, jelit i zmiany skórne. Może powodować raka.. nawet glejaka (?). HIT: w UE nie ma norm na arsen, w Chinach jest i jak przekracza eksportuje sie ryz do tych krajów gdzie niema norm. Przeciwdziałanie(?).. nie wytraca się przez gotowanie. Nie gotować, szkoda gazu
4. kapusta, kalarepa, chrzan, gorczyca, brukselka, rzeżucha, rzepa, kalafior: glukozynolanty- naturalnie wytupujące. Smak gorzkawy wiec zwierzęta tego nie jedzą:-). efekt pozytywny: małe dawki a wiec jedzenie z umiarem: działanie antybakteryjne i antynowotworowe. Wada: upośledza wchłanianie jodu (jemy sól jodowana na szczęście= przeciwdziałanie), efekt powiększenie tarczycy= wole. ciekawostka: gdy panowała bieda jedzono duże ilości kapusty i efekty niedoboru jodu nazywano kapuścianym wolem (gównie 19w i pocz. 20 w). w praktyce: 0,5 kg dziennie i mamy wole (nie podają jak długo trzeba jeść, ale ja to chyba sie przejadłem juz kapustą..).
5. żyto, pszenica, jęczmień, owies, orkisz: infekcja zboża grzybem buławinka czerwona (sporysz)- ziarno jest większe i ma ciemny kolor: silnie trująca. Migreny, skurcze, paraliż, psychoza (to ja?), obumarcie palców, śmierć. te objawy nazywano objawami św. Antoniego (no to go nie lubię). Przeciwdziałanie: spokojnie, silna kontrola skupywanego ziarna ale... sporysz ewoluuje i zmienia wygląd:-). No my tez. Trafił swój na swego.
6. frytki, ciastka, mrożona pizza, chleb, chipsy: silne podgrzanie (pow 120st, od 170 st lawinowo) zmienia skrobnie w związek toksyczny, zwłaszcza opiekany chleb i ziemniaki. zmienia kod genetyczny - to daje ok 3% zachorowań na raka. przeciwdziałanie: pizze z biedry jemy zamrożona lub czekamy na odmrożenie, wystawiamy na słońce
7. napoje w proszku, musztarda, sztuczny miód, słone wypieki, ser topiony, kukurydza konserwowa, budyń w proszku: barwnik: żółcień spożywcza E102, tartazyna. Alergia, astma, wysypka, egzema, katar, pokrzywka,stany lekowe (znowu ja), migreny, depresje, zmiany w genotypie, nieodwracalne, kołatanie serca i snu (ciężko zdiagnozować bo to tez symptom zakochania, ale wiadomo wtedy że stary kocha .. po prawdzie wiadomo to na 50%). ADHD. W wielu krajach zabronione. Przeciwdziałanie: sprawdzić starego czy kocha obniżając dawkę tych produktów
8. popcorn do mikrofali, mieszanki piekarnicze: maślany smak zwiera diacetyl. : wdychanie oparów - schorzenia układu oddechowego, Alzheimer. Przeciwdziałanie: nie robimy maślanych oczu by wydębić sukienkę na sylwka i nie kupujemy produktów zawierających "aromat maślany".
9.dżem, galaretka, owoce w puszce (pewnie pandory), desery: sztuczny słodzik cyklamat. Rak. 2,5g/ kg masy ciała to murowany rak pęcherza, chyba moczowego a nie pławnego, nie napisali wiec nie wiem. W USA zabroniony, w UE niekoniecznie. Przeciwdziałanie: migracja do USA, podawanie na deser golonki zamiast deserów z galaretek
10. sos sojowy, dania gotowe, zupy w puszce i proszku, mieszanki przypraw, kostki rosołowe, ser: zawierają Glutaminian sodu, nadaje smak umami (panowie to nie znaczy: u mamy). Umami czyli pełny, pyszny, po japońsku. Alzheimer. Parkinson . Nadwaga. symbole E621,622,623,624,625. Trik z etykiety: ekstrakt z drożdży tez zawera to cudo chemii. Przeciwdziałanie: gotujemy bez skrótów, miłe Panie.
11. marmolada, galaretka, majonez, warzywa i owoce konserwowe, żywność dietetyczna (hi hi), keczup, sosy, musztarda: Kwas benzoesowy. E211,212,213. Alergia, uszkodzenie układu nerwowego. Używane w przemyśle perfumeryjnym. Przeciwdziałania: Skarpetki w praniu sa nieszkodliwe.. no .. ale znacznie mniej. Przynajmniej można wdychać.
12.HI Hi - ciasto francuskie, krakersy, frytura, pasztety, batoniki, musli, frytki: Tłuszcze trans, głownie w smarowidłach do pieczywa. smarowidła, frytki, smażona kiełba 5gr/dzień zwiększa ryzyka udaru i zawału serca (o ile zwieksza?) . w Polsce na etykietach sa tylko informacje o tłuszczach utwardzonych, o trans nie ma. Przeciwdziałanie: nie czytamy etykiet bo i tak nic tam nie ma.
13. Lody (no nie, na pewno nie sa szkodliwe), jogurt, majonez, produkty ekologiczne i dietetyczne, sosy do sałat.: środki żelujące i zagęstniki z alg brunatnych E402,403,404,405. upośledzenie wchłanianie wapna i żelaza. Przeciwdziałanie: tylko lody naturalne, spontaniczne i bez umawiania, zatrudnienie przy tynkowaniu lu przy obróbce metalu. pikus. Algom mówimy nie.
14. ananas, grejpfrut, porzeczki, papaja, brzoskwinia, śliwka, winogrona, karambola: 56% ananasów i 29% karambol iwykazało obecność środków ochrony roslin. Zakłócenia przewodności nerwowej, bóle głowy ( no tak i mamy wytłumaczenie) drżenia, skurcze.. ech czego nie ma. W UE oczywiście nie ma obowiązku sprawdzania owoców na obecność fungicyt triadimefon i triadimentolu. Przeciwdziałanie: zamiast owoców podajemy golonkę. A jeżeli owoce to jabłka z Czerniejewa. Wino wychodzi ponoć słodkie
15. metka, kiełbasa surowa i wędzona: bakterie listeria. biegunka oraz niewydolność wątroby i śledziony ( no proszę a ja myślałem, że to od wódy). Bakteria świetnie namnaża sie w warunkach chłodniczych. w 2014 w Dani zmarło na to 12 osób. Przeciwdziałanie: wódkę zagryzamy sparzona kiełbasa a jeżeli jemy tatar to zalewamy wódka. Przynajmniej nikt nie powie ze wątroba padła od jakieś listerii.
16. tonic, wódka żołądkowa. według mnie nie szkodzi. Ale maja inne zdanie. Chinina. otępianie, kołatanie serca. uszkodzenia nerek. Nie pic w czasie ciazy napojów z chinina- powoduje skurcze porodowe. Przeciwdziałanie.: Panowie, u was po chininie (czytaj żołądkowej) to nie skurcze porodowe a torsje. Otępienie- cóż ... nie ma lekarstwa. Ale impra sie udała?. No to tak trzymać.
17. cola, izotoniki, napoje mleczne, soki owocowe. : kwas fosforowy. 1 litr dziennie może osłabić tkankę kostna i zęby. Po wypiciu koli nie myjemy od razu zębów!!!. Panowie, popijamy sokiem z jabłek z Czerniejewa.
18. napoje light, bezcukrowe gumy do żucia: Aspartam. zmienia sie w organizmie w neurotoksyczne która możne powodować raka. Pokrzywka, egzema pow 30mg/kg ciała. Przeciwdziałanie. wzrost masy ciała podwyższy bezpieczną dawkę nominalna, niestety wyklucza to spożywanie produktów light
Lijalo
Prawdziwy forumowicz
Posty: 75
Rejestracja: 14 lut 2012, 19:50

Re: APEL- wielkie żarcie czyli (w)koło gospodyń wiejskich:-)

Post autor: Lijalo »

Dziękuję za miłe słowo :) - o bigosie. Czytam ze kapusty już Ci nadto, więc nie wiem czyjest sens podawać skład bigosu. Dokładnego przepisu nie mogę zdradzić, poniważ w kuchni zwykle zmyślam i potem nie wiem co to było :P Jednakowoż bigos robiłam częściowo zgodnie z sugestiami mojej vegemamci, wiec coś niecoś pamiętam..
Kiszona kapusta z marchwią ( najlepiej eko, ja z braku laku zakupiłam dwa wiaderka z biedry - myślę, że większość osob wie, żeby nie kupować kiszonek pakowanych torebki foliowe, gdyż są one martwe - inaczej gaz produkowany przez bakterie by je rozerwał - lepiej wybierać w słoikach lub wiaderkach)
Cebula ze trzy cztery, czosnek - pokroic dość grubo i zeszklic, do tego dorzucic kapuchę i przykryć wodą, można z cebulą podsmażyć włoszczyznę jeśli dodajemy. liście laurowe, ziele, pieprz ziarnisty, i co kto lubi majeranek, oregano, czaber, jałowiec, troszke gozdzika moze, ponoć w starych przepisach jest mowa o kilkunastu roznych przyprawach i ziolach..
Do tego namoczone wczesniej i ugotowane do miękkości grzyby. Porządne dwie garście suszonych śliwek kalifornijskich lub wędzonych nawet lepiej jeśli są, pokroić można.
Potem dorzucamy hmm co tam było , pieczarki całe opakowanie pokrojonych w plastry pieczarek, winka odrobinka, puszka pomidorow lub przecier pomidorowy własnej roboty jesli macie.
Do tego starte na tarce jabłka z Czerniejewa, może też być szara reneta leśli jesteście szczęśliwymi jej posiadaczami ( posiadaczkami). Na oko ze trzy. Rozgotują się i nie będzie ich widać
Na koniec dodajemy pokrojoną w półplasterki cukinię ( kabaczek) - ma udawać kawałki kiełbasy :) więc ktoimy dość grubo.
Bigos doprawiamy pieprzem, solą jeśli trzeba - bo jednak kapusta moze być wystarczająco słona, i mieloną wędzoną papryką otrzymujemy dzięki temu posmak wędzonki, ważne szczególnie jeśli nie mamy wędzonych śliwek. dosładzamy miodem, żeby przełamać smak, jeśli jest zbyt kwaśno. Oczywiście im więcej razy odgrzewany tym lepszy. Można go też między odgrzewaniami zmrozić, jeśli jest akurat mroźna zima.

Smacznego

ps. Kapusta nie polecana przy niedoczynności tarczycy, ale tak poza tym jest bardzo bardzo zdrowa, trudno na prawdę ją przecenić. Trzeba ją jeść, tylko jak uniknąć przenawożonej? Może z hodowli własnej, znajomych lub z gospodarstw eko?
Swoją drogą słyszałam, że w Rakowie ma być uprawa warzyw.. przy norkach nie dostana pewnie certyfikatu eko, ale fajnie gdyby używali wyłącznie ekologicznych i naturalnych nawozów (z pominięciem norkowych) i środków ochrony roślin..
MajaB
Lijalo
Prawdziwy forumowicz
Posty: 75
Rejestracja: 14 lut 2012, 19:50

Re: APEL- wielkie żarcie czyli (w)koło gospodyń wiejskich:-)

Post autor: Lijalo »

Z cukinii można zrobić np placki takie jak ziemniaczane z ziemniakami lub bez, mozna tez zrobic ketchup, bardzo dobry z cukinii właśnie, uproszę koleżankę o przepis. Polecam też spaghetti z cukinii lub dyni surowej pociętej w paseczki długie a la makaron spaghetti. Można uzyskać ten efekt dzięki obieraczce ręcznej do warzyw typu julienne ( niedawno kupiłam w lidlu za kilka zł). Zjadamy na surowo, można ewentualnie lekko podgrzać na patelni z sosem pesto ( najlepie domowej roboty) i pomidorkami. mmm posypujemy serem lub/i pestkami dyni lub słonecznika.
MajaB
Lijalo
Prawdziwy forumowicz
Posty: 75
Rejestracja: 14 lut 2012, 19:50

Re: APEL- wielkie żarcie czyli (w)koło gospodyń wiejskich:-)

Post autor: Lijalo »

A znacie roladki z cukinii? Cukinię kroimy wzdłuż na plasterki i grilujemy chwilkę na patelni każdy plaster z obu stron. Potem zawijamy w niego różności np suszony pomidorek, fetę i świeżą bazylię lub listek szpinaku, przebijamy roladkę wykałaczką i możemy dodatkowo wrzucić przed podaniem na grila lub podgrzać. Na talezu skrapiamy dobrym olejem np lnianym lub oliwą z oliwek, mozna też posmarować odrobiną pesto lub sosu czosnkowego, co kto lubi ..
Zaraz za leczo, przychodzi mi do głowy również zupa krem z cukinii, cukinia faszerowana czymkolwiek np kaszą gryczaną ze szpinakiem lub z zieloną soczewicą, lub z pieczarkami..
Plastry cukinii smażone w panierce, cukinia jako warzywko do obiadu gotowana na parze z masełkiem.. ehh nie uchowałyby się u mnie te kabaczki chyba długo...
a może ciasto z cukinii..
MajaB
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: APEL- wielkie żarcie czyli (w)koło gospodyń wiejskich:-)

Post autor: NT JOP »

wiecej, wiecej:-). Jesli miałabyś chwilke to prosze o pomysłyn a takie lekkie zarełko. Zapewne masz w zanadzu nie tylko cukiniowe wynalzki. Ja np mogę odwdzieczyć sie przepisem z boczkiem surowym wędzonym wroli głownej:-) i np 4 jajkami :-)
Lijalo
Prawdziwy forumowicz
Posty: 75
Rejestracja: 14 lut 2012, 19:50

Re: APEL- wielkie żarcie czyli (w)koło gospodyń wiejskich:-)

Post autor: Lijalo »

Szybki obiad: ryż zasmazany - taka mamalyga troche
filizanka brazowego ryzu (bio - zeby nie wypisywal kolega Shrek ze trujacy ;) ugotowac w dwoch filizankach wody
2 marchewki, cebula, czosnek, biala lub wloska kapusta, seler naciowy, 2 jaja, sos sojowy, przyprawy, sezam np nieluskany

Na duzej glebokiej patelni podsmazamy cebulke, dorzucamy starta marchew, po paru minutkach dwie lodygi selera pokrojone w plasterki, potem kawalek poszatkowanej kapusty (moze byc nawet pekinska) solimy. Po chwili dodajemy przyprawy wg uznania ja dalam garam masala bo lubie ale nie twierdze ze bedzie idealnie harmonizowac - nie mam do tego smykalki, starlam tez jedna pieczarke bo akurat sie zablakala w lodowce.. dodajemy ugotowany na sypko ryz. W misce mieszamy dwa jaja z odrobina sosu sojowego i wlewamy na patelnie mieszając z reszta potrawy. Na talerzu posypujemy sezamem i mozemy ozdobic np kilkoma paseczkami papryki. Do picia moze sok pomaranczowy?


A na podwieczorek moze kasztany pieczone z Biedronki? Okazaly sie smaczna przekaska. Cos w stylu slodkiego w smaku ziemniaka albo jak ustalilam z najstarszym synem o smaku herbatnikow..
Ponoc nalezy wybierac te ciezkie nie wysuszone okazy, bez pekniec i dziurek,w domu naciac skorupke na krzyz i piec w 200 st ok 20 min moze troche dluzej.. moje byly troche przesuszone przez co nie wszystkie daly sie ugryzc...
MajaB
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: APEL- wielkie żarcie czyli (w)koło gospodyń wiejskich:-)

Post autor: NT JOP »

dzisiaj będzie test- napewno skomentuje, zakładając kontinuum procesów zyciowych
JakubB
Administrator
Posty: 1129
Rejestracja: 14 lut 2012, 17:00

Re: APEL- wielkie żarcie czyli (w)koło gospodyń wiejskich:-)

Post autor: JakubB »

no i? :)
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: APEL- wielkie żarcie czyli (w)koło gospodyń wiejskich:-)

Post autor: NT JOP »

no jeszcze nic bo nie było weny i wygrał gar bigosu z 2 kg miecha- oczywiscie dietetycznego
ODPOWIEDZ