STOWARZYSZENIE NFM- wolny głos mieszkańców

NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

STOWARZYSZENIE NFM- wolny głos mieszkańców

Post autor: NT JOP »

Mieszkancy
Niezależne Forum Mieszkanców, chce sie uprawomocnić. Poczatkowo była to inicjatywa tylko dla miejscowosci Rakowo niemniej jednak w obecnych realiach, czyli oraganizmów połaczonych, wspólnych problemów dla naszej małej społeczoności gminnej wartobyłoby przemysleć czy NFM nie powinno wyjść z Rakowa skoro de facto zajmuje sie sprawami gminnymi. Jakie to sprawy- zapraszamy zainteresowanych do pytań. Chetnie odpowiemy na nie, a pytania te nakreślą ogólny program przyszłego stowarzyszenia. Pomysły i postulaty w sprawach społecznych padły też w temacie "wnioski, postulaty.. do UMiG"

dodam jeszcze dwa linki które tą kwestie poruszją przy czym zastrzegam, ze tworzone były w okresie gdy dbalismy tylko o swój "sos". O Rakowo.

jezeli- mieszkancu- lezy ci na sercu swoje własne dobro, i budowanie dobrobytu swojego, i tym samym ogółu- ODEZWIJ SIE

NFM - Niezalezne Forum Mieszkanców. Forum to miejsce (czasy greckiej demokratos- władzy ludu) gdzie kazdy ma prawo wypowiedziec sie w dowolny sposób (oprócz wulgaryzmów) wyrażajac swoje zdanie na temat otaczajacej go rzeczywistosci z ukierunkowaniem na działania naszej małej ojczyzny- gminy. Na podstwie tych głosów- tak uważamy- powinna być tworzona polityka, działania władz gminy. Przypomnę- to NASZE głosy posadowiły te osoby na tronach i nasze głosy moga z tych tronów ich zdjąć. to radykalizm. Ale wsłuchiwanie sie w głosy mieszkańców jest nadrzednym OBOWIAZKIEM kazdej demokratycznej władzy. Od nas ten mandat, od nas to wyróznienie. Nadane od nas -dla nas

Mówmy zatem.
ponizej dwa linki z wczesniejszych rozwiażań. Moze ktoś cos dopowie?
viewtopic.php?f=1&t=14
viewtopic.php?f=3&t=59
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: STOWARZYSZENIE NFM- wolny głos mieszkańców

Post autor: NT JOP »

zbrzmiało to trochę jak groźba a zabrzmieć takl nie miało.
Raczej wyraźny sygnał / prosba do Urzędu o bardziej tresciwa informację w zakresie kondycji gminy i jej planów oraz prośba do mieszkanców o JAWNE zainteresowanie losamy i przyszłością gminy.

Wiem, ze z powodu niejawnosci, niezrozumienia i sposobu tworzenia budżetu po gmnie krąża plotki o przesunieciu całosci środków do Żydowa. Nie mnie tłumaczyć jak wygląda prawda. Ale uważam, że do mnie jako mieszkanca nalezy dac sygnał władzy o odpowiedz na to pytanie. Taka rola Niezleżnego Forum Mieszkańców. Sa problemy? Sa pytania? zadajmy je..i rządajmy odowiedzi.
zgodnie z hasłami:

mówimy: nie, odpowiedziom "nie bo nie"
chcemy wiedzieć
i najlepsze z demokracji szlacheckiej: nic o nas bez nas
Slawek
Stały bywalec
Posty: 263
Rejestracja: 31 paź 2014, 17:42

Re: STOWARZYSZENIE NFM- wolny głos mieszkańców

Post autor: Slawek »

"nic o nas bez nas" w konstytucji "nihil novi sine communi consensu" - nic nowego bez zgody wspólnoty. Dobre, a już ma 505 lat. I czym jest wobec tego 25 lat samorządu? Powrotem do przeszłości (choć w innym poziomie cywilizacyjnym). Spirala historii jest niezawodna i się kręci.
Na sesji na podobne obiekcje odp Przewodniczący, że to nie przypadek, że on jest przewod. i że szefami sa komisji są właśnie te osoby. To ma tworzyć równowagę. A burmistrz mówił o rodzinnych powiązaniach z Czerniejewem. Tak więc bez obaw. Radny Wiesław (szacunek) mówił, ze nie podpisałby się pod budżetem, gdyby nie gwarancja, że w Cz-wie będą inwestycje. W innych wioskach sa fundusze i dodatkowe środki taj jak np. w Pawłowie, gdzie płaci się za inwestycje wykonane pod koniec poprzedniej kadencji.
Bez obaw, a może właśnie z obawami. Czy rada robi dobrze wydatkując na poszczególne sołectwa coś ponad fundusz sołecki? Wątpię, bo to nic nie daje z punktu widzenia wielkich inwestycji. W Żydowie są grunty, które proszą się o środki mniejsze niż SAG i mogące z nim spokojnie konkurować.
Sowa
Posty: 48
Rejestracja: 30 paź 2014, 8:15

Re: STOWARZYSZENIE NFM- wolny głos mieszkańców

Post autor: Sowa »

Może warto zastanowić się nad nazwą nowej inicjatywy tzn. Stowarzyszenia NFM, aby uniknąć w przyszłości sytuacji zarzutów płynących od jego przeciwników, którzy mogą podejmować próby dyskwalifikowania członków nie będących mieszkańcami.
W Stowarzyszeniu mogą przecież chcieć uczestniczyć inwestorzy, właściciele gruntów i nieruchomości, którym losy naszej Gminy nie są obojętne, a którzy mieszkańcami gminy nie są.
Wiemy, że w poprzedniej kadencji Rada Gminy, a w szczególności przewodniczący jednej z istotnych komisji wypowiedział pogląd wskazujący na to, że krytyczny głos społeczny płynący spoza grona mieszkańców winien być zignorowany. Ten pogląd powielany był wielokrotnie przez Moderatora strony internetowej, przegranej w wyborach kandydatki na Burmistrza, która może zechce pomóc swym doświadczeniem w pracach nowego Stowarzyszenia, a która po wyprowadzce z Czerniejewa nie mogła by przecież w nim uczestniczyć.
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: STOWARZYSZENIE NFM- wolny głos mieszkańców

Post autor: NT JOP »

do zastanowienia, bo cos w tym moze byc. Istotny jest kierunek działń sto-warzy-szenia :-) NFM oprócz forumowej.
Na pewno bedzie to rozwój Rakowa i ... wlasnie. Roi mi sie taka wizja: 3 sołectwa skrzykuja sie , walcza o srodki poza gminne i np dociagaja internet, bez łachy ze strony UMiG, inea czy kto tam focha w tej materii jeszcze strzela
W rakowe chcielismy miec muzeum ale poprzednia kadencja pozwoliła na rozbiórke naszego lokalu na muzeum. A tez by były srodki
JakubB
Administrator
Posty: 1129
Rejestracja: 14 lut 2012, 17:00

Re: STOWARZYSZENIE NFM- wolny głos mieszkańców

Post autor: JakubB »

Mam mieszane uczucia. Tak, robimy rzeczy dla calej gminy, ale nie są to rzeczy materialne i moim zdaniem stowarzyszenie powinno w tym sensie zostać w sołectwie Rakowo, powinno swoim dzialaniem obejmować mniejszy teren i mniejszą ilość ludzi bo wtedy będzie można utworzyć silniejszą więź, większe zaangażowanie właśnie poprzez realny wpływ ludzi na wydarzenia za ich płotami.

Zajmując się wszystkim nie zajmiemy się niczym.

Jeden z pomysłów na stowarzyszenie, a więc zbieranie 1% też bedzie lepiej działał w mniejszym wymiarze skuteczniej choć oczywiście niestety z mniejszymi kwotami, ale mierzmy siły na zamiary.
Nie mam ochoty tłumaczyć się mieszkańcom Pawłowa dlaczego nie u nich tylko w Kosmowie coś zrobiliśmy - inaczej mówiąc boję się, że takie stowrzyszenie stanie się nieruchawym kolosem zatopionym w sprawach organizacyjmych i skupionym głównie na organizowaniu swojej wersji Kobiety Roku.

Ja chciałbym żeby stowarzyszenie pozbierało pieniądze które uniezależnią nas trochę od gminy nawet nie od strony kosztowej (bo na prawdę jeśli jest wola i ekipa można świetne rzeczy robić minimalnym kosztem) tylko decyzyjnej/wykonawczej, tak aby można coś robić a nie pisać pisma i czekać tygodnie na odpowiedź.

Np. moglibyśmy spróbować zorganizować latem w Rakowie zajęcia tai-chi. Tak wiem, że teraz spora część czytających w tej chwili buchnęła śmiechem. Jakoś jednak miliony azjatów tai-chi ćwiczą, ja sam kiedyś ćwiczyłem i jest to rzecz fenomenalna. Polecam szczególnie tym goniącym własny ogon pracującym po naście godzin na dobę. Czyli również sobie a więc komuś kto nie ma komfortu czasowego dylać na godzinę do Swarzędza.

Nie mam problemu z tym żeby stowarzyszenie podejmowało wspólne akcje zewnętrzne ale na początek coś zróbmy tu: od nas dla nas.
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: STOWARZYSZENIE NFM- wolny głos mieszkańców

Post autor: NT JOP »

faktycznie działanie na rzecz sołectwa wcale nie wyklucza działań szerszych.
Ci-taj moge udzielić ale jak widzisz w nieco odwrotnej wersji- ale za to kompletnie za darmo. Wspaniałą techniką w/w sztuki jest spa-cer realizowny metoda po' oko-licy mozliwy nawet z pieprzykiem emocji gdy akurat odbywa sie polowanie. Uwierz mi, człowiek znajduje w sobie nadludzkie siły do wykonania ruchów-technik, w tym wypadku głównie nogami. A dla Ciebie, w celu odświezenia tej techniki jest to szczególnie polecane i - UWAGA- mozesz tą technikę relizowac w pozycji jaką, jak wiem, lubisz czyli w fotelu na kólkach

Zreszta, juz jako stowarzyszenie chciałbym sie zająć (podpiąc sie pod projekt gminny) organizacją sciezek dydaktyczno - turystycznych których konspekt opisałem w forum sołeckim Rakowo
JakubB
Administrator
Posty: 1129
Rejestracja: 14 lut 2012, 17:00

Re: STOWARZYSZENIE NFM- wolny głos mieszkańców

Post autor: JakubB »

Między spacerem a tai-chi jest spora różnica, choć bez dwóch zdań lepszym jest niż spacerowanie w fotelu po google maps.

Ale właśnie do google maps chciałbym Cię i Was zachęcić, a jeśli będzie taka wola nawet zorganizować szkolenie z tego tematu. Jakiś czas temu utworzyłem już mapę "Atrakcje Rakowa" i coś tam sobie na niej rysuję. W prosty sposób, każdy kto ma dostęp do internetu, trochę czasu (i się do mnie zgłosi), może rysować na takiej mapie ścieżki rowerowe, spacerowe, punkty charakterystyczne, uzupełniając te dane o opisy i zdjęcia.

Taka mapa może znaleźć się na stronie gminy/sołectwa (zależnie jak się losy potoczą) i być kolejnym ziarnkiem w dzbanku pt. promocja gminy/sołectwa. Tak, wiem, że turystycznym zagłębiem nie będziemy (między innymi dlatego że jesteśmy już innym zagłębiem) ale mieszkamy na prawdę w pięknym miejscu i przy woli ze strony Wagowa, Czachurek czy Nekielki możemy kiedyś zorganizować np. bieg terenowy przez las od nas do nich lub odwrotnie i poza dobrą zabawą zarobić na kawie, wypiekach czy nawet nalewkach i noclegu :)
Sowa
Posty: 48
Rejestracja: 30 paź 2014, 8:15

Re: STOWARZYSZENIE NFM- wolny głos mieszkańców

Post autor: Sowa »

Działanie lokalne (w zakresie sołectwa) może odbywać się bez stowarzyszania się, lecz wyłącznie w oparciu o spotkania w gronie mieszkańców sołectwa w porozumieniu z sołtysem i z jego pomocą.
Ostatnio powstało stowarzyszenie Ziemia Czerniejewska z siedzibą w Pawłowie (http://gniezno.naszemiasto.pl/artykul/p ... id,tm.html) . Przypuszczalnie nie będzie ono rozliczane przez wszystkich mieszkańców ziemi czerniejewskiej ze swoich działań. Nawiasem mówiąc jaki jest zasięg ziemi czerniejewskiej? Przykładowo - czy Cielimowo, to ziemia czerniejewska, czy też niechanowska. Administracyjnie Cielimowo jest gminą Niechanowo, lecz należy do wspólnoty Żydowo jako wchodzące w skład Parafii Żydowo .(???)
Zakres działania każdego stowarzyszenia i jego misja jest sprawą indywidualną założycieli, a następnie członków. Wyjście poza obręb lokalnego sołectwa w zakresie programowym i zasięgowym, to jeszcze nie jest zobowiązanie się do załatwiania problemów prywatnych każdego mieszkańca w konkretniej sprawie,lecz bardziej umożliwienie sobie przestrzeni do działania w zakresie bardziej globalnym (gminnym) dotyczącym także lokalnego sołectwa, ale obejmującym również inne.
Należy z tego powodu zastanowić się nad formułą programową nowej inicjatywy.
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: STOWARZYSZENIE NFM- wolny głos mieszkańców

Post autor: NT JOP »

to zdanie tez podzielam. jezlei foruła wiodaca ma być forum, wolny, nieograniczony glos mieszkanców a na tej podstawie tworzone/inicjowane działania stowarzyszenia to wrecz koniecznym jest wyjście poza obręb rakowa. działąnia na rzecz Rakowa moga być działaniami sołtysa i moga byc działaniami stowarzyszenia natomist działania ogólno gminne raczej sołectwo nie powinno podejmować bo działania te moga wyjsc poz jego kompetencje. czy sie myle?
Wydaje mi sie ze powinnismy rozdzielic tez w stowarzyszeniu załozenia od działań np załozenie programowe to forum i działania na rzecz np.: rozwoju.. natomist "działania lub relizacja założen" to np dociagniecie internetu w rakowe. Granica płynna ale chyba intuicyjnie do rozdzielenia
do KB nie spacer a spa-cer (fraza spa kluczowa) to technika ci-taj, forma ruchu narazie mało rozpowszechniona ale poczekaj.Atrakcyjnosc ( zwłaszcza dla obserwatora postronnego) jej polega na tym ze przy sprzyjajacych warunkach (polowanie) cwiczacy wykonuje takie ruchy konczynami dolnymi które sa łudzaco podobne do technik taekwondo lub capoeira
ODPOWIEDZ