Będzie się działo - jak informować?

Informacje o imprezach
ODPOWIEDZ
Lila
Prawdziwy forumowicz
Posty: 59
Rejestracja: 17 gru 2014, 8:54

Będzie się działo - jak informować?

Post autor: Lila »

Czy ktoś ma jakiś pomysł? Bo może jest jakiś bardzo prosty sposób, którego nie zauważam. W jaki sposób dotrzeć z informacją, że coś ma się zadziać do zainteresowanych (jeśli nie wszystkich, bo to jest niemożliwe, to chociaż do większości)? Plakaty w oknie - nieczytane, plakaty na tablicach ogłoszeń - nieczytane, plakaty na drzwiach szkolnej biblioteki - nieczytane, info przekazywane przez nauczycieli w szkole - rzadko dociera do rodziców, info na stronie Urzędu - nieczytane, info na FB - nieczytane, info na forum - czytane, bo widać, że czytane, ale to nadal nie większość.
A potem słyszymy - pani, ja nic nie wiedziałam/-em, a tak bym przyszedł/przyprowadził córkę/wnuczkę/etc./pojechał na wycieczkę... Jak docierać do mieszkańców, jeśli nie dla wszystkich internet jest środowiskiem naturalnym i nie mają zwyczaju zatrzymywać się przed tablicami informacyjnymi? Jeszcze niedawno rozsyłałam sms-y do rodziców, do których namiary mam w telefonie, ale parę razy dostałam trochę za duży rachunek i z takiego wyjścia zrezygnowałam, choć takie postępowanie przynosiło efekty. a maile nie wchodzą w grę, bo nie wszyscy mają zwyczaj sprawdzania poczty codziennie. Próbowaliśmy pocztą tradycyjną przy większych imprezach, ale nie dosyć, że rozwiązanie drogie, to nieefektywne (np. na 50 wysłanych zaproszeń odpowiedziało 3 lub 4 osoby). Jakieś sugestie?
JakubB
Administrator
Posty: 1129
Rejestracja: 14 lut 2012, 17:00

Re: Będzie się działo - jak informować?

Post autor: JakubB »

1. na gminnej stronie www, dział Biblioteka powinien być administrowany przez pracownika biblioteki a nie urzędu. Tam też powinno być miejsce: zapisz się na nasz newsletter - prześlemy Ci mailem informacje o ciekawych wydarzeniach

2. utworzyć profil na FB i G+, wypromować go poprzez stronę gminną, ulotki i cokolwiek jeszcze: "przyłączeni" fejsbukowicze/googlowcy dostaną powiadomienie o każdym wpisie (nawet na telefon).

3. o ile to możliwe, znać termin kolejnego wydarzenia w trakcie realizacji bieżącego, tak aby uczestników tego wydarzenia już zaprosić, ale konkretnie, na następne

4. informować sołtysów: nie jest ich wielu, choćby i SMS jeśli mailem nie można. Znają ludzi, będą wiedzieli komu powtórzyć.

5. każdemu kto mówi że nie wiedział podsuwać karteczkę: oto mój adres email ... zgadzam się na otrzymywanie informacji o wydarzeniach związanych z biblioteką.

6. gdy będzie prawdziwa podstrona biblioteki może zarejestrować się na biffme.com - ten serwis wyśle newslettery za Panią na podstawie materiałów z Pani strony.

Na marginesie: hurtowe wysyłanie SMS w wygodny sposób przez internet. Ceny od 0,06 zł netto/sms.
Lila
Prawdziwy forumowicz
Posty: 59
Rejestracja: 17 gru 2014, 8:54

Re: Będzie się działo - jak informować?

Post autor: Lila »

Sołtysi odpadają - już próbowałam. Reakcja była zerowa. Co do internetu ogólnie czyli maili, fb czy strony Urzędu - to trafi tylko do części mieszkańców, tej młodszej. Nawet część rodziców dzieci, które do nas przychodzą, nie ma zwyczaju systematycznego korzystania z poczty lub poczty nie mają, o wchodzeniu na stronę Urzędu nie wspomnę. Sms-y przez bramkę to jest jakiś pomysł, tyle że nadal informujemy tylko ludzi, do których mamy kontakt, a ja bym tak marzyła, żeby info o różnych rzeczach docierało i do małolata i do starszej pani, których jeszcze osobiście nie znam, ale z chęcią bym poznała.
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: Będzie się działo - jak informować?

Post autor: NT JOP »

no to jest zadanie. "zbór" ludzi to przedszkola i szkoły. W samym przedszkolu sporo dzieciaków a smiem przypuszcac ze znam osobnika udzielajacego sie w radzie rodziców... Moze ta drogą?
co o tym myslisz Jakubie? Zapytać rodziców przy okazji takiego zebrania i podsunąc im rozwiaznie kolportacji informacji?
JakubB
Administrator
Posty: 1129
Rejestracja: 14 lut 2012, 17:00

Re: Będzie się działo - jak informować?

Post autor: JakubB »

Świetny pomysł. Na najbliższym zebraniu rodziców w przedszkolu zbiorę adresy email i lub telefony od chętnych do informowania o wydarzeniach biblioteki. Pani Lilo, być może zasadne będzie dotrzeć do innych rad rodziców, mamy też radę seniorów...
Sołtysi zero odzewu... no może to niekoniecznie wina sołtysów tylko faktycznie zainteresowania nie ma. Nie wiem. Zależy też od sołtysa.
Info do starszej pani dotrze może przez jej wnuka, przez internet. Ale plakat w szkole z wielkim napisem "PRZEKAŻ SWOJEJ BABCI" też może zadziałać.
Lila
Prawdziwy forumowicz
Posty: 59
Rejestracja: 17 gru 2014, 8:54

Re: Będzie się działo - jak informować?

Post autor: Lila »

Co do sołtysów - to doprecyzuję. Pamiętam, że przekazywaliśmy im plakaty z info o koncercie Jakuba Michalskiego, podczas którego były wykonywane piosenki Kaczmarskiego między innymi. Przejeżdżając tu i ówdzie i zwracając uwagę na tablice informacyjne, można było zauważyć, że tych plakatów nie było, ale zaznaczam, że moje uwagi dotyczą tylko kilku wsi.
A na Radę Seniorów na razie czekamy - poprzednia przestała "urzędować", a nowa ma zostać dopiero wybrana, ale liczę na nich.
Lijalo
Prawdziwy forumowicz
Posty: 75
Rejestracja: 14 lut 2012, 19:50

Re: Będzie się działo - jak informować?

Post autor: Lijalo »

Moze to staroswieckie, ale mozna by pomyslec o stworzeniu w ramach sołectw "kurendy sms". Soltysi otrzymuja info od Informującego o zdarzeniu, np Pani, sms'em. Nastepnie kazdy przekazuje konkretnym zawsze tym samym dwóm osobom, mieszkancom. Kazda z tych osób przekazuje jednego sms'a do ustalonego wczesniej sasiada. Smsy zataczają krąg i docierają do dwoch ostatnich osob, które wysyłają sms do siebie nawzajem, jeśli obie wiedzą o sprawie to koniec, jeśli któraś z nich nie wiedziała to czeka trochę na zaspaną wiadomosć ze swojej linii lub od razu uruchamia bieg wstecz swojej linii, ktora cofa sie do momentu az ktos odpisze poprzednikowi np. juz wiem. Rozpoczecie dwoch linii ma na celu ominiecie ewentualnego "gluchego telefonu".
MajaB
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: Będzie się działo - jak informować?

Post autor: NT JOP »

klasyczna, konspiracyjna linia kontaktowa. Było sie z ZHP czy w opozycji? Ale metoda skuteczna, tylko trzeba ja opracowac.
Lijalo
Prawdziwy forumowicz
Posty: 75
Rejestracja: 14 lut 2012, 19:50

Re: Będzie się działo - jak informować?

Post autor: Lijalo »

No tak, tyle ze tutaj nie ma mowy o konspiracji.. celem jest jej przeciwienstwo :)
ZHP (krotka przygoda) a moze WOS ;) kto by pamietal ale moze warto miec taka linie.. nawet jakby nie miala sie przydac.
MajaB
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: Będzie się działo - jak informować?

Post autor: NT JOP »

no ja jko harcerz orli ze sprawnoscia sobieradka chetnie pomogę
ODPOWIEDZ