Rozbieramy budżet- samouczek dla mieszkańców

MIESZKANIEC

Re: Rozbieramy budżet- samouczek dla mieszkańców

Post autor: MIESZKANIEC »

Panowie i Panie z Rakowa.

Zakładajcie STOWARZYSZENIE !!!! - dużo słów mało czynów .

NFM to grupa nieformalna, którą widzicie sami jak lokalne Władze traktują.

Sformalizowanie Waszej inicjatywy nie tylko podwyższy rangę jej bytu, ale nada jej formę, której "głos" nie może zostać pominięty lub zignorowany przez Radnych i Burmistrza.
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: Rozbieramy budżet- samouczek dla mieszkańców

Post autor: NT JOP »

niestety, mozesz mieć racje Mieszkancu, niemniej jednak, jesteśmy tez mieszkancami i legitymujemy sie statutem wyborcy. Na tym etapie sprawdzamy jego siłę sprawcza, i prowadzimy - jak mam nadzieje widać- kampanie uswiadamiajaca (mieszaknców i władze:-)) ze to nie nikła siła. Problemem jest to, ze jezeli sie zinstytucjonalizujemy (co jest nieuchronne) to potwierdzimy tez, ze mieszkaniec moze g... . przesadziłem. Myślę, ze nasza gmina, osoby przez nasz wybrane, i my mieszkancy sobie nawzajem udowodnilismy, ze mozliwa jest wspólpraca i wzajemny szacunek bez koniecznosci bycia "formalną" instytucją. Wystarczy być formalnym mieszkańcem.
"Drobne" sprawy do dogrania. Juz jako NFM
mieszkaniec

Re: Rozbieramy budżet- samouczek dla mieszkańców

Post autor: mieszkaniec »

Budżet tworzy burmistrz, a skarbnik jest jego pracownikiem.
Dalej opinię wydaje RIO. Jeśli jest pozytywna to rada powinna uchwalić budżet.
Jeśli tego nie zrobi to projekt obowiązuje do końca lutego.
Jeśli rada nadal nie uchwala to RIO robi budżet. I robi taki, jaki wcześniej zaopiniowała pozytywnie.
http://skarbnikgminy.pl/co-sie-dzieje-k ... a-budzetu/
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: Rozbieramy budżet- samouczek dla mieszkańców

Post autor: NT JOP »

Zaczekaj.. Wczesniej padło ze budzet tworzy skarbnik. to jak wyglada to formalnie a jak w rzeczywistosci
mieszkaniec3

Re: Rozbieramy budżet- samouczek dla mieszkańców

Post autor: mieszkaniec3 »

Tworzy pracownik burmistrza skarbnik. Oboje za to odpowiadają. Ja bym się nie czepiał poprzedniej kadencji.
mieszkaniec3

Re: Rozbieramy budżet- samouczek dla mieszkańców

Post autor: mieszkaniec3 »

Nie rozumiem tylko o co chodzi. Budżet zaplanowała poprzednia burmistrz, a nowa rada go przyjęła. Czy mogła zrobić inny budżet to nie wiem, bo ten co został przyjęty miał pozytywną opinię RIO. I nie wiem co ma budżet zeszłoroczny do obecnego i czemu burmistrz i 3 radnych ma niby odpowiadać za budżet 2014 w temacie 2015?
MIESZKANIEC

Re: Rozbieramy budżet- samouczek dla mieszkańców

Post autor: MIESZKANIEC »

Dlatego obecny burmistrz i troje radnych ponieważ, to właśnie jest poprzednia ekipa, która weszła w skład obecnie panującej.
Nowi radni nie mając doświadczenia głosowali przypuszczalnie jak im radca powiedział.

Opinia RIO , którą można znaleźć tu: http://www.biuletyn.net/nt-bin/_private ... o/3466.pdf , w pkt II 5 wnosi zastrzeżenia co do zbyt optymistycznego planowania z dochodów z tytułu sprzedaży nieruchomości na pozomie 400 tys. zł.
RIO wskazało i w roku poprzednim zaplanowano identyczną kwotę, a realizacja planu wynosiła nieco ponad 20 %.
Może to wskazywać, że DG mimo złej koniungtury na rynku obrotu nieruchomości zaplanmowała że SAG sprzeda się w całości (może tak się stanie :-) ).
Widzimy że nawet RIO zwróciło uwagę na zbytni optymizm autora projektu budżetu na 2015 r.
Już obecny rok pokazał, że ze sprzedażą nieruchomości łatwo nie będzie (mieszkanie na Szkolnej - czwarty przetarg - brak chętnych ; lokal użytkowy na Pl.Wiosny ludów - chyba juz piąty przetarg ; lokal użytkowy w Żydowie po byłej bibliotece - pierwszy przetarg brak chętnych) mimo cen wywoławczych, które nie wydają się zbyt wygórowane, a w kolejnym (drugim i trzecim) przetargu przecież spadają.


W poprzednim rozważaniu nie podejmowaliśmy zagadnienia "kto się pod pierwonym projektem budżetu podpisuje" (jest nim faktycznie Burmistrz), lecz kto go tworzy. jasne jest, że twórca budżetu jest ktoś kto się na tym zna, jedyną taką osobą jest skarbnik.
Wyobraźmy sobie, że nowo powołany w XI- 2006 r. burmistrz , z zawodu nauczyciel, bierze się za stworzenie budżetu (oczywiście po 12 m-cach burmistrzowania) na 2008 rok .
Jeśli faktycznie Burmistrz tworzyłby budżet, to należałoby zwolnić skarbnika (mamy przecież cały referat księgowości) - absurd prawda ?
Burmistrz daje wskazówki do budżetu, który opracowuje skarbnik (wiem jak to odbywało się w naszej gminie za czasów DG) .
Mówienie że budżet stworzył burmistrz jest analogiczne do stwierdzenia, że rondo Rakówka wybudowała DG.
Najpierw była potrzeba remontu ulicy, następnie propozycja, uchwała RADY, projekt, pozyskanie środków, przetarg, zlecenie wykonania i odbiór inwestycji.
Słada się na to praca wielu osób, które się na tym znały bardziej lub mniej, a wszystko w trakcie kadencji DG - tak powinnio się to przedstawiać bez zafałszowywania faktów oczywistych.
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: Rozbieramy budżet- samouczek dla mieszkańców

Post autor: NT JOP »

" lokal użytkowy na Pl.Wiosny ludów - chyba juz piąty przetarg"- co to za lokal? szukałem z miesiac temu lokalu pod działlnosc handlowa ale podczas spotkania z firmami nie uczestniczyłem bo dowiedziałem sie o 23 dnia poprzedzajacego. Pisełm do gminy- lokali brak. A nadal szukam
MIESZKANIEC

Re: Rozbieramy budżet- samouczek dla mieszkańców

Post autor: MIESZKANIEC »

Przetarg 25 marca - jeszcze zdążysz.
Gdzieś były opublikowane zdjęcia i plan lokalu.
Jeśli powiedzieli Ci że nic nie mają, to jest to nowa jakość "URZĄD DLA MIESZKAŃCA - a nie odwrotnie"
Widocznie Gmina sama nie wie co ma do sprzedania, a tak im podobno zależy, aby pozbyć się wszystkiego co jesczcze mają.

http://www.biuletyn.net/nt-bin/_private ... o/3463.pdf
JakubB
Administrator
Posty: 1129
Rejestracja: 14 lut 2012, 17:00

Re: Rozbieramy budżet- samouczek dla mieszkańców

Post autor: JakubB »

Dzwonił do mnie Pan Wiesław Dziatkowiak i prosił o zamieszczenie sprostowania co niniejszym czynię:

Budżet na rok 2015 został przygotowany przez poprzedniego burmistrza, był również przedstawiony do zapoznania się poprzedniej Radzie, natomiast głosowany był już przez obecną Radę.
ODPOWIEDZ