Grobla

Wszelkie pozostałe, niekoniecznie gminne tematy
Szczepan
Prawdziwy forumowicz
Posty: 128
Rejestracja: 02 mar 2015, 18:47

Re: Grobla

Post autor: Szczepan »

Zgadzam się, że najgorsze jest nie, bo nie, którym też grzeszę, ale w kwestii zagrożenia potopem, pozostaję niezmienny. Po jakiego grzyba by w takim przepadku sypano wały na terenach "normalnych", czyli względnie suchych? przecież za podmokły można z biedą uznać tylko ciąg Dymacza, czyli tej łąki z ciekiem wodnym, który tak czy owak potopem nie grozi, bo latem jest suchy jak pieprz. Owszem, nie zawsze tak musiało być, ale pradoliną żadnej rzeki ani bagniskiem (torfem) to on nie jest. Podobno występuje tam ruda darniowa, ale to nawiasem. Interesuje mnie ten tajemniczy kamień. O CZYM MOWA? Pytanie drugie. Po jakiego muchomora, grobla w swoim północnym biegu charakteryzuje się nagłymi zwrotami?
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: Grobla

Post autor: NT JOP »

1. R Rakowie nawet jak jest sucho jak pieprz, wode mam na 70-90 cm. Musiałem zastosowac inną konstrukcje fundamentów domu.
Przypuszczam że na tej łace (Dymacz, tak?) poziom wód podskórnych jet jeszcze wyzszy. Najpardopodobniej cały ten teren (az pod Graby) to wielka niecka. Za Rakowem (południe) ciag bagien od Czerniejewa az do konca Grabów wymusza przekraczanie lasu albo w Karwach, albo na wylocie z Grabów w las
2. Niekoniecznie chodzi o powódz. Chodzi o regulacje wody. I jeśli jest cos suchego jak pieprz mozna to nawadniać. A gdy zdarzy sie mokre lato, nic na pola nie wypłynie, plony nie wygniją, z głodu nikt nie umrze
3. Przebieg i kształt Grobli w szczególach pewnie zawsze bedzie stanowił tajemnice:-). mozna gdybac o uwczesnym przebigu pól, dróg, karczowisk etc...
4. Rudy u nas pod dostatkiem, sam ją wykorzytuję do aranżacji ogrodu choc materiał nietrwały. Na terenie Wierzyć obecna sortownia zwiru zniszczyła najstarsze i najwieksze (najprawdopodobniej) stanowiska wytopu rud, przy których Swietokrzyskie dymarki to szczeniaki:-). Oczywiscie nikt nie zdarzył zbadać, ale to co pozostało wskazuje na wiekowość końca neolitu
4. Kamień: pisałem o nim w temacie: sołectwio Kąpiel: viewtopic.php?f=16&t=112

Jeżeli zna Pan, nawet fantastyczne, teorie wykorzytania grobli, proszę o publikację. Ciekawostek nigdy dosyć. A kto wie, moze kiedyś faktycznie pociagnie sie tam szlak turytyczny o tej tematyce (hydrobudowli lub innej)?
Szczepan
Prawdziwy forumowicz
Posty: 128
Rejestracja: 02 mar 2015, 18:47

Re: Grobla

Post autor: Szczepan »

Witam Pana i zapewniam, że dyskusja bardzo mi odpowiada i chociaż jestem upierdliwy, to pozostaję przy swoim, że budowa czegoś takiego w tym miejscu i kształcie w celach hydrotechnicznych, pozbawiona jest wszelkiego sensu dlatego, że miejsca gdzie wał jest dobrze zachowany, a przecież bez wątpienia kiedyś był wyższy, to ma dzisiaj kilka metrów wysokości. Skąd tutaj w czasach historycznych, miało by się wziąć tyle wody i co by to miało chronić? Ja słyszałem, że na tzw. "Pólku" - okolica za pasieką w stronę północnego zachodu, a więc w obecnym lesie, było kiedyś jakieś siedlisko ludzkie. Pamiętam, jak odbywały się tam zabawy taneczne zwane majówkami, do tańca układano podłogę z desek, a jedną z atrakcji był konkurs w rzucaniu wiklinowym krążkiem, na pół litra lepszej gorzały. W tej okolicy zachowało się najwięcej wiekowych dębów, w tym dwa oznaczone jako Pomniki Przyrody. Za mojej pamięci, na Grobli, tam gdzie teraz stoi samotny dąb Pomnik, stała ich cała aleja. Dwa inne stoją na Grobli blisko szosy do Wierzyc, blisko od miejsca gdzie ta skręca na północ. Dymacz jak najbardziej, to nazwa używana przez myśliwych, jest jeszcze Studzienka, Dziekana. Sraczewo, Janinka i inne. Przy dukcie który biegnie wzdłuż obecnej fermy norek, kiedyś lisów, ale w jego odcinku północnym, jest miejsce po "Spalonym Dębie" Przy drodze do Chaty Michała, stoi szkielet "Ładnego dębu" został on wykończony przez leśników, bo pozbawiono go osłony innych drzew podczas wykonania zrębu. Usmażył się błyskawicznie. Wzmiankę o kamieniu z Nidomia przeczytałem teraz i przyznają, że jestem sprawą zaciekawiony wielce, ale nadal nic o tym nie wiem. Zadzwoniłem do pani Lili z biblioteki (bo mieszka w N), ale też nic nie wie. Duże kamienie widziałem pewnie przytargane z pola koło lasku od strony łąk. Bocian czarny - ku mojemu szczęściu odbudował swoje gniazdo na dębie, stare znikło bez śladu, a wyleciało z niego pięć młodych, najpierw jeden, potem dwa, a w ubiegłym roku aż trzy wspaniałe ptaki. Muszę wskoczyć kiedyś na Dziekane, bo tam też jest gniazdo hajstry, widywałem go tam parę razy, ale lęgu tam nie odnotowałem. Kiedy będzie Pan dysponował wolnym czasem? Chciałem Pana odwiedzić i poznać, będzie mi bardzo miło. Przyjadę rowerem. Pozdrawiam. Szczepan
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: Grobla

Post autor: NT JOP »

Panie Szczepanie Panu i rowerowi odaje sie do dyspozycji w (prawie) dowolnym czasie, czyli w dniu i godzinie. Bedę wdzięczny jak pozna mnie Pan z okolicą która nazywa Pan po imieniu
co to jest hajstra?
Z tym kamieniem to sprawa na juz... do zbadania:-). Tylko kto nas na pola wpuści o tej porze?
Czyli co do grobli mamy status qua...
szukamy argumentów
w nastepnym odcinku różnice pozomów wody wiosną(ozimina, zasiewy jare) a jesienią - zbiory...
Szczepan
Prawdziwy forumowicz
Posty: 128
Rejestracja: 02 mar 2015, 18:47

Re: Grobla

Post autor: Szczepan »

Hajstra, to ponoć z niemieckiego sroka, ale tak nazywa się bocian czarny. Cieszę się na propozycję wizyty w Rakowie, może wpadnę jutro, ale przedtem zadzwonię. Pozdrawiam. Szczepan.
Ps. "podejrzane" kamienie (tą opinię podzielił ze mną archeolog z MPPP w Gnieźnie) wystają w ziemi w okolicy Baranowa, jest tam też cmentarz ewangelicki z ciekawym nagrobkiem - motywy masońskie? Grób należy do kobiety w średnim wieku.
Szczepan
Prawdziwy forumowicz
Posty: 128
Rejestracja: 02 mar 2015, 18:47

Re: Grobla

Post autor: Szczepan »

Sonet V – Grobla
Garb, z lasu ciemnego ku słonecznym blaskom
wypełzł niby żmija na słoneczne leże.
Czas, strażnik tajemnicy osłonił go maską...
To... zwidy powiadasz? – Ja, w mity nie wierzę!
Oto wał ogromny śród kniei się wije
niby szaniec zbrojny ukryty wśród chaszczy.
Ale, kędy armat wystawione szyje?
Brak i kanonierów, zaprzęgów i jaszczy...
Kto ciebie usypał? Dla jakiego celu?
Pytam zadziwiony wykładnią potęgi.
Czas, zabrał odpowiedź drogi przyjacielu...
On, zawarł na wieki bezlitosne cęgi;
zaszumiały cicho niebieskie łubiny.
Piękne miały kwiaty, lecz, jeden... był siny.


27.05.2012 r.
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: Grobla

Post autor: NT JOP »

hmm. Czy w ten sposób, za pmocą słowa wierszowanego, ujawnił Pan jedną z terorii przeznaczenia wału?:-) Postacie kanonieów, wozy amunicyjne wskazują że nie wcześniej niż późne średniowiecze mozna sie spodziewać powstania wału
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: Grobla

Post autor: NT JOP »

Baranowo? może to jakis krag lub inna reguralna figura, ze budzi zainteresowanie muzeum. Ten kamien o którym mowa w materiałch zaprezentowanych to ostaniec, na tyle spory, że w czasch publikacji był nie do ruszenia
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: Grobla

Post autor: NT JOP »

1.Dęby wzdłóż drogi od grobli do norkarni Głożyna- same potwory czyli okazy
2. te pół drzewa ma 5,9 m obwodu... od 30 m od grobli w kierunku norkarni Głozyna
3. grobla obwód 5,3 m
Załączniki
grobla (3).jpg
grobla (2).jpg
grobla (1).jpg
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: Grobla

Post autor: NT JOP »

1. 6, 02 obwód skoro sredni przyrost obwodu ma 1,6 cm to wiek ok 375 lat czyli 1638 r?
2. 4,9 obwód

oczywiscie warunki wzrostowe to poważny czynnik, i tak np., na grobli drzewo rośnie wyże a wiec naświetleni większe choć moze początkowo miało mniej wody ale myśle, ze to było kwestia do 5 lat. Stąd okazy na grobli mogą byc dorodniejsze niz ich kompani z lasu... choć czy tam był las w owych czasach?
Załączniki
grobla (5).jpg
grobla (4).jpg
ODPOWIEDZ