Grobla

Wszelkie pozostałe, niekoniecznie gminne tematy
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: Grobla

Post autor: NT JOP »

do grobli mozna dojechać równiez od polnej drogi do Goranina. Skręt przy metalowym krzyżu w piekną aleję kasztanową
Załączniki
kasztany.JPG
kasztany 2.JPG
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: Grobla

Post autor: NT JOP »

tak mi sie marzy by "nadbudowac" szlak osadnictwa olenderskeigo z Nekli az pod przyporowo i prowadzić go właśnie takimi zapomnianymi dziełami inzynierii wodnej.. Szlak obiektów hydroinzynieryjnych osadników Olenderskich...
Szczepan
Prawdziwy forumowicz
Posty: 128
Rejestracja: 02 mar 2015, 18:47

Re: Grobla

Post autor: Szczepan »

Do Grobli można owszem dojechać Kasztanówką, skręcając przy krzyżu z Brzozówki, potem należy dojść do pierwszego duktu w prawo (ok. 100 metrów od żelaznej bramy) i dojść nim do Grobli w okolicy pokazanej na zdjęciu rury. Kiedyś nad potokiem można było przejechać rowerem (na złamanie karku) ale robiłem to wielokrotnie. Drobna uwaga. Nigdy nie kojarzyłem Grobli z budowlą hydrotechniczną, bo gdzie ta woda? Chodzi chyba o Przyborowo? ("przyporowo") czyli Goraninek, obecnie są tam dwa zachowane domy, a od świadka - śp. K. Bilski wiem, że na pierwszej parceli od strony Czerniejewa, stała chałupa drewniana, zapomniałem nazwisko zamieszkującego ją Niemca, ale według wspomnianego świadka był to hitlerowski fanatyk. Na cmentarzu zachowana płyta grobowa żołnierza który najwidoczniej walczył w pierwszej światówce i "poniósł tam cierpienie", grób z 1938 roku w lewym narożniku cmentarza patrząc od strony duktu (w lewo na środku wioski) z którego należy skręcić w prawo po ok. 200 metrach od wioski.
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: Grobla

Post autor: NT JOP »

"Nigdy nie kojarzyłem Grobli z budowlą hydrotechniczną, bo gdzie ta woda? Chodzi chyba o Przyborowo? ("przyporowo") czyli Goraninek,.."
i masz bobo placek. auto- korektory, pospiech i mamy przyporowo.
Jakuba zdjęcie ukazuje przebieg tej budowli. Jeżeli nanieść ja na mapę topograficzną to okazuje się że okala cały teren podmokły w tym Bielawy. A że wody nie ma.. coż natura.
Szczepan
Prawdziwy forumowicz
Posty: 128
Rejestracja: 02 mar 2015, 18:47

Re: Grobla

Post autor: Szczepan »

Z całym szacunkiem, ale teren podmokły, to spora przesada w kontekście wielkości tej konstrukcji do niego, to raczej kałuże i żadnego tsunami ze strony tych nikłych mokradeł nigdy nie trzeba się było spodziewać, a co do Bielaw, to Grobla ledwo o nie zahacza. Mnie intryguje ilość pracy (i ludzi do tego zatrudnionych) dla osiągnięcia celu, którego ni jak nie potrafię zrozumieć. Skąd wzięto taką armię, skoro okolica nie obfituje w większe ośrodki ani skupiska ludzkie. Poza tym na oko widać, że Grobla nie jest żadną zaporą przed wodą, bo nie jest w adekwatny do tego celu sposób wypoziomowana.
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: Grobla

Post autor: NT JOP »

Panie Szczepanie
Teraz nie ma wody. Ten rok w ogóle jest suchy. Od lat 80-tych ilośc opadów zwłaszcza zimą drastycznie sie zminiejszył. Incydent z powodzią w 98r, niczego nie zmienił bo powódz zalała strefy przyrzeczne. Ponadto układ melioracyjny działa odkąd pwostał. Jednakże na te tereny zostali sprowadzeni "Oledrzy" , czyli osadnicy na prawie olenderskicm których zadaniem z reguły było odwodnienie terenów i przeznacznie ich pod uprawe. Stąd ten typ osadnictwa. Polecam gorąco wizyte w Przyborowie w chacie olenderskiej. Wyjatkowo obrazowo potrafią wytłumaczyć działania takich stref. Moja wiedza i uznanie grobli za tego rodzaj urządzenia to tez wynik pobytu tam. Ważne: Olędrzy czyli specjaliści od wody nie tylko pozbywali sie nadmiaru wody ale ją gromadzili w momencie nadmiaru (wiosna) by rozproszyc i zużytkowć ją w czasach niedostatku (lato).

Czy to teren podmokły? proszę pójść groblą w stronę Czerniejewa, i dotrzeć do miejsca gdzie przecina ją strumień. W stronę Zachodnią ciągnie sie łąka, miejscami przebija lustro wody laka sie kończy ale pasmo mokradeł nie. Łaka ta, na mapie topograficznej to długa i wąska biała plama. wiekszosc map jest do bani ale tą co używa Jakub moge polecić- topografia jest na niej ok:
http://www.mapy.zabytek.gov.pl/nid/Full ... 08f55d782e

Na tej mapie jest również rys terenu wiec mozna zauwazyć jak przebiega grobla. Wstawiajc warstwice mozna znależć kierunek spadu terenu co akurat dodakowo podpowiada kierunek spływu wody. Proszę zwrócić uwagę, ze te dwa cieki wodne to cieki główne a są dziesiątki dopływów bocznych, naturalnych i sztucznych.

Dwa cieki wodne przecinają groble- jeden w kierunku Goranina drugi płynie do pałacu w Czerniejewie (to ten o którym mówię wyżej, dodatkowo powiem, ze zaczyna sie on az z jezior i pólkolem podchodząc pod Przyborowo zakreca na wschód kończac bieg w stawach pałacowych)
https://www.google.pl/maps/@52.4557119,17.466112,14z
Szczepan
Prawdziwy forumowicz
Posty: 128
Rejestracja: 02 mar 2015, 18:47

Re: Grobla

Post autor: Szczepan »

Szanowny Panie Tomaszu. Z przyjemnością się z Panem zgadzam w kwestii wody. O tym katastrofalnym zjawisku piszę już od lat i mam zamiar zrobić to ponownie, rzecz w tym, że ludzie kompletnie nie rozumieją problemu - przynajmniej moim zdaniem, i ciągle mówią mi o zaniedbaniu rozmaitych rowów, które oczywiście pozbawiają nas tego praźródła życia, jakim jest woda, ale nie o to mi chodzi tym razem. Trwająca kilkaset lat melioracja Wielkopolski polegająca na jej konsekwentnym osuszaniu, w końcu osiągnie swój cel... Zwykle, cieki wodne płynące przez las, wysychają w czerwcu lub lipcu, a potem jest totalna wulkanizacja. Proszę odwiedzić Rezerwat Bielawy, to szkielety. Z przykrością zaś muszę powiedzieć, że wszelkie dywagacje (również pańskie) dotyczące Grobli, to pospolite pierdoły. Dlaczego? Otóż każde zjawisko czy też wydarzenie, trzeba umiejscowić w czasie. Najstarsze osadnictwo olęderskie w okolicy Nekli, miało miejsce w roku 1749. Śmiem twierdzić, że dęby porastające Groblę, były wtedy bardzo dorodnymi drzewami, w każdym razie już tam rosły, chyba, że WSZYSCY! (sprawa skali wysiłku) niewątpliwie zdolni osadnicy, swoją bytność w Wielkopolsce zaczęli od sypania grobli, nie od rąbania lasu i walki o chleb, a potem posadzili na niej stuletnie dęby. Paradne! Moim zdaniem Grobla jest budowlą o wiele starszą, niż najstarszy Olęder w Polsce.
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: Grobla

Post autor: NT JOP »

Panie Szczepania
Wiekszość materiału tutaj to pierdoły choc wolałbym uzyć nazwy ładniejszej: gdybanie. Generalnie każda dyskusja dyletantów czyli nie- fachowców to pie..lenie, bo nazwac to dysputą ciezko:-).
ale warcajac do pierdół bądz... "rozmowy o pierdołach" w sposób ...hmmm :
nie jestem fachowcem od wyznaczania lat debów. W Rakowie rosnie taki o 4,2 m obwodu i wszystko wskazuje ze ma on 260 lat... sredni przyrost obwodu pnia dla dębu to 16 cm/rok. Przyznam sie, ze takie o srednicy 1,3 m nie widziałem na grobli. Ale moze tez nie dotarłem do nich, do tych okazów o których Pan wspominał.
Skoro ten rakowski ma wyznaczone przez zemnie szacunkowo dyletanckie 260 lat (+-20 lat błedu deklarwanego metody,a o błędzie pomiaru nie wspominając) to czas sadzenia szacuję na 1750-60 rok. Jako, ze nie znam srednic drzew z grobli, ale tez specjalnie wielkiego dęba tam nie widziałm śmiem wtracić ze z grobli dęby są młodsze.
Inna sprawa, ze meriolacja Żuław a meriolacja okolic Czerniejewa to dwie różne sprawy i wcale nie jest wykluczone że miejscowa ludność (zakładam, ze polska) tez potrafiła wpaść na sposób jak radzić sobie z nadmiarem/niedomiarem wody.
Co do osadnictwa:
Osadnictwo w Wlkp a w tym i wokól Poznania to poczatek 18w. Osadnictwa INTENSYWEGO. W Nekli połowa 18w. Nekla i Czerniejewo, o ile mi wiadomo, nigdy nie były złączone wpólnym właścicielem ziemskim
Szczepan
Prawdziwy forumowicz
Posty: 128
Rejestracja: 02 mar 2015, 18:47

Re: Grobla

Post autor: Szczepan »

Dęby na Grobli mają ponad 6 metrów bieżących obwodu na wysok. 1 metra od ziemi! ile mają lat, to ja też nie wiem, ale na pewno więcej niż te z Rakowa. Przyczyna budowy grobli na pewno była inna, niż zagrożenie powodzią, to bzdura, ale przepraszam za dosadny język, bierze się to stąd, że ludzie wymyślają nieprawdopodobne bzdury hurtem i to mnie irytuje. W tamtych czasach ludzi nie było tylu co teraz i nikt nie musiał budować takiego wału, aby go nie zatopiła mityczna woda, po prostu osiedlał się tam, gdzie mu to nie groziło. Jeżeli chodzi o podległość ziem olenderskich w okolicy Nekli to nie jestem pewien pańskiej tezy, bo dzisiejsza Barczyzna nazywała się wtedy inaczej, (zapomniałem nazwy) ale była "czerniejewska". Pozdrawiam. Sz. K.
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: Grobla

Post autor: NT JOP »

Ależ to gdybanie to świetna zabawa. I lepiej się w nią bawić niż zabawiać się w utrącanie hipotez bez próby podania własnej
słynne już: nie bo nie, strasznie mnie smuci
dlatego kontynuuje:
dęby o obwodzie 6m to 375 lat oczywiście pomijając błąd metody
to ok 1640 najpewniej +/-20 lat lub więcej
KONCEPCJA 1:
Ziemie polskie są w tym czasie już podzielone. Raczej nie ma możliwości (oprócz Ukrainy) na swobodne osiedlanie się. Osadnictwo na ziemiach polskich trwa w najlepsze (szkoci, kraje niemieckie, holenderskie, etc mieszkańcy migrują ze względów religijnych (kontrreformacja),politycznych - ucisk hiszpański w Niderlandach etc). Zaczynają pojawiać się wsie, osady dla osadników, ponieważ osadnictwo przybiera charakter MASOWY . Pamiętajmy, ze Olędrzy to również Polacy korzystający z tego szczególnego prawa (38% osadników). "Bywało też i tak, że pan nadawał nowe prawa olęderskie chłopom od lat osadzonym na danym terenie" cytat portalu o osadanictwie.
Daty powstania całych OSAD/OSIEDLI (z niem. Huby) na terenie wlkp, najprawdopodobniej łączących istniejące pojedyncze gospodarstwa:
1.Wielkopolskie Olędry Róża, lokowane w 1624 r.
2.1597 osada koło Ujścia
3. 1601 koło Wielenia
Tyle dat. Daty informują o przeniesieniu osady na prawo olenderskie lub założeniu nowych (tu akurat tylko założenia nowych)

KONKLUZJA:
A)nie jest wykluczone osadnictwo na prawie olenderskim przed osadnictwem w Nekli
B) nie jest wykluczona regulacja cieków wodnych przez rdzenną ludność, zwłaszcza zwracając uwagę na ilość wody właśnie na tym obszarze
To nie pierdoły.

KONCEPCJA II
Umocnienia obronne przed Szwedami lub odwrotnie, Szwedów przed Polakami.
Niedaleko jest gródek który ponoć Szwedzi zaadoptowali na swój obóz warowny,
słabe strony hipotezy:
1. gigantyczna praca a brak informacji o wykorzystaniu do celów militarnych , co na wojnie sie może zdarzyć. Wątpliwości rozwiałaby informacja o stacjonowaniu tutaj korpusu wojsk i to wielkiego
2. lokalizacja grobli na terenach podmokłych. Z pełną świadomością twierdzę, ze to teren podmokły

Pozostałe hipotezy o wałach Chrobrego czy równie smakowite kaski, sa dla mnie niedorzeczne choćby z powodów oddalenia czasowego w konfrontacji do zachowanej wielkości budowli i jej stanu technicznego; obiekt raczej mały (szerokość podstawy, wyraźne miejsca wybierania gleby itp.:) ale nadal wyrznie odznaczający sie w terenie. Choć z drugiej strony: niedaleko tajemniczy kamień z jeszcze bardziej tajemniczymi inskrypcjami
ODPOWIEDZ