Świetlica - stan techniczny

JakubB
Administrator
Posty: 1129
Rejestracja: 14 lut 2012, 17:00

Świetlica - stan techniczny

Post autor: JakubB »

12 maja 2015 odbyły się oględziny świetlicy wiejskiej w Rakowie. Dzięki uprzejmości właściciela przyległego budynku mogliśmy dostać się na poddasze. Załączam kilka zdjęć. Mam nadzieję, że niedługo poznamy treść ekspertyzy, listę koniecznych napraw i być może kosztorys.
Niestety, jak na moje amatorskie oko, nie jest różowo - dach wymaga wymiany kilku kluczowych elementów, deski podłogi ledwo się trzymają ale belki konstrukcyjne raczej ok. Dyskutowaliśmy również nad projektem użytkowania poddasza: schody zewnętrzne na tylnej ścianie szczytowej, lub wewnętrzne również na tylnej ścianie szczytowej.
Uzyskałem ustne zapewnienie właściciela przyległej posesji, że jest w pełni zgodny co do planów wyburzenia szopy, a nawet chętnie przyjmie gruz z tej rozbiórki, a więc na pierwszy rzut ucha, dwie pieczenie przy jednym ogniu.
Załączniki
IMG_2754_resize.JPG
IMG_2752_resize.JPG
IMG_2749_resize.JPG
IMG_2746_resize.JPG
IMG_2697_resize.JPG
JakubB
Administrator
Posty: 1129
Rejestracja: 14 lut 2012, 17:00

Re: Świetlica - stan techniczny

Post autor: JakubB »

Mam opinię techniczną autorstwa Pana Stefana Sosińskiego z dnia 26.08.2015

Zacytuję podsumowanie:

1. Dach pokrycie - wymaga wymiany łącznie z łatowaniem i regulacją więźby
2. ściany zewnętrzne - wymagają zabezpieczenia np. poprzez klamrowanie i uszczelnienie spękań
3. ściany fundamentowe - wymagają naprawy - zastosowania wzmocnień np. poprzez dobetonowanie ścianki oporowej
4. konstrukcja dachu - konieczna wymiana krokwi koszowej oraz regulacja i wzmocnienie nielicznych elementów konstrukcji
5. podłoga na strychu - konieczna wymiana podłogi w 100% likwidacja wsuwki drewnianej i starej izolacji cieplnej z polepy i zastąpienie izolacją z wełny (z uwzględnieniem warunków p.poż. - odpowiednia izolacja REI 60)

Elementy wymagające natychmiastowej naprawy w celu zahamowania dalszej degradacji budynku

1. wzmocnienie ścian fundamentowych
2. naprawa pęknięć w ścianach
3. wymiana pokrycia dachowego wraz z naprawą konstrukcji dachowej
4. wymiana podłogi strychu wraz z zabezpieczeniem p.poż. stropu
wegem
Posty: 24
Rejestracja: 04 cze 2012, 21:00

Re: Świetlica - stan techniczny

Post autor: wegem »

czyli krótko mówiąc potrzebne pilne działanie. Uważam, że należy wiercić dziurę w brzuchu naszym włodarzom w tej sprawie. Tym bardziej, że inwestujemy teraz w naszą świetlicę
Slawek
Stały bywalec
Posty: 263
Rejestracja: 31 paź 2014, 17:42

Re: Świetlica - stan techniczny

Post autor: Slawek »

Na Waszym miejscu przedyskutowałbym z Panem Stefańskim sprawę podłogi na strychu. Można nabić na jętki (tak to się chyba nazywa) deski np 4cm grubości. Z miejsca macie ładny, drewniany sufit z belkami, który spokojnie wytrzyma potańcówkę na strychu. Miejsca (wysokości) na strychu nie stracicie, bo przecież dotychczasowy sufit jest między jętkami. Natomiast zyskacie na wysokości parteru. Macie ogrzewanie kominkiem zbyt "mocnym" na kubaturę. Wyższe pomieszczenie pozwoli na niższą temperaturę, a zwykłe "dziury - lufciki" w suficie odprowadzą ją wyżej, co powoli na to, by strych był użytkowy nawet zimą. Oczywiście problem szczelności samego dachu pozostaje, co można załatwić ociepleniem samych krokwi (wata i płyty k-g najtaniej, lub deska, żeby ładniej było). Jeśli sala nie ma być ogrzewana każdego zimnego dnia to wg mnie jest najtańsze rozwiązanie. I tak samo długotrwałe jak to, co przedstawił Pan Szczepański. Deski nie są problemem p.poż. jeśli kominek jest ok.
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: Świetlica - stan techniczny

Post autor: NT JOP »

ten element czegoś zdobiony liśćmi wygląda jak rąbnięty z pałacu. No bo przecież nie z świetlicy. Priorytet to fundamenty bo świetlica coraz bardziej odkleja się od chaty no i dach, bo jeszcze ze 2 razy dmuchnie i nie będzie co zbierać
Mas zdjęcia rozjechanych dachówek i braków w gąsiorach?

a tak na marginesie- ta opinia, raczej oczywista - zajęła tyle czasu? od maja? Liczyłem na to ze będzie podane
1. jak to zrobić
2. kiedy to należy zrobić
3. za co to zrobić
:-)
bo że trzeba to zrobić to chyba jasne
spoko, taki żarcik. Przywykłem ze żyjemy w innych strefach czasowych.
JakubB
Administrator
Posty: 1129
Rejestracja: 14 lut 2012, 17:00

Re: Świetlica - stan techniczny

Post autor: JakubB »

Też liczyłem, że będzie mniej "na przykład", ale tak czy inaczej jest to opracowanie, na podstawie którego można zapytać o wycenę robót. Myślę, że następny krok to szybkie znalezienie chociaż dwóch ofert na wykonanie tych prac, a następnie, na ich podstawie, pismo od burmistrza o rezerwację odpowiednich kwot w budżecie na 2016.
Może warto też rozważyć zabezpieczenie dachu na zimę taką niebieską folią jaką miał na sobie swego czasu dom przy szosie przed Wierzycami?
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: Świetlica - stan techniczny

Post autor: NT JOP »

dobra koncepcja. Ważne jest zabezpieczenie dachówek przed dalszym osuwanie. Nie wiem czy ta folia nie naruszy konstrukcji, ułożenia dachówek.
ODPOWIEDZ