Świetlica - ogólnie

gość

Świetlica - ogólnie

Post autor: gość »

Najpierw niech ten ład i porządek zostawią ci co naśmiecili podczas sylwestra!
JakubB
Administrator
Posty: 1129
Rejestracja: 14 lut 2012, 17:00

Re: Świetlica - ogłoszenia

Post autor: JakubB »

Po zabawie sylwestrowej, świetlica została dokładnie posprzątana 3 stycznia. Jeśli "gość" uważa, że tak nie było, to proszę konkretnie o informację o czym zapomnieliśmy - poprawimy się następnym razem, a przy okazji wpis "gościa" na forum stanie się merytoryczny.

Zwracam jednocześnie uwagę, że w przeciwieństwie do lat poprzednich, świetlica nie jest już miejscem niedostępnym, wyłącznie przyjmującym czcigodnych delegatów na czerwonych dywanach, a zamiast tego służy mieszkańcom, jest w ciągłym użyciu, powszechnie dostępna. Jak na razie mieszkańcy rozumieją, żeby zostawiać świetlicę w takim stanie w jakim sami chcą ją zastawać. Jeśli sołtys lub rada sołecka zauważą nieporządek, to przyjdą i posprzątają, prosząc o pomoc mieszkańców. Jeśli ktoś uważa, że jest jakiś problem na świetlicy, proszę pisać, ale pisać konkretnie, na forum lub bezpośrednio do mnie na info@rakowo.org.pl. Nie mam problemów z obsługą miotły i mopa, nie mam też problemu z dobrymi chęciami.
Niemieszkaniec

Re: Świetlica - ogólnie

Post autor: Niemieszkaniec »

Hehe i teraz się zacznie bo się coś zmienia bo ktos wpadl na pomysl, robi cos fajnego i jest ZA DOBRZE. Sylwestra sobie robia! Skandal! Na pewno tańczyli tańce nieprzyzwoite! O jakby się proboszcz dowiedział co tu sie w Rakowie dzieje! Nic sie nie przejmujcie i robcie dalej swoje bo ciagniecie tą wies do przodu po osmiu latach sredniowiecza i stawiania krzyzy!
mieszkanka

Re: Świetlica - ogólnie

Post autor: mieszkanka »

To widocznie sala dokładnie posprzątana nie była, bo jakieś dywaniki na sali zostały, a o kuchni to już nie wspominając...
a w jakim celu zamieszczone zostały kamery na sali ?
JakubB
Administrator
Posty: 1129
Rejestracja: 14 lut 2012, 17:00

Re: Świetlica - ogólnie

Post autor: JakubB »

Dywaniki zostały celowo. Na świetlicę przychodzą dzieci, które lepiej, żeby bawiły się na wykładzinie niż na zimnych płytkach. Docelowo w narożniku ma powstać kącik dla dzieci, z ładną kolorową, grubszą, wykładziną, zabawkami itd. Jeszcze raz przypomnę: świetlica ma służyć mieszkańcom na co dzień, a nie na zebrania dwa razy w roku.

Zachęcam jednak do wspominania o kuchni. Tak jak pisałem: konkrety.
Konkrety są takie, że jest nowy podgrzewacz wody, są szafki (nie nowe, ale są) dzięki którym udało się wygospodarować miejsce na blacie, lodówka trafiła w sensowniejsze miejsce (a trzeba było przełożyć drzwi na drugą stronę więc to nie takie znów 2 minuty) dzięki czemu zmieścił się stół a więc znów nieco więcej miejsca. Szklanki i nielicznie używane sztućce po sylwestrze zostały dokładnie umyte, a reszta zastawy nie była używana. Umyte również zostały wszystkie blaty, a nawet szyba kominka. Umyta również została podłoga pod lodówką... o której "lepiej nie wspominać". Co konkretnie w kuchni było nie tak?
Zakładam, że nowa wkładka w drzwiach od łazienki, dzięki której można się w łazience zamknąć, może zostać również zaliczona na poczet zmian negatywnych. Czy nowa drewniana elewacja i oświetlenie reagujące na ruch, dzięki czemu po zmroku trudniej się zabić na schodach, Mieszkanko, też są be?

Kamery.
Odpowiadając wprost w jakim celu: w celu wyeliminowania lub chociażby ograniczenia kradzieży, dewastacji itd.
Kamery zostały zainstalowane w ramach programu na który zdobyliśmy dotację. Założeniem projektu było otwarcie świetlicy dla mieszkańców bo to świetlica sołecka, a nie świetlica sołtysa. Niestety nie wszyscy ludzie są ze złota i sołecki dobytek trzeba chronić. Dość powiedzieć, że ostatnio odnotowano kradzieże nawet ze "Szlachetnej Paczki" w przedszkolu w Czerniejewie.

Kamery funkcjonują tak samo jak każde inne w miejscach użyteczności publicznej: urzędach, sądach, szpitalach itd. i stanowią kompletny system wraz z elektronicznymi kluczami dostępu. Nagrania nie są absolutnie nikomu udostępniane, system działa w pełni samodzielnie. Ale jeśli jutro zadzwoni do mnie sąsiad, który przyszedł z dziećmi na świetlicę pograć w piłkarzyki, z informacją, że zniknął telewizor, to natychmiast nagrania ze świetlicy oraz rejestratora dostępu będą przekazane na policję. Przypominam, że każdy wydany klucz dostępu jest przypisany do konkretnej osoby i każde otwarcie drzwi jest rejestrowane.

Wiadomo, że nie jest to rozwiązanie idealne, ale taki mieliśmy pomysł na kompromis pomiędzy prywatnością a użytecznością świetlicy, między współodpowiedzialnością mieszkańców a brakiem wspólnego terenu, i taki projekt został zrealizowany na podstawie uchwały zebrania wiejskiego, a więc, mieszkańców sołectwa Rakowo. Inaczej mówiąc, kamery i system dostępu, a więc taka a nie inna, nowa, przystępna forma użytkowania świetlicy, sprzyjająca zacieśnianiu sąsiedzkich kontaktów, nie są moim "widzimisie" tylko wolą mieszkańców.

Jeśli ktoś chce świetlicę wynająć na prywatną imprezę, to w ustalonym terminie, elektroniczne klucze mieszkańców są dezaktywowane, a więc do świetlicy może wejść tylko sołtys lub członkowie rady sołeckiej. Po imprezie i "zdaniu" świetlicy, klucze elektroniczne są z powrotem aktywowane.

Gdy tylko zdobędziemy kolejne środki, na świetlicy zamontowane zostaną rolety i będziemy wtedy mogli uruchomić spotkania kinowe. Planowane się również spotkania graczy komputerowych (bo w świetlicy jest szybki internet - również w ramach tego samego projektu), myślimy o kursach komputerowych, zajęciach ruchowych i wielu innych rzeczach.

Mieszkanko, jeśli faktycznie jesteś mieszkanką, proszę o kontakt (tel. 508 13 30 20) - z przyjemnością przekażę Tobie klucz do naszej, a więc również Twojej, świetlicy.
JakubB
Administrator
Posty: 1129
Rejestracja: 14 lut 2012, 17:00

Re: Świetlica - ogólnie

Post autor: JakubB »

Niemieszkańcu: nie przesadzajmy. Wiadomo, że w każdej grupie ludzi znajdą się tacy którzy zmian nie lubią, bez względu na to jakie te zmiany są. Kiedyś klęto kolorowe telewizory bo po co te kolory. A jednak się przyjęły. Mam nadzieje, że z tymi którym nie podoba się co dzieje się w sołectwie, będzie można porozmawiać przy okazji kolejnego zebrania sołeckiego, lub choćby tu na forum. Mam jeszcze większą nadzieję, że będzie to dyskusja merytoryczna, a nie "nie bo nie". To, że część mieszkańców mieszka tu zaledwie od kilku lat, na prawdę nie świadczy o tym, że są samym złem i wszystko co robią jest złe. Prawda? Przecież gramy do jednej bramki!
LukiM

Re: Świetlica - ogólnie

Post autor: LukiM »

Ha, ha, dziękuję Panu Jakubowi za wyjaśnienia. Ale co jadu na "opłatku" się wylało to się wylało. Zobowiązuję się w związku z tym zakupić do świetlicy nowego mopa. W ciągu 7 dni roboczych...
mieszkanka

Re: Świetlica - ogólnie

Post autor: mieszkanka »

W kuchni może i były umyte blaty, podłoga itd. ale jakieś słoiki (z zawartością) zostały na sali i jeszcze kartoniki z resztkami napoi więc idealnie posprzątane nie było, a wracając do kamer to oczywiście kamery mogą być ale na zewnątrz i w holu ale nie na sali. Wynajmując sale każdy by chciał mieć pewność że nie jest obserwowany, ale wynajmujący sale nie mamy takiej pewności... skąd mogę wiedzieć że w czasie gdy przebywam na sali którą wynajmuję, Pan nie włączy kamery (wiedząc że Pan ma podgląd w domu) ? Mając taki podgląd może Pan mnie lub kogokolwiek z mieszkańców nagrać i wrzucić film do internetu lub w jakiś inny sposób rozpowszechnić. Nasza świetlica to nie urząd, sąd czy szpital to miejsce gdzie powinniśmy czuć się swobodnie bez obawy że ktoś nas obserwuje... Moim zdaniem kamery instalowane w "świetlicy" są bezprawnie założone. Instalowanie takich kamer powinno być wtedy gdy coś notorycznie jest kradzione... i myślę że gdyby coś było skradzione to kamery z zewnątrz by to zarejestrowały bo przecież nikt np. telewizora w kieszeni nie wyniesie...
JakubB
Administrator
Posty: 1129
Rejestracja: 14 lut 2012, 17:00

Re: Świetlica - ogólnie

Post autor: JakubB »

Tak, no nie było idealnie. A musi być... idealnie? Czy teraz z krzesłami do góry nogami, bez wykładziny i z brudną szybą kominka jest... idealnie? Dla jednych pewnie tak, dla innych nie.

Odnośnie kamer, jesteś Mieszkanko, w błędzie: otóż NIE WOLNO mi, ani nikomu innemu, wrzucić takiego nagrania do internetu, ani w żaden inny sposób rozpowszechnić. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja w której o nagrania poproszą "służby", i właśnie po to nagrania są. Tylko po to.

Ja nie do końca rozumiem tradycję, reagowania gdy mleko już się rozlało i w tym sensie Mieszkanko przeczysz sama sobie: teraz kamery są nielegalne, a jak zaczną kraść to będą legalne? A w pełni legalne to dopiero gdy zaczną kraść "notorycznie"? A kto zapłaci za to co już ukradzione? Kto znajdzie wtedy odpowiedź na pytanie: a dlaczego wcześniej nie było monitoringu tylko dopiero jak nakradli?
Obecny projekt w żaden sposób nie narusza niczyjej prywatności. Szkoda byłoby ponownie zamknąć świetlicę na cztery spusty, bo można wtedy w ogóle ją zburzyć i zrobić w tym miejscu praktyczny asfaltowy parking - będzie z niego większy pożytek niż z zamkniętej świetlicy. W tej chwili, a mieszkam tu od 6 lat, dzieje się tam więcej niż moja pamięć sięga. A dopiero na wiosnę gdy zrobi się cieplej, świetlica rozkwitnie.
Nie wiem Mieszkanko czy byłaś na którymkolwiek zebraniu, w tym również na tych, na których dokładnie były omawiane te sprawy. Chyba nie, bo nie pamiętam żadnego głosu sprzeciwu. Był na zebraniu cały przekrój mieszkańców i, literalnie wszyscy, projektowi przyklasnęli.

Wracając do kamer: jeśli tak bardzo obawiasz się Mieszkanko o swoją prywatność, to nic prostszego: wystarczy w ustalonym terminie wynajmu sali, w porozumieniu z Sołtysem, zasłonić kamerę chociażby kartką papieru mocowaną na taśmę klejącą. Ok?
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: Świetlica - ogólnie

Post autor: NT JOP »

W imieniu mieszkanców dziekuję za wzorowe posprzatanie świetlicy, utrzymanie ciepła, i korzytanie z naszych, sołeckich zasobów w tak licznym gronie.
Tak trzymac mieszkancy


Ostatnio przesunięty w górę 09 gru 2016, 12:36 przez: Anonymous.
ODPOWIEDZ