List do władz

JakubB
Administrator
Posty: 1129
Rejestracja: 14 lut 2012, 17:00

List do władz

Post autor: JakubB »

W przedszkolu były ostatnio zbierane podpisy pod listem do władz gminy. List nie był krótki i, o ile słyszałem, część osób które go podpisały, nie są pewne co podpisały. Aby uniknąć nieporozumień oraz ograniczyć ilość teorii spiskowych, dzięki uprzejmości autorów, niniejszym cytuję treść tegoż listu.

"
My, niżej podpisani zwracamy się z uprzejmą prośbą o pozostawienie Pani Eweliny Grabowskiej na stanowisku wychowawcy naszych dzieci pobierających naukę w grupie pięciolatków w Przedszkolu „Wróbelek Elemelek” w Czerniejewie.

Dzieci nasze poznały Panią Ewelinę już jako trzylatki gdy wspólnie z inną nauczycielką prowadziła grupę trzy i czterolatków. Już wówczas dała się poznać jako osoba kompetentna i empatyczna.

Od września 2015 roku Pani Grabowska objęła wychowawstwo w grupie naszych dzieci z Panią Bernadetą Piechnik. Był to szczególny czas dla nas- rodziców, gdyż dzieci nasze miały pójść do szkoły podstawowej jako sześciolatki. Z tego względu bacznie monitorowaliśmy pracę nauczycielek. Pani Ewelina od pierwszych tygodni pokazała, że jest bardzo kompetentnym, merytorycznym i przede wszystkim empatycznym pedagogiem. Zawsze znajduje czas na rozmowę z rodzicami o postępach dzieci w nauce, zna potrzeby i zainteresowania wszystkich swoich podopiecznych, a do tego jest bardzo lubiana.

Niestety na ostatnim zebraniu z rodzicami, które odbyło się w połowie grudnia 2015 roku, Pani Dyrektor Bożenia Buczkowska, potwierdziła zapytana przez jedną z mam, że Pani Ewelinie Grabowskiej nie zostanie przedłużona umowa o pracę, a ta obecna wygasa w marcu 2016 roku. Mając przede wszystkim na uwadze dobro naszych dzieci nie zgadzamy się z podjętą decyzją. Uważamy, że stanie się bardzo źle jeśli dyrekcja przedszkola pozwoli odejść tak dobrej nauczycielce. Kolejna zmiana wychowawcy grupy z całą pewnością źle wpłynie na rozwój naszych dzieci oraz ich poczucie bezpieczeństwa (co jest udowodnione wieloma badaniami naukowymi). Takie maluchy bardzo przywiązują się do wychowawców.

Zmiany w ustawie o szkolnictwie ze stycznia 2016 roku zmieniające rozpoczęcie obowiązku szkolnego przez sześciolatki na dzieci siedmioletnie stawiają kolejne pytanie w temacie zmiany nauczyciela. W roku szkolnym 2016/ 2017 z pewnością w przedszkolu pojawi się więcej dzieci w „zerówce”. Co za tym idzie przedszkole będzie musiała stworzyć kolejny etat dla nauczyciela. Czy w takim razie jest większy sens rozwiązywanie umowy z doświadczonym i znanym podopiecznym pedagogiem, na trzy miesiące przed końcem roku szkolnego?

Od września 2015 roku, rodziców nurtuje istotna kwestia kadrowa w naszym przedszkolu. Z jakiego powodu została zatrudniona zupełnie nowa nauczycielka na pełen etat, bez doświadczenia zawodowego skoro wiadomym było, że do pracy po urlopach macierzyńskim mają wrócić dwie inne. Ponadto dziwi nas z jakiego powodu nauczycielce tej została przekazana grupa dzieci najmłodszych (wychowawczo grupa najtrudniejsza) do samodzielnego wychowawstwa a Pani Ewelinie Grabowskiej jedynie współprowadzenie grupy? Czyż nie jest tak, że osoba która dopiero rozpoczyna pracę zawodową (a szczególnie jeśli jest to praca z dziećmi) powinna zdobywać doświadczenie pod okiem koleżanek z większym stażem pracy? W tej sprawie duże wątpliwości natury etycznej budzi argument jaki wypłynął z gminy dlaczego Pani Grabowskiej we wrześniu zaproponowano jedynie zastępstwo a nowej nauczycielce bez doświadczenia umowę o pracę na 12 miesięcy. Mianowicie głównie gmina argumentowała, że pierwszeństwo zatrudnienia mają osoby z Gminy Czerniejewo. Czy używanie takich argumentów nie jest krzywdzące? A jeśli taka polityka jest uprawiana przez gminę to czy dotyczy ona wszystkich pracujących pedagogów w podległych jej placówkach? Z tego co nam wiadomo – nie. Na przykład duża grupa nauczycieli pracujących w szkole w Czerniejewie jest spoza gminy. Więc czy takie stanowisko nie jest dyskryminujące wobec Pani Grabowskiej- uważamy, że zdecydowanie tak.

W całej tej sytuacji dostrzegamy jeden argument, jakim mogła kierować się Pani Buczkowska, za tym aby pierwszeństwo zatrudnienia przed nauczycielem kontraktowym miał stażysta. Niestety jest to argument ekonomiczny. Wypłata stażysty jest niższa od nauczyciela kontraktowego. Czy to jest powód zaistniałej sytuacji, zwłaszcza, że obecnie w naszej ocenie jest stworzone o pół etatu za dużo w przedszkolu?
Zwracamy się w związku z zaistniałą sytuacją do Pana jako organu prowadzącego, z serdeczną prośbą o przedłużenie umowy o pracę z Panią Eweliną Grabowską i pozostawienie na stanowisku wychowawcy grupy pięciolatków. Każda zmiana nauczyciele negatywnie odbija się na rozwoju naszych dzieci a pragniemy zaznaczyć, że już w poprzednim roku szkolnym został zmieniony nauczyciel w tej grupie, która jeszcze przez następnym roku szkolnym będzie kontynuowała edukację w przedszkolu.

Prosimy o pozytywne rozpatrzenie naszej prośby.
Z poważaniem
Rada Rodziców oraz rodzice dzieci z grupy pięciolatków
Przedszkola "Wróbelek Elemelek” w Czerniejewie
"
mama5-1990
Posty: 2
Rejestracja: 04 lut 2016, 11:30

Re: List do władz

Post autor: mama5-1990 »

Z tej petycji jasno wynika ,że chodzi o zatrzymanie w przedszkolu Pani Eweliny a nie o zwolnienie Pani Dari .Rano został podjęty alarm zresztą fałszywy ,
cyt rodzice z góry chcą wyrzucić Panią Darie.LUDZIE spróbujcie najpierw dowiedzieć się o co chodzi, a nie knujcie dziwnych teori. Pani Dyrektor poparła na zebraniu pomysł z petycją wiec o co chodzi
BEZPOŚREDNIA

Re: List do władz

Post autor: BEZPOŚREDNIA »

Jestem Mamą jednego z dzieci właśnie grupy Najmłodszej i nie zgodzę się z takową opinią na temat Pani Darii...może i jest to osoba młoda bez doświadczenia,ale uważam zresztą zapewne nie tylko ja,iż Pani Daria mimo tego że została rzucona na gorącą wodę Świetnie sobie poradziła z grupą najmłodszą,dzięki Niej dzieci chętnie chodzą do przedszkola co mogą potwierdzić również Inne Mamy z tej grupy...także Ja osobiście będę Pani Darii bronić!!!
mama2

Re: List do władz

Post autor: mama2 »

Ja także jestem mamą trzylatka z najmłodszej grupy i uważam że najwyższy czas uregulować sprawę pań! W naszej grupie jest ciągła rotacja, są trzy panie: pani Daria, pani Ewelina i pani Bernadeta. Wszystkie Panie są lubiane przez dzieci ale niektóre dzieci nie mogą się w tej sytuacji odnaleźć. Ja przychodzą po dziecko nie mogę uzyskać informacji na jego temat, ponieważ tylko słyszę ja nie byłam od rana ja nie wiem.
mom

Re: List do władz

Post autor: mom »

Proszę czytać ze zrozumieniem. W petycji nie ma słowa wspomnianego na temat oceny pracy stażystki - która sobie dobrze radzi. Jest natomiast opisany jakiś niezrozumiały dla rodziców proces kadrowy i jawna dyskryminacja człowieka ze względu na miejsce zamieszkania (inna gmina). Jak można powiedzieć komuś, że u nas mogą pracować "tylko nasi" po tym jak kobieta skróciła urlop wychowawczy i od razu na prośbę wróciła do pracy? a tyle się wszędzie mówi o tolerancji- proszę się tak po ludzku nad tym zastanowić.
Jeśli czytamy ze zrozumieniem to z petycji jasno wynika, że nie powinno się nikogo zwalniać na 3 miesiące przed końcem roku szkolnego ponieważ od września i tak będzie potrzebna jak nie jedna to dwie dodatkowe nauczycielki.
Rada na przyszłość - zamiast stać na korytarzu i domniemać trzeba było poprosić o kopię petycji, którą otrzymała Pani Dyrektor i się z nią zapoznać..- tak jest prościej, a tak ktoś (ciekawe kto ?) specjalnie zasiał ferment a rodzice grupy najmłodszej od razu dali się na to złapać.
Pani Bezpośrednia- nie musi Pani bronić Pani Dari - nikt jej nie atakuje i nie ocenia.
W tej całej sytuacji to dzieci z obecnej zerówki są najbardziej poszkodowane bo bez przerwy zmienia im się nauczyciela (w 3 latkach Pani Aneta, która powinna mieć tą grupę prze 2 lata, nie miała, następny rok Pani Gosia zastąpiona przez Panią Benie a w tym roku to już była przesada- 2 panie na pół prowadzą grupę - nie wiadomo z jakiego powodu to w połowie roku znowu zmiana a idąc tym tokiem myślenia w przyszłym roku znowu czekają nas jakieś dziwnie ruchy kadrowe.- do tej pory biernie obserwowaliśmy ale gdy dostajemy nauczycielkę, która jest merytoryczna i świetnie uczy nasze dzieci to proszę wybaczyć ale nie pozwolimy na zwolnienie jej z tak kuriozalnego powodu jak "nie z naszej gminy". Generalnie w przedszkolu panuje totalny bałagan kadrowy ale to każdy chyba widzi, nie trzeba o tym pisać.
BEZPOŚREDNIA

Re: List do władz

Post autor: BEZPOŚREDNIA »

Takie maluchy bardzo przywiązują się do wychowawców.... Z jakiego powodu została zatrudniona zupełnie nowa nauczycielka na pełen etat, bez doświadczenia zawodowego ....czyż to nie jest tykanie dobrego mienia Pani Darii??Każda zmiana nauczyciele negatywnie odbija się na rozwoju naszych dzieci - kolejny argument a raczej Pani twierdzenie. Więc czy jedna teoria nie przeczy drugiej? :-) na to proszę sobie samemu odpowiedzieć.
Mama

Re: List do władz

Post autor: Mama »

Racja! Jedna zła decyzja rodzi same problemy, gdy w zeszłym roku pani Aneta kontynuowała pracę z naszą grupą to dziś nie było by tej dyskusji.
Do dziś nie wiem dlaczego pani Dyrektor podjęła taką decyzję, skoro było już prędzej wiadomo że pani Małgorzata jest w ciąży.
Kukulki

Re: List do władz

Post autor: Kukulki »

Doskonale rozumiem rodziców dzieci 5-latkow, ale proszę nie zaprzeczac,że p. Daria nie zostala naruszona. Jeśli nikt się jej nie czepia, to dlaczego w petycji ktoś wątpi w jej kompetencje? To nie pani Daria wybierala grupę, z którą pracuje i proszę mi uwierzyć, na pewno nie było jej łatwo, ale jestem pewna, że większość rodziców maluszków jest pod wrażeniem jej pracy, zresztą niejednokrotnie słyszałam " to dzięki Darii moje dziecko chodzi do przedszkola"
JakubB
Administrator
Posty: 1129
Rejestracja: 14 lut 2012, 17:00

Re: List do władz

Post autor: JakubB »

BEZPOŚREDNIA pisze:na pełen etat, bez doświadczenia zawodowego ....czyż to nie jest tykanie dobrego mienia Pani Darii??
Nie jest. Chyba, że ma doświadczenie. Ma? Jeśli nie ma to raczej żaden wstyd, i żadna obraza: każdy musi kiedyś zacząć, pytanie tylko jak. Z tego co czytam i słyszę, do Pani Daria daje radę i brawa jej za to, jednak, o ile dobrze rozumiem intencje autorów listu, sprawa nie dotyczy tego czy został zatrudniony ktoś z czy bez doświadczenia i czy jest dobry w tym co robi czy nie, tylko dlaczego W OGÓLE ktoś został zatrudniony w sytuacji gdy ręce do pracy były. Inaczej mówiąc: dlaczego WYMIENIA się pracownika na innego (abstrahując czy mniej czy bardziej doświadczonego). Czy na Panią Ewelinę były skargi? Czy jest jakiś inny powód wymiany jej na innego pracownika? Te pytania byłyby bez sensu gdybyśmy rozmawiali o pracy "przy taśmie", ale rozmawiamy o przedszkolu, o dzieciach, o ich związku z wychowawcami.
stokrotka1
Posty: 1
Rejestracja: 05 lut 2016, 10:20

Re: List do władz

Post autor: stokrotka1 »

Jestem mamą maluszków i w środę rano dostałam do podpisu jakaś petycję od mamy z grupy 4latków. Nie przeczytałam jej niestety -moj błąd. Mama w skrócie przedstawiła mi o co w niej chodzi, zgodziłam sie z jej opinią -bo nie mam żadnych zastrzeżeń co do Pani Eweliny. Dopiero teraz ją przeczytałam. Jednak nie miałam wogóle pojecia że w tej petycji jest coś napisane o nowym niedoświadczonym nauczycielu (czyli chodzi tutaj o Pania Darię) gdybym wiedziała to wogole bym tego nie podpisywała-i w chwili obecenej na pewno bym wykreśliła swój podpis z tej petycji gdybym tylko miała ja w ręce. Gdzie większość mam z tego co widziałam podpisywała w taki sposób właśnie jak ja.
Moja córka chodzi do przedszkola tylko i wyłącznie bo jest Pani Daria, i choć Pani Daria nie jest jeszcze doświadczonym nauczycielem to świetnie sobie radzi z dziećmi.
Zgadzam się z postem "Kukulki" -jak ta petycja nie ma nic wspólnego z p. Darią jak o niej jest napisane jako niedoświadczonym nauczycielu?????? A jeśli chodzi o nauczycielki z zerówki to moim zdaniem powinno sie zastanowić nad inną osoba co do tej pracy wogole sie nie nadaje i nie ma podejścia do dzieci i napisać petycje w tej sprawie, a nie nad nauczycielka z dołu !!!
ODPOWIEDZ