Zasięg GSM

maciej77
Posty: 5
Rejestracja: 01 kwie 2014, 9:52

Zasięg GSM

Post autor: maciej77 »

Drodzy Sąsiedzi,

Przełamuję moją społecznikowską niechęć, zwaną w niektórych kręgach, nie bez słuszności, "tumiwisizmem" i chciałbym Wam wrzucić na sumienie następujący temat.
Zapewne wszyscy jak jeden mąż borykamy się z problemem zasięgu GSM. Dostrzegam ten problem nie tylko u siebie, ale tez w nielicznych (zdecydowanie zbyt rzadkich) sąsiedzkich kontaktach, wychodzi wspomniany problem.
Zastanawiałem się nad wzmacniaczem GSM, ale podczas czytanie n/t w necie trafiłem na dwie informacje. Po pierwsze, to zabronione bez zezwolenia urzędu telekomunikacji. Po drugie, i to prawdopodobnie źródło pierwszego, zainstalowanie takiego wzmacniacza powoduje, że w promieniu około 1 km sygnał w stopniu drastycznym słabnie.
Idąc dalej tym tropem, znalazłem już jeden wzmacniacz w naszej okolicy, który dzięki solidaryzmowi mojego rozmówcy został wyłączony. Za co dziękuję. Jednak znaczące różnice jakie obserwujemy w naszym zasięgu skłania do wniosku, że nie jest to wzmacniacz jedyny.
Świadomy jestem, choćby na własnym przykładzie, że postawa solidaryzmu społecznego różne ma imię ;-) I trudno mi się spodziewać, masowego wyłączania. Raczej chciałem upublicznić problem. Zwrócić uwagę na drugie dno. I posłuchać opinii.
Pozdrawiam!
JakubB
Administrator
Posty: 1129
Rejestracja: 14 lut 2012, 17:00

Re: Zasięg GSM

Post autor: JakubB »

Mam jednego kolegę który taki wzmacniacz ma i spieszę z wyjaśnieniami:

Stan "przedwzmacniaczowy":
W domu zasięg ma na piętrze przy wschodnich oknach, potem buduje się po wschodniej stronie sąsiad - nie ma zasięgu w ogóle. Zasięg ma na drodze przed domem lub stojąc na studni za domem. Zwracam uwagę, że ten ktoś pracuje w domu więc powiedzieć, że zasięg jest mu potrzebny to nic nie powiedzieć.
Zasięg mają sąsiedzi po zachodniej stronie, oddaleni o 40m mieszkający w domu szkieletowym/lekkim czy jak go tam się nazywa. Internet: edge stojąc na parapecie.

Stan "wzmacniaczowy":
Ma zasięg w salonie na parterze, w dwóch pokojach na piętrze, w sypialni już nie. Niestety nie ma nadal zasięgu w tzw. "biurze" więc i tak albo biega do salonu albo słuchawka bluetooth. W kuchni też zasięgu już nie ma. Zasięg na zewnątrz pozostaje bez zmian: nadal mają go sąsiedzi po zachodniej i nadal na dworze na studni, przed domem już nie pogada, musi wyjść na drogę. Zasięg działania wzmacniacza jest malutki, dosłownie kilkanaście m2. Niestety.

Wzmacniacz działa na 900MHz. Metr od anteny wzmacniacza jest antena GSM, również 900MHz. Internet działa lepiej lub gorzej ale generalnie pomiędzy 4 a 10 Mbps. Robił testy porównawcze działania internetu z wyłączonym, włączonym wzmacniaczem, a nawet podczas rozmowy lub wyszukiwania operatorów. Działanie wzmacniacza nie miało absolutnie żadnego wpływu na internet a to są te same częstotliwości. Robił również testy z sąsiadem po wschodniej, który również bez zasięgu. Wzmacniacz niestety mu nie pomagał, ale i nie szkodził. Dalszego ciągu działań sąsiada można się domyślać.
Tyle praktyki.

Informacje o psuciu zasięgu przez takie wzmacniacze oczywiście mogą/są/były prawdziwe. Każde urządzenie RF może być źle wykonane lub po prostu zepsute i "psuć eter". Niemniej skutecznie może to robić duży silnik elektryczny, spawarka, mikrofalówka czy suszarka do włosów. Kilka lat temu do Polski przyjechała dostawa takich najtańszych chińczyków, w różnych kolorach i z różnymi naklejkami, ale to wszystko było to samo i zalało Allegro - podobno to były właśnie te "siejące" które nie dość, że niczego nie poprawiały to tylko psuły.

Zwracam uwagę, że stan prawny i stanowisko UKE nie(koniecznie) dotyczy "małych repeaterów". Po pierwsze to urządzenia pasywne w sensie generowania treści, a więc bez sygnału telefonu takie urządzenie jest w zasadzie ślepe i głuche, a na telefony komórkowe póki co pozwoleń radiowych mieć nie trzeba; Inaczej mówiąc, jeśli takie urządzenie dobrze działa to jeśli wyjdę z telefonem komórkowym na dach to będzie identyczny efekt - pozostaje oczywiście dyskusyjny komfort takiego rozwiązania :) Czy jeśli bezpośrednio do telefonu podłączę kablem dwumetrową antenę to jest to nadal telefon komórkowy czy urządzenie wymagające pozwolenia?
Po drugie, bardziej prawnie, pozwolenia nie wymaga "urządzeń będących zakończeniami sieci telekomunikacyjnej systemie typu punkt – wiele punktów (PMP)" - choć jest dyskusyjne czy takie wzmacniacze, jeśli są bez homologacji są "zakończeniami ST". To nie jest urządzenie które loguje się do sieci, nie ma karty SIM, swojego MAC itd.

Stanowisko UKE jest fajne: poproś operatora o montaż wzmacniacza. Prosiłem swego czasu Polkomtel to nawet nie bardzo było wiadomo do jakiego działu i jaką drogą skierować taką prośbę - trochę jakbym poprosił PKP o tory do Lipek. Stanęło na tym, że mam złożyć reklamację. Oczywiście dostałem standardową odpowiedź, że "usługa jest świadczona w ramach istniejących możliwości technicznych.". Reklamacje do Plusa składam w zasadzie regularnie raz na kilka miesięcy. Zgłaszam również Rakowo na stronach UKE i gdzie tylko się da opisując naszą wieś jako wykluczoną telekomunikacyjnie czarną dziurę. Sprowokowałem badania Orange i Plusa ale ich rekonesans terenu wykazał zerowe(!) zainteresowanie dostępem do internetu w Rakowie - u mnie nikogo nie było i nikt nie pytał. Może do Was dotarł ankieter od któregoś z operatorów?
Orange dostał zezwolenie na uruchomienie 900MHz na maszcie w Czerniejewie ale niestety nadal nie ma tam porządnego internetu HSPA+ (sprawdzałem kilka tygodni temu). Z czasem uruchomią, będzie konkurencja, może ktoś przekręci anteną w naszą stronę i stanie się światłość. Chyba z dwa lata temu była taka akcja, że internet w Plusie nagle z 10Mbit spadł do 1. Na nic żale, reklamacje. Dopiero kuzynka pracująca wtedy w zarządzaniu siecią w Plusie sprawdziła, że były na maszcie prowadzone prace. Okazało się, oczywiście nieoficjalnie, że się ktoś "oparł o antenę" i ją przekręcił o paręnaście stopni. Udało się to na szczęście odkręcić.

Zaraz po świętach proponuję zróbmy testy i zweryfikujmy czy kolegi i ewentualne inne wzmacniacze cokolwiek zmieniają czy nie. Jestem mocno przekonany, że kolegi wzmacniacz nie stanowi problemu ale, faktycznie, testował go już dość dawno temu - może się zepsuł? A może nasi dzielni operatorzy już dawno zrobili nam dobrze a tylko wzmacniacz kolegi wszystko psuje? Jeśli okaże się, że kolega psuje zasięg innym to, niestety będzie musiał poprosić Sąsiadów o okres karencji, i wymyśli jakieś inne rozwiązanie. Ja wiem o dwóch lub trzech wzmacniaczach.

Podejrzewam, że nie chcemy w Rakowie wielkiego masztu GSM ale być może warto rozważyć wystąpić grupowo do wybranego operatora, przy ewentualnym wsparciu UKE o montaż takiego "prawdziwego" wzmacniacza sieci. Mógłby być dzięki temu i zasięg telefonów i internetu. Jesteśmy gotowi zrobić zrzutę jeśli będzie to konieczne?
maciej77
Posty: 5
Rejestracja: 01 kwie 2014, 9:52

Re: Zasięg GSM

Post autor: maciej77 »

Jakub, jak zwykle imponujesz mi kompleksowym podejściem do tematu. Dziękuję za poważne potraktowanie mojej na wpół poważnej inicjatywy. Kilka kwestii mi naświetliłeś, a podejrzewam, że pozostałym mieszkańcom również.
Informuję również, że w ostatnim tygodniu nie zaobserwowałem wyraźnej zmiany w zasięgu w moim domu. Jeśli wspomniany test się odbył, tym bardziej skłania mnie to do przyjęcia za prawdziwe tez postawionych przez Ciebie w poście z 17.04. Jeden cel więc osiągnąłem - jestem nieco mądrzejszy - szkoda tylko, że ten podstawowy pozostaje tak samo odległy :-)
Ze swojej strony deklaruje poparcie dla każdej inicjatywy zmierzającej do poprawy istniejącej sytuacji.

Tak na marginesie, zmieniłem właśnie internet z HSPA+ na LTE w Polsacie Cyfrowym. Miało być lepiej, jest gorzej. Mam na myśli, że jest tak jak wcześniej, czyli często brak zasięgu a od czasu do czasu dość komfortowa prędkość. Tyle, że teraz proporcje zmieniły się jeszcze bardziej na niekorzyść. Macie jakieś doświadczenia? Czy ilość osób korzystających z tego samego dostawcy może tu mieć znaczenie?
Pozdrawiam
JakubB
Administrator
Posty: 1129
Rejestracja: 14 lut 2012, 17:00

Re: Zasięg GSM

Post autor: JakubB »

1. Testy się nie odbyły. Trzeba to skoordynować czasowo: oni wyłączają, Ty sprawdzasz. Właśnie dostałem potwierdzenie, że oba wzmacniacze mogą zostać wyłączone dzisiaj w godzinach 18-19. Ich wyłączanie jest troszkę kłopotliwe - odpisz proszę lub oddzwoń czy możesz w tych godzinach sprawdzić.

2. Odnośnie LTE: z definicji ma gorszy zasięg (od HSPA+ pracującego na 900MHz) bo pracuje na częstotliwości 1,8GHz. Jeśli używasz modemu USB bez zewnętrznych anten to raczej musisz się pogodzić z tym, że będzie działać generalnie gorzej. Jeśli masz antenę zewnętrzną to zwracam uwagę na dość ważną rzecz: LTE wymaga DWÓCH anten. Oczywiście istnieją anteny panelowe "dwie w jednym" ale mają one wtedy dwa kable, a każdy modem LTE ma dwa gniazda antenowe (o ile w ogóle ma). Przy naszym położeniu polecam jednak anteny "drabinkowe" - piękne nie są ale za dwie polskie anteny z Dipola zapłacisz pewnie tyle samo co za chińską "panelówkę" a zysk będzie dużo większy.
Są modemy LTE do których można podłączyć jedną antenę i przekonać żeby odpuściły sobie LTE, a są i bardziej uparte.
Na marginesie o HSPA: wiele starszych modemów nie obsługuje częstotliwości 900MHz i łączy się na 2,1GHz - warto sprawdzić dokładną wersję modemu i to zweryfikować. Różnica w zasięgu jest dość kluczowa.

3. Ilość osób korzystających a więc obciążenie wieży ma oczywiście znaczenie, ale na tym naszym wygwizdowie raczej bym się o tym nie martwił choć to też zależy od operatora. Akurat w przypadku Plus-a mamy to szczęście, że maszt w Czerniejewie jest częścią grubszej tranzytowej radiowej rury. Mam klienta w PCC w Poznaniu, gdzie z monitoringu sieci można sprawdzić godziny otwarcia centrum :)

4. Ja mam rezerwowe łącze na 2,1GHz do Aero2 - takie darmowe. Bywa, że się przydaje, bywa, że działa stabilniej niż to na 900MHz. Ale tam jako że darmowe mamy 0,5Mbit/s i rozłączanie co godzinę.

5. Wieczny apel: może jednak ktoś tutaj pija od czasu do czasu wódkę z prezesem INEA i mógłby go przekonać, żeby przyjrzał się tematowi zakończonego na rogatkach Czerniejewa światłowodu? Mamy ten XXI wiek niemal na progu... wysokiego progu zbudowanego z papierów z pieczątkami jak sądzę.
JakubB
Administrator
Posty: 1129
Rejestracja: 14 lut 2012, 17:00

Re: Zasięg GSM

Post autor: JakubB »

Tak więc, sprawdzone, wpływu brak. Ku potomności odnotuję pomiary, w razie gdyby się kiedyś polepszyło lub pogorszyło to będzie jakiś historyczny punkt odniesienia:
T-Moblie: -87dB 13asu, Orange: -91dB 11asu, Plus: -91dB 11asu.
maciej77
Posty: 5
Rejestracja: 01 kwie 2014, 9:52

Re: Zasięg GSM

Post autor: maciej77 »

Hej Jakub, to napisz nam jeszcze w wolnej chwili co oznaczają te db i asu na polski ;-) Z tego co wskazujesz, istnieją bardzo niewielkie róznice pomiędzy poszczególnymi sieciami?
Tak koło tematu i przy okazji informuję, że zakończyłem eksperyment pt zmiana technologii internetowej z HSPA+ na LTE.
Doświadczenia praktyczne wskazują, że co prawda osiągane prędkość są wyższe, ale bardzo często łącze urywa się. Więc czuję się jakbym się przesiadł z malucha na poloneza, ale polonez często się psuje. Chyba będę wracał do malucha :-)

Pozdrawiam
JakubB
Administrator
Posty: 1129
Rejestracja: 14 lut 2012, 17:00

Re: Zasięg GSM

Post autor: JakubB »

dB to wartość tłumienia sygnału. W uproszczeniu: (teoretycznie) gdybyś stał z telefonem opartym o antenę operatora to miałbyś 0 dB. Im dalej tym gorzej "na minus". Przy czym jest to skala logarytmiczna więc pozornie niewielkie różnice są w praktyce bardzo znaczące. np. dla 900MHz w odległości 10m od anteny miałbyś już 72 dB, 100m to 92,5 dB, a 1km to 112,5dB. To straty wynikające z samego przenikania przez powietrze - każda przeszkoda to kolejne straty: szyba 2dB, cegła 7dB, regips 7dB i tak dalej.
To co pokazuje telefon jest wypadkową powyższego i zysku jaki "wypracowuje" antena w telefonie. Dobry zasięg to -80dB, -100dB to już bardzo kiepsko. Można też ująć to tak: każde 3dB to ~dwukrotnie lepszy sygnał.
Jeśli kupujesz antenę zewnętrzną która ma 14 dBi to w uproszczeniu właśnie tyle zdobywasz. Jeśli więc bez anteny zewn. masz -105dB co w praktyce oznacza brak zasięgu, to z anteną będziesz miał -91dB a więc dość znośnie. Zwracam uwagę, że wiele chińskich "antenek" ma parametry wyssane z palca: parucentymetrowy kijek z dwumetrowym cieniutkim kabelkiem będzie miał 2-3 dB zysku choćby nie wiem co producent na kartonie napisał.

Tak więc jeśli mamy T-Mobile z -87dB a pozostałe z -91dB, to w zasadzie znaczy, że sygnał T-mobile jest ponad dwa razy mocniejszy.

ASU to "praktyczna/obiektywna siła sygnału". To wartość dB przeliczona wg. aktualnie faktycznie używanej częstotliwości. Te same dB są lepsze lub gorsze zależnie od tego czy telefon działa w GSM, UMTS czy LTE. I właśnie ASU to uwzględnia. ASU im więcej tym lepiej. Zakres dla GSM: 0..31, dla UMTS -5..91.
maciej77
Posty: 5
Rejestracja: 01 kwie 2014, 9:52

Re: Zasięg GSM

Post autor: maciej77 »

Dziękuję. I znowu jestem trochę mądrzejszy ;-)
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: Zasięg GSM

Post autor: NT JOP »

a ja wręcz przeciwnie. Do dziś uważałem, że świat- zwłaszcza cyfrowy jest prostszy
ODPOWIEDZ