ciśnienie wody a sprawa Rakowska

marcif
Posty: 36
Rejestracja: 15 lut 2012, 14:30

ciśnienie wody a sprawa Rakowska

Post autor: marcif »

Cześć,
chciałbym Was podpytać jak wygląda u Was sprawa z ciśnieniem wody z wodociągów? na ognisku kilka osób mówiło, że jest słabo i nie włączają się zmywarki (notabene wczoraj widziałem jednego osobnika z taczką przy rowie-chyba mył po obiedzie, fakt ciśnienie nie porażało), ale po 20stej córka zakomunikowała mi, że "był złodziej, ukradł wodę i dziś prysznica nie bierze" i faktycznie po odkręceniu kurka, nic nie poleciało,
wiem, że u mnie ptaki zawracają i psy dupami szczekają ale sezon się dopiero zaczyna :o ,
wiec czy macie podobne doświadczenia?, czy już to ktoś zgłaszał do PWiK Gniezno? Otrzymał ktoś może jakąś odpowiedz? Czy w Lipkach i Czerniejewie też mają problem?

Rozporzadzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunkow
technicznych, jakim powinny odpowiadac budynki i ich usytuowanie z
dnia 12 kwietnia 2002 r. (Dz.U. Nr 75, poz. 690), dzial 4, rozdzial 1,
par 114
pkt 1: Ciśnienie wody w instalacji wodociągowej w budynku, poza
hydrantami przeciwpożarowymi, powinno wynosić przed każdym punktem
czerpalnym nie mniej niż 0,05 MPa (0,5 bara) i nie więcej niż 0,6 MPa
(6 barów).
oraz pkt 2: Jeżeli minimalne ciśnienie, określone w ust. 1, nie może
być uzyskane ze względu na występujące stale lub okresowo
niedostateczne ciśnienie wody w sieci wodociągowej, należy zastosować
odpowiednie urządzenia techniczne, zapewniające wymaganą jego wielkość
w instalacji wodociągowej w budynku.



p.s.

Jak Kuba zalał basen w zeszłym roku i czy teraz też zalewa?? :D
przeciąg
Posty: 11
Rejestracja: 29 wrz 2015, 10:30

Re: ciśnienie wody a sprawa Rakowska

Post autor: przeciąg »

W Lipkach w zeszłym roku w okresie wakacyjnym bywało, że stałem i czajnik napełniałem dobre 1,5 min (normalnie max 30 sek) :) :)
My jesteśmy na końcu wodociągu wiec sumują sie wszystkie pobrania po drodze, ale bywa to irytujące :)
JakubB
Administrator
Posty: 1129
Rejestracja: 14 lut 2012, 17:00

Re: ciśnienie wody a sprawa Rakowska

Post autor: JakubB »

1. Temat ciśnienia to nie jest tylko temat Rakowa. Tak samo narzekają mieszkańcy Czerniejewa (a przynajmniej tzw. osiedla poetów). Przytoczony paragraf mówi o minimum 0,5 bar. Tyle jest chyba zawsze pomijając sytuacje gdy wody po prostu nie ma ale to tzw. awaria. 0,5 bar to jest 5 metrów słupa wody, czyli, licząc w sporym uproszczeniu, przy kranie metr z hakiem nad podłogą piętra domku jednorodzinnego zostaje 0,1 bar w kranie. Ile z tego wychodzi litrów na minutę, łatwo sprawdzić nalewając miarkę ze stoperem, lub próbując wypłukać włosy po myciu...

2. Basen zalewałem w zasadzie wyłącznie nocą. W tym roku jeszcze nie zalewałem, natomiast nie sądzę, żeby miało to jakiekolwiek większe znaczenie: to tylko sto pierwszy kran otwarty na tej rurze.

3. Sprawa ciśnienia została poruszona dokładnie rok temu na Sesji Rady
viewtopic.php?f=25&t=273&p=3106&hilit=pwik#p3106
PWiK był wtedy zaskoczony tym, że gdzieś jest niskie ciśnienie, a ja poczułem się jakbym rozmawiał z szatniarzem który mówi mi, że nie ma mojego płaszcza i... dalej już znacie. Czy PWiK to kolejna Państwowa firma funkcjonująca w oparach niemocy, na regulowanym rynku bez konkurencji, w której pensja prezesa nie ma nic wspólnego z zadowoleniem klientów?

4. Jeśli dopiero wyposażasz kuchnię w zmywarkę, kup koniecznie taką z programatorem czasu startu. Pralki chyba dzisiaj już wszystkie to mają. Może warto rozważyć montaż beczki 150l na strychu w roli wieży ciśnień?
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: ciśnienie wody a sprawa Rakowska

Post autor: NT JOP »

mozna tez zrobic zrzutke i wpłacic na konto PWIK odpowidnia sumkę na doposażenie Rakowa w przepompownie. Bo przeciez woda jest za darmo, i jak to w kazdym takim interesie bywa: płacisz wymagasz- nie płacisz, milczysz.
JakubB
Administrator
Posty: 1129
Rejestracja: 14 lut 2012, 17:00

Re: ciśnienie wody a sprawa Rakowska

Post autor: JakubB »

Czy u Was też nędzne ciśnienie ostatnio? Zwykle w lecie takie, a tu... zima. Pękło coś może? Żyłka prezesa?
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: ciśnienie wody a sprawa Rakowska

Post autor: NT JOP »

widocznie nie oglądasz wiadomosci w TVP skoro masz słabe ciśnienie. Lekarze mówia jednak ze lepiej mniejsze jak wieksze. Choc brak cisnienia to juz raczej nie lekarz a przykładowo, firma misterium obsługuje
JakubB
Administrator
Posty: 1129
Rejestracja: 14 lut 2012, 17:00

Re: ciśnienie wody a sprawa Rakowska

Post autor: JakubB »

Dziękuję za merytoryczne wsparcie. Lepsze takie niż żadne.
Temat rzuciłem po konsultacjach z kilkoma osobami, upewniwszy się najpierw, że problem (bo jest to problem) nie dotyczy tylko jednego adresu.
Wystosowałem zapytanie do PWiK Gniezno:

Szanowni Państwo,
Piszę z Rakowa w gminie Czerniejewo, po konsultacjach z kilkoma sąsiadami.
Od ponad tygodnia obserwujemy bardzo niskie ciśnienie wody. Manometry przy podłodze parteru pokazują około 0,3-0,5 bar - prysznic na piętrze jest sprawą dość trudną do wykonania i wymagającą sporo cierpliwości. Ponadto jest to ciśnienie poza granicą określoną w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12.04.2002 (Dz. U. 2002 nr 75 poz. 690).
Uprzejmie proszę w imieniu sąsiadów i swoim o wyjaśnienie powodów tak niskiego ciśnienia zimą (bo w lecie jest to przykra norma) oraz przywrócenie prawidłowych parametrów przyłącza.
Z poważaniem,
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: ciśnienie wody a sprawa Rakowska

Post autor: NT JOP »

a może to prostata?
może prezesa?
wegem
Posty: 24
Rejestracja: 04 cze 2012, 21:00

Re: ciśnienie wody a sprawa Rakowska

Post autor: wegem »

U nas tez kiepsko z ciśnieniem wody kolejny dzień.
ODPOWIEDZ