ciekawostki czyli quo vadis

NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: ciekawostki czyli quo vadis

Post autor: NT JOP »

dla dodania pikanterii naszych rozważań
Załączniki
Obraz 235.jpg
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: ciekawostki czyli quo vadis

Post autor: NT JOP »

nazwy:
w artykule pojawia sie Ruhfeld
ruhen to odopoczac, odpoczywać, (Niedaleko stad są dwie miejscowości Ruchocinek i Rachocin, pisane przez ch, ciekawe czy od tego słowa sie wywodzą)
Ruhen to tez: reszta.. w tym wypadku reszta pola lub pole odpoczywajce (płodozmian?, ugór? trójpolówka:-)?)
ruh po Turecku: duch:-)

Lieden to utwory
oczywiście to w jezyku niemieckim

ale po Holendersku: ludzie
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: ciekawostki czyli quo vadis

Post autor: NT JOP »

wg wikipedii sa tez dzielnice :-):
Rakowo – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie gnieźnieńskim, w gminie Czerniejewo. Części Rakowa to: Rakowo Brzózki, Rakowo Głożyna, Rakowo Karw, Rakowo Linery, Rakowo Lipki i Rakowo Nowy Las
Jakubie- nowe tablice poprosze
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: ciekawostki czyli quo vadis

Post autor: NT JOP »

Wieœ sołecka, liczy 31 osób. Wieœ pierwotnie nazywała się Rakowo Wierzbowe i pod takš nazwš występuje w 1386 roku. Przed 1386 r. wieœ należała do króła władyslawa Jagielly, który darował jš wojewodzie kaliskiemu - Sędziwojowi Paluce z Szubina. Jego córka - Małgorzata żona wojewody kaliskiego - Maciej a z Łabiszynka - około 1407 r, byla j eszcze właœcicielkš Rakowa. Około 1520 r. właœcicielami byli Górkowie . W póŸniejszym okresie Rakowo uleglo rozdrobnieniu na poszczególne wsie:
Rakowo - Karw

Zamieszkujš tu 3 osoby.

Rakowo - Głożyna

Wieœ liczy 19 osób. Znajduje się tu siedziba Nadleœnictwa w Czerniejewie.

Rakowo- Linery

Wieœ zamieszkuje 7 osób.

Rakowo - Lipki

Wieœ liczy 50 mieszkańców.

Rakowo

Wieœ zamieszkuje 31 osób.

a to znalazłem na:
http://www.czerniejewo.friko.pl/Historia.html
Slawek
Stały bywalec
Posty: 263
Rejestracja: 31 paź 2014, 17:42

Re: ciekawostki czyli quo vadis

Post autor: Slawek »

Źródło ok, ale skąd czerpało to źródło??? Chyba trzeba poszukać tych najstarszych info w kodeksie dyplomatycznym wielkopolski, ale o ile znaleźć łatwo, o tyle przetłumaczyć trudno. Łacina średniowieczna gwałciła niemiłosiernie klasyczną. Poszukam i ze słownikiem i wiedzą poza postaram się przybliżyć. Ale uwaga - znalazłem kiedyś dokument o Pakszynie. Tłumaczyłem długo - wyszły bzdury, poprosiłem łacinnika - szybko spasował mówiąć, że tekst pisał na szybko jakiś pisarz miejski dobry do wypisywania cen, opłat i kar na "tablicy" ratusza, a nie spec od prawa i na dodatek lingwista i erudyta. Do dziś mi przykro przez sołtysem Pakszyna, że nie umiem mu podać dokładnego tłumaczenia.
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: ciekawostki czyli quo vadis

Post autor: NT JOP »

no to dobrze ze sie wytłumaczyłem tutaj na forum. teraz Tobie wierzymy:-)

Nie jetem tak dokładny i cierpliwy jak ty. Robota "archiwalna" nigdy nie była moim ulubionym zajęciem:-). Ale jak wiemy to jedyny sposób na prawdziwość informacji. No dobra to jedziemy, szukamy, szperamy i chwalimy sie wynikami. Moze ktoś dołączy to tej "zabawy" i pomoże rozgryzać nazwy i historie miejscowości w gminie?
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: ciekawostki czyli quo vadis

Post autor: NT JOP »

http://amzpbig.com/maps/3570_Schwarzenau_1940.jpg

schwarznau, birkenau, linden, dreiort, fahfeld
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: ciekawostki czyli quo vadis

Post autor: NT JOP »

przerywnik nie-muzyczny
Załączniki
DSC_0846.JPG
Slawek
Stały bywalec
Posty: 263
Rejestracja: 31 paź 2014, 17:42

Re: ciekawostki czyli quo vadis

Post autor: Slawek »

KDW Rakowo.PNG
Faktycznie, pierwsza wzmianka w zachowanych dokumentach jest z 1386 r. Na szczęście szukać nie musiałem dużo, bo dotyczy to również Czerniejewa, o którym materiały dawniej już zbierałem.
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: ciekawostki czyli quo vadis

Post autor: NT JOP »

W 1802 widnieje nazwa Rakowskie Hol. (Holendry?), Lipki to Lindery tez Hol. Brzózki to dla mnie na tej mapie Broszki. Są tez Grabowe Hol. Zresztą zwróćcie uwagę na układ dróg. Moim zdaniem główna droga jest.. Rakówka:). Czyli ten wpis o budowie szosy wiek później wklejony przez Sławka ma potwierdzenie
Zachwyt najpewniej uczni, budzi "Tragowa Gurka":-)
Szczytniki sa ale nie Czerniejewskie.
Zydowo ma dopisek Dorf (czyżby było już na tyle duże ze mogło być kojarzone z miastem? Zresztą ja jako gnieźnianin zawsze postrzegałem Żydowo jako miasto, dopiero teraz dowiaduje się ze to nie miasto.
Nekla to Nekler
Rys historyczny epoki: 1802- to nadal zabory. Listopad 1806 Dabrowski (pytanie który hehe) i Wybicki wydaja odezwę do narodu i wkracza armia francuska do Wlkp. Czyli w 1802 r pomimo zaborów, stosowanie nazewnictwa rodzimego (polskiego) na mapach

polteczka nr 1: Rakówka: jak warto zauważyć Rakówka nie dochodzi do jeziorek. Warto przejść sie i zobaczyć w naturze gdzie jest to rozwidlenie teraz. Bo jest. Droga na Wierzyce wiedzie przez Przyborowo, czyli raczej nie kończy sie tam gdzie dzisiaj rondo:-)
ploteczka nr 2: ponoć przed I wojna światowa (przed II tez) atrakcją dworu (Artusa? gdzieś widziałem ta nazwę w stosunku do wierzyckiej budowli, i nie jest to echo Gdańska) były spływy do jeziorek. Skojarzcie nazwe Jeziora Uli z właścicielem dworku w Wierzycach (Ulli)
Załączniki
pl_Mapa_z_1802_r.___rakowo.jpg
ODPOWIEDZ