Instalacja do przetwarzania tworzyw sztucznych w Lipkach

JakubB
Administrator
Posty: 1129
Rejestracja: 14 lut 2012, 17:00

Instalacja do przetwarzania tworzyw sztucznych w Lipkach

Post autor: JakubB »

Zawiadomienie Burmistrza Miasta i Gminy Czerniejewo z dnia 30.05.2017 o wszczęciu postępowania.

Na wniosek P.P.H.U. FOLTEX KARASIEWICZ Spółka Jawna zostało wszczęte postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na: modernizacji i przebudowie obiektu budowlanego w celu uruchomienia instalacji do przetwarzania tworzyw sztucznych na działce o nr ewidencyjnym 151, obręb Rakowo, w miejscowości Lipki.

W związku z tym w terminie 14 dni od daty otrzymania niniejszego pisma strony mogą zapoznać się z dokumentami, uzyskać wyjaśnienia w sprawie, składać wnioski i zastrzeżenia w Urzędzie Miasta i Gminy Czerniejewo pok. 114 w godzinach urzędowania.
JakubB
Administrator
Posty: 1129
Rejestracja: 14 lut 2012, 17:00

Re: Instalacja do przetwarzania tworzyw sztucznych w Lipkach

Post autor: JakubB »

Działka 151 jest tutaj:
2017-06-05 19_33_08-Geoportal 2 _ iMap.jpg
JakubX

Re: Instalacja do przetwarzania tworzyw sztucznych w Lipkach

Post autor: JakubX »

Udało mi się zajrzeć do dokumentacji. Wyciąg najciekawszych moim zdaniem fragmentów:
Działka, na której projektowana jest stacja paliw położona jest we wsi Lipki, w zachodniej części gminy Czerniejewo, przy drodze powiatowej Czerniejewo-Wierzyce.
(...)
Najbliższa zabudowa zagrodowa (zagrodowa) znajduje się w odległości ok. 43m od
Tak, stacja paliw, tak w "odległości ok. 43m od" - nie wiadomo od czego ale wiadomo, że to nieprawda.
Działalność polegająca na przetwarzaniu surowców wtórnych prowadzona będzie w istniejącym budynku oraz na utwardzonym placu (magazynowanie surowców).
A więc jednak na powietrzu. Uroczo.
Planuje eksploatację następujących linii produkcyjnych do przetwarzania tworzyw sztucznych:
- zagęszczarki rozdrabniającej tworzywo (odpady z tworzyw sztucznych)
- linia do produkcji granulatu
- linia do produkcji opakować z tworzyw sztucznych - rękawów foliowych (dwie równoległe linie produkcyjne)
(...)
Mielenie w maszynie rozdrabniającej (młyn nożycowy) (...) Materiał jest wtłaczany do cylindra za pomocą ślimaka i jednocześnie zostaje roztopiony w cylindrze (w temperaturze 180-220 st), przy pomocy gałek ceramicznych (...) Następnie tworzywo wtłaczane jest do ustnika, oraz chłodzone w wannie z wodą. (...) Woda w wannie nie jest wymieniana. Co kilka cyklów należy ją uzupełnić.
Tak, gałek ceramicznych. Dalej jest o produkcji regranulatu gdzie mamy również młyn rozdrabniający, ślimak transportujący z silnikami o mocy 35kW i wytłaczarkę. Następnie opis linii do produkcji rękawów foliowych w procesie rozdmuchu. Moc przerobowa obu linii do produkcji rękawów to 720 kg/dobę, a moc linii do produkcji regranulatu to 840 kg/dobę.
Realizacja przedsięwzięcia spowoduje racjonalne wykorzystanie analizowanego terenu. Jego realizacja nie spowoduje pogorszenia stanu środowiska na analizowanym terenie oraz w bezpośrednim jego sąsiedztwie.
(...)
Przewidywana ilość wykorzystanej wody i innych surowców materiałów i paliw oraz energii:
- energia elektryczna - około 1000MWh/rok
- woda na cele technologiczne 0,5 m3/doba
- woda na cele socjalno-bytowe - 32,4 m3/rok
- tworzywa sztuczne (czysty surowie i odpady): 470 Mg/rok
0,5m3 wody na dobę to mniej więcej tyle co jeden dom. Nie powinno to więc wpłynąć na i tak już fatalne ciśnienie wody.
Wg. różnych źródeł przejmuje się, że 1m3 odpadów tworzyw sztucznych to około 25 kg. Pojemność naczepy TIR to 85 m3. Czyli jeden TIR to 2,1 tony czyli mamy 224 TIRy rocznie. Chyba, że będą przyjeżdżać materiały sprasowane z tzw. belownicy. Wtedy jedna bela o objętości 0,63m3 waży 275 kg co daje więcej niż dopuszczalna ładowność naczepy która wynosi 24 t. Oznacza to 20 TIRów rocznie.
Zwracam jednak uwagę, że pierwszą czynnością w opisie procesu produkcyjnego jest "segregacja polegająca na ręcznym przebieraniu i sortowaniu poszczególnych rodzajów tworzyw sztucznych" więc raczej spodziewałbym się ponad dwustu TIRów rocznie. W jedną stronę.
Wyliczenie to potwierdza informacja w dalszym ciągu opracowania. A konkretnie mówi o 2 transportach na dobę.
Wszystkie procesy będą odbywały się w hali magazynowo-produkcyjnej posiadającej betonową posadzkę w celu zabezpieczenia środowiska gruntowo-wodnego.
Tworzywa sztuczne magazynowane będą na terenie hali w celu zabezpieczenia przed rozwiewaniem
To jak w końcu? Na powietrzu czy wewnątrz?
Linia do produkcji regranulatu zostanie zlokalizowana w budynku magazynowo-produkcyjnym, który nie będzie posiadał systemu wentylacji wymuszonej (brak wentylacji mechanicznej). Dopływ świeżego powietrza do budynku zapewniać będą doloty powietrza, natomiast powietrze z budynku wydostawać się będzie na zewnątrz grawitacyjnie, bez udziału urządzeń technicznych, w sposób niezorganizowany (drzwi, okna).
Czyli mamy urządzenia które pożerają 1000 MW/rok, czyli 4000kW dziennie (liczę dni robocze), czyli tyle ile mniej więcej 300 gospodarstw domowych. Mamy te urządzenia w odległości 70 metrów licząc od narożnika hali do okna najbliższego sąsiada, i wszystko dzieje się przy otwartych drzwiach i oknach.
Ze względu na konstrukcję zagęszczarki, w opracowaniu przyjęto, że proces zagęszczania odpadów nie będzie stanowił źródła emisji pyłów do powietrza. Emisja pyłów z ww. procesu nie została określone i scharakteryzowane w literaturze
Czyli nie wiemy, ale zakładamy, że będzie ok :)
Proces regranulacji jest z założenia procesem bezemisyjnym, co gwarantuje nowoczesna technologia produkcji. (...) Rozgrzewanie polietylenu i polipropylenu do temperatury maksymalnie 220 st. C zapewnia nie przekraczanie temperatury 270 st. C, powyżej której następuje szybki proces degradacji polimeru (rozpadanie się cząstek). Nie występuje więc emisja substancji będących produktem rozpadu polimeru. Występować będzie wyłącznie emisja pary wodnej (...) Planowany proces nie będzie źródłem emisji węglowodorów aromatycznych, węgdlowodorów alifatycznych, wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych, polichlorowych bifenoli, acetonu, amoniaku, dioksyn lub metali ciężkich.
A więc śmierdzieć nie powinno.
Surowce tworzyw sztucznych magazynowane będą na utwardzonym placu. (...) Transport odpadów z placu magazynowego do budynku magazynowo-produkcyjnego odbywać się będzie z wykorzystaniem wózka widłowego.
A więc 2:1 dla magazynowania pod chmurką. Z dalszej części opracowania wynika, że będzie to wózek o napędzie spalinowym.
Instalacja do przetwarzania odpadów nie będzie stanowić źródła uciążliwości zapachowej.
A magazyn odpadów pod chmurką oczywiście nie będzie źródłem smrodu i much, bo przecież każdy zawsze przed wyrzuceniem butelki po soczku dokładnie ją myje?
Ale dalej czytamy:
Brak standardów zapachowej jakości powietrza (...) uniemożliwia ocenę przedmiotowej instalacji pod tym względem. Z uwagi na brak unormować w prawie krajowym w zakresie ochrony powietrza przed odorami, emisja w tym zakresie nie podlega reglamentacji.
Myślę, że mieszkańcy norkowego zagłębia akurat to formułkę czytali nie raz.

Dalej mamy wyliczenia dotyczące zabudowy chronionej w pobliżu zakładu. Ponieważ przyjęto, że nie śmierdzi, nie pyli, a jedyne emisje mają związek z transportem, wszystko jest w najlepszym porządku.
Hałas
Źródlami hałasu na terenie omawianej inwestycji po uruchomieniu instalacji do przetwarzania odpadów będą:
- pojazdy ciężarowe dowożące i odbierające odpady. Przewiduje się maksymalnie 2 transporty dziennie
- pojazdy osobowe pracowników - 4 pojazdy dziennie
- proces produkcyjny - w zamkniętym budynku
W zamkniętym budynku? Wcześniej pisano, że okna i drzwi będą otwarte, żeby się wietrzyło. To jak w końcu będzie?
Zdaje się, że nie ma się czym przejmować bo
Na podstawie przeprowadzonego modelowania można stwierdzić, że projektowany Zakład nie powinien stwarzać uciążliwości akustycznych poza swoimi granicami.
W wyznaczonych punktach pomiaru emisji modelowanie nie wykazało przekroczeń poza terenem do którego Inwestor posiada tytuł prawny.
Spójrzmy dokładniej.
W modelu przyjęto:
samochody osobowe 100 dB - źródło liniowe,
samochody ciężarowe 102 dB - źródło liniowe,
wózek widłowy 90 dB - źródło liniowe,
hala produkcyjna 85 dB - źródło typu budynek
Przyjęto również, że izolacyjność ścian hali produkcyjnej to 35 dB, a dachu 30 dB.
Niestety w opracowaniu nie znajdujemy mapy stężenia dźwięku a zamiast tego jest kilkadziesiąt stron zawierających wyliczenia dla ponad 2200 punktów pomiarowych. Co prawda czytamy:
Na granicy Zakładu wyznaczono punkty pomiaru emisji, dla których określono wartości uciążliwości akustycznej, oznaczone numerami literami P1 - P5 na mapach przedstawiających rozkład izofonów oraz numerami 2280 - 2284 na wydruku obliczeń.
Chyba skleiły nam się kartki bo tej mapy nie ma.

W podsumowaniu czytamy, że największy hałas poza terenem zakładu występuje w punkcie (75, 45, 4.0) i wynosi 62.1 dB(A). Pytanie tylko gdzie jest ów punkt i dlaczego jest ok, jeśli jest to więcej niż 55 dB?

Najładniej jednak składa się tutaj takie oto równanie:
Dopuszczalny hałas w zabudowie mieszkaniowo usługowej wynosi 55 dB w porze dziennej.
Hala produkcyjna to 85 dB minus izolacja ścian 35 dB i pięknie mamy 50 dB a więc wszystko gra. No chyba, że przypomnimy sobie o otwartych oknach i drzwiach....
Dodać jeszcze należy, że wg Rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 5 sierpnia 2005 roku, dopuszczalny hałas dla ekspozycji 8 godzinnego dobowego wymiaru czasu pracy to... 85 dB. Jak to się wszystko ładnie ułożyło! :)

Dalej już tylko mapki obrazujące jak to będą rozchodzić się spaliny ciężarówek.
JakubB
Administrator
Posty: 1129
Rejestracja: 14 lut 2012, 17:00

Re: Instalacja do przetwarzania tworzyw sztucznych w Lipkach

Post autor: JakubB »

Osobiście byłbym spokojny o kwestie spalin czy wyziewów "chemicznych".
To czego obawiam się najbardziej to składowisko śmieci pod chmurką i hałas.
Okoliczni mieszkańcy powinni się chyba liczyć z drastycznym spadkiem wartości ich nieruchomości. Ktoś kupiłby działkę, dom przy placu pełnym śmieci?
Nie wiem czy te śmieci są uprzednio myte, ale jeśli nie i będą tam trafiać np. butelki PET to wiele będzie zależało od organizacji pracy: ile te śmieci już gdzieś przeleżały (i nabrały aromatu bo przecież nie każda butelka jest po czystej wodzie), ile jeszcze będą leżeć.

Czyż SAG nie byłby idealną lokalizacją tego typu przedsięwzięcia?
ekolog

Re: Instalacja do przetwarzania tworzyw sztucznych w Lipkach

Post autor: ekolog »

Haha! 85dB! Wiadomo ze 85. Zaden producent nie napisze ze jest wiecej bo wtedy nie sprzedały by sprzętu.
Taki rozdrabniacz mam
http://www.rojek.cz/rojek.asp?jazyk=pl& ... go=Vyrobek
67 dB sam silnik 2200 W. 88 db w pracy. To linia z silnikami 33000 W ma miec 85? Żarty!
Ludzie sprzedawajcie ziemie póki czas!
kilojadu

Re: Instalacja do przetwarzania tworzyw sztucznych w Lipkach

Post autor: kilojadu »

Ludzie dajcie spokój! Firma to firma, musi trochę hałasować - pracę da to chyba lepiej nie? Gdzie on ma to robić na pustyni?
Popytajcie w gnieźnie o foltex nikt się nie skarży.
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: Instalacja do przetwarzania tworzyw sztucznych w Lipkach

Post autor: NT JOP »

z uciążliwości to obawiałbym sie
1. zapach, przetwórnia i najbliższe otoczenie będzie wonieć głownie folią. Raczej nie sadze by woniało typowo odpadami.
2. śmieci foliowe rozwiewane przez wiatr. Przypuszczam, że to jest nie do uniknięcia przy sortowaniu na powietrzu i na raczej otwartym terenie.
3. hałas. Produkcyjny, od transportu drogowego oraz ogólny wynikający z utrzymania w ruchu firmy. Podaje ten punkt jako 3 ale jest on najistotniejszy.
Atutem naszego sołectwa jest natura oraz cisza i spokój. Lipki leża przy drodze ale bez przesadnego obciążenia ruchem. Obawiam się, ze taki zakład w "bramie sołectwa" obniży radykalnie wartość ziem, zarówno ich atrakcyjność jak i w konsekwencji cenę. I to nie tylko w samych lipkach ale też parcelki bezpośrednio nie przylegających.

jestem na nie. Uważam, że takie przedsiębiorstwo pod nosem mieszkańców to nieporozumienie.
JakubB
Administrator
Posty: 1129
Rejestracja: 14 lut 2012, 17:00

Re: Instalacja do przetwarzania tworzyw sztucznych w Lipkach

Post autor: JakubB »

Napisałem wniosek do burmistrza o niewyrażanie zgody na to przedsięwzięcie.
Sołtys będzie zbierał podpisy. Jeśli ktoś chce wcześniej przeczytać to proszę o maila na info@rakowo.org.pl - wyślę.
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: Instalacja do przetwarzania tworzyw sztucznych w Lipkach

Post autor: NT JOP »

jest tez tam plac zabaw. Nie wiem jak wygląda "korzystalność" z niego ale pewnie bezpieczeństwo i komfort spadnie.
ODPOWIEDZ