Instalacja do przetwarzania tworzyw sztucznych w Lipkach

gościnnie

Re: Instalacja do przetwarzania tworzyw sztucznych w Lipkach

Post autor: gościnnie »

to ja już nie wiem po co mamy "Strefę".

Najpierw w centrum osiedla domków jednorodzinnych buduje się stacje kontroli pojazdów a teraz w okolicy gdzie pojawiają się liczne nowe domki buduje się śmierdzącą, hałaśliwą inwestycje. Zapomniałbym że będzie tu pracowało kilku pracowników. Zapewne z Lipek albo z Rakowa..... a nie przepraszam z Ukrainy. Gdzieś w końcu muszą pracować.
JakubB
Administrator
Posty: 1129
Rejestracja: 14 lut 2012, 17:00

Re: Instalacja do przetwarzania tworzyw sztucznych w Lipkach

Post autor: JakubB »

Wystąpiłem w wnioskiem do urzędu aby Stowarzyszenie Rakowo zostało uznane za stronę w postępowaniu. Powołałem się na KPA: Art. 28. Stroną jest każdy, czyjego interesu prawnego lub obowiązku dotyczy postępowanie albo kto żąda czynności organu ze względu na swój interes prawny lub obowiązek. Stowarzyszenie nie ma interesu prawnego ale ma obowiązek, i tu podałem kilka punktów ze statutu Stowarzyszenia: o optymalnych warunkach rozwoju, wymianie informacji, inicjatywach, ochronie zdrowia, działalności na rzecz społeczeństwa obywatelskiego i również ochrony środowiska. Czyli mamy kilka powodów dla których możemy (i chcemy!) zająć się sprawą
Urząd odmówił uznania nas za stronę na podstawie:
USTAWA z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko
10) organizacji ekologicznej – rozumie się przez to organizację społeczną, której statutowym celem jest ochrona środowiska;

a więc jesteśmy organizacją ekologiczną chcąc nie chcąc.

Art. 44. 1. Organizacje ekologiczne, które powołując się na swoje cele statutowe, zgłoszą chęć uczestniczenia w określonym postępowaniu wymagającym udziału społeczeństwa, uczestniczą w nim na prawach strony, jeżeli prowadzą działalność statutową w zakresie ochrony środowiska lub ochrony przyrody, przez minimum 12 miesięcy przed dniem wszczęcia tego postępowania. Przepisu art. 31 § 4 Kodeksu postępowania administracyjnego nie stosuje się.

Stowarzyszenie istnieje krócej niż 12 miesięcy (a konkretnie 7) więc do widzenia. W sytuacji gdy znamy już, przynajmniej część dokumentacji i wiemy, że będziemy wszelkimi drogami protestować przeciw tej inwestycji, dalsze bicie formalnej piany nie ma sensu. Ale tytułem komentarza:

Chociaż jest pięć powodów, żeby Stowarzyszenie zajęło się tą sprawą, zostaje odcięte z jednego, dodatkowo w tej konkretnej sytuacji kompletnie absurdalnego, powodu który akurat nie pasował - brak "stażu" w ochranianiu środowiska. Nie wiem jakie były intencje ustawodawcy aby ograniczyć działanie młodym organizacjom ekologicznym. Walka z tzw. ekoterroryzmem, czy może ułatwianie prowadzenia postępowań według oczekiwań inwestorów?
Tak czy inaczej naszym celem nie jest udowadnianie, że przetwórstwo plastiku nie jest ekologiczne, bo JEST EKOLOGICZNE. Naszym celem jest ochrona naszych sąsiadów przed hałasem, pogorszeniem warunków życia, utratą wartości nieruchomości, i nas wszystkich przed dekorowaniem sołectwa plastikowymi odpadami porywanymi przez wiatr. Co to ma wspólnego, tak na serio, z ekologią?

Ja rozumiem, że na tym etapie jest to tzw. decyzja środowiskowa i jest paragraf ustawy środowiskowej który nas odcina, ale co dalej? Czy i jak się dowiemy o dalszym ciągu oficjalnie?
JakubB
Administrator
Posty: 1129
Rejestracja: 14 lut 2012, 17:00

Re: Instalacja do przetwarzania tworzyw sztucznych w Lipkach

Post autor: JakubB »

Informacja dotycząca przetwórni tworzyw sztucznych w Lipkach

Informujemy, że w dniu 14 czerwca 2017 r., w Urzędzie Miasta i Gminy Czerniejewo, odbyły się rozmowy Burmistrza Miasta i Gminy Czerniejewo Tadeusza Szymanka z firmą P.P.H.U. FOLTEX KARASIEWICZ Spółka Jawna. Rozmowy dotyczyły wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na: „modernizacji i przebudowie obiektu budowlanego w celu uruchomienia instalacji do przetwarzania tworzyw sztucznych na działce o nr ewid. 151 w miejscowości Lipki, obręb Rakowo”.

W wyniku przeprowadzonych negocjacji Inwestor zadecydował, iż wstrzymuje prowadzenie dalszych działań związanych z uzyskaniem pozwolenia na realizację w/w inwestycji i odstępuje od jej wykonania.
http://www.czerniejewo.pl/asp/Artykuly, ... pkach,1456
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: Instalacja do przetwarzania tworzyw sztucznych w Lipkach

Post autor: NT JOP »

ciekawe jaki był motyw tej decyzji... lub jak ten motyw zostaw zmotywowany by stac sie motywem. Jaki przekaz nastapił od TS by motyw stał sie faktem. Ciekawi mnie to, oj ciekawi.
JakubB
Administrator
Posty: 1129
Rejestracja: 14 lut 2012, 17:00

Re: Instalacja do przetwarzania tworzyw sztucznych w Lipkach

Post autor: JakubB »

19 czerwca UMiG Czerniejewo wysłał pismo:
Do:
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Poznaniu
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny:

Dotyczy: prowadzenia postępowania o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na przedsięwzięcie polegające na "modernizacji i przebudowie obiektu budowlanego w celu uruchomienia instalacji do przetwarzania tworzyw sztucznych na działce o nr ewid. 151 w miejscowości Lipki, obręb Rakowo".
Urząd Miasta i Gminy Czerniejewo przesyła w załączeniu pisma złożone przez Strony Postępowania, które wpłynęły w związku z ogłoszeniem wszczęcia postępowania o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Dodatkowo, załączony jest również protest wniesiony przez mieszkańców Sołectwa Rakowo.
W związku z powyższym prosi się o weryfikację przedłożonych informacji.
Jednocześnie informuje się, iż w/w pisma wpłynęły we wskazanym terminie 14 dni odnośnie możliwości składania wniosków i zastrzeżeń co do planowanego przedsięwzięcia.
Ponieważ Inwestor formalnie nie wycofał swojego wniosku, procedura toczy się dalej. Sprawę skierowano do RDOŚu.
UMiG czeka na pismo od inwestora, które oficjalnie zamknie postępowanie. Do tego czasu proszę o trzymanie transparentów protestacyjnych w pogotowiu.
Viking

Re: Instalacja do przetwarzania tworzyw sztucznych w Lipkach

Post autor: Viking »

".... W wyniku przeprowadzonych negocjacji Inwestor zadecydował, iż wstrzymuje prowadzenie dalszych działań związanych z uzyskaniem pozwolenia na realizację w/w inwestycji i odstępuje od jej wykonania.

Burmistrz Miasta i Gminy Czerniejewo
/-/ Tadeusz Szymanek "


za przeproszeniem WTF
odstępuje czy próbuje dalej (a text na stronie czerniejewa jest/był mydleniem oczu)
UMx

Re: Instalacja do przetwarzania tworzyw sztucznych w Lipkach

Post autor: UMx »

Zadecydował ustnie. Werbalnie. Wargami, językiem, krtanią.
Nie ręką, długopisem, papierem.
Viking

Re: Instalacja do przetwarzania tworzyw sztucznych w Lipkach

Post autor: Viking »

a to nie jest tożsame?
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: Instalacja do przetwarzania tworzyw sztucznych w Lipkach

Post autor: NT JOP »

a jeśli zapomniał (wszyscy) co mówił?
mi się , na ten przykład, tak zdarza..
a jeśli to chochlik drukarski lub nie daj Boże, kaczka dziennikarska?
ODPOWIEDZ