Rodzice w przedszkolu

MCh

Rodzice w przedszkolu

Post autor: MCh »

Drodzy Rodzice!
Kazdemy z nas zalezy na dobru dzieci. Zdrowiu, rozwoju. Rozwijaniu pasji i zainteresowan. Kazdy z nas-doroslych ma rozne, ciekawe pasje, umiejetnosci. Podzielmy sie z dziecmi tym co umiemy, tym w czym jestesmy dobrzy. Zorganizujmy dzien rodzica w przedszkolu. Moze ktorys tata umie żonglowac? Albo mama lepi z modeliny?.sklada origami? Piecze ciastka? Moze ktos umie na czyms grac? Moze ktos rysuje pieknie? Malowac buzie? Robic dziwne fryzury? Jezdzi na jednokolowym rowerze? Podzielmy sie tym z dziecmi! A przy okazji-poznajmy sie! Co Wy na to?
htom
Posty: 12
Rejestracja: 11 wrz 2014, 13:33

Re: Rodzice w przedszkolu

Post autor: htom »

Taaaak!!! Podpisuję się pod pomysłem obiema rękami:) Wszak każdym kryje w sobie jakiś talent:)
Proponuję mojego męża- gra na gitarze. Jeśli o mnie chodzi mogę poprowadzić zajęcia plastyczne- np. malowanie jednego wspólnego obrazu lub pokazanie dzieciom jakichś nieodkrytych przez nie technik malarskich? np. wydrapywanki- świetna zabawa jest przy tym!!!
MCh

Re: Rodzice w przedszkolu

Post autor: MCh »

Zdaje sobie sprawe ze wygospodarowanie czasu to moze byc problem, ale jesli wczesniej ustalimy termin?
Ja moge upiec ciasteczka i zapewnic wszystko do ich pomalowania i ozdobienia. Moge tez przyniesc maszyne i poszyc z dziecmi jakies drobiazgi albo ozdoby do przedszkola. Moze jeszcze ktoras mama lubi szyc?
JakubB
Administrator
Posty: 1129
Rejestracja: 14 lut 2012, 17:00

Re: Rodzice w przedszkolu

Post autor: JakubB »

Htom: mogę udostępnić drugą gitarrę (akustyczną)
Mch: mogę udostępnić drugą maszynę do szycia.
W obu przypadkach mogę również pomagać przy prowadzeniu zajęć.
JakubB
Administrator
Posty: 1129
Rejestracja: 14 lut 2012, 17:00

Re: Rodzice w przedszkolu

Post autor: JakubB »

Mch przepraszam, że podłączam się pod wątek ale pomyślałem, że można by zrobić takie "spotkania z nauką" gdyby tylko znaleźli się chętni do pomocy. Przykładów kilka:

Można np. opowiedzieć skąd się biorą chmury, a nawet pokazać chmurę w butelce przy użyciu wody i zapałki - przy okazji opowiedzieć dlaczego chmury raz są a raz ich nie ma i dlaczego w zimie nawet gdy nie ma chmur to jest zimno (choć do tego przydałby się model układu słonecznego a nie mam)
Mogę przynieść kompresor i nadmuchać balony a dzieciom pokazać na komputerze jak działa i przy pomocy skrzynki i balonów z wodą i powietrzem pokazać ściśliwość jednego i drugiego - będą wiedziały dlaczego wóz strażacki nie może z wodą zrobić tego co kompresor z powietrzem.
Można z dwóch puszek i folii aluminiowej zrobić dzwonki Franklina - wykrywacz burz, przy okazji pokazując elektrostatykę (pocieranie swetra, podnoszenie włosów itd) wyjaśnić co to jest burza i skąd się bierze.
Można pokazać globus, opowiedzieć o biegunach magnetycznych i zbudować wodny kompas w talerzu z igły, magnesu i kawałka papieru.
Można by zrobić demonstracyjny układ elektryczny, z bezpiecznikiem, bateriami, włącznikiem, żarówką itd - dzieci dowiedziały by się jak to się dzieje, że włącznik włącza światło i dlaczego nie można majstrować przy gniazdkach.

Można... no można sporo rzeczy ale to wymaga nakładu pracy i czasu.
Jeśli jest "wola walki" :) to proszę pisać/dzwonić. Przygotuję listę potrzebnych rzeczy, spotkamy się ustalimy kto co robi i działamy!
MCh

Re: Rodzice w przedszkolu

Post autor: MCh »

Dobrze!!
Tylko mysle ze nie warto sie ograniczac do jednego rodzica w przedszkolu. Moze wiec taki dzien otwarty? Kto chce przychodzipokazac co umie, a kto nie chce pokazac co umie-przychodzi popatrzyc? Mozna by zrobic edycje na kazda pore roku. Dzieci sie czegos naucza a rodzice sie poznaja:)
Kuba-gitara i maszyna z obsluga? ;)
MCh

Re: Rodzice w przedszkolu

Post autor: MCh »

Ja mam model ukladu slonecznego! Mini i zrobiony przez Adasia ale mam :)
JakubB
Administrator
Posty: 1129
Rejestracja: 14 lut 2012, 17:00

Re: Rodzice w przedszkolu

Post autor: JakubB »

Jeśli chodzi o spotkania naukowe to myślałem o takim cyklu np. raz na tydzień czy dwa, pól godziny zająć w ciągu dnia.
Gitara z obsługą. Maszyna do szycia... no cóż, może to dość odważne publicznie wyznanie :) ale tak, również z obsługą.
htom
Posty: 12
Rejestracja: 11 wrz 2014, 13:33

Re: Rodzice w przedszkolu

Post autor: htom »

Duet gitarowy super! Duet gitarowy będzie dużą atrakcją dla dzieci.
Szycie i dekorowanie ciastek- chętnie się włączę!
Wszystkie pomysły są świetne- Zacznijmy od zaprezentowaania Panią Przedszkolanką nasze pomysły i ustalić datę, opracować plan spotkania (spotkań) i działać.
Mój pomysł- oczywiście plastyczny nawiązujący do jesieni. Zajęcia pt. "Barwy jesieni zamknięte w magicznym szkiełku"
Technika- mieszana
Trudność- bardzo prosto + konieczna pomoc osoby dorosłej do wykończenia prac- efekt jest przepiękny!
Plan zajęć i cel dydaktyczny:
Wstęp: omówienie z dziećmi pojęcia bar ciepłych na podstawie kolorów jesieni. Co to są barwy ciepłe? Dlaczego jesień cechują barwy ciepłe? Wyjaśnienie pojęcia abstrakcji w malarstwie.
Zajęcia praktyczne: dzieci przynoszą do przedszkola starą koszulę taty, która posłuży za "kitel małego artysty"
Papier do farb akwarelowych moczymy we wodzie (przygotowuje dorosły) następnie na odciśniętej kartce dzieci farbami akwarelowymi (mogą być rozwodnione plakatówki) malują kolorowymi plamami używając jedynie ciepłych barw abstrakcyjny pejzaż jesieni. Na mokrej kartce farby pięknie będą się rozlewały tworząc ciekawe kompozycje. Drugi etap pracy: dziecko z osobą dorosłą na swoją jeszcze mokrą prace nakłada kawałek szkła (zamówionego wcześniej u szklarza i oszlifowanego!!!) kolory pod naciskiem rozlewają się tworząc piękny pejzaż. Osoba dorosła wykończa pracę za pomocą papierowej taśmy na wodę trwale łącząc papier ze szkłem. Za pomocą kleju polimerowego (pistolet z klejem polimerowym) z tyłu pracy przykleja zawieszkę - i obraz gotowy.
Potrzebne:
- papier do akwareli 250g/m2 lub 300g/m2- mogę kupić- format A5 na jedno dziecko
- kawałki oszlifowanego szkła również w formacie A5
- farby akwarelowe lub plakatowe
- taśma papierowa na wodę- mam, dam
- klej polimerowy- mam, udostępnię
- stara koszula taty- jak nie ma w domu- za grosze można kupić w lumpeksie
- gazety do podłożenia w celu ochrony stolików- mam, dam
- kilka zdjęć jesiennego pejzażu oraz dzieł sztuki w formie cyfrowej- można wyświetlić na rzutniku w trakcie omawiania tematu.
JakubB
Administrator
Posty: 1129
Rejestracja: 14 lut 2012, 17:00

Re: Rodzice w przedszkolu

Post autor: JakubB »

Dzwoniłem: szklarz z Wrześni (604 141 970) życzy 2 zł za jedno takie szkło. 15x21cm, grubość 4 mm, oszlifowane.
ODPOWIEDZ