wykopki. Świadectwa historii

NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: wykopki. Świadectwa historii

Post autor: NT JOP »

gdzies tam (niestety nie wiem gdzie) czytałem że szefowie (nie byle kto w panstwie) mennic mieli pozwolenia na wybicie np 10 mln boratyn ale im sie smykło i poszło 20 mln. strzelam z liczbami. Piszę o tym do jakich nadużyć dochodzło u schyłku potegi I Rz-tej.
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: wykopki. Świadectwa historii

Post autor: NT JOP »

a powiedzonko; dobry zart tymfa wart? a o psuciu monety czyli złym szelągu?...
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: wykopki. Świadectwa historii

Post autor: NT JOP »

a na wikipedii:
Szeląg to:
moneta srebrna (niem. Schilling) bita od roku 1372 w Nadrenii, od 1380 w państwie krzyżackim)
dawna germańska jednostka pieniężna – początkowo złota, następnie srebrna – (równa 12 denarom), zwana także solidem
dawna moneta polska równa jednej trzeciej części grosza, bita za panowania królów Stefana Batorego, Zygmunta III Wazy, Władysława IV i Jana Kazimierza (boratynka)
również waluta w Austrii, a jako ang. shilling w Kenii, Tanzanii, Somali, Ugandzie, a do lutego 1972 roku jako 1/20 funta szterlinga w Wielkiej Brytanii.

czyli "krzyżak" (którym mam nadzieje zaskoczysz wkrótce) to tez szeląg
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: wykopki. Świadectwa historii

Post autor: NT JOP »

i znajdz 10 róznic...
https://pl.wikipedia.org/wiki/P%C3%B3%C5%82grosz
pomiedzy półgroszem a szelęgiem
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: wykopki. Świadectwa historii

Post autor: NT JOP »

Towarzyszyły Polakom przez trzy i pół wieku. Przez większą część tego okresu były monetą zdawkową, taką, która znajdowała się w zasięgu wszystkich, nawet tych najbiedniejszych. Z talarem, dukatem czy ortem większość ludności zamieszkującej Rzeczpospolitą nigdy nie miała do czynienia. Szelągi natomiast były elementem życia codziennego wszystkich. Były obecne również w tych najmniejszych, najbardziej podstawowych transakcjach.

ciekawe:
http://blognumizmatyczny.pl/2016/11/21/ ... kt-osemki/
ODPOWIEDZ