aPSZOK!

JakubB
Administrator
Posty: 1129
Rejestracja: 14 lut 2012, 17:00

aPSZOK!

Post autor: JakubB »

Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Czerniejewie, jest jak się po raz kolejny przekonałem, tworem mocno wirtualnym. Mobilnym cokolwiek.

Zgodnie z informacją na stronie internetowej gminy, w dziale Gospodarka Odpadami -> PSZOK mamy następującą informację:
W każdą sobotę w godzinach od 10.00 do 11.00 podstawiany jest samochód, na który można odprowadzać odpady takie, jak: zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, opony samochodowe, akumulatory, baterie, żarówki, świetlówki, odpady wielkogabarytowe, przeterminowane leki i chemikalia, odpady budowlane (pochodzące tylko i wyłącznie z drobnych remontów, co do których nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia na budowę), odpady zielone.
Ponadto codziennie od 8 do 17 i w soboty od 8 do 15 można do PSZOKu przynosić... trawę, drobne gałązki, kwiaty, czyli to co w gminie w której 62% powierzchni to użytki rolne, a 30% użytki leśne, faktycznie jest odpadem wysoce problematycznym. Niemal na równi z odpadami radioaktywnymi.

Rozczytywałem skrót PSZOK jako zbiórkę selektywną w takim sensie, że przyjmuje się tam odpady posegregowane. Próbując potwierdzić tą tezę, sprawdziłem regulaminy/warunki kilkudziesięciu różnych PSZOKów. Jest nawet mapa PSZOKów: http://mapa.oddamodpady.pl/. I faktycznie ogromna większość PSZOKów przyjmuje metale, szkło kolorowe, białe, plastiki, makulaturę, elektroodpady, odzież, świetlówki, opony i tak dalej i tak dalej.

Niestety PSZOK w Czerniejewie każe rozczytywać słowo "selektywną" jako "bierzemy tylko niektóre rzeczy" i tylko przez godzinę w tygodniu. Popytałem trochę i usłyszałem opowieści o kolejkach i dantejskich scenach w te sobotnie przedpołudnia. Nie wiem ile w tym prawdy, ale w sumie jeśli w gminie w której mieszka ponad 7 tys. ludzi można oddawać nietypowe śmieci w sumie przez 4-5 godzin w miesiącu to coś może być na rzeczy.

Przywiozłem dzisiaj do PSZOKu trochę makulatury: kartony. Dwa większe kawałki styropianu po sprzęcie AGD. Niestety byłem tam około 11:30 a wtedy PSZOK choć formalnie czynny, był jakby trochę... nieczynny. Rozumiem, że auto odjechało, spóźniłem się powiedzmy. A może nie chciałem stać w godzinnej kolejce bez gwarancji pozytywnego rozstrzygnięcia? Zdarzyło mi się to przecież w przeszłości gdy przywiozłem materac i po odstaniu swojego zamknięto mi bramę niemal przed nosem.

Zaproponowałem więc, że zostawię to co przywiozłem na terenie PSZOKu i niech sobie poleży do następnej soboty. Jest tam przecież taka ładna betonowa zagroda, chyba właśnie do tego. Nie wiem oczywiście na pewno, ale można to sprawdzić bo widzę, w budżecie gminy w 2015 roku 27 tys. na projekt PSZOKu, potem w 2016 roku 285 tys. na budowę PSZOKu i kolejnych 135 tys w 2017 roku. Nie wiem jaki te pieniądze mają związek z czerniejewskim PSZOKiem bo... moja propozycja pozostawienia rzeczy została rozpatrzona negatywnie w trybie natychmiastowym. Dowiedziałem się, że to teren PWiK Gniezno i nie mogę tam niczego zostawić. Ale przecież tu jest PSZOK - mówię! Czynny do 15! Nie. PSZOK odjechał o 11. Gałązki mogę zostawić. Drobne! Niestety nie miałem ani jednej drobnej gałązki.

To mamy w Czerniejewie ten PSZOK czy go nie mamy? Na co wydano chyba ponad 400 tys. zł? Co mam zrobić z makulaturą której nie mam gdzie trzymać, a śmieciarka przyjedzie za dwa tygodnie? Dlaczego nie mogę zepsutej pralki podrzucić do PSZOKu we wtorek o 12? Czy teren PSZOKu faktycznie musi być w ogóle zamknięty i pilnowany? Rozumiem, że zdarzają się kombinatorzy którzy powinni śmieci utylizować komercyjnie ale po pierwsze jeśli nie w PSZOKu to zostawią je w rowie a po drugie czy nie wystarczy kilka kamer?

Na pewno mamy sporo lasów które są czynne 24 godziny na dobę, 7 siedem dni w tygodniu włączając niehandlowe niedziele oraz inne święta państwowe i przyjmą zupełnie bezpłatnie każdą ilość dowolnych odpadów. Swego czasu zachodziłem z głowę, jakim cudem w obliczu funkcjonującego PSZOKu, ktoś wyrzucił w lesie w Rakowie dwie stare lodówki. Jest to czyn absolutnie naganny ale jestem też pełen zrozumienia dla granic ludzkiej cierpliwości.
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: aPSZOK!

Post autor: NT JOP »

miałem podobne zdarzenie tyle ze nie pytałem czy mogę a zostawiłem w Punkcie Zbiórki Odpadów Selektywnych które zgodnie z ustawą muszą być na terenie gminy, a zgodnie z info na stronie CZ jest czynny w wyznaczonych godzinach. Zostawiłem dokładnie pod bramą. A sporo tego było.

I o ile pamiętam, niewielki czas później, pszok zaczął być czynny również w tygodniu. Drugie "o ile pamiętam" to dzwoniłem w tej sprawie do gminy i po jak zawsze nic niewnoszącej wymianie ciosów, zostawałem oficjalną notkę z deklaracja, że następne śmieci zostawię w podmiocie odpowiedzialnym i finansującym ten przybytek. Finansujący miedzy innymi moimi pieniędzmi

I jak to z historią bywa, pewnie zatoczy koło.
JakubW

Re: aPSZOK!

Post autor: JakubW »

o kartony piane bijesz? kto kartony wyrzuca wogole? w piecu spalisz a jak do zimny nie masz gdzie trzymac to ognisko zrob a nie filozofujesz z pszokami.
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: aPSZOK!

Post autor: NT JOP »

jak te kartony ci sie tak podobaja to mozesz brać, stary.Tylko zapytaj burmistrza czy przypadkiem on by nie chciał.
Wjdjdhud

Re: aPSZOK!

Post autor: Wjdjdhud »

Problem należy rozwiązać po czerniejewsku: po pierwsze skrócić czas postoju ciężarówki do 15 minut, po drugie zrobić przetarg na 300 tys. na budowę budki z automatem biletowym. Opcja jeszcze żeby ciężarówka w ogóle się nie zatrzymywała. Wtedy będzie na baze wracać pusta i pieniądz zaoszczędzony. I kolejek nie będzie.
Obywatel

Re: aPSZOK!

Post autor: Obywatel »

SKANDAL!!!! DZISIAJ ZNÓW KOLEJKA KŁÓTNIE I POWRÓT DO DOMU ZE ŚMIECIAMI!!!
KTO ZA TO ODPOWIADA DO CIĘŻKIEJ CHOLERY??!?!?!
JakubB
Administrator
Posty: 1129
Rejestracja: 14 lut 2012, 17:00

Re: aPSZOK!

Post autor: JakubB »

W mojej ocenie zarząd gminy nie wywiązuje się z obowiązków nałożonych przez ustawę.

USTAWA z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. 1996 Nr 132 poz. 622)
Art 3. ust. 2b. Gmina jest obowiązana utworzyć co najmniej jeden stacjonarny punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych, samodzielnie lub wspólnie z inną gminą lub gminami.
Art 3. ust. 2 pkt 6: 2. Gminy zapewniają czystość i porządek na swoim terenie i tworzą warunki niezbędne do ich utrzymania, a w szczególności:(...)
6) tworzą punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych w sposób zapewniający łatwy dostęp dla wszystkich mieszkańców gminy, (...)

Zawiadomiłem o swoim podejrzeniu przewodniczącego Komisji Rewizyjnej, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska oraz Wojewodę.
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: aPSZOK!

Post autor: NT JOP »

dziwi mnie postawa mieszkańców. akceptacja. Z tego co mi opowiadał jeden z uczestników wywózki śmieci z 01-09 to tylko zdobywanie papieru toaletowego za komuny jest porównywalne.
JakubB
Administrator
Posty: 1129
Rejestracja: 14 lut 2012, 17:00

Re: aPSZOK!

Post autor: JakubB »

Niestety z przyczyn rodzinnych nie mogłem być na komisji. Dowiedziałem się dzisiaj, że problem zostanie wzięty pod lupę i jeśli się potwierdzi, to kontener będzie dostępny na terenie komunalki, i będzie dostępny np. co drugi dzień. A więc można. Szkoda, że w takim trybie.

Na marginesie: śmieci niegabarytowe które woziłem do PSZOKu, zostały zabrane spod domu. Niestety nie wszystkie. Karton z resztkami płyt gipsowych o wymiarach około 60x40x15 cm pozostał. Spróbuję się dowiedzieć dlaczego, bo zdaje się, że jako odpad z robót niewymagających pozwolenia na budowę powinien zostać zabrany.
JakubB
Administrator
Posty: 1129
Rejestracja: 14 lut 2012, 17:00

Re: aPSZOK!

Post autor: JakubB »

No i źle mi się wydawało. Konsultowałem ze specjalistą przy okazji wizyty w mobilnym PSZOKu: takie odpady należy samodzielnie dostarczać właśnie tam.

Wczoraj kontener wyjechał w 1/3 pusty.
ODPOWIEDZ