Hala Widowiskowo Sportowa w Czerniejewie

JakubB
Administrator
Posty: 1129
Rejestracja: 14 lut 2012, 17:00

Hala Widowiskowo Sportowa w Czerniejewie

Post autor: JakubB »

Budowa trwa, zapowiada się wspaniale. Dla uczniów i personelu szkoły to na pewno rewolucja. Dla mieszkańców kolejne bardzo potrzebne w gminie miejsce. Hala będzie mieć prawie 3200 m2 powierzchni użytkowej i kubaturę prawie 20 tys. m3. Będzie kosztować 9 mln zł. Kilka dni temu dowiedzieliśmy się, że dostaniemy dofinansowanie w kwocie prawie 4,5 mln zł a więc niemal połowy ceny. Brawo!

Jedna tylko łyżka dziegciu w beczce tego słodkiego miodu: czy hala aby nie jest... za duża?

Dla przykładu Orzechowo w powiecie Wrzesińskim. Zbudowali całkiem fajną salę za 4,8 mln zł. Ma 1032 m2 powierzchni i 10 tys. m2 kubatury. Dodajmy, że gmina zapewniła sobie dofinansowanie w wysokości 3,9 mln jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Czyli na starcie wiedzieli, że muszą dołożyć niecały milion złotych.
Tak sala wygląda blisko końca robót:

orzechowo01.jpg
orzechowo02.jpg
orzechowo03.jpg
orzechowo04.jpg

Albo taka hala za 6 mln. Złotów. Powierzchnia 1805 m2, kubatura 16 tys. m3

zlotow01.jpg
zlotow02.jpg
Na filmie widać bardzo ciekawe rozwiązanie z kotarami:
https://www.youtube.com/watch?v=WzUVj_1nWLk

Czy byłoby rozsądniej wydać kilka milionów złotych mniej i przeznaczyć je na coś innego?
A może zbudować hale skromniejsze ale... dwie i drugą niekoniecznie w Czerniejewie?
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: Hala Widowiskowo Sportowa w Czerniejewie

Post autor: NT JOP »

Warto byłoby zadać to pytanie
a) obecnym radnym
b) obecnemu burmistrzowi.
najlepiej publicznie
123456

Re: Hala Widowiskowo Sportowa w Czerniejewie

Post autor: 123456 »

...byłaby mniejsza - mówiłoby się że za mała.
Szukanie dziury w całym.
Ja się cieszę że będzie nowa hala z której mam nadzieję korzystać
JakubB
Administrator
Posty: 1129
Rejestracja: 14 lut 2012, 17:00

Re: Hala Widowiskowo Sportowa w Czerniejewie

Post autor: JakubB »

"Szukanie dziury w całym." - idąc tym tropem po prostu siedźmy cicho i biernie przyglądajmy się jak wydaje się nasze pieniądze. Kochani, budżet to nie jest coś co spada z nieba i burmistrz tylko szuflą ładuje. To są nasze pieniądze. Rząd, wojewoda, starosta, burmistrz, urząd, nie ma innych pieniędzy poza naszymi. Dotacje z UE to też nasze, obywateli pieniądze. Jeśli ktoś tego nie rozumie to niech przedstawi swoją wersję rzeczywistości - chętnie posłucham.

Czy została wykonana analiza potrzeb Czerniejewa? Czy ktoś policzył, ile jest dzieci w szkole, ile mają WFu i innych zajęć na sali, czy obecna sala jest obłożona i jak bardzo, czy różne zajęcia się odbywają lub nie odbywają z braku miejsca?
Zakładam, że tak, i że ilość szatni, toalet, umywalni, wielkość boiska są odpowiednio dopasowane, że jednocześnie na sali będą mieć W-F 2 lub 3 klasy.
Na trybunach jest nieco ponad 250 miejsc, mamy salkę squasha, salę fitness, siłownię. Super!

Pytanie czy w sumie prawie 400 m2 holu to nie rozrzutność? To jest prawie połowa powierzchni boiska.
Na piętrze mamy pomieszczenie administracji, nadzoru technicznego, pokój socjalny i salę konferencyjną. W sumie 82 m2. Dzieląc metraż wychodzi że to koszt 230 tys. zł. Faktycznie niezbędne? Albo choć... potrzebne?
Pomieszczenia techniczne to w sumie ponad 100 m2 (280 tys. zł). Pokój nauczycieli ma 33 m2 - kawalerka.
Serio potrzebujemy kotłowni i rozdzielni elektrycznej o powierzchni dwupokojowego mieszkania?

Tak, czepiam się "szczegółów". Nie znam nikogo kto budując dom dla siebie za własne pieniądze powiedziałby: "ech zbuduję sobie dwa pokoje więcej bo dlaczego nie". A to właśnie z takich gadżetów bierze się taka a nie inna cena hali.
To wszystko trzeba ogrzać, przewentylować, oświetlić, posprzątać a to kosztuje. Regularnie co miesiąc.
Boję się, że takie kwiatki jak pokój socjalny będzie miejscem wiecznie zamkniętym na klucz, a w pomieszczeniu nadzoru technicznego będzie krzesło i dwa pająki. Po korytarzach będzie hulał wiatr a kafejka położona na piętrze będzie długo niezagospodarowana.
Obym nie miał racji!

Czepiam się nie dlatego, że nie chcę mieć hali "petardy". Chcę! Ale chcę też mieć dom z basenem i kabriolet. Kłopot w tym, że mnie nie stać.
Czerniejewska "petarda" będzie kosztować 9 milionów, a moim zdaniem mogliśmy wydać 3 miliony mniej i mieć prawie to samo.
654321

Re: Hala Widowiskowo Sportowa w Czerniejewie

Post autor: 654321 »

Kubatura?! Miliony! a najlepsze przed nami! koszty utrzymania :lol:
Oertuio

Re: Hala Widowiskowo Sportowa w Czerniejewie

Post autor: Oertuio »

Nie znam nikogo kto budując dom dla siebie za własne pieniądze powiedziałby: "ech zbuduję sobie dwa pokoje więcej bo dlaczego nie". A to właśnie z takich gadżetów bierze się tak-

Wystarczy przejechać się po nowych osiedlach domków. Bardzo dużo osób tak właśnie myśli... i tak buduje

Kabriolet dzisiaj to nic nadzwyczajnego i przesadnie drogiego, a basenów w gminie nie zliczysz - tyle ich przy domach
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: Hala Widowiskowo Sportowa w Czerniejewie

Post autor: NT JOP »

a mogę prosić o konkrety i przykłady. Może chadzam innymi drogami lub inna gminą.
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: Hala Widowiskowo Sportowa w Czerniejewie

Post autor: NT JOP »

czy mówimy o basenach marki Intex, a kabriolety to ursus C 330 bez kabiny?
jeżeli tak to się zgadza ze to nic nadzwyczajnego
JakubB
Administrator
Posty: 1129
Rejestracja: 14 lut 2012, 17:00

Re: Hala Widowiskowo Sportowa w Czerniejewie

Post autor: JakubB »

Skupiając się na wartości kabrioletów i ilości basenów zupełnie pomijasz sens mojej wypowiedzi. Użyłem tych dwóch rzeczy jako przykładów luksusu: podstaw sobie tam samolot, prywatną wyspę jeśli tak będzie wygodniej. Dla mnie, to tak czy inaczej, nawet jeśli to nie za drogo, to zdecydowanie za mało praktycznie.
A wracając do domów to nie wiem na jakiej podstawie oglądając domy "na nowych osiedlach", jesteś w stanie wywnioskować czy są przewymiarowane czy nie. Nie wiesz ile tam mieszka osób, jakie mają plany na przyszłość, do czego będą wykorzystywać pomieszczenia.
Ale to znów odwracanie kota ogonem. Najważniejsze jest to, że oni budują za swoje. A gmina buduje za cudze. Za nasze. Oczekiwałbym więc większej, a nie mniejszej, roztropności.
qasibankier

Re: Hala Widowiskowo Sportowa w Czerniejewie

Post autor: qasibankier »

forumowicz JakubB o finansach. To ja też.
Wieś o dotacji gruchnęła ok 03,09
w tym dniu hala praktycznie stała
wniosek:
a) gmina wykłada kasę z budżetu (nadwyżka deklarowana to ok. 0 zł, deficyt to ok 2,5 mln zł)
b) firmy budują bez zaliczek na ładne oczy
c) mamy kredyt w banku

Rozwiązanie
a) nie jest realne, chyba ze faktycznie położono np. 2,5 mln bo z deficytu zrobiła się nadwyżka w kreatywnej księgowości lub kwota ta była zaplanowana w budżecie etc i... no właśnie i co dalej? . Ale to spekulacje. Pomińmy to
wyjście b). szczerze mówiąc wątpię, chociażby z tytułu zaliczek na materiały
c) najbardziej prawdopodobne jest to wyjście

No i poniżej padną słowa skierowane do tych najbardziej hip hip hurra bo mamy hale:
dotacja wyniosła 4,5 mln z 9 kosztów
zakładamy ze faktycznie CAŁOŚĆ wyjdzie 9 mln i nie pojawia się dziwne rubryki w budżecie gminy, z dziwnymi kosztami. Bo kolejne ptaszki ćwierkają ze CAŁKOWITY koszt inwestycji to 12 mln. Może w tym są: zieleń, parkingi, uzbrojenia, pozwolenia, projekty (!)... ale to kolejne spekulacje.
Skoro już spekuluje to pospekuluje o KOSZTACH NA JEDNEGO MIESZKAŃCA z tytułu tej inwestycji.
Czyli policzę ILE JA BĘDĘ MUSIAŁ DAĆ DO BUDŻETU GMINY, by spłacić tą inwestycje. Oczywiście zakładam ze każdy ze 7180 mieszkańców płaci po równo.
zakładam, ze po ostrych i twardych negocjacjach z WIELOMA bankami, znalazł się finansujący i pomimo już sporego zadłużenia gminy oraz braku dochodów czyli deficytu, udzielono kolejnego kredytu
to duża kwota, wiec bank powinien być litościwy (HAHAHA)
właśnie... jak duża to kwota?
dotacja (informacja o niej!!!) wpłynęła we wrześniu, zakładamy ze budowlańcy nie robią ściepy na materiały... wiec budujemy z własnych pieniędzy... których najprawdopodobniej nie ma, bo trzeba by komuś nie zapłacić np. pensji burmistrzowi. Chyba ze zaczęto budowę i przyjęto ze dotacje MUSI SIĘ UDAĆ dostać. Spoko strategia i jak widać skuteczna.
Więc idąc za ciosem gmina przyjmuje kredyt w wysokości 9-4,5= 4,5 mln.
Szczerze mówiąc wątpię by te kalkulacje gmina oparła na "chyba się uda", zwłaszcza ze gdzieś tam brzmi 12 mln.
wiec kredyt pewnie opiewa na całość czyli deklarowane 9 mln

bank za swoje usługi za swój towar (sprzedaje pieniądze) pobiera
a) marże
b) prowizje (tak, tak nie to samo)
c) nalicza wibor bo musi.
d) i dolicza odsetki czyli oprocentowanie

szacuje ze po ostrych negocjacjach, udało się wydymać bank na następujące kwoty:
a) 0,75% (generalnie banki nie chodzą z marzy poniżej 3%)
b) 0,75% (niby można zero wyszarpać ale nie słyszałem by się to komukolwiek udało, a średnia to 3% z proponowanych na dzień dobry 5%.)
dodatkowo: najczęściej odliczana od wypłaconej kwoty choć to nie reguła, może być ujęta w racie, płatna osobno etc.
c)(więcej: https://www.morizon.pl/blog/co-to-jest-wibor/) 3M na wrzesień 1,71
d) 7,5% średnio

Tyle z mojego wywiadu wynika. Mam nadzieje, ze źródło jest wiarygodne:-).
Poniżej przykłady obliczeń kredytu, i zastosowanych fraz
(więcej: https://www.morizon.pl/blog/co-to-jest-wibor/)

dla ułatwienia skorzystałem z kalkulatora ze strony bankier.pl
założyłem marża + prowizje 1,5%, oprocentowanie 7,5%, raty równe, 30 lat

przy kredycie 9 mln
prowizja: 135000 zł
kwota kredytowana: 9 135 000 zł
kwota do wypłaty: 9 000 000 zł
suma spłat: 22 994 368,27 zł
------------------------------------------
4,5 mln
prowizja: 67500 zł
kwota kredytowana: 4 567 500 zł
kwota do wypłaty: 4 500 000 zł
suma spłat: 11 497 184,52 zł

zwróćcie uwagę na obliczenia ze strony bankier: prowizja jawna, ale suma spłat to ponad 130% przy 30 latach. trochę dużo

a na 10 lat:
9 mln:
prowizja: 135000 zł
kwota kredytowana: 9 135 000 zł
kwota do wypłaty: 9 000 000 zł
suma spłat: 13 012 087,87 zł
---------------------------------------------
4,5 mln:
prowizja: 67500 zł
kwota kredytowana: 4 567 500 zł
kwota do wypłaty: 4 500 000 zł
suma spłat: 6 506 043,96 zł

no , już lepiej. Wiem ze kalkulatory internetowe są mało wiarygodne ale zapewniam Was, wielkiej różnicy się już nie uzyska.

konkluzja:
wersje pesymistyczne czyli 30 lat kolejnego długu, czyli spłaca 1,5 pokolenia
9 mln każdy mieszkaniec wykłada DODATKOWO jednorazowo 3202,- zł
wersja najbardziej optymistyczna czyli kredyt o długości kolejnych 2,5 kadencji tego burmistrza czy w sumie jest na stołku 3,5 kadencje:
4,5 mln na 10 lat: każdy mieszkaniec wykłada DODATKOWO jednorazowo 905,- zł

grosze? Proponuje policzyć całkowite zadłużenie gminy
A gdyby przyszło co do czego (nakaz/konieczność natychmiastowej spłaty) to KAŻDY sięgnąłby do kieszeni po te grosze? rozejrzyjcie sie.
a czy którykolwiek mieszkaniec miałby wybór?

i dlaczego nikt nie chce sięgnąć do tej kieszeni po te grosze gdy w grę wchodzi przedszkole, nowa droga, przepompownia wody czy bardziej potrzeba infrastruktura
ODPOWIEDZ