Wolna dyskusja nie związana z pytaniami

ODPOWIEDZ
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: Wolna dyskusja nie związana z pytaniami

Post autor: NT JOP »

i tymi sprawami sie zajmijmy
obywatel

Re: Wolna dyskusja nie związana z pytaniami

Post autor: obywatel »

Trochę zmienię temat.Niektórzy z nas pewnie spotkali w okresie przedwyborczym w trakcie zakupów w sklepie Matteo na ul. Pałacowej "praktykujaca hosstesse" w wieku 60+ Panią Danutę(będąc kilka razy na zachodzie Europy spotykałem nie raz hostessy w tym wieku).Czy ktoś może wie czy Pani Danuta po wyborach dalej praktykuje,a może w Polsce ta moda się nie przyjęła...
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: Wolna dyskusja nie związana z pytaniami

Post autor: NT JOP »

hehe
tez nieco odbiegne od tematu
W Rakowie stał dom drewniany zapewne z czasów Olenderskich. Pewnego dnia zniknał (tak 3-4 lata temu). Pytałem w Nekli przyjaciól olendrów, nie pytałem konserwatora zabytków czy dom był wpisany. Pytam Was: moze ktos wie gdzie i dlaczego dom wyparował?
Kunegunda- Ty jeżdzisz przez Rakowo na bicyklu? pamietasz ten dom? zaraz za zakrętem
Slawek
Stały bywalec
Posty: 263
Rejestracja: 31 paź 2014, 17:42

Re: Wolna dyskusja nie związana z pytaniami

Post autor: Slawek »

Z tego, co się orientuję ten dom nie był zapisany w katalogu zabytków. Dla porównania w katalogu znajduje się drewniany dom z 1829 r. Szczerze mówiąc to nigdy nie sprawdzałem, jak to jest z tym domem w Rakowie, ale na olęderski to mi nie pasuje. Osadnictwo te było w XVI - XVII w. Później mianem Olędrów określano wszystkich, którzy osiedlali na się na określonych zasadach prawa i z Niderlandami nie mieli wile wspólnego. W Czerniejewie były osady w nazwie Olędry, ale to dotyczyło osadnictwa niemieckiego w XIX w. Zasady wpisy do rejestru zabytków nie są mi znane, lecz domniemywam, że na dziś to musiałby być budynek z I poł. XIX w. i to w dobrym stanie tzn. np. zamieszkały. Kto, kiedy i w jakim momencie "znikł" budynek nie wiem, ale tak sobie myślę, że kluczem do tego, czy budynek po prostu rozwalili czy też przenieśli będzie obecność lub nie komina. Przecież w Rakowie stoi sobie od lat pozostałość po kominie. Starsi wiedzą lepiej, co tam wokół tego komina było - raczej drewniana chata, którą czas pokonał i ostał się jeno komin.
Danka

Re: Wolna dyskusja nie związana z pytaniami

Post autor: Danka »

obywatel pisze:Trochę zmienię temat.Niektórzy z nas pewnie spotkali w okresie przedwyborczym w trakcie zakupów w sklepie Matteo na ul. Pałacowej "praktykujaca hosstesse" w wieku 60+ Panią Danutę(będąc kilka razy na zachodzie Europy spotykałem nie raz hostessy w tym wieku).Czy ktoś może wie czy Pani Danuta po wyborach dalej praktykuje,a może w Polsce ta moda się nie przyjęła...
Gdzie jest Danka ?
Czy to już "groźna infekcja powyborcza" ?
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: Wolna dyskusja nie związana z pytaniami

Post autor: NT JOP »

Do Sławka
zapewne ten dom był bardziej współczesny niz XVIIw:-), niemniej sama konstrukcja wskazywała na stara "mode" budownictwa tzn małe okna, niski podcień, komin oklejany glina rozszerzający sie w kierunku dachu. Na mój gust, był w na tyle dobrym stanie, ze nadawał sie do rozbiórki w celu odzysku materiału. Do zamieszkania raczej nie. Napewno na tak rozbiórkę trzeba uzyskać zgode. Kto sie w gminie zajmuje budownictwem? sprawdzę działkę i zapytam tez może właściciela -choc mam wrażenie ze dzialka jest pusta, pewnie do kupienia
Joanna

Re: Wolna dyskusja nie związana z pytaniami

Post autor: Joanna »

NT JOP pisze:Do Sławka
zapewne ten dom był bardziej współczesny niz XVIIw:-), niemniej sama konstrukcja wskazywała na stara "mode" budownictwa tzn małe okna, niski podcień, komin oklejany glina rozszerzający sie w kierunku dachu. Na mój gust, był w na tyle dobrym stanie, ze nadawał sie do rozbiórki w celu odzysku materiału. Do zamieszkania raczej nie. Napewno na tak rozbiórkę trzeba uzyskać zgode. Kto sie w gminie zajmuje budownictwem? sprawdzę działkę i zapytam tez może właściciela -choc mam wrażenie ze dzialka jest pusta, pewnie do kupienia
Gmina nie zajmuje się takimi sprawami z tego co się orientuję. Decyzje budowlane (pozwolenia na budowę, przebudowę i rozbiórkę) wydaje starostwo powiatowe (Gniezno). W gminie można wnioskować o wydanie dokumentu "warunki zabudowy" ewentualnie uzyskać informacje o planie zagospodarowania przestrzennego (którego tutaj nie ma) - te dokumenty są z kolei niezbędne przy złożeniu wniosku o wydania pozwolenia (na budowę itd) w starostwie.
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: Wolna dyskusja nie związana z pytaniami

Post autor: NT JOP »

do Joanny - dziekuje. A zezwolenia na rozbiórke?

do slawka: " Dla porównania w katalogu znajduje się drewniany dom z 1829"... o czym mówisz?
ODPOWIEDZ