Wszyscy kandydaci: Koniec z anonimowym głosowaniem radnych

NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: Wszyscy kandydaci: Koniec z anonimowym głosowaniem radny

Post autor: NT JOP »

z pokorą chylę głowę i czekam na plecy, czyli obrońce. Bo faktycznie nie znam się na tym.. to co- jakubieB może ty ;-)?
JakubB
Administrator
Posty: 1129
Rejestracja: 14 lut 2012, 17:00

Re: Wszyscy kandydaci: Koniec z anonimowym głosowaniem radny

Post autor: JakubB »

Dla urzędnika to koszt, obieg dokumentów, robota, słowem: PROBLEM. Obieg dokumentów urzędowych - zły jest? To może go trzeba zmienić?
Dla człowieka takiego jak ja, to źródło kilku pomysłów na realizację zagadnienia, a że optymalizacją procedur zajmuję się poniekąd zawodowo, uprzejmie proszę:

rozwiązanie 1:
kartka A4 zadrukowana tabelką: w kolumnach radni (bo jest ich TYLKO piętnastu) a w wierszach do wpisania numer uchwały. Czas przygotowania szablonu w excelu: 10 minut, jednorazowo na całą kadencję Rady. Czas zaznaczenia 15. kratek, przy założeniu, że zaznaczający rozpoznaje twarze głosujących to około 35 sekund, a jeśli jedna osoba patrzy na salę i dyktuje a druga robi fajeczki to około 18 sekund. Sprawdziłem empirycznie. Do tego około 5 s. na wpisanie numeru uchwały. Kartkę dopinamy do protokołu Rady. Koszt zszywki?

rozwiązanie 2:
uczynny mieszkaniec zupełnie za darmo, przygotowuje osobny kawałek strony internetowej gminy, gdzie dzieje się to samo co powyżej tylko nie na kartce a na ekranie komputera. Jeśli ktoś mi powie, że na sali nie ma komputera i internetu to pęknę ze śmiechu.

rozwiązanie 3:
uczynny mieszkaniec zupełnie za darmo, przygotowuje specjalną aplikację która działa na tablecie i zaznaczanie może być jeszcze szybsze bo realizowane palcem a nie myszką. Tak jak wyżej zgłoszone wyniki od razu są prezentowane na stronie gminy. Jeśli na sali nie ma tabletu, a ktoś chciałby mi wypomnieć, że tablet za 300 zł to jednak koszt, a mówiłem że go w ogóle nie będzie, to gotowym ten tablet zakupić za swoje i gminie użyczyć.

rozwiązanie 4:
jak 1, 2 i 3 ale dane nie są prezentowane na stronie gminy tylko np. na stronie rakowo.org.pl. Wyobrażam to sobie jako pełen katalog uchwał (w formie dającej się przeszukiwać!), oznaczony słowami kluczami (tak aby elektrownie wiatrowe dały się znajdywać po haśle elektrownie wiatrowe), z podpiętymi wynikami głosowań i (o zgrozo!) możliwością komentowania.
A co już marzy mi się w ogóle to uzupełnić takie miejsce o listę bieżących prac dziejących się na komisjach. Jeśli produkujecie Państwo jakieś plany obrad komisji to wystarczy kopiuj wklej. I miejsce na dyskusję mieszkańców. A już najpiękniej byłoby gdyby taki system sam wysyłał do mnie email gdy w dowolnej uchwale pojawi się słowo Rakowo.
Proszę Państwa to nie jest science-fiction jak mogłoby się komuś wydawać. To jest ABC informatyki, to jest szara codzienność mojej pracy.

Napisze ktoś, że gdyby nie uczynny mieszkaniec to były by potężne koszty. Po pierwsze jeśli gmina kupuje w sposób niebizantyjski, konsultując z mieszkańcami (otwartość finansów!) to taki system może kupić za 2-4 tys zł. Po drugie, taki mieszkaniec jest, i to pewnie nie jeden, i nie raz oferował się, że chętnie pomoże, poradzi, zrobi.
ODWAzNY

Re: Wszyscy kandydaci: Koniec z anonimowym głosowaniem radny

Post autor: ODWAzNY »

[+] KOMENTARZ NIE NA TEMAT
oferował sie?
Śmiało, zaoferuj, lub zaproś ofiarnego mieszkańca. Temat do rozwinięcia. Byleby oprócz pocztowych sukcesów z rozwiązania technicznego nie okazało się, ze utkwimy na instancjach wyższych. Bo wtedy będzie marnotrawstwo złożone na barki Burmistrza. Faktem jest też, ze ten uczynny musi oddać swój czas w celu przeszkolenia personelu, no a także pozostaje problem " konserwacji " czyli jeżeli coś nie zadziała to obrady leżą? Bo to może być droga bez odwrotu. I stworzonych standardów protokolarnie może się nie dać obejść w przypadku "zdechnięcia" techniki. Jak piece CO wymagające pompy wody, bo grawitacja została wyeliminowana.
Nie tworze problemów tylko staram, się je odnaleźć wyizolować i zapobiec im.
JakubB
Administrator
Posty: 1129
Rejestracja: 14 lut 2012, 17:00

Re: Wszyscy kandydaci: Koniec z anonimowym głosowaniem radny

Post autor: JakubB »

[+] KOMENTARZ NIE NA TEMAT
Oferował!
Oferowałem się z pomocą dla informatyka gminnego kilkukrotnie zarówno jemu jak i Pani Burmistrz. Żadnego odzewu. Oferowałem się z pomocą przy wykonaniu systemu do głosowania publicznie na spotkaniu w Rakowie. Za mało czasu na odzew ale proszę mi nie mówić, że się nie oferowałem. Jeśli jednak uważasz, że powinienem złożyć oficjalne pismo ofertowe opieczętowane, podpisane to chyba nie myślimy podobnie w kategoriach sposobu kontaktów mieszkaniec-gmina.
W moim oferowaniu się są wyłącznie dobre chęci a nie ma cienia złośliwości. Taki już jestem, przepraszam bardzo, społecznik. A odbiór jest taki, że się wszyscy obrażają, że im w kompetencje wchodzę.

ODWAzNY, bardzo proszę o wybaczenie, ale widzę tutaj tzw. szukanie dziury w całym. Inaczej mówiąc znajdujesz 100 powodów dla których czegoś nie należy robić, zamiast spróbować to zrobić, odfajkować, iść dalej do następnego tematu. Jestem wielkim zwolennikiem planowania ale, na prawdę, odrobiny żywiołu, życia! A tu tylko takie co by było gdyby i nieprzyjemny bezruch.

Szkolenie 15 minut (zakładam, że obsługa myszki jest znana), awaryjność systemu nie jest argumentem bo w żaden sposób nie zakłóci obrad: jeśli coś wysiądzie to wracamy do "awaryjnej kartki A4". A jeśli nie da się tego "protokolarnie" obejść to będzie już wina urzędniczej złej woli, bo ja na prawdę nie mogę dostrzec problemu tutaj.

Na marginesie: często dlatego w CO robi się bypass pompy, ale argument słaby bo co jeśli... prąd wysiądzie albo ktoś klucz od sali obraz zgubi? :)
ODWAzNY

Re: Wszyscy kandydaci: Koniec z anonimowym głosowaniem radny

Post autor: ODWAzNY »

[+] KOMENTARZ NIE NA TEMAT
Jakub a ty może te dziury łatasz? no proszę. To dyskusja czyli wymiana poglądów a jak świat siwiatem nikt nigdy nie przyznał adwersarzowi racji kiedy barwy nie są białe ani czarne tylko gdzieś po środkku. Polityka i zarządzanie to kompromisy i niestety tez loteria. A ten ostatni czynnik mogą zmniejszyć dobrze opłacani fachowcy. Natomiast jest szansa ze po wysłuchaniu argumentów obydwie strony przejdą z destrukcji do konstrukcji
I porzuć tom ironii. Nie pomaga.
Wiesz jaka jest na;lepsza metoda na krzykaczy. Dać im władzę. Zamienić się miejscami na loży szyderców. Bierz, są wybory. dlatego proszę o konstrukcje a nie destrukcje.

Jakub. palniecie, ni z tego ni z owego ze jesteś chętny, kiedy omawia się inne sprawy, jest trochę przerostem tresci nad faktami, to jak puszczenie bąka na kazaniu. Każdy się obejrzy, niejeden sie uśmiechnie ale po wyjściu rzadko kto o tym pamięta. .. Zazwyczaj kończy sie tak jak u Was z placem zabaw. na placu -tym razem boju- został jeden. ale pretensje maja wszyscy.

przejdz sie wyjaśnij JAK chcesz to zrobić- fachowcowi i osobie odpowiedzialne za to, lub opisz i wyślij. Skąd ktoś, kto w tym nie siedzi ma zaryzykować decyzja o przewalaniu wszystkiego do góry nogami.? czujesz konsekwencje? ty sie ulotnisz jak coś nie pyknie a burdel zostanie przypisany wiadomo komu.
ODWAzNY

Re: Wszyscy kandydaci: Koniec z anonimowym głosowaniem radny

Post autor: ODWAzNY »

[+] KOMENTARZ NIE NA TEMAT
na marginesie
mam nieodparte wrażenie, ze uważacie jakoby jestem z któregoś obozów startujących do wyborów? Nic bardziej mylnego. Nie jetem za żadną ze stron. Nie znam żadnej z estron. Za krótko tu mieszkam. Ale znam efekty uboczne mącenia kryjące się pod płaszczykiem demokracji
hehe dobre. No cóż obawiam się, że władza Was olewa lub sie boi (wątpię). Czujecie dlaczego? Czujcie dobrze. wczuwajcie się, zaniedbując rodziny, prace, w quasi walkę.. To nie wy jesteście od tego, niezależni forumowicze, to konkurencyjna opcja ma taką siłe. Ale jej tez nie za bardzo widać. Polityka to zawód nie hobby przyjaciele. I to zawód który musi byc dobrze opłacany bo to z reguły ukróca korupcje i zacheca do wysiłku.
A wiem co mówię
pozdrawiam i powodzenia hehe
JakubB
Administrator
Posty: 1129
Rejestracja: 14 lut 2012, 17:00

Re: Wszyscy kandydaci: Koniec z anonimowym głosowaniem radny

Post autor: JakubB »

[+] KOMENTARZ NIE NA TEMAT
Zaniedbując rodziny, prace, quasi walka.... wybacz ODWAzNY ale nie ma sensu kontynuowanie dyskusji w której ja operuję konkretami a Ty chyba tracisz wątek.
Pisanie, że polityk musi dobrze zarabiać, żeby nie brać w łapę i owo "wiem co mówię", dowodzi w pewnym sensie Twoich przekonań a może i doświadczeń w tych sprawach. Piszesz, że w zasadzie trzeba człowieka przekupić dobrą pensją żeby był uczciwy.
Moim zdaniem polityk/urzędnik jeśli zgodził się, jak każdy, pracować za ustaloną pensję to ma za nią pracować na 100% swoich możliwości, a jeśli weźmie w łapę, musi iść bezwzględnie do więzienia.
Dla mnie koniec tego wątku.
Slawek

Re: Wszyscy kandydaci: Koniec z anonimowym głosowaniem radny

Post autor: Slawek »

Do kunegunda 1964: Tak, jeszcze jestem wiceprzewodniczącym Rady. Nie napisałem, że wiedza radnych jest zerowa. To byłoby kłamstwo wobec tych, którzy rzetelnie pracują. Nie mogę też jednoznacznie określić powodów kandydowania poszczególnych ludzi. Mogę powiedzieć o sobie: chcę, żeby ta gmina się pozytywnie rozwijała, żeby jednostka czuła się tu dobrze, wiedziała, że jest ważna dla władz, że wychodzi się jej naprzeciw, żeby budżet nie był obciążony dużym zadłużeniem. Mam ustabilizowaną sytuację majątkową, finansową i zawodową. Radnym jestem od 12 lat, podyplomowo ukończyłem samorząd terytorialny. Zresztą dostępne jest moje oświadczenie majątkowe. Radni wiedzą tyle ile sami wyczytają i ile się im powie. Chodzi więc o umiejętność czytania ze zrozumieniem i zadawania dobrych pytań. Nie jest żadną rewelacją, że w każdej grupie wybranej wszystkich szczebli władzy znajdują się ludzie, którzy chcą, potrafią i pracują i są tacy, którzy nawet nie otworzą koperty z projektami uchwał. U nas też tak jest. Kasa jest również jakimś wyznacznikiem, ale (co potwierdzić może wiele osób) każdy radny i sołtys zwracający się o pomoc finansową taką ode mnie otrzymał. Z uwagi na to, że od 3 lat szefuję WOŚP w Czerniejewie również się dokładam do organizacji. Imprezy szkolne dofinansowuję. A u mnie we wsi - w tym roku przekazałem 1200 w gotówce. Nie liczę materiałów. Będę złośliwy: każdy zapytany o to po co kandyduje odpowie: dla dobra gminy, powiatu.... No i nie masz argumentu, chyba, że dana osoba już jest radnym. Co do pozostałych to niech każdy mówi za siebie.
Do (chyba) NT JOB: poprawki mogą być zgłaszane (i są) tak na komisji, jak i na sesji. Wnoszący jest odnotowany w protokole z treścią poprawki. Wniosek jest poddawany głosowaniu. Obowiązuje zasada, że wniosek dalej idący głosowany jest jako pierwszy. Przykład (teoretyczny): uchwała o przejęciu drogi składającej się z dwóch działek: 1 radny nie chce przejmować, 1 radny chce przejąć, ale tylko jedną działkę. Składają wnioski (obojętnie w jakiej kolejności), a że dalej idący jest ten o nieprzejęciu to ten jest głosowany jako pierwszy.
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: Wszyscy kandydaci: Koniec z anonimowym głosowaniem radny

Post autor: NT JOP »

Brawo. Odwaga jest ta cecha której poszukuje u kandydatów. Ma Pan mój głos. Na pewno wsparcia. Mama nadzieje, ze Jakub tez jeszcze trochę polewa rodzinę :) (cytuje Odważnego) i zrobi osobny dział na programy dla Kandydatów.
Sowa
Posty: 48
Rejestracja: 30 paź 2014, 8:15

Re: Wszyscy kandydaci: Koniec z anonimowym głosowaniem radny

Post autor: Sowa »

PROSTE ROZWIĄZANIE BEZ ANGAŻOWANIA MIESZKAŃCÓW - NIEWIELKIE KOSZTY
ANONIMOWE GŁOSOWANIE RADNYCH DO LAMUSA.

Wyjaśnienie.
Aby rozwiązać problem anonimowości głosowania Radnych należy zadać sobie pytanie: Czego może oczekiwać mieszkaniec w tym zakresie?
Odpowiedź wydaje się być oczywista: Chcemy wiedzieć jak głosowali poszczególni Radni w przedmiocie poszczególnych uchwał na sesji Rady Miasta.
Po co chcemy to wiedzieć? Po to aby Radny nie pozostawał anonimowy w głosowaniu i aby można skonfrontować to co mówi z tym co "robi" na sali sesyjnej.
W składzie Rady mamy 15 radnych więc skala problemu nie jest wielka.

Padły informacje od Pani Burmistrz, że ewentualne ewidencjonowanie imienne głosowań to wielki problem w odniesieniu do obowiązującego prawa i , że z pewnością jeśli nawet Rada podejmie taką decyzję (rejestr głosowań) zostanie to zweryfikowane przez negatywnie rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Wielkopolskiego.
Słyszeliśmy także, że Pani Burmistrz musi skonsultować się z radcą prawnym (bo przecież on od czegoś jest zatrudniony).
Administrator tego forum otrzymał następnie (przepraszam za bezpośredniość) "śmieszną odpowiedź nie na temat" podpisaną przez nomen omen urzędnika mieszkającego w Lipkach pełniącego funkcję zastępcy burmistrza.
Poniżej podaję sposób na rozwiązanie problemu oraz uzasadniam to konkretnymi przepisami, a jeszcze niżej wskazuję możliwość obecnej weryfikacji kandydatów na radnych, poprzez pryzmat tego rozwiązania.
Rozwiązanie:
NALEŻY ZAINSTALOWAĆ W SALI SESYJNEJ KAMERĘ , KTÓRA REJESTRUJE PRZEBIEG KAŻDEJ SESJI RADY MIEJSKIEJ.
Teraz przepisy i fakty.
Obecnie przebieg sesji jest nagrywany, ale wyłącznie w zakresie rejestracji dźwięku (to mogłoby pozostać), na podstawie nagrania pracownik sporządza protokół, a nagranie wędruje na stronę internetową Urzędu Gminy.
O nagraniu z sesji czytamy w par. 47 Statutu Gminy, będącego lokalnym aktem prawnym.
Art. 61 ust. 2 Konstytucji brzmi:
"Prawo do uzyskiwania informacji obejmuje dostęp do dokumentów oraz wstęp na posiedzenia kolegialnych organów władzy publicznej pochodzących z powszechnych
wyborów, z możliwością rejestracji dźwięku lub obrazu." - mowa tu o tym , że każdy może wejść na obrady i bez pytania włączyć dyktafon lub kamerę prywatną.

Ustawa o dostępie do informacji publicznej w art. 19 stanowi że:
"Organy, o których mowa w art. 18 ust. 1 i 2, sporządzają i udostępniają protokoły lub stenogramy swoich obrad, chyba że sporządzą i udostępnią materiały audiowizualne lub teleinformatyczne rejestrujące w pełni te obrady."

Wprost z powyższego przepisu wynika, że obywatel może otrzymać protokół z obrad, chyba , że organy (mowa tu m.in o Radzie miasta) sporządza materiał audiowizualny który rejestruje w pełni obrady i w pełni go udostępnia. W pełni oznacza jedno "OBRAZ I DŹWIĘK"
Jeśli obrady byłyby nagrywane zarówno rejestrując obraz jak i dźwięk i udostępniane na stronie internetowej , to zarówno odciążyłoby to pracownika rady jak i mieszkańca o który mowa była w poprzednich wypowiedziach.
Takie nagranie pokazywałoby, kto jak głosował, kto kiedy zasypiał, kto jak i kiedy zabierał głos. Z pewnością świadomość nagrań byłoby mobilizujące dla radnych, którzy zwykli być raczej bierni.
To przecież my, mieszkańcy poznamy wkrótce wybranych radnych, a przyjęło się, że radni na każdej sesji siedzą w jednym rzędzie i zawsze na tych samych miejscach, więc nawet przy średniej jakości optyce kamery będą rozpoznawalni przez społeczeństwo na nagraniu.
Marzeniem, ale chyba możliwym, mogła by być możliwość oglądania przebiegu sesji online. Tak działają kamerki internetowe umieszczone w konkretnych miastach na konkretnych obiektach.
Proponowane rozwiązanie nie ponosiłoby wielkich kosztów (a przypuszczam, że forumowicze mogliby technicznie pomóc z uwagi na swoje profesje) oraz nie ma żadnego ryzyka dotyczącego ewentualnych problemów technicznych, ponieważ zawsze pracownik obsługi biura Rady sporządza protokół z sesji.
Nie ma dla nas znaczenia, aby imienny wykaz sposobu głosowania poszczególnych radnych został umieszczony w protokole, lecz chcemy wiedzieć jak kto głosował i to właśnie przedstawiałoby nagranie.
Co zatem należy uczynić, aby takie rozwiązanie stało się faktem?
Potrzebna jest jedynie poprawka do Statutu Gminy wprowadzająca zapis zgodny z art 19 ustawy o dostępie do informacji publicznej w zakresie " sporządzania i udostępnią materiału audiowizualnego z posiedzenia Rady na Sesji."
Ponadto Statut obecnie obowiązujący w par. 23 wskazuje, że: "Burmistrz obowiązany jest udzielić Radzie wszelkiej pomocy technicznej i organizacyjnej w przygotowaniu i odbyciu Sesji".
Dlatego to nie w gestii Burmistrza byłoby, czy nagrywać , czy nie, ale obowiązkiem byłoby pomóc technicznie tego dokonać.
Takie rozwiązanie jest zbieżne do programu wyborczego, który widziałem na spotkaniu w Rakowie, w którym mowa była o przejrzystości władzy, większej jawności etc.
Możliwość przejrzenia materiału z sesji (bądź oglądania online), pozwoliłoby także na "możliwość wirtualnego uczestniczenia w sesji" większemu gronu mieszkańców w dobie społeczeństwa informatycznego (IT). Obecnie frekwencja mieszkańców jest nikła, ale trudno się dziwić jak weźmie się pod uwagę czas poświęcony na słuchanie w sprawozdaniu Burmistrza jaki jest świetny i podkreślaniu przez niego jacy ci, którzy mają inne zdanie są źli. Merytorycznie sesja jest ciekawa dopiero w interpelacjach Radnych , sołtysów na końcu jej przebiegu.
Czy tak mieszkańcy nie mają wpływu na podejmowane uchwały, ponieważ wszytko jest omawiane tydzień wcześniej na posiedzeniu wspólnym komisji Rady, co potwierdził na tym forum SŁAWEK.
Zdanie mieszkańca nie może być brane pod uwagę bo nie ma możliwości zabrania głosu, a jeśli mu się jakoś uda za zgodą przewodniczącego, to i tak jest to głos wyłącznie opiniotwórczy .
Może i to dobrze.
Dlatego tak ważne jest kogo obecnie wybierzemy do Rady, to właśnie ta 15-stka będzie "naszymi ustami" w publicznych wystąpieniach.
W statucie Gminy w par. 68 mowa jest o obowiązku organizowania przez KAŻDEGO Radnego spotkań z wyborcami w czasie sprawowania mandatu. Przepis wymaga od Radnego, aby to miało miejsce minimum jeden raz na kwartał to znaczy 16 razy w czasie trwania kadencji.
16 razy x 15 radnych = 240 spotkań
240 spotkań : 48 miesięcy kadencji = 5 spotkań na miesiąc
Oznacza to, że minimum każdego tygodnia powinno odbywać się zebranie jakiegoś radnego ze społeczeństwem w czasie trwania kadencji.
Nie chodzi tu o spotkania towarzyskie lub spotkanie kogoś na ulicach Czerniejewa.
Pytanie retoryczne to: Kto wie ile takich spotkań było w mijającej kadencji ?
W ewentualnej próbie odpowiedzi proszę nie mylić spotkań radnych z cotygodniowym (poniedziałkowym) dyżurem Przewodniczącego Rady Miasta w biurze Rady w budynku Urzędu.

W zakresie rozwiązania problemu anonimowości głosowania, nadarza się super okazja aby zapytać komitety wyborcze bądź wszystkich kandydatów na radnych o aprobatę pomysłu rejestracji audiowizualnej przebiegu sesji. Jeśli wszyscy chcą jawności władzy, to nie powinno być problemu , a to skutkować będzie podjęciem po wyborach uchwały w zakresie koniecznej poprawki do Statutu Gminy (prawo miejscowe) o której powyżej wspominałem.
Jeśli kandydat będzie przeciw jawności to może oznaczać dla niego utratę elektoratu.

Poniżej linki do cytowanych aktów prawnych:
Statut Gminy : http://biuletyn.net/nt-bin/_private/cze ... o/2044.pdf
Konstytucja: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet? ... 9970780483
Ustawa o dostępie do informacji publicznej : http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet? ... 0011121198
ODPOWIEDZ