Wszyscy kandydaci: Koniec z anonimowym głosowaniem radnych

Slawek

g

Post autor: Slawek »

Nie. Na komisji zapada decyzja tzn. poparcie lub odrzucenie projektu uchwały. Jeśli projekt nie ma większości to jest wycofywany i nie trafia na sesję, bo po co. Czasem idzie do kosza, a czasem do poprawek. Radny z reguły glosuje tak samo na komisji i sesji, ale przecież zawsze może się przekonać, lepiej przemyśleć (między małą sesją a sesją jest tydzień czasu)
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: Wszyscy kandydaci: Koniec z anonimowym głosowaniem radny

Post autor: NT JOP »

teraz rozumiem
a jak wyglada mechanizm zgłąszania poprawek a kiedy jest decyzja o odrzuceniu projektu? Czy zgłaszajacy poprawki lub odrzucenie są w jakis sposób zaznaczane protokoralnie, Włącznie z treścią poprawek czy tylko oznacza sie sam fakt jesli sie w ogóle to oznacza.?
JakubB
Administrator
Posty: 1129
Rejestracja: 14 lut 2012, 17:00

Re: Wszyscy kandydaci: Koniec z anonimowym głosowaniem radny

Post autor: JakubB »

Zdaje się, że ustawa wymienia dwa powody przeprowadzenia głosowań tajnych i jeśli będzie musiało do nich dojść to sprawy pomiędzy radą a burmistrzem będą na prawdę na ostrzu noża. To wyjątkowe sytuacje i proponuję nie zajmujmy się nimi.

Pisze Slawek, że wystarczy niezgoda jednego aby się nie udało, a wiele wskazuje na to, że wręcz przeciwnie: wystarczy zgoda jednego żeby się udało.
Wystarczy ktokolwiek, niekoniecznie nawet radny, kto będzie obecny na głosowaniu i sam "sobie" zanotuje, poza protokołem, poza regulaminem czy statutem kto jak głosował - to głosowanie jawne, a więc z zasady publicznie "dostępne". Osoba ta, dostarczy te dane nam tj. aktywnej społeczności tego forum i my tą informację w zgodzie z prawem opublikujemy na naszej, prywatnej stronie.
Osobą tą może być np. delegat mieszkańców (co byłoby groteskowe ale trzeba założyć jako ostateczność), radny który zrobi to z dobrej woli, lub dowolny pracownik urzędu który i tak jest obecny na Radzie, a który podlega burmistrzowi i zostanie to włączone do jego obowiązków służbowych.

Głosowania na komisjach z jednej strony są ważne, bo przez nie dany pomysł może w ogóle nie trafić pod głosowanie Rady. Z drugiej strony możemy, zajmując się nimi, przekroczyć pewien poziom sensownego udziału obywateli w kontrolowaniu ustawodawcy. Myślę, że zakładając pewne zaufanie do radnych, możemy im powierzyć rozsądne informowanie nas o odrzuconych wnioskach które w ich opinii były szczególnie ważne.

Kluczowe jest dla mieszkańców głosowanie na Radzie bo głos tam oddany stanowi prawo.

Przed wyborami każdy z kandydatów na radnych zostanie przez nas zapytany (mailowo/telefonicznie/osobiście) czy jest za czy przeciw imiennemu rejestrowaniu swojego głosu. Wyniki ankiety opublikujemy i niech to będzie pierwszy test dla ich postawy i przyszłości w kolejnej kadencji.
Pacta sunt servanda to nie kwestia polityki a człowieka. Jeśli ktoś nie ma szacunku do swoich wyborców, nie może oczekiwać szacunku od nich.
slawek

Re: Wszyscy kandydaci: Koniec z anonimowym głosowaniem radny

Post autor: slawek »

Zostałem chyba źle zrozumiany. Chodzi o względy prawne - jeśli 1 z radnych nie zgodzi się na głosowanie imienne, to wg mnie, bez wprowadzenia regulacji prawnych będzie "na prawie" i takiego głosowania nie będzie. To co piszesz to sfera odrębna od prawnej - jak mi się zachcę, to opublikuję kto i jak głosował, bo widziałem. Ale rzecz w tym, żeby to z automatu było wiadome i dlatego wg mnie potrzeba regulaminu sposobu liczenia głosów
Swoją drogą - przed nami jeszcze kilka zebrań wyborczych (przed znaczy się ;)) Macie możliwość przyjechania do (z pamięci kolejność) Pawłowa, Kosmowa, Goranina, Szczytnik, Czerniejewa. Jestem z Pawłowa i zapraszam serdecznie. Możecie zadawać pytania, bo takie macie prawo - uderzcie w kandydatów na burmistrza i radnych. Ogromnie żałuję, że w Rakowie padło mniej więcej "mam pytanie do radnych z zakresu ich wiedzy" i jakoś nie zostało dokończone odpowiedziami, bo przekierowano je na burmistrzów. Wy się spytajcie kandydatów z czego się składają dochody gminy, jakie są zadania itp. Się zdziwicie. Serio.
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: Wszyscy kandydaci: Koniec z anonimowym głosowaniem radny

Post autor: NT JOP »

SLAWEK
proszę jeszcze przybliżyć nam "mechanizm" odrzucania i wprowadzania poprawek w funkcji techniki głosowania. Na pewno ta wiedza przybliży nam prace urzędu. Bo większość obywateli nie wie na czym ta praca faktycznie polega.
Jeżeli Pan ubiega się o urząd w tej kadencji- bo sądzać po wiedzy jest Pan mocno z urzędem związany, czy możemy liczyć na Pana ze poprze Pan kwestie jawnego i imiennego głosowania?
kunegunda1964
Prawdziwy forumowicz
Posty: 71
Rejestracja: 30 paź 2014, 7:16

Re: Wszyscy kandydaci: Koniec z anonimowym głosowaniem radny

Post autor: kunegunda1964 »

[+] KOMENTARZ NIE NA TEMAT
Piszący tutaj Sławek z tego co się zorientowałem po tym co piszę to napewno wice-przewodniczacy obecnej Rady kandydujacy z komitetu pana Szymanka na radnego przyszłej kadencji. Chciałbym się odnieść do słów pana S.Z. o wiedzy na temat budźetu i spraw tych innych związanych z działalnością przyszłych radnych. Tak jak napisał S.Z wiedza ich jest zerowa juź nie chcę wspominać o ustawie o samorządzie terytorialnym bo tej nie zna nikt z przyszłych radnych. To pozostaje pytanie dlaczego kandyduje? Odpowiedź narzuca się sama!! Dla kasy. Nie dla dobra wyborców, mieszkańców, nie dla rozwoju gminy, nie dla poprawy warunków życia mieszkanców, tylko dla siebie i swoich korzyści i swojej rodziny. Żeby nie bydź gołosłownym to
1. Radny MW wiadomo o co chodzi.- startuje
2 Radny GT też wiadomo o co chodzi.- nie startuje
3?.......................
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: Wszyscy kandydaci: Koniec z anonimowym głosowaniem radny

Post autor: NT JOP »

[+] KOMENTARZ NIE NA TEMAT
szczerze mówiąc ja nie wiem
JakubB
Administrator
Posty: 1129
Rejestracja: 14 lut 2012, 17:00

Re: Wszyscy kandydaci: Koniec z anonimowym głosowaniem radny

Post autor: JakubB »

[+] KOMENTARZ NIE NA TEMAT
Posty zostały usunięte w celu prawnej ochrony forum.
Ponadto ich treść nie dotyczyła tematu.
Proszę nie zajmujmy się plotkami lub faktami jeśli nie są na temat lub ich ujawnianie nie jest zgodne z prawem.
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: Wszyscy kandydaci: Koniec z anonimowym głosowaniem radny

Post autor: NT JOP »

[+] KOMENTARZ NIE NA TEMAT
No i nie zdarzyłem przeczytać. pech. i punkt dla głosu sumienia: niezawodnego, praworządnego JakubaB. A mówił ze nie jest sportowy.. A tu taki sprint. Wiem- to tez do usunięcia:-)
CZERNIEJEWO

Re: Wszyscy kandydaci: Koniec z anonimowym głosowaniem radny

Post autor: CZERNIEJEWO »

JakubieB. Ładnie, stonowanie, ale do przodu. Pięknie. Asekuracyjnie trochę, ale w końcu nie kandydujesz. Od strony technicznej kwestie głosowania pewnie rozwiązałeś. Ale jak, mądralo, ma się to w konfrontacji do "tnijmy koszty". Liczyłeś? kto odwali tą robotę? "to tylko jeden papierek"- NT pisze. No widać, ze ma pojęcie. Zresztą Ty tez chyba nie zdajesz sobie sprawy co to obieg dokumentów urzędowych. Trochę bardziej ruszył głowa kandydat twierdząc ze NA PEWNO wypłynie sprawa kosztów z tego tytułu. Nie milił się. Pewnie dlatego- bo wie czym to pachnie, bo tak jakoś, odnoszę wrażeni, sceptycznie, odnosi się do tegoż jakże obywatelskiego pomysłu.Ale ba, wybory, nie narażać się rzecz nadrzędna.
Chyba zmienię swój nick nick na odważny
-
ODPOWIEDZ