Wszyscy kandydaci: Koniec z anonimowym głosowaniem radnych

obserwator

Re: Wszyscy kandydaci: Koniec z anonimowym głosowaniem radny

Post autor: obserwator »

"Ogromnie żałuję, że w Rakowie padło mniej więcej "mam pytanie do radnych z zakresu ich wiedzy" i jakoś nie zostało dokończone odpowiedziami, bo przekierowano je na burmistrzów. Wy się spytajcie kandydatów z czego się składają dochody gminy, jakie są zadania itp. Się zdziwicie. Serio."
Kandydacie
zacznij od siebie. Będziesz miał pretekst, lub nie, ze słusznie otrzymujesz wynagrodzenie
Slawek

Re: Wszyscy kandydaci: Koniec z anonimowym głosowaniem radny

Post autor: Slawek »

do Sowa: Muszę uściślić. Przewodniczący nigdy nie odmówił mieszkańcowi zabrania głosu na sesji, ale w wolnych głosach. Zdarza się, że pyta sołtysów (bo pozostali mieszkańcy nie są częstymi gośćmi) w trakcie omawiania uchwały dotyczącej jakiejś wsi czy sołectw ogólnie. Prawdą jest, że głos mieszkańca jest hm doradczy, opiniodawczy, ale można sobie spokojnie wyobrazić sytuację (były takie), że rada ma podjąć decyzję niepopularną i radny przeciwny tej decyzji może namówić społeczeństwo do udziału w sesji czy komisji i w ten sposób wywrzeć presję na głosujących. Nie ma co kryć, że obecność mieszkańców wpływa na decyzje radnych, na ich wypowiedzi i zachowania. Trzeba też pamiętać, że radny nie jest związany instrukcjami i głosuje zgodnie z posiadaną wiedzą i w zgodzie z własnym sumieniem.

do NT JOP: cytat z prawa odnośnie spotkań z wyborcami prawdziwy. Nie ma jednak żadnej regulacji, jak te spotkania mają wyglądać - gdzie i z kim. Spokojnym zrealizowaniem tego zapisu jest udział radnego w zebraniu wiejskim. Nie wiem, jak w Rakowie, ale w Pawłowie takich zebrań jest 3-4 w roku. Do tego radny może się spotkać z radą sołecką. Jestem wręcz przekonany, że radny spełni swój obowiązek w trakcie np. pikniku, gdzie pogada z mieszkańcami nt gminy. No i jeszcze rozmowy indywidualne. Wierzcie mi, że nie ma potrzeby organizować na siłę spotkań, bo przychodzi niewielu. Lepszym rozwiązaniem jest spotkanie kilku - kilkunastu osób i pogadanie nawet pod kościołem, czy przed sklepem.
I jeszcze co do Twoich wyliczeń - zapis mówiący o kwartalnych spotkaniach nie mówi, że radni nie mogą jechać w 15 na spotkanie.
obserwator

Re: Wszyscy kandydaci: Koniec z anonimowym głosowaniem radny

Post autor: obserwator »

[+] KOMENTARZ NIE NA TEMAT
trochę naiwne przeświadczenie JAKUBIEB, ze w polityce jest etyka. Zgadzam się ze Sławkiem i jego słynnym: pacta sunt servanda tyle ze dodam no funcione niente:-). JakubieB masz szczytny cel, ale zapewne skazany na niepowiedzenie i w głowie wiarę ze ludzie to jednak nie Sus domesticus Erxleben, skoro już tak walicie łaciną ze uszy więdną. Może jawność zwiększyła by (oczywiście ze strachu) pacta sunt servanda, ale obawiam się ze z tego powodu macie (mamy, niech będzie) odpowiedz od Szujka, (głupio jakoś brzmi, może mylę się w nazwisku, choć to jakoś tak pasuje do osoby) a nie inna.
Trochę za bardzo się mądrzycie i ludzi to peszy wiec milczą.

Krótko:
jak zamierzacie to osiągnąć.
Bo wy głośno: da sie, przecież da sie bo wszyscy uczciwi,
a władni by to zrobić pólgębkiem: niekoniecznie, Panowie, niekoniecznie sunt servanda i inne srata tata niedziała
hehe
czekam na kakrety
kunegunda1964
Prawdziwy forumowicz
Posty: 71
Rejestracja: 30 paź 2014, 7:16

Re: Wszyscy kandydaci: Koniec z anonimowym głosowaniem radny

Post autor: kunegunda1964 »

Pięknie i sensem napisane jestem za nagrywaniem i pokazywaniem na źywo. Jeśli chodzi o spotkania radnych z wyborcami to chyba nigdy takich nie było i nikt z radnych o tym nie wiedział i do tej pory nie wie
slawek

Re: Wszyscy kandydaci: Koniec z anonimowym głosowaniem radny

Post autor: slawek »

Co roku w styczniu - marcu odbywają się zebrania sołeckie w każdej istniejącej świetlicy. Co roku w sierpniu - wrześniu odbywają się spotkania ws funduszu sołeckiego. Radny może tam być i rozmawiać z wyborcami.
obserwator

Re: Wszyscy kandydaci: Koniec z anonimowym głosowaniem radny

Post autor: obserwator »

od stycznia do maja?- to chyba razem z koleda łażą
a u nas w solectwie od stycznia do grudnia, a nie w sierpniu -wrzesniu, sie spotykaja i szukaja, szukaja finduszy. Naszczescie babcia ma ryntketo raz w miesiacu znajduja
jaki fundusz? jkos efektów funduszy nie widziałem.. przynajmniej publicznych efektów
JakubB
Administrator
Posty: 1129
Rejestracja: 14 lut 2012, 17:00

Re: Wszyscy kandydaci: Koniec z anonimowym głosowaniem radny

Post autor: JakubB »

Z tym nagrywaniem fajne z prawnego punktu widzenia ale nie rozumiem tego od strony technicznej. Potem mam pójść do gminy, przegrać płytę/kasetę i oglądać to w domu, żeby potem zrobić zestawienie? Ileż to czasu zajmie... Sam fakt rejestrowania tej informacji to za mało - one muszą być wprost udostępnione publicznie żeby to miało sens.

Skończy się pewnie na tym, że dogadam się z jednym czy dwoma radnymi których po prostu grzecznie poproszę o pomoc. Zrobię ten rejestr bez porozumienia z gminą, sam sobie, dla siebie. A kto będzie chciał ten zajrzy.
Slawek
Stały bywalec
Posty: 263
Rejestracja: 31 paź 2014, 17:42

Re: Wszyscy kandydaci: Koniec z anonimowym głosowaniem radny

Post autor: Slawek »

do obserwator: od stycznia do marca. Do końca września sołectwo musi określić na co przeznaczają fundusz sołecki. W Pawłowie przeznaczyliśmy 3 fundusze na budowę boiska z nawierzchnią poliuretanową. W Rakowie, jeśli mnie pamięć nie myli to na plac zabaw. A tej babci to nie rozumiem.
chcacy

Re: Wszyscy kandydaci: Koniec z anonimowym głosowaniem radny

Post autor: chcacy »

babci najczęsciej niekt ne rozumie. Z tym plecem zabaw (w lipkach) to bym sie nie chwalił. cuchnie wrecz marnotrastwem
Slawek
Stały bywalec
Posty: 263
Rejestracja: 31 paź 2014, 17:42

Re: Wszyscy kandydaci: Koniec z anonimowym głosowaniem radny

Post autor: Slawek »

do chcący: ani się nie chwalę, ani wychwalam, ani potępiam inwestycji. Procedura wydatkowania środków na fundusz sołecki jest taka: urząd podaje sołtysowi wielkość funduszu, sołtys zwołuje zebranie (jak nie ma 15 osób to trudno), sołtys i rada sołecka mogą wnosić propozycje, mieszkańcy też, zebranie decyduje, sołtus przekazuje uchwałę zebrania burmistrzowi, ten ocenia czy jest to zadanie własne gminy, jak zaakcepuje to wpisuje do projektu budżetu i tyle.
ODPOWIEDZ