Wszyscy kandydaci: Koniec z anonimowym głosowaniem radnych

JakubB
Administrator
Posty: 1129
Rejestracja: 14 lut 2012, 17:00

Wszyscy kandydaci: Koniec z anonimowym głosowaniem radnych

Post autor: JakubB »

Radni głosują zupełnie anonimowo. Podnoszą rękę, głosy są zliczane, ale nigdzie nie jest notowane kto na co głosował. Nie sposób jest więc sprawdzić i w następnych wyborach rozliczyć radnego. W sejmie można sprawdzić każdego posła. Czy bylibyście Państwo za tym, żeby od następnej kadencji głosowanie było imienne tak każdy obywatel mógł sprawdzić na co jego radny głosował?
JakubB
Administrator
Posty: 1129
Rejestracja: 14 lut 2012, 17:00

Re: Wszyscy kandydaci: Koniec z anonimowym głosowaniem radny

Post autor: JakubB »

Odpowiedź i fragment dyskusji publikowane na podstawie notatek ze spotkania

Radny Lisiecki: Ja jak się z czymś nie zgadzam to z uchwały wychodzę i wtedy jest zanotowane: Lisiecki opuścił, jestem przeciwny, i wychodzę za drzwi, po głosowaniu wracam. Jest wtedy w protokole zaznaczone.

?: Tak ale żebym mógł sprawdzić te protokoły ile razy Pan w ciągu trzech lat wyszedł to musiałbym spędzić 3 dni w archiwum.

?: Czy kandydaci są za czy przeciw?

DG: Gdyby Państwo Radni zaakceptowali taki stan rzeczy no to wtedy pierwsza droga: zmiana w statucie gminy ale to jest podejmowane uchwałą, czekamy wtedy na weryfikację wojewody, czy wojewoda nam zaakceptuje taką uchwałę czy wskaże rażące naruszenie prawa. Będziemy konsultować to z naszym radcą prawnym i damy Państwu odpowiedź czy to jest możliwe w najbliższym czasie.

?: Ale czy musimy zmieniać stan prawny? Nie możemy się po prostu umówić, że Rada to notuje? Technicznie nie będzie to duży problem, a byłoby to bardzo przydatne i Radni przykładali by większą uwagę do tego kiedy głosują za a kiedy przeciw.

DG: Proszę Państwa w samorządzie nie jest tak, że to co nie jest zabronione to jest dozwolone. Samorząd rządzi się troszkę innymi prawami. Tak jak mówiłam, najbliższe spotkanie z radcą i odpowiemy.
JakubB
Administrator
Posty: 1129
Rejestracja: 14 lut 2012, 17:00

Re: Wszyscy kandydaci: Koniec z anonimowym głosowaniem radny

Post autor: JakubB »

Wczoraj otrzymałem odpowiedź w tej sprawie z UMiG, podpisaną przez Pana Sujaka. Bardzo dziękuję za tak szybkie zbadanie tematu. Pismo załączam do tego komentarza i cytuję podsumowanie:

"Wprowadzenie w statusie zapisu o głosowaniu jawnym imiennym może zatem skutkować stwierdzeniem nieważności tych uchwał w procesie weryfikacji ich legalności przez organ nadzoru".

Jest to niestety odpowiedź nie na temat. Nie pytaliśmy o to czy można coś wpisywać w status. Pytaliśmy czy można rejestrować imiennie głosujących.

To Pani Burmistrz powiedziała, że trzeba w tym celu zmienić statut gminy. A jak pokazuje praktyka wcale tak nie jest, bo są samorządy (i nie jest to niczym nadzwyczajnym), w których zaraz po głosowaniu wiadomo, jak głosowali radni. Takie zestawienia zamieszczane są na stronach internetowych poszczególnych jednostek. Takie rozwiązanie jest stosowane, mimo że w statutach znajdują się zapisy nieuwzględniające tych nowych technologii.
Robi tak na przykład Kraków lub Szczecin - wszystkie imienne wyniki głosowań widać jak na dłoni w oficjalnym Biuletynie Informacji Publicznej (BIP):
http://www.bip.krakow.pl/?bip_id=1&mmi=11967
http://bip.um.szczecin.pl/UMSzczecinBIP ... _50306.asp

Ponadto trzeba wspomnieć, że problem jest dostrzegany u najwyższych władz państwowych o czym mówi np. interpelacja 12371 z 23.10.2009, podnosząca wprowadzenie jako zasady głosować imiennych, oraz propozycja Kancelarii Prezydenta RP o zmianie między innymi ustawy o samorządzie gminnym, w wersji z 22.07.2011 gdzie również wskazuje się co do zasady głosowanie imienne. Obie te rzeczy miały miejsce po wyroku sądu na który się Państwo powołują (27.04.2006).

Wobec takiego obrotu spraw kwestię, dokumentowania imiennego wyników głosowań pozostawiamy do uregulowania przez Radę Gminy bez udziału Burmistrza.
Załączniki
Informacja.pdf
Odpowiedź UMiG Czerniejewo na temat głosowania imiennego radnych.
(243.57 KiB) Pobrany 384 razy
kunegunda1964
Prawdziwy forumowicz
Posty: 71
Rejestracja: 30 paź 2014, 7:16

Re: Wszyscy kandydaci: Koniec z anonimowym głosowaniem radny

Post autor: kunegunda1964 »

Radni powinni głosować jak wy proponujecie, wyborcy czyli my mieszkańcy tej gminy powinniśmy wiedzieć kto i na co glosował i jakie były tego skutki. A pan wice jak zwykle wiem co czytam.
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: Wszyscy kandydaci: Koniec z anonimowym głosowaniem radny

Post autor: NT JOP »

Pan wice wie ale my nie wiemy i miejmy nadzieje to zmienić. a co na to radni ? bo to do nich decyzja nalezy. moze ktoś zna opinie kandydatów?
kunegunda1964
Prawdziwy forumowicz
Posty: 71
Rejestracja: 30 paź 2014, 7:16

Re: Wszyscy kandydaci: Koniec z anonimowym głosowaniem radny

Post autor: kunegunda1964 »

Sam o sobie

- "ja tylko potrafię czytać i wiem co widzę i co czytam"
To była prawdziwa sentencja na temat inteligencji wice S.Z. A odpowiedź na temat jawności i zapisywaniu kto jak głosował przesłanej przez wyźej wymienionego pana, okazuje źe sentencja jest prawdziwa., zresztą zapewne pisana przez radcę prawnego tekst oderwany jest od źycia. A przecieź można tak i powinno się zrobić, aby radni byli świadomi źe my wyborcy będziemy wiedzieć jak i kto glosował i na co i czy to coś poprawiło nasz byt czy mają wpływ na "odśnieżanie drogi chodniki."itp
Slawek

Re: Wszyscy kandydaci: Koniec z anonimowym głosowaniem radny

Post autor: Slawek »

Udzielę odpowiedzi bez konsultacji prawnej. Obecnie radny może zaznaczyć swój sprzeciw lub pogląd "za" następującymi sposobami:
1. w czasie głosowania wychodzi z sali i zaznacza się to w protokole;
2. składa oficjalne votum separatum, co również zostaje uwzględnione w protokole;
3. w czasie dyskusji podkreśla swoje stanowisko, co pozwala wyciągnąć wniosek, że głosował tak, jak mówił.

Wprowadzenie głosowania imiennego do wszystkich uchwał jest niemożliwe, bo są też głosowania tajne. Mówimy więc o głosowaniu jawnym imiennym. Jak wskazałem na zebraniu w Rakowie: mam wątpliwości czy wojewoda zgodzi się ze zmianą w statucie bądź też ewentualnym regulaminie wewnętrznym Rady. Podkreślam tu statut, bo on zobligowałby do takiego głosowania. Zwykła wola i porozumienie radnych może nie wystarczyć i wydaje mi się, że sprzeciw choćby jednej osoby i wskazanie na brak zapisu w statucie o głosowaniu imiennym doprowadzi do zarzucenia takiego sposobu głosowania. Skoro więc taki zapis w statucie wg mnie musi być, to dlaczego wojewoda może to odrzucić? Bo co do zasady głosowania jawne są imienne, bo widać, jak kto głosuje. Tyle, że nie jest to odnotowane. Pozostaje zatem droga określenia sposobu liczenia głosów. Gdyby wprowadzić głosowanie (oprócz przez podniesienie ręki) elektroniczne, to wtedy wydruk wyraźnie by wskazał kto jak głosował. Od razu jednak spotkałoby się to z zarzutem generowania kosztów. Sprawę warto poruszyć, bo dla mnie, z zawodu historyka, taki ślad w postaci wydruku kto jak głosował jest cenny.
pozdrawiam
Sławek
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: Wszyscy kandydaci: Koniec z anonimowym głosowaniem radny

Post autor: NT JOP »

głosowanie jawne a jawne imienne to dwie różne formy tego samego rodzaju:-). W kazdym badz razie "wyregulowane" prawnie i intuicyjnie pewnie kazdy chwyta "o co loto". NIe bardzo rozumiem po co zmiana statutu. Na mój gust może byc to "wewnetrzna umowa" i za zgodą wszystkich po prostu spisuje sie (odhacza) kto i kiedy podniósł ręke. Ot co. 1 papierek wiecej z obrad, a wszyscy szcześliwi.
a juz w ogóle nie wiem jak w takim razie poradzono sobie w Krakowie i Szczecinie gdzie takie odnotowywanie jest i to archiwizowane w BiP. No przecież oni nie łamią prawa?
Slawek

Re: Wszyscy kandydaci: Koniec z anonimowym głosowaniem radny

Post autor: Slawek »

Zapewne mają tam regulamin określający sposób liczenia głosów, a nie samego głosowania. Chciałoby się, żeby w polityce obowiązywało pacta sunt servanda, ale tak nie jest. Co z tego, że się umówisz z 14 innymi i wyrażą zgodę, jak za chwilę powiedzą nie. Prosty regulamin czy jak tam to zwał rozwiązuje problem. Zwrócę jednak uwagę na inną sprawę. W naszej praktyce przyjęło się, że mamy komisje problemowe, komisje wspólne (małe sesje) i same sesje. Wszędzie są głosowania. Sesja jest w zasadzie bezdyskusyjna, bo wszystko jest obtłuczone na malej sesji i tam zapadają decyzje. Czy takie małe sesje też miałyby być z głosowaniem imiennym, skoro pro forma są tylko rozpoznaniem stanowiska? Tylko głosowanie na sesji jest istotne z legislacyjnego punktu widzenia. Faktycznie zaś chyba na palcach jednej ręki mogę policzyć zmianę decyzji rady przez ostatnie 8 lat.
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: Wszyscy kandydaci: Koniec z anonimowym głosowaniem radny

Post autor: NT JOP »

Rozumiem to tak, że jezeli padł wniosek to zazwyczaj przechodził jednomyślnie? to miałeś na myśli?
ODPOWIEDZ