Strefa Aktywizacji Gospodarczej

JakubB
Administrator
Posty: 1129
Rejestracja: 14 lut 2012, 17:00

Strefa Aktywizacji Gospodarczej

Post autor: JakubB »

SAG w Czerniejewie już mamy. Pytanie co dalej. Czy macie jakieś pomysły na przyciągnięcie tam inwestorów?
Wszyscy już pewnie znają główne wady (linie energetyczne, ferma norek) i zalety (media, droga, dojazd) lokalizacji.
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: Strefa Aktywizacji Gospodarczej

Post autor: NT JOP »

nie bede sie powtarzał wiec przekleje to co napiałem w pomysłach (realne zapotrzebowanie skryłem pod roboczą nazwą Centrum zapatrzenie w pojazdy użytkowe i ich obsługa). To nie hipotetyczny zainteresowany a faktyczny.
istotnym problemem jest:
1. ubocze lokowanie od głownych szlaków, ale jednak w widłach pomiedzy A2(92),15 i S5 ((A)- to zaleta)
2. sasiedztwo smierdziucha
3. najprawdopodobniej problemem bedzie ustawienie (zgoda) na tablice kierunkowo-informacyjne
4. raczej wynajem niz kupno ziemi
plusy
1. (A)
2. brak konkurencji
3. brak plusów innych niz droga i media. Bo ziemia do obróbki (utwardzenie, pewnie z 200 000zł)+budynek administracyjny zapewne w postaci lekkej konstrukcji bezfundamentowej
4. powinna byc zacheta ze strony gminy (spójrzcie na Daleszyce w kieleckiem. Tam gmina zacheciała. takich punktów jest ze 20, ukierunkowanych na wschód)
5. inwestycja tak prosta, ze de facto moze ruszyć 1 miesiac od momentu podpisania umowy
6. zatrudnienie bezposrednie: 2-5 osób
7. zatrudnienie pośrednie kilkanascie firm. Potrzebne do tego myjnia najlepiej w formie mobilnej (w powiecie istnieją), monitoring+ochrona, gastronomia, zakłady mechaniki pojazdowej, oponiarstwo itp.; (pewnie z czasem powstanie w tym miejscu najistotniejsza czesc tego działu, dojdzie wtedy usługa dla firm zewnętrznych)

siedzę w branży motoryzacyjnej- transport ciężarowy- obsługa tego transportu
rzadko kto zdaje sobie sprawę ze obecnie to 16% firm na rynku (górnictwo ok 1%)
jesteśmy na przelocie my, kraj, my gmina. Więzadło W-Z
Gniezno to zagłębie osobówek. Pewnie, ktoś powie ze to branża o "złym" PR. Skoro sie dynamicznie rozwija to i złych sie znajdzie.
Kiedyś do Gniezna zawitała telewizja z Francji. Bo zarówno Francja jak i Niemcy tworzą specjalne strefy gdzie cały wschód (my) ma szanse poczynić zakupy. W jednym miejscu. I taka strefa miała powstać gdzies chyba przy Nancy.
Jak pewnie sie domyślacie z tej promocji guzik wyszło bo nikt z urzędu miasta nie podjął tematu. A błąd. Przeciez to nie tylko handel. Uważam ze najwięcej profitów dla gminy
trafia od usług. Mechanicy, myjnie, transport, gastronomia, oraz handel wokół gotowych pojazdów np,: tzw klamociarnia, czyli części.
Dziś z powodu awantury wschodniej, i tym samym boksowania sie na polu UE- Rosja, handel ze wschodem przydusił sie. Ale to nie potrwa wiecznie. Na handlu samochodowym z Rosja na wschodzie Polski wyrosły fortuny ( w Niemczech wyrastaja nadal). Cześć tych firm chętnie przerzuciłoby swoje imperia na zachdniopolski rynek. Tylko zaprosić. I tak naprawdę to prawie żaden nakład na rozwój przedsiębiorczości. Reszta firm wokół tego wyrośnie sama

obrót miesieczny to naprawde ostrozne srednio 1000 000,-PLN *12= 12mln
zyskownosc na poziomie do 5% czyli jakies 114000 z pit+dzierżawa (lub zakup)+mieszkancy+inne firmy
ale czy to duzo i czy faktycznie:-)
Wojtek

Re: Strefa Aktywizacji Gospodarczej

Post autor: Wojtek »

Chciałby ktoś mieć firmę obok czegoś takiego?
http://youtu.be/j37nRW3CiLw
oRG

Re: Strefa Aktywizacji Gospodarczej

Post autor: oRG »

Może i właściciel norek przy strefie, nie czuje smrodu, jak sam twierdzi, ale gwarantuje, ze latem tam sie nie da wytrzymać.
Odpuście sobie jakiekolwiek pomoce i sugestie bo po 1 maja was w d z tymi radami a druga strona: tylko kretyn tam kupi ziemie pod inwestycje chyba ze:

1. będzie to RG pod rozbudowę norkarni. Założę się za 2 lata jak to postoi to taka oferta spłynie. Niekoniecznie oczywiście pod same klatki
2. bacutil, spalarnia zwłok etc tez by pasowała

Problemem jest, ze nikt tu nie buchnie śmiechem na sama strefę, i nie wywali tych argumentów bo kto podskoczy RG? ludzie ? Gdzie RG to w zasadzie jedyny poważny zatrudniający na terenie gminy. No i do tego te darmowe dary w wysokości 700 tys oraz dieta na obiady (tak jakby dieta nie była z pieniędzy społecznych, po prostu oddaje te 800 zł na powrót ludziom ). Nazwijmy to po imieniu: to jest bakszysz co wyraźnie padło w Pawłowie
JakubB
Administrator
Posty: 1129
Rejestracja: 14 lut 2012, 17:00

Re: Strefa Aktywizacji Gospodarczej

Post autor: JakubB »

Może podpiąć stronę o SAG pod domenę sag.czerniejewo.pl albo czerniejewo.pl/sag i takim kluczem ją promować?
W tej chwili na stornie głównej gminy informacja o SAG znika i pewnie będzie spadać coraz niżej, a fotka przedstawiająca drogę w budowie nie jest jakoś bardzo zachęcająca.

Jest mapa i mapka. Zamiast AG zrobiłbym powierzchnie działek.
Dane techniczne: odsyłanie to treści przetargu to chyba nie jest najlepszy pomysł: ogłoszenie, specyfikacja i 10 załączników...
Przydało by się wyłuskać najważniejsze informacje: dostępna infrastruktura telekomunikacyjna, dostępna moc elektryczna, zasięg telefonii komórkowej, DMC dla pojazdów poruszających się po drodze wewnętrznej, dopuszczalna wysokość budynków.
Zdaję sobie sprawę, że te informacje są w przetargu i w planie zagospodarowania ale może warto je wyeksponować.
pomysłodawca

Re: Strefa Aktywizacji Gospodarczej

Post autor: pomysłodawca »

[+] KOMENTARZ NICZEGO NIE WNOSI DO DYSKUSJI
1. sklep z norkami lub półproduktami po norkach w tym tuszki
2. punkt skupu/zrzutu padliny i odpadów biologicznych pod pasze - w koncu utylizatory
a lokalizacja idelna bo logistycznie tanio dla wiodacego producenta
JakubB
Administrator
Posty: 1129
Rejestracja: 14 lut 2012, 17:00

Re: Strefa Aktywizacji Gospodarczej

Post autor: JakubB »

Poprosiłem Panią Krygier mailowo o odpowiedź na poruszane przez nas sprawy. Oto ona:
W chwili obecnej, Urząd Miasta i Gminy Czerniejewo oprócz bieżącego promowania strefy wśród potencjalnych Inwestorów, jest na etapie opracowywania nowej ulotki informacyjnej promującej projekt. Ponadto jakiś czas temu, została założona specjalna zakładka dotycząca strefy na stronie internetowej www.czerniejewo.pl. Dodatkowo w kwestii promocji współpracujemy również ze Starostwem Powiatowym i Gargiem. Oczywiście jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie i zapytania, które należy kierować na adres mailowy strefa@czerniejewo.pl. Jeżeli chodzi o założenia dotyczące dalszej strategii promocji, marketingu czy sprzedaży tych działek to poszczególne referaty tut. urzędu tj. Referat Planowania Przestrzennego i Gospodarki Nieruchomościami łącznie z Referatem Infrastruktury i Zamówień Publicznych są na etapie przygotowania założeń i kierunków do podjęcia kolejnych działań mających na celu sprzedaż tych działek. Projekt założeń zostanie przedstawiony w Nowym Roku, gdzie o ich realizacji zadecyduje Burmistrz Miasta i Gminy Czerniejewo.
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: Strefa Aktywizacji Gospodarczej

Post autor: NT JOP »

myslę że post który pojawił sie w innym temacie a do którego link zamieszczam ponizej świetnie pasuje równiez tutaj:
viewtopic.php?f=24&t=150
NT JOP
Stały bywalec
Posty: 1830
Rejestracja: 26 mar 2013, 21:54
Kontakt:

Re: Strefa Aktywizacji Gospodarczej

Post autor: NT JOP »

Z relacji gali Człowieka Roku wyłapałem takie oto zdania (kopiuje bez zmian i nie wiem czy legalnie):
„Osoba, która otrzyma tę nagrodę, to człowiek niezwykle skromny. Człowiek stojący zawsze w cieniu innych, człowiek, który swoją mrówczą pracę wykonuje już 20 lat. Gdyby jednak nie jego ogromne zaangażowanie, to w 2014 roku nie moglibyśmy ogłosić światu, że w powiecie gnieźnieńskim powstała pierwsza Strefa Aktywizacji Gospodarczej”.

Moje pytanie : MY? czyki kto? to kto jest ojcem tego niebywałego sukcesu jakim jest SAG? Myslałem, opierając sie na kampanii wyborczej, ze SAG ma tylko matke...

" Myślę, że za mną (SIC) powinny tutaj stać inne osoby, które przyczyniły sie do tego, że w powiecie gnieźnieńskim powstała pierwsza strefa gospodarcza. altPrzechodzi mi na myśl taki cytat: „Ziarno rzucone na glebę przyniosło plon obfity”. Ktoś mi zarzuci, że zapomniałem w tym cytacie jednego słowa „na żyzną” glebę. Nie zapomniałem, bo tę żyzną glebę trzeba było zrobić"

W jaki sposób ten Pan przyczynił sie do rzucenia ziarna na ta wspaniałą żyzna glebę. A najwazniejsze kiedy gąszcz plonów wg tego Pana zamierza wtargnąć w krajobraz gminy?


"Od tego czasu, kiedy pomyśleliśmy, żeby w powiecie gnieźnieńskim powstała pierwsza strefa gospodarcza, zmieniło się trzech starostów, dzisiaj mamy czwartego, zmieniło się dwóch burmistrzów Czerniejewa, teraz mamy trzeciego"

I obecny jak widac odcina kupony od sukcesu.

To był czas długi i dlatego też myślę, ze to wytrawne oko pana Karola Soberskiego, mogło tylko to zauważyć, że był cały okres kiedy powstawała ta strefa. 2014 rok to było bowiem tylko przecięcie wstęgi – zaznacza.

No ba, wybory przeciez były wiec liczne wstegi przecieto. Panie Karolu, a moze reportarzyk na temat sukcesu i dynamicznego rozwoju SAG?


- Chciałbym zadedykować tę nagrodę mojej rodzinie, że ze mną i często beze mnie, stała przy mnie i mojej pracy.

jesli odnosi sie to to SAG to mam wrazenie, ze ten Pan sam to łopatą zrobił i powstało dzieło architektury. No ok, bez uszczypliwosci. Nadal w koncu nie wiem co tak naprawde zrobił przy SAG. Natomist doskonale wiem czego nie zrobił (przynajmniej nikt nie raczył o tym powiedzieć): nie przemyślał lokalizacji i tego kto i kiedy to kupi...

Tak jak pan Karol powiedział ta nagroda ma dla mnie wymiar podwójny. Pierwszy to strefa, a drugi to 20-lecie pracy w tzw. przedsiębiorczości. I za te 20 lat chciałbym podziękować tym wszystkim, którzy uczestniczyli w tym czasie w rozwoju gospodarczym powiatu gnieźnieńskiego - stwierdził wyraźnie wzruszony J. Trojanowski.

Jezeli ten Pan 20 lat prowadzi przedsiebiorstwa i dbał o rozwój jakze prężnego powiatu gnieźnieńskeigo, to proponuje porozmawiać z mieszkańcamy chociażby Gniezna.
- czy ten Pan za swoją fenomenalną inwestycje wie kto zapłacił, płaci, i będzie płacił?
- jako laureat przedsiebiorczosci moze ma pomysł na to jak zbyć to jego dzieło zycia?

Dlaczego o tym pisze ponieważ każda inwestycja składa sie z załozen które w tym wypadku nadal są owiane mgłą tajemnicy:
- (gmina, czyli tez mieszkancy) wyłozyli...
- środki zewnętrzne...
- planujemy że gmina (my) bedziemy płacić za to .... lat po.... zł
- sprzedamy to za ... zł. Uderzamy w takie sektory gospodarki jak.... . Mamy ... firm zainteresowanych ewentualna współpraca, co potwierdzają spotkania/rozmowy które odbyliśmy
- i przez .... lat bedziemy pobierać opłatę... zł

wydalismy/bedziemy wydawać ...zł ale po .... lat inwestycja sie zwróci i zaczniemy zarabiać..

gratuluję nominacji.
ODPOWIEDZ